چرا اجسام دورتر کوچکتر دیده می شوند؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
انیشتین جوان

سپاس: 6

چرا اجسام دورتر کوچکتر دیده می شوند؟

پست توسط انیشتین جوان »

smile466 از همین الآن بگم که اگه کسی بخواد عبارت "خطای دید" رو برای پاسخ استفاده کنه بهتره اصلاً جواب نده!😾
این سوال ( که سه ساله که واسش جواب درست و حسابی پیدا نکردم) از این قراره که چرا ابعاد اجسام هم اندازه (یعنی طول، عرض و ارتفاعشون با هم برابره) وقتی که در فاصله متفاوتی از چشم ما قرار می گیرند، فرق می کنه؟
لطفاً به جای توضیحات زیاد و ملال آور، یکمی از فرمول و ریاضیات بهره ببرید!
ده به توان بی نهایت بار ازتون ممنون می شم! smile141
آخرین ویرایش توسط DARKENERGY شنبه ۱۳۹۹/۹/۸ - ۰۰:۱۱, ویرایش شده کلا 1 بار
دلیل: .
Young Einstein smile260

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

Re: چرا اجسام دورتر کوچکتر دیده می شوند؟

پست توسط عبدالرضا علي پور »

ساختار کروی چشم - پرسپکتیو

انیشتین جوان

پست توسط انیشتین جوان »

عبدالرضا علي پور نوشته شده:
جمعه ۱۳۹۹/۹/۷ - ۲۲:۴۷
smile072 چقدر زیاد نوشتید!
ببین عیزم، من می گم که یک میله به طول L داریم که به فاصله d از چشم قرار داره. حال اگر میله از محل قرارگیری به فاصله x دورتر بشه یا نزدیکتر، آیا رابطه ای وجود داره که نسبت طول جدید میله (مثلاً اون رو 'L بنامیم) به طول قبلی L مشخص کنه؟ ( ؟=L'/L ) smile260
Young Einstein smile260

عبدالرضا علي پور

انیشتین جوان نوشته شده:
شنبه ۱۳۹۹/۹/۸ - ۰۰:۲۳
ببین عیزم، من می گم که یک میله به طول L داریم که به فاصله d از چشم قرار داره. حال اگر میله از محل قرارگیری به فاصله x دورتر بشه یا نزدیکتر، آیا رابطه ای وجود داره که نسبت طول جدید میله (مثلاً اون رو 'L بنامیم) به طول قبلی L مشخص کنه؟ ( ؟=L'/L ) smile260
این سوال شما با اون سوال pdf که مطرح کردید زیاد فرقی نمیکنه همونو به نوعی دیگه مطرح کردید -- شما وقتی یک بردار را میخوای به طور غیر موازی به هر چارچوب احتمالی ببرید --- مهمترین مولفه ای که باید داشته باشید فاصله و یا میزان تغییر مرکز مختصات است -- و در درجه بعدی زاویه و جهت بردارتون که چقدر تغیر کرده در چه جهتی -- باید از یک مقایسه در تغیرات چارچوب در یک فضای هندسی استفاده کنید -- شما یه بردار را میتونید در 3 مولفه مرکز مختصات -- زاویه و جهت بردار بی نهایت حالت براش نسبت به حالت بردار فعلی داشته باشید و هر کدام از مولفه های 3 گانه شما میتونه تو ازادی درجه های خودشون متغییر باشه --مرکز مختصات فعلی شما میتونه بین صفر تا بی نهایت متغییر باشه -- زاویه بردار انتقالی میتونه تو یک پوسته کروه ای در سه جهت صفر تا 360 درجه ای بچرخه و جهت بردار نیز بی نهایت تغییرات داشته باشد -- من نمیدونم دقیقا دنبال چی هستید ولی این کار را چشم به صورت طبیعی با قیاس گیری از طریق فاصله جسم به نسبت مختصات ثالثی تخمین میزنه و دقیق نیست فقط تخمین میزنه -- ولی این چیزی نیست که امروزه نشه انجامش داد یه نرم افزار با لیزر میتونه برات اندازه گیری را انجام بده -- لیزر یک بار به مرکز مختصات جسم رفت و برگشت میکنه و چند بار هم به گوشه ها و نرم افزار از طریق اندازه گیری رفت و برگشت لیزر به مسافت میرسه و با رابطه مثلثات میاد ابعاد جسم رو با توجه به فاصله برات حساب میکنه این سیستم فکر کنم تو پرواز و هدف گیری جنگنده های پیشرفته هم استفاده بشه حالا من دقیق جزییات را نمیدونم ولی اساس کار همین باید باشه

انیشتین جوان

پست توسط انیشتین جوان »

شنبه ۱۳۹۹/۹/۸ - ۰۱:۰۹
انیشتین جوان نوشته شده:
شنبه ۱۳۹۹/۹/۸ - ۰۰:۲۳
این سوال شما با اون سوال pdf که مطرح کردید زیاد فرقی نمیکنه همونو به نوعی دیگه مطرح کردید -- شما وقتی یک بردار را میخوای به طور غیر موازی به هر چارچوب احتمالی ببرید --- مهمترین مولفه ای که باید داشته باشید فاصله و یا میزان تغییر مرکز مختصات است -- و در درجه بعدی زاویه و جهت بردارتون که چقدر تغیر کرده در چه جهتی -- باید از یک مقایسه در تغیرات چارچوب در یک فضای هندسی استفاده کنید -- شما یه بردار را میتونید در 3 مولفه مرکز مختصات -- زاویه و جهت بردار بی نهایت حالت براش نسبت به حالت بردار فعلی داشته باشید و هر کدام از مولفه های 3 گانه شما میتونه تو ازادی درجه های خودشون متغییر باشه --مرکز مختصات فعلی شما میتونه بین صفر تا بی نهایت متغییر باشه -- زاویه بردار انتقالی میتونه تو یک پوسته کروه ای در سه جهت صفر تا 360 درجه ای بچرخه و جهت بردار نیز بی نهایت تغییرات داشته باشد -- من نمیدونم دقیقا دنبال چی هستید ولی این کار را چشم به صورت طبیعی با قیاس گیری از طریق فاصله جسم به نسبت مختصات ثالثی تخمین میزنه و دقیق نیست فقط تخمین میزنه -- ولی این چیزی نیست که امروزه نشه انجامش داد یه نرم افزار با لیزر میتونه برات اندازه گیری را انجام بده -- لیزر یک بار به مرکز مختصات جسم رفت و برگشت میکنه و چند بار هم به گوشه ها و نرم افزار از طریق اندازه گیری رفت و برگشت لیزر به مسافت میرسه و با رابطه مثلثات میاد ابعاد جسم رو با توجه به فاصله برات حساب میکنه این سیستم فکر کنم تو پرواز و هدف گیری جنگنده های پیشرفته هم استفاده بشه حالا من دقیق جزییات را نمیدونم ولی اساس کار همین باید باشه
smile260 دوست عزیز، فک کنم یه ذره سوالا رو قاتی پاتی کردی! سوال اینجا یه چیزه و سوال pdf یه چیز دیگه! البته شاید تقصیر خودمه که درست سوالمو بیان نکردم... در هر به تعداد تمام ستاره های آسمون ازتون به خاطر جوابتون سپاس گذارم!😄 smile260
Young Einstein smile260

عبدالرضا علي پور

من قاطی نکردم جواب دوتا سوال را بهت دادم --تو سوالی که اینجا مطرح کردید چشم میخواد کار لیزر را برات انجام بده و مغز کار نرم افزار این رابطه را چشم و مغز میخواد با قیاس گیری برات انجام بده که دقیق نیست ولی تقریبی میتونه با توجه به تجربیات انجام بده که با خطا هم رو برو هستی -- ولی اون بردار را میشود با اون توضیحی که بهت دادم حساب کنی -- تو اون مساله شما نسبت تغییر مرکز محور مختصات بردار فعلی و بردار مد نظر -- نسبت تغییر زاویه -- و جهت بردار را لازم دارید که یه لیزر و نرم افزار لازمه تا بتونه برات اندازه گیری و محاسبات را انجام بده

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5492

تماس:

پست توسط rohamavation »

با مراجعه به مفهوم اپتیک اساسی ، وقتی جسمی در بی نهایت است ، تصویری که توسط یک لنز محدب تشکیل شده در کانون قرار دارد ، بسیار کوچکتر ، معکوس و واقعی است.
جسم دور را می توان اجسام در بی نهایت دانست و چشم انسان یک لنز محدب است.
بنابراین به نظر می رسد اشیا در فاصله دور کوچک هستند.
اندازه ظاهری جسمی که توسط ناظر دیده می شود بستگی به زاویه ایجاد شده توسط نقاط مرزی جسم در لنزهای چشم دارد. این زاویه بر اساس قانون مربع معکوس به فاصله جسم از چشم بستگی دارد و بنابراین هنگام دور شدن ناظر از جسم ، جسم کوچکتر به نظر می رسد.
اندازه تصویر در شبکیه مشاهده گر به دو عامل نسبتاً واضح بستگی دارد:
1. اندازه واقعی شی ،
2. فاصله شی با ناظر
با این حال ، همانطور که در شکل میبینید ، این دو عامل با هم اندازه زاویه فرورفته توسط جسم در چشم
به عبارت دیگر ، می توان گفت که اندازه درک شده از جسم به زاویه بستگی دارد تصویر
لذا بزرگنمایی $ m=\frac {H_{image}}{H_{object}}=\frac {image-distance}{object-distance} $
فرمول عدسی ها $ \frac{1}{s_1}+\frac{1}{s_0}=\frac{1}{f}$ضمنا بزرگنمایی در چشم ما ثابت هست $M = \frac{d_o}{d_i} $
تصویر

انیشتین جوان

پست توسط انیشتین جوان »

واو! وری گود! از هر دوی شما دوستان فعال و چیره دست نهایت تشکر رو دارم.
در مورد جواب سوال pdf توی کتابی درباره ماتریس تبدیل بردار یه چیزهایی خوندم ولی متوجه نشدم و درمورد حالت های خاص مثلا ماتریس دوران نسبت به محور z گفته شده. یه چیزهایی هم درباره زوایای اویلر خوندم که فکر کنم به جواب کمک می کنه. در ظمن من معادله ریاضی می خوام... نه نرم افزار!
کتاب از اینترنت صدبار بهتره... ولی بدلیل شرایط کرونا نمی تونم به کتابخونه شهر برم... هرچند که نصف کتابا به دلیل سیل نابود شده... و من خودم یه بچه دهاتی هستم که بین چوپان ها و کشاورز ها گیر افتاده... کاشکی مغز شما رو داشتم!
آخرین ویرایش توسط انیشتین جوان شنبه ۱۳۹۹/۹/۸ - ۱۶:۱۷, ویرایش شده کلا 2 بار
Young Einstein smile260

انیشتین جوان

پست توسط انیشتین جوان »

rohamjpl نوشته شده:
شنبه ۱۳۹۹/۹/۸ - ۱۰:۴۲
با مراجعه به مفهوم اپتیک اساسی ، وقتی جسمی در بی نهایت است ، تصویری که توسط یک لنز محدب تشکیل شده در کانون قرار دارد ، بسیار کوچکتر ، معکوس و واقعی است.
جسم دور را می توان اجسام در بی نهایت دانست و چشم انسان یک لنز محدب است.
بنابراین به نظر می رسد اشیا در فاصله دور کوچک هستند.
اندازه ظاهری جسمی که توسط ناظر دیده می شود بستگی به زاویه ایجاد شده توسط نقاط مرزی جسم در لنزهای چشم دارد. این زاویه بر اساس قانون مربع معکوس به فاصله جسم از چشم بستگی دارد و بنابراین هنگام دور شدن ناظر از جسم ، جسم کوچکتر به نظر می رسد.
اندازه تصویر در شبکیه مشاهده گر به دو عامل نسبتاً واضح بستگی دارد:
1. اندازه واقعی شی ،
2. فاصله شی با ناظر
با این حال ، همانطور که در شکل میبینید ، این دو عامل با هم اندازه زاویه فرورفته توسط جسم در چشم
به عبارت دیگر ، می توان گفت که اندازه درک شده از جسم به زاویه بستگی دارد تصویر
لذا بزرگنمایی $ m=\frac {H_{image}}{H_{object}}=\frac {image-distance}{object-distance} $
فرمول عدسی ها $ \frac{1}{s_1}+\frac{1}{s_0}=\frac{1}{f}$ضمنا بزرگنمایی در چشم ما ثابت هست $M = \frac{d_o}{d_i} $
Very nice, thanks smile262
Young Einstein smile260

عبدالرضا علي پور

شما تا فاصله مرکز ثقل یک جسم یا مرکز مختصات اون رو از خودتون نداشته باشید هیچ اندازه گیری نمیتونید به صورت حدودی یا دقیق انجام بدید -- شما یه شاهین سیاه را در ارتفاع 1000متری با یک پرستو در ارتفاع 250 متری ممکنه یکی ببینید

ارسال پست