رها شدن ماه از مدار زمین و گردشش به دور مدار خورشید

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
sunrise

سپاس: 115

رها شدن ماه از مدار زمین و گردشش به دور مدار خورشید

پست توسط sunrise »

باسلام
سرعت گردش ماه بدور زمین اگر در یک آن به چه مقدار برسد، از مدار گردشش بدور زمین رها میشود و مثل سیارات بدور خورشید خواهد چرخید؟
شبیه به اینکه فرض کنیم طنابی زمین و ماه را به هم وصل کرده باشد،حال سرعت گردش ماه بدور زمین حداقل چه مقدار شود که درصورت بریدن این طناب، ماه از مدارش بدور زمین خارج و مثل سیارات دور خورشید بچرخد؟

نمایه کاربر
sunrise

Re: رها شدن ماه از مدار زمین و گردشش به دور مدار خورشید

پست توسط sunrise »

اگه کسی راهنمایی ای داره تا لااقل حل این سوال راحتتر صورت بگیره لطفا دریغ نکند.

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

این مساله فکر می کنم به سرعت مربوط نباشه و بیشتر به مکان این دو جرم برمی گرده که مدارهاشون دور خورشید با هم همپوشانی دارند.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
sunrise

پست توسط sunrise »

خودمم جواب مسئله رو نمیدونم اما فکر میکنم ماه باید به سرعتی برسه که با نیروی گریزازمرکز حاصل ازین سرعت بتونه به فاصله ای از زمین و در نقطه ای بین زمین و خورشید برسد که درین نقطه نیروی جاذبه خورشید بیشتر از زمین باشه که درنتیجه برای همیشه بتواند مداری دور خورشید داشته باشد.

m-hajizadeh

نام: مهرداد

سپاس: 1

پست توسط m-hajizadeh »

با سلام به دوستان گلم
وقتی انیشتین به پنجره نگاه کرد مردی رو تصور کرد که در حال سقوط می باشد او بعد دنبال کردن خیالاتش پی برد مرد جاذبه زمین رو احساس نخواهد کرد زیرا که در اطراف خود مرد گرانش جدید به وجود میاید
خوب این مسئله رو من تشریح میکنم:
گرانش به جرم و فاصله دو جسم بستگی داره
جرم یک مداد نسبیت به زمین بسیار نا چیز میباشد میتوان گفت گرانشی که بین دو جسم زمین و مداد وجود داره همه ان گرانش از زمین هست پس زمین در اطراف خود گرانش دارد که باعث نزدیک شدن مداد به زمین میشود
خوب حالا به مسئله مطرح شده می پردازیم
گرانشی که در اطراف زمین هست بیشتر از گرانشی است که در اطراف ماه وجود دارد پس گرانش زمین بر گرانش ماه غلبه می کند حال برای خارج شدن ماه از دست گرانش زمین باید گرانش ماه به مقداری برسد (افزایش یابد)که بر گرانش زمن غلبه کند
خوب برای افزایش گرانش ماه نمیتوان فاصله زمین و ماه را تغییر داد زیرا که گرانش زمین این اجازه را نمی دهد پس باید از راه افزایش جرم وارد عمل شد .طبق فرمول هم ارزی جرم و انرژی اگر انرژی جسم را زیاد تر کنیم جرم ان نیز زیاد تر خواهد شد و به این دلیل است که جسم به سرعت نور نخواهد رسید
اگر انرژی ماه را افزایش دهیم جرم ماه نیز افزایش خواهد یافت و در نتیجه طبق فرمول گرانش نیوتن گرانش ماه افزایش خواهد یافت و در حالی که جرم را با انرژی به مقداری تغییر دهیم که گرانش ماه بر زمین غلبه کند و گرانش زمین و ماه برابر شوند و برگرانش هم دیگر غلبه کنند ماه وزمین از هم جدا میشوند و چون گرانش خرشید از گرانش هر دو جسم زیاد تر است هر دو جسم به دور مدار خوشید به طور مستقل به حرکت در می ایند.

دوستان شما می توانید سوالاتتان را در هنگام ندیدنم در انجمن از قسمت تماس با مای وبلاگم با من در میان بگذارید:physics.3cb.ir
موفق باشید

نمایه کاربر
lightwave

سپاس: 41

پست توسط lightwave »

sunrise نوشته شده:خودمم جواب مسئله رو نمیدونم اما فکر میکنم ماه باید به سرعتی برسه که با نیروی گریزازمرکز حاصل ازین سرعت بتونه به فاصله ای از زمین و در نقطه ای بین زمین و خورشید برسد که درین نقطه نیروی جاذبه خورشید بیشتر از زمین باشه که درنتیجه برای همیشه بتواند مداری دور خورشید داشته باشد.

همچین چیزی قابل محاسبه است اما فقط به سرعت بستگی نداره و باید زاویه رها شدن و سرعت و برایند گرانش سه جسم خورشید-زمین-ماه هم لحاظ بشن

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

یعنی نوشته های اون دوست دوتا بالاسری مون من رو برد به دوران راهنمایی، اینا چیه سر هم کردی آخه برادر من!
موضوع زمین-ماه موضوع رهایی از گرانش نیست. حتی اگر ماه رو نگه داریم تا زمین شش ماه به مسیرش ادامه بده و ماه رو دوباره "ران" کنیم، باز در چنگ زمین اسیر خواهد شد.
بیشتر از اونچه سرعت فرار مهمه، مکان قرار گیری هم خیلی مهمه.

نمایه کاربر
MENERVA

سپاس: 96

پست توسط MENERVA »

m-hajizadeh نوشته شده:با سلام به دوستان گلم
وقتی انیشتین به پنجره نگاه کرد مردی رو تصور کرد که در حال سقوط می باشد او بعد دنبال کردن خیالاتش پی برد مرد جاذبه زمین رو

احتمالن شما دانش آموز دبیرستانی باشین ؛

ب هر حال پاسختون سرتاپا غلط اندر غلط بود smile072

m-hajizadeh

پست توسط m-hajizadeh »

اگه جواب می دونی بفرما استاد تقلبی
در ضمن هنگام رد کردن یه جواب باید دلیل منطقی بیاری دلیل منطقیت کو؟
Stormborn

e=mc2:میدونم فک کردی هم ارزی جرم و انرژی رو غلط گفتم اما نه
هر جرمی اگه بخواد تماما به انرژی تبدیل بشه باید ضرب در c2شه
ببین اگه بخوایم انرژی بیشتری در جسم جا بدیم باید جرم افزایش یابه چون
جرم اولیه اگه بخواد تماما انرژی نهفته در خودشو ازاد کنه انرژی اون جسم برابر با جرم ضرب در مجذور سرعت نور خواهد شد حالا ببین اگه انرژی رو زیاد کنیم اون مقدار جرمی که تماما به انرژی تبدیل میشه نیز زیاد تر میشه پس با افزایش انرژی جرم نیز باید افزایش یابد تا از هم ارزی جرم و انرژی پیروی کنه
در اصل طبق e=mc2هر مقداری جرم مقدارمعینی انرژی میتواند در خود ذخیره کند اگه انرژی رو بیش از اون کنیم باید جرم افزایش یابه
حالا میتونم بگم افتاد؟
استاد جون

در مورد کاربر You-See
میتونم بگم دوست عزیز اول بفهم بعد بحرف
خودتم گفتی سرعت مهم تره
منم گفتم انرژی رو افزایش میدیم طبق او جرم نیز افزایش میابه و در نتیجه گرانش افزایش میابه و اگه جرم رو به حدی ببریم گرانش ماه و زمین برابر شن تاثیری بر یکدیگر نخواهد داشت.اما این وسط یه چیزو نگفتم فکر کردم خودتون می فهمین اگه به ماه انرژی جنبشی خارجی دهیم هم سرعت اون افزایش میابه و هم انرژی اون افزایش میابه چون که انرژِ خارجی بوده است

در مورد یه چیز کلی:
وقتی میگیم یه جرم وجود داره انرژی کل ذخیره شده در اون برابر جرم اون ضرب در مجذور سرعت نور می باشد
خوب با دو نوع حالت می تونیم این جسم رو دارای انرژی جنبشی کنیم
میتونیم انرژی خارجی به جسم وارد نکنیم واز همون انرژی جسم که درون اون ذخیره شده استفاده کنیم در چنین حالتی جرم جسم افزایش نخواهد شد.اما نوع دیگه اینه که به این جسم یه انرژی بیرونی دیگه اضافه کنیم که در این جا باید جرم جسم افزایش یابه تا توانایی ذخیره انرژی در اون زیاد تر شه

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

"میتونم بگم دوست عزیز اول بفهم بعد بحرف"
خب این هم از فهم و درک دوست ما که فکر می کنه این جا هم مثل درون خونه شون باید با هم حرف بزنن.
البته من مثل شما با شما حرف نخواهم زد.

اما ایراد ها:
"زیرا که در اطراف خود مرد گرانش جدید به وجود میاید"

گرانش جدید در هنگام سقوط در اطراف مرد به وجود میاد؟! جرم تولید می شه؟

"جرم یک مداد نسبیت به زمین بسیار نا چیز میباشد میتوان گفت گرانشی که بین دو جسم زمین و مداد وجود داره همه ان گرانش از زمین هست"

گرانشی که بین زمین و مداد هست دقیقا به خاطر وجود زمین و مداده، نه یکی از اونها، شما تفاوت گرانش رو با شتاب جاذبه نمی دونید.

"گرانشی که در اطراف زمین هست بیشتر از گرانشی است که در اطراف ماه وجود دارد پس گرانش زمین بر گرانش ماه غلبه می کند حال برای خارج شدن ماه از دست گرانش زمین باید گرانش ماه به مقداری برسد (افزایش یابد)که بر گرانش زمن غلبه کند "

گرانش ماه اگر بیشتر از زمین باشد یعنی چی؟ اونوقت تنها اتفاقی که می افته، اینه که زمین و ماه دور نقطه ای می گردند که بیشتر به ماه نزدیک تره.

"گرانش ماه بر زمین غلبه کند و گرانش زمین و ماه برابر شوند و برگرانش هم دیگر غلبه کنند ماه وزمین از هم جدا میشوند"

اگر گرانش خورشید از زمین بیشتره، چرا این دو تا از هم جدا نمی شوند؟ اصلا چرا حالا که گرانش زمین از ماه بیشتره زمین از ماه جدا نمی شه؟

این حرف ها به قدری فاقد تفکره که دیگه لازم نمی بینم بیشتر از این در موردش صحبت کنم.
امیدوارم که شما هم به جای این گونه حرف زدن "استاد تقلبی" سعی کنید ادب رو رعایت کنید و بفهمید که رد کردن نظریه ربطی به رد کردن شخصیت کسی نداره.

متشکرم

m-hajizadeh

پست توسط m-hajizadeh »

دوست عزیز چن تا نکته
اولا ادبی که گفتین که من رو از داشتن اون فاقد تصور کردین در پست های بالایی معلومه که کی ادب رو رعایت نکرده

دوما در مورد اون مردی که نوشتم که اطرافش گرانشه مطلب علمی نبود برای امادگی گفتم که زیاد دخلی هم به جواب مسئله نداره فقط یه مقدمه چینی بود.

سوما در مورد اون که گفتین گرانش بین مداد و زمینه رو کاملا قبول دارم اما ببینید گرانشی که بین مداد و زمین وجود داره از گرانشی که بین همون مداد و ماه وجود داره زیاد تره منظور من این بود که مداد که جرم ثابتی داره پس اون اختلاف گرانشی بین مداد و زمین و مداد ماه از جرم زمین و ماه است البته فاصله مداد تا زمین رو با فاصله مداد تا ماه یکی می گیریم.در مورد مداد و خورشید نیز همین نکته وجود داره که گرانش بین خورشید و مداد از همه بیشتره. اصلا ببینید من میگم وقتی مداد و زمین نسبیت به هم قرار دارن زمین حرکت نمی کنه بلکه مداده که حرکت میکنه و به طرف زمین میاد . (چون طبق نسبیت عام انحنی که زمین ایجاد کرد کرده از انحنایی که مداد ایجاد کرده زیاد تر است و مداد به داخل اون انحنا میفته در نتیجه نزدیک به زمین میشه)
چهارم این که در نسبیت عام یه جایی گفته شده گرانش همه چیز رو حتی نور رو به دور خودش میچرخونه (هر چیز که دارای سرعت اولیه باشه) پس وقتی که میگیم جرم نور(فوتون)کم تر از زمینه زمین نور رو به دور خودش می چرخونه خوب ماه نیز دارای سرعت اولیه است و زمین تنها کاری که انجام میده اینه که چون ماه دارای جرم کم تری هست به دور خودش می چرخوندش
میتونم در مورد مورد اخری این گونه بگم که به دلیل جرم کم تر ماه نسبت به زمین و دارا بودن سرعت اولیه ماه به دور زمین میچرخه و به دلیل این که جرم زمین از خورشید کم تره و سرعت اولیه هم که داره زمین به دور خورشید میچرخه.
بنده به خاطر بی ادبی که به شما کردم فقط از تون عذر خواهی می کنم اما در مورد اون یکی کاربر من تقصیری در خودم نمی بینم اون بی ادبی رو اول شروع کرد.
و در مورد نظری که دادم منظورم این بود اگه چیزی میدونم به شما کمک کنم اما اگه چیزی نمیدونم با رد کردن نظری که دادم صد ردصد قانع خواهم شد.الان هم دلایلی که قانع نشدم نظرم غیر علمی بود نوشته امیدوارم راهنمایی فرمایید.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

شما باید بیشتر روی مفاهیم گرانش زمان بگذارید.
نور به این دلیل می تونه در نزدیکی اجرام بزرگ خم بشه چون در نزدیکی اون اجرام، مسیر مستقیم همون مسیره!!!
ارتباطی به سرعت نور نداره.

m-hajizadeh

پست توسط m-hajizadeh »

یعنی ماه نمیتونه به همون دلیلی که نور در نزدیکی اجسام بزرگ تر خم بشه؟

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

کلا فضا خم می شه. و این ارتباط چندانی به موضوع مورد بحث نداره.

ارسال پست