فضاهای حلقوی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

user8604

سپاس: 877

Re: فضاهای حلقوی

پست توسط user8604 »

مازیار فیزیک دان نوشته شده:بُعد (در فارسی دورامون[۱]، وامون[۲] یا دورا[۳]) در معنی عادی به یک اندازه یا پارامتر گفته می‌شود که برای تعریف ویژگی‌های یک جسم به آن نیازمندیم، برای نمونه درازا، پهنا، بلندا و ژرفنا. برای بیان این اندازه‌ها در فارسی از واژه‌های عربی طول، عرض، ارتفاع و عمق هم استفاده می‌شود.

در فیزیک کلاسیک، برای یک نقطه در فضا، سه بعد فیزیکی در نظر گرفته می‌شود، ابعاد پایه در این ساختار با عبارات جلو و عقب، راست و چپ و بالا و پایین بیان می‌گردند. جابجایی در هر راستای دیگری، به کمک این عبارات و تنها با سه جهت اصلی قابل بیان هستند. انتقال به پایین، همان جابجایی منفی در راستای بالا است. برای مثال حرکت رو به بالا و جلو، یک حرکت ترکیبی است؛ یک ترکیب خطی از جابجایی در راستای بالا و جلو. در شکلی ساده، یک خط تک‌بعدی، یک سطح دوبعدی و یک مکعب را سه‌بعدی می‌نامیم. علاوه بر بعدهای سه‌گانه در فیزیک، زمان به عنوان بعد چهارم شناخته می‌شود. بعد کمیت‌های فیزیکی را در دسته‌های خاصی دسته‌بندی می‌کند و هر کمیت بنا به نوعش یکای ویژه خود دارد.

اینهایی که گفتی بدیهیاته. چرا فکر میکنی که جزو نظریات خودته؟!!
مازیار فیزیک دان نوشته شده:مثلا نظریه ریسمان انیشتین برای تحقق نیاز به 26 بعد دارد.

نظریه ریسمان انیشتین؟!!
مازیار فیزیک دان نوشته شده:اما نظریه خمیدگی جهان چیزدیگری می گوید.

نظریه خمیدگی جهان؟!!!
--------------------
در پستهات خیلی علاقه زیادی داری که از واژه ی نظریه استفاده کنی! لازم به تذکره که این کار آدم رو باسواد نشون نمیده.

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

0- جستجو و کپی پیست از ویکی و گوگل رو همه بلدیم
1- ریسمان ربطی به انشتین نداره
2- ریسمان تا چایی که من می دونم 12 بعدیه و یکی از اونها دارای دو بعد زمانیه نه یک بعد
3- هنوز دلیل این که طول بی نهایته ولی ارتفاع و عرض بی نهایت نیست رو نگفتی
4- آخر سر هم که کلا زدی زیرش و گفتی دنیای سه بعدی حد و مرزی نداره ولی بی نهایت هم نیست
5- گیرم همه اینهای که گفتی درست، کجاش رو خودت گفتی؟ همه اینها که گفتی سالهاست وجود داره، فیلم هم زیاد از روش ساختن، throw the wormhole هم فعلا نبین

واقعا نمی دونم ما رو چی فرض کردی
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

مازیار فیزیک دان

نام: مازیار شیدایی

سپاس: 8

پست توسط مازیار فیزیک دان »

چند تا چیز بود که باید بگم . اول اینکه من جانماز آب نمی کشم و از شما خواستارم که اگر من توهینی به شما کردم به من بگویید . دوم اینکه شما از من خواستید تا تعریف خودم رو نسبت به بعد و فضا و زمان به شما بگویم که گفتم . اما نمی دانم چرا شما تعریف من از بعد را به عنوان یک نظریه حساب کردید . تعریفی را که من کردم اصلا ربطی به نظریه من نداشت که بخواهم از روی یک فیلم کپی کنم . لطفا آن نظریه ای رو که می گید من ازش کپی کردم را بگویید تا من هم بدانم . البته اگر وجود داشته باشد!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

پست توسط عبدالرضا علي پور »

بابا خودت رو گيج نكن فكر كن عالم مثل يك اتمه و چيزاي قابل مشاهده مثل الكترونهاي اطراف هسته هستند هر جا بري دور هسته اي و نميتوني
از اين وضعيت خارج بشي اگر تونستي خارج هم بشي جذب يك مدار اتم ديگه ميشي و از يك فضاي ناشناخته به يك فضاي ناشناخته ديگه وارد ميشي

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

مازیار فیزیک دان نوشته شده:همان طور که میدانید ،فضا انتهایی ندارد واگر از هر جای ان بروید دوباره به جای ابتدایی خود باز میگردید .اما این تنها دررابطه با بعد طول آن صدق میکند .آیا تا کنون در باره بعد ارتفاع و عرض آن اندیشید؟ این نظریه،نظریه فضای حلقوی است . اگر ما بتوانیم بعد ارتفاع آن را شکاف دهیم چطور؟درست مثل این است که خود را یک ماهی فرض کنید . هنگامی که ماهی ها در حوضی مشغول شنا کردن هستند شکافتن سطح اب برای آن ها معنی و مفهومی نخواهد داشت.این درست مثل فضای ما میماند . یک اقیانوس هر اندازه هم که بی کران باشد هیچ یک از موجودات زیر آب به فکر شکافتن سطح اب اقیانوس نمی افتند. اما اگر آن موجودات را به بیرون از سطح آب بیاوریم ودوباره ان هارا به داخل آب بر گردانیم به نظر شما ان ها چه خاطره ای دارند تا برای شما تعریف کنند ؟حال کمی بیاندیشید اگر ما بتوانیم بعد ارتفاع فضای خود را بشکافیم و به بیرون از فضای خود برویم چه خواهیم دید؟ قطعا فضایی دیگر.

نظریه از :مازیار شیدایی

سلام

در ابتدا عرض کنم که هر ایده ای که در حوزه ی علم مطرح شود را نمی توان نظریه نامید، بلکه آن فرضیه است و این فرضیه باید از یکسری فیلترها رد شود تا به یک نظریه تبدیل شود، مانند مدل سازی ریاضی، قابلیت آزمایش تجربی، مطابقت با داده ها و شواهد و...

و اما در مورد فرضیه شما:

1- مشکل اصلی فرضیات شما این است که در رابطه با نسبیت عام اینشتین دچار بدفهمی (یا کج فهمی) شده اید، همان طور که در این نظریه برای فهم عامه از یک رومیزی برای سطح فضا-زمان مثال می زند، این پندار در ذهن شما ایجاد شده که فضا-زمان را به صورت صفحه ای دو بعدی در نظر گرفته اید، که حرکت در راستای بالا و پایین این صفحه ناممکن است.
در صورتی که شما به واقع بهتر است کیهان چهار بعدی چنان یک ابرکره چهار بعدی در نظر بگیرید که بیکران است (بدون لبه، ساحل و کرانه) اما نامحدود، که البته این نیز در حد فرضیه است، با این حال بیشتر از دیگر فرضیات مطرح می شود.(بیشتر مورد قبول است)
با تفاسیر بالا در این ابرکره (چهار بعدی) جرکت در تمام جهات، در صورت طی مسافت کافی در مسیر مستقیم، شما را به نقطه شروع حرکت رهنمون می کند. در نتیجه اینجا موضوع تنها یک بعد نیست. بلکه تمام ابعاد. (البته غیر از بعد زمان، که البته تئوری نسبیت این را نیز ممکن می داند، با اینحال پارادوکس هایی در این رابطه وجود دارد، که باید تکلیفشان روشن شود)

2- مشکل دیگر شما در معنای ابعاد نهفته است، شما در روی زمین سه بعد را طول، عرض و ارتفاع نامگذاری کرده اید. (زمان را سرعت جرکت ماده به سمت زوال)
با این حال این تعاریف نسبی می باشد، و تمام این سه بعد طول و عرض و ارتفاع به جهت حرکت شما نسبت به زمین بستگی دارند، حال اگر شما درون فضا معلق باشید، این تعاریف اعتبار خود را کاملا از دست می دهند و تبدیل می شوند به سه بعد کاملا یکسان، که شما توانایی تمیز دادن آن ها از یکدیگر را از دست خواهید داد.
در نتیجه شما در فضا هرگز نمی توانید ادعا کنید که در طول حرکت می کنید یا عرض و یا ارتفاع. (این البته مضحک است)

3- مشکل بعدی این است که بیگ بنگ خود فضا را گسترش داده است خود باعث انبساط کیهان و ابعاد شده است، بیگ بنگ درون یک فضا رخ نداده است که شما بخواهید از محیط این کیهان خارج شوید. به عبارت دیگر، طبق نظریه بیگ بنگ فضا-زمان از بیگ بنگ شروع شده است. (با این که فیزیک تنها تا زمان پلانک را می تواند برای ما تشریح کند و نه قبل از آن، با این حال این یک فرض منطقی می باشد)
البته فرضیه چند جهانی نیز وجود دارد، که یا وجود این این جهان در یک ابرفضای یا ابعاد بالاتر.
اما همان طور که گفتم این ها نیز فزضیات است و قابل استناد نسیت و هرگز به عنوان پایه به فرضیات جدید اعتبار نخواهد بخشید. (این برای جامعه علمی قابل قبول نیست)

4- مشکل آخر اینکه فرضیه شما باید قابلیت آزمون و محک را داشته باشد، به عبارت دیگر باید ابطال پذیر باشد. وگرنه هر شخصی می تواند هر فرضیه دلخواهی را در اینباره ارائه دهد. بدون آنکه آزمونی برای فرضیاتشان وجود داشته باشد. (این از مهمترین دلایل است)

نتیجه گیری:

فرضیه شما هم اکنون و با توجه با تفاسیر بالا فاقد اعتبار و ارزش علمی می باشد.

با این حال همچنان به تفکر ادامه دهید. و سعی کنید در مورد روش علمی منتج به فرضیات و نظریات علمی بیشتر مطالعه کنید. (مهمترین مساله به نظر بنده)

موفق باشید.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

مازیار فیزیک دان

قبول دارم که در زمینه ابعاد دچار اشتباهاتی شده ام اما عملا سخن شما را هم قبول ندارم . فرض می کنیم در فضا ، طول و عرض و ارتفاع مفهومی نداشته باشد ، حال اگر اینگونه باشد به نظر شما نظریه biocenteral و نظریه چنبره چگونه به اثبات رسیده اند؟ از نظر شما شکاف دادن ابعاد فضا ، امکان پذیر نیست ؟ آیا پذیرفتن نظریه ضربان حیات مشکل است ؟ شما اگر بخواهید نظریه و یا به گفته شما فر ضیه بنده را فاقد ارزش علمی بنامید باید از سد سه نظریه معتبر جهانی عبور کنید.

مازیار فیزیک دان

یک پیشنهاد دیگر هم برای دوستان دارم . اگر توانستید مستند های جهشی در علم را هم ببینید آن زمان متوجه ارزش علمی نظریه فضا های حلقوی خواهید شد.

مازیار فیزیک دان

لطفا ابتدا ارزیابی کنید و سپس در مورد صحیح یا غلط بودن یک تئوری نظر بدهید

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

هنوز دلیل این که طول بی نهایته ولی ارتفاع و عرض بی نهایت نیست رو نگفتی
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

مازیار فیزیک دان

اگر دقت کرده باشید عرض کردم که در زمینه ابعاد اشتباهاتی داشته ام و همچنان دارم روی این مبحث کار می کنم ولی تا چند روز آینده حتما نظریه را کامل خواهم کرد. با تشکر.

نمایه کاربر
Erfan.A

سپاس: 10

پست توسط Erfan.A »

مازیار فیزیک دان نوشته شده:همان طور که میدانید ،فضا انتهایی ندارد واگر از هر جای ان بروید دوباره به جای ابتدایی خود باز میگردید .اما این تنها دررابطه با بعد طول آن صدق میکند .آیا تا کنون در باره بعد ارتفاع و عرض آن اندیشید؟ این نظریه،نظریه فضای حلقوی است . اگر ما بتوانیم بعد ارتفاع آن را شکاف دهیم چطور؟درست مثل این است که خود را یک ماهی فرض کنید . هنگامی که ماهی ها در حوضی مشغول شنا کردن هستند شکافتن سطح اب برای آن ها معنی و مفهومی نخواهد داشت.این درست مثل فضای ما میماند . یک اقیانوس هر اندازه هم که بی کران باشد هیچ یک از موجودات زیر آب به فکر شکافتن سطح اب اقیانوس نمی افتند. اما اگر آن موجودات را به بیرون از سطح آب بیاوریم ودوباره ان هارا به داخل آب بر گردانیم به نظر شما ان ها چه خاطره ای دارند تا برای شما تعریف کنند ؟حال کمی بیاندیشید اگر ما بتوانیم بعد ارتفاع فضای خود را بشکافیم و به بیرون از فضای خود برویم چه خواهیم دید؟ قطعا فضایی دیگر.

نظریه از :مازیار شیدایی

اولا اینکه فضا از جهاتش "بی کران" اما متناهی باشه صرفا یه نظریه بود که فک کنم پرفسور هاوکینگ ارائه کرد. اما الان فک میکنم رد شده.
در ضمن اگر این نظریه صحت هم داشته باشه موضوع بی کرانگی در مورد تمام ابعاد صدق میکنه و اصولا نمیشه بعدی رو بر ابعاد دیگر متمایز دونست.

مازیار فیزیک دان

من هم نظر شما را قبول دارم و اگر توجه کرده باشید خودم هم به این موضوع اشاره کرده ام. شاید من با نوشتن نمی توانم نظریه را به شما ثابت کنم . هم اکنون درحال ساختن یک شبیه سازی کامپیوتری برای اثبات نظریه هستم.

ارسال پست