گشتاور موتور الکتریکی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Petros

گشتاور موتور الکتریکی

پست توسط Petros »

سلام
اگر از موتور دی سی که فقط ولتاژ اولیه . تعداد کلاف سیم پیچ و دورسیم در هر کلاف و سطح مقطع سیم را بدانیم امکان محاسبه گشتاور هست؟

نمایه کاربر
Aryan_M

نام: آرین مخدومی

محل اقامت: مشهد

سپاس: 84

Re: گشتاور موتور الکتریکی

پست توسط Aryan_M »

خیر.
رفرنس به کتاب ماشین الکتریکی فیتز جرالد بخش موتور DC مراجعه کنید.
البته من جای شما باشم و کتاب نخونده باشم مراجعه نمی کنم. به دلیل این که خودم باشم گیج می شم.
اطلاعاتی که می گین کمه.
باید mmf استانور رو بدونیم چقدره. و لازمه رابطه ولتاژ القایی با mmf رو بدونیم.
نوع موتور باید معلوم باشه. موتور آهن ربای دائمی هستش یا موتور compound یا شنت یا سری یا ...
از لحاظ عملی اگر مقاومت اهمی موتور و رابطه سرعت و ولتاژ القایی موتور رو بدست بیارین که کاملا قابل آزمایش هست و اگر تلفات اصتکاک و هسته رو بدست بیارین یا این که با گشتاور سنج یک بار رابطه گشتاور و جریان رو بدست بیارین می تونین گشتاور رو بر اساس دیگر مولفه های موتور در حین کار بدون کشتاور سنج بدست بیارین.
در عمل با یک دور سنج و یک منبع ولتاژ متغییر و یک آمپر متر می تونید مولفه های مورد نظر رو بدست بیارین.
تنها رابطه مورد نظر مدار معادل موتور هست و رابطه پایستگی انرژی.یعنی توان تولیدی الکتریکی با توان مکانیکی برابر است.
I*V=w*T
همچنین لازمه بدونید که ولتاژ القایی به ازای mmf ثابت(مثلا در موتور با آهن ربای دائمی, mmf ثابت است) با سرعت رابطه مستقیم و خطی دارد و همچنین گشتاور با جریان رابطه خطی دارد. البته گشتاور تولید شده نه گشتاور خروجی.
جریان ضرب در ولتاژ القایی برابر است با سرعت زاویه ای ضرب در گشتاور .
وقتی توان خروجی نداریم میزانی گشتاور اصتکاک داریم که رابطه غیر خطی با سرعت دارد.
بیشتر روابط با تغییر دما و تغییرات وضع مکانیکی مثل روغن و ... تغییر می کنند پس انتظار دقت خیلی بالا نداشته باشید.

ارسال پست