جابجایی مایع در دماسنج

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Yasintech

نام: سید مرتضی حسینی

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۹/۹/۳ - ۱۹:۲۸


پست: 1جنسیت:

جابجایی مایع در دماسنج

پست توسط Yasintech »

چرا دما سنج را برعکس می کنیم مایع درون آن جابجا نمی شود؟

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: roham hesami

محل اقامت: Tehran -Qeytariyeh, Ketabi Street, 8 meters from Saba

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 241

سپاس: 135

جنسیت:

تماس:

Re: جابجایی مایع در دماسنج

پست توسط rohamjpl »

سطح مقطع داخلی لوله دماسنج بسیار کوچک است - معمولاً تقریباً 1/8 اینچ یا کمتر (انحنای شیشه اثر بزرگ نمایی دارد و باعث می شود ستون جیوه بزرگتر از حد واقعی باشد). جیوه به شیشه نمی چسبد. ستون جیوه با کشش سطحی خود را حفظ می کند. با این حال ، اگر لوله شیشه ای به اندازه کافی پهن باشد که وزن جیوه بیشتر از اثر نگهدارنده کشش سطحی باشد ، در این صورت جیوه به طور ناگهانی به سمت پایین جریان می یابد. و دماسنج های بیمارستانی به سبک قدیمی را بخاطر بسپارید: چندین لرزش بسیار سریع دماسنج معکوس طول کشید تا ستون بسیار نازک جیوه را به مخزن "لامپ" برگرداند.
لوله ای که درون آن مایع با گرم شدن بالا می رود ، واقعاً نازک است. آنقدر نازک که اثرات مویرگی قابل توجه است. بعلاوه ، در چنین مقیاس های کوچک ویسکوزیته و کشش سطح نیز قابل توجه است. تمام این اثرات پیچیده باعث می شود که حتی اگر لوله را زیر و رو کنید ، مایع در جای خود باقی بماند.
یک چیز دیگه تأثیر گرانش بسیار ناچیز است. جاذبه فقط برای اطمینان از متمرکز شدن جیوه در (پایین) حفره شیشه است و هیچ حبابی در آن وجود ندارد. حداکثر ، یک میدان گرانشی قوی تر می تواند جیوه را کمی فشرده کند ، اما به هر حال مایع جیوه تقریبا غیرقابل فشرده است ، شما نمی توانید کاهش زیادی را ببینید.
یک چیز دیگه جاذبه زمین بسیار ناچیز است ، زیرا مقدار مایع درون لوله بسیار ناچیز است. به دلیل قطر بسیار کم لوله ، سطح زیادی نسبت به مقدار مایع وجود دارد و بنابراین تمام اثراتی که در بالا بحث شد بسیار قابل توجه تر هستند. آنها با هم مایع را در جای خود نگه داشته و از نفوذ حباب های هوا به سطح و هل دادن مایع به پایین جلوگیری می کنند.
فقط هنگامی که مخزن مایع دماسنج را گرم می کنید و منبسط می شود ، مشاهده می کنید که مایع در لوله در حال حرکت است. و این به این دلیل است که مایعات نزدیک به غیر قابل تراکم است ، گرم شدن آن فشار زیادی ایجاد می کند که آن را مجبور به گسترش می کند.
دماسنج یک دماسنج است ، نه یک گرانش متر ، بنابراین نباید تأثیرگذار باشد که تأثیر گرانش در قرائت آن ناچیز باشد. باید اینگونه باشد تا دماسنج نقش خود را ایفا کند. اگر دماسنج شما به صورت افقی قرار گرفته باشد ، مشکلی ایجاد نمی کند زیرا کشش سطحی معمولاً بیشتر از نیروی جاذبه است و از نفوذ هوا به داخل جیوه جلوگیری می کند. کشش سطحی همچنین شکل سطح جیوه را در لوله نازک ، نسبتاً به شیشه ، تقریباً مستقل از جهت میدان گرانشی ، حفظ می کند.
برخلاف اکثر دماسنجهای معمولی جیوه ، یک دماسنج معکوس قادر است دمای معینی را ثبت کند تا در زمان دیگری مشاهده شود. اگر دماسنج برعکس شود ، دمای فعلی نشان داده می شود تا اینکه دوباره قائم شود.
تصویر

ارسال پست