چرا آسمان آبی هست؟

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami

محل اقامت: City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1019

سپاس: 679

جنسیت:

تماس:

چرا آسمان آبی هست؟

پست توسط rohamjpl »

1. چرا آسمان آبی است؟
آسمان آبی به نظر می رسد اما در واقع از همه رنگهای رنگین کمان تشکیل شده است. هر کدام از این رنگها طول موج متفاوتی دارند. برخی از آنها نرم تر و برخی دیگر ترد هستند. امواج نور آبی در امواج کوتاه و متلاطم حرکت می کنند. مانند هر رنگ دیگر ، امواج نور آبی هنگام ورود به جو زمین و برخورد با گازها و ذرات دیگر پراکنده و منعکس می شوند. از آنجا که رنگ آبی کوتاهترین طول موج را دارد ، تقریباً با هر چیزی که در مسیر خود قرار دارد برخورد کرده و در آسمان پراکنده شده است. به همین دلیل است که آسمان آبی به نظر می رسد.
نور آبی در امواج کوتاه و متلاطم حرکت می کند در حالی که نور قرمز در امواج بلند و صاف حرکت می کند.
نیتروژن که 78 درصد اتمسفر زمین را تشکیل می دهد ، گازی است که نور آبی بیشتر هنگام برخورد با آن به زمین برخورد کرده و از آن منعکس می شود. اگر نیتروژن و طول موج کوتاه رنگ آبی وجود نداشت ، ممکن است آسمان رنگ متفاوتی داشته باشد.
آیا آسمان به خاطر اقیانوس آبی است؟
نه ، آسمان آبی است زیرا امواج نور آبی دارای طول موج کوتاهی هستند که باعث می شود این رنگ در اثر برخورد با گازها و ذرات دیگر در آسمان گیر کند.
نگ واقعی آسمان چیست؟
آسمان رنگ واقعی ندارد. در حالی که بیشتر اوقات آبی است ، گاهی اوقات اینطور نیست. اغلب می تواند آبی کم رنگ ، خاکستری یا حتی سفید باشد. دلیل این امر آلودگی است. در زیر جدولی آورده شده است که رنگهای مختلف آسمان علت تغییر رنگ آن است.
رنگهای آسمان روز و دلایل تغییر رنگ آن
این رنگ به این معنی است که آسمان بسیار تمیز است. این اغلب زمانی رخ می دهد که جبهه سرد هوای پاک را از شمال می آورد ، یا زمانی که هوای پاک از اقیانوس به سمت خشکی حرکت می کند.
آسمان آبی متوسط
این رنگ به این معنی است که بخار آب زیادی در آسمان وجود دارد. همچنین می تواند وجود گوگرد در عملیات سوزاندن زغال سنگ را نشان دهد. در نهایت ، ممکن است ناشی از انتشار شیمیایی گیاهان و درختان باشد ، مانند آنچه در کوههای اسموکی در کارولینای شمالی و تنسی یافت می شود.
آسمان کم رنگ یا سفید شیری
این رنگ نشان دهنده آلودگی قابل توجه هوا از نیروگاه های زغال سوز یا نیروگاه های شیمیایی است. این حالت اغلب در تابستان زمانی که هوا ساکت است رخ می دهد. علل طبیعی نیز وجود دارد ، مانند فعالیت آتشفشانی یا پلانکتون اقیانوس.
خاکستری یا خاکستری تیره
دود ناشی از آتش سوزی جنگل ها یا سوختگی های کشاورزی می تواند باعث شود آسمان به این رنگ ظاهر شود.
نارنجی قهوه ای یا مایل به قهوه ای
انتشار گازهای گلخانه ای از خودروها و کامیون ها می تواند باعث ایجاد لایه ای از این رنگ در افق شود. جزء اصلی این نوع آلودگی دی اکسید نیتروژن است.
آیا آسمان بنفش است؟
با نگاه کردن به بالا ، می بینیم که آسمان در واقع آبی است و بنفش نیست. با این حال ، این یک پرسش متداول است ، زیرا با توجه به پاسخ کلی به سوال رنگ آسمان (که چون آبی دارای طول موج کوتاهی است ، در آسمان گرفته و منعکس می شود) ، بنفش نیز باید دیده شود ، زیرا طول موج آن حتی کوتاه تر از آبی
درست است که بنفش در آسمان بسیار شبیه به رنگ آبی پراکنده شده است ، اما چشمان ما آنقدر شفاف نیست که بتواند هر رنگ طیف را ببیند. طول موج بین 400 نانومتر (بنفش) و 450 نانومتر (آبی) بر آسمان حاکم است. وقتی چشم ها با هم مخلوط می شوند ، فقط می توانند رنگ غالب را ببینند: آبی.
چرا غروب آفتاب قرمز یا نارنجی است؟
بر اساس مجله علمی Scientific American ، غروب آفتاب مایل به قرمز است زیرا "هنگام غروب خورشید ، نوری که به شما می رسد باید از جو بسیار بیشتری عبور کند تا زمانی که خورشید در بالای سر است ، از این رو تنها نور رنگی که پراکنده نیست نور طول موج بلند ، قرمز است.
2. چرا ماه در روز ظاهر می شود؟
ماه نور خود را تولید نمی کند. ما فقط زمانی می توانیم ماه را ببینیم که نور از خورشید از سطح آن منعکس شود. این بدان معناست که هر زمان که ماه پرتوهای خورشید را منعکس می کند ، می توانیم آن را ببینیم - حتی در طول روز.
دید ماه در طول روز نیز بستگی به زاویه آن و فاصله آن از زمین دارد. وقتی ماه و خورشید در یک طرف زمین قرار دارند ، ماه در طول روز قابل مشاهده است. وقتی ماه و خورشید در دو طرف زمین قرار دارند ، ماه در طول روز قابل مشاهده نیست ، زیرا زمین مانع از رسیدن نور خورشید به سطح ماه می شود.
دلیل اینکه ما می توانیم ماه را ببینیم و نه ستاره را در طول روز این است که نور خورشید منعکس شده از ماه باعث می شود آن 100000 بار از درخشان ترین ستاره آسمان درخشان تر شود.
آیا می توانید ماه کامل را در طول روز ببینید؟
ماه کامل تنها زمانی اتفاق می افتد که خورشید بدون مانع از سطح زمین به صورت ماه می تابد. بنابراین ، شما نمی توانید ماه کامل را در طول روز ببینید. اگر نور روز وجود داشته باشد ، حداقل بخشی از نور خورشید به زمین می تابد ، این بدان معناست که تمام صورت ماه روشن نمی شود.
وقتی ماه در طول روز بیرون می آید چه می گویند؟
در حال حاضر ، هیچ مورد علمی وجود ندارد
چرا اقیانوس آبی است؟
اقیانوس آبی نیست زیرا آسمان آبی است ، اما آبی است به همین دلیل آسمان آبی است: اقیانوس آبی است زیرا طول موج نور آبی به راحتی ثبت می شود ، در حالی که طول موج رنگهایی مانند قرمز و نارنجی جذب می شوند آب و اجازه عبور از آن را داد. به قول مجله علمی Scientific American:
"اقیانوس آبی به نظر می رسد زیرا قرمز ، نارنجی و زرد (نور طول موج طولانی) بیشتر از آبی جذب آب می شوند (نور طول موج کوتاه). بنابراین هنگامی که نور سفید خورشید وارد اقیانوس می شود ، بیشتر آبی است که باز می گردد. به همین دلیل آسمان آبی است. "
خورشید درخشان تر و نزدیکتر از هر شروع در دید ما است.I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم پنجم مهندسی هوافضا
آخرین ویرایش توسط rohamjpl دوشنبه ۱۴۰۰/۷/۱۲ - ۱۷:۲۸, ویرایش شده کلا 2 بار
تصویر

ramin777

نام: رامین داودی

عضویت : چهارشنبه ۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۹:۲۰


پست: 9

سپاس: 6

جنسیت:

Re: چرا آسمان آبی هست؟

پست توسط ramin777 »

ممنون از آقا رهام عریز ،یک سوالی داشتم چرا چشم انسان فقط محدوده حدودی ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر را فقط میتواند ببیند؟ و دیگر اینکه اصولا چطور وقتی نور به اشیا میخورد بازتابش میشود؟ آیا تحریک الکترون های دور از هسته شی هست که در برگشت به مدار خود تابش خاصی میکند؟اگر درست است چرا خارج از طول موج فوق را نمیبینیم؟ممنون

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۹۳/۵/۱۹ - ۱۹:۰۵


پست: 1144

سپاس: 754

جنسیت:

تماس:

Re: چرا آسمان آبی هست؟

پست توسط You-See »

سلام.
اینکه چرا چشم محدوده خاصی رو می بینه برمی گرده به تکامل، در اون بازه مخصوص نور آفتاب بصورت بیشینه به زمین می رسه، یکم هم در محدوده رادیویی بیشینه می شه که به درد نمی خوره.
محدوده فروسرخ هم انرژی زیادی برای تحریک سلولهای بینایی نداره.
تصویر
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

ارسال پست