چگونه میشود مدت زمان برخورد دو جسم به یکدیگر را به دست آورد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
moeHebo

سپاس: 14

چگونه میشود مدت زمان برخورد دو جسم به یکدیگر را به دست آورد؟

پست توسط moeHebo »

دوستان فیزیکدان!
شما میدونید چطور میشه مدت زمان برخورد دو تا جسم به هم رو بدست اورد؟منظورم مدت زمان اعمال نیروئه!
من با یه مسئله ای الان درگیرم که ضربه رو دارم ولی نیرو رو میخوام!!
یه تغییر کوچیک تو زمان م کلی مقدار نیرو رو تغییر میده!
میخواستم ببینم تو محاسبات اینطوری خودشون یه مقدار برای برخورد های سطح های مختلف به هم در نظر میگیرن یا اساس و پایه ی درست و حسابی داره؟
ممنون میشم اگه میدونین زود تر جواب بدین!
آسمان آنقدر بزرگ است که تو هم می توانی آن را برای خودت داشته باشی!

نمایه کاربر
armin57ghazal

نام: آرمین

محل اقامت: تهران

سپاس: 579

تماس:

Re: ضربه!!

پست توسط armin57ghazal »

زمان برخورد مدت زمانی است که دو جسم در پارامتر برخورد باشند
مثلا برای ذرات باردار از فاصله بیشتری باید اثرات نیرو را در نظر گرفت تا ذرات خنثی
فرض کن دو توپ عادی داریم زمان برخورد دقیقا زمانی است که اینها با هم تماس دارن
اما برای دو پروتون این زمان از وقتی شروع میشه که فاصله اونا به قدری است که برای جابجایی مقدار کار انجام شده
با مقدار انرژی ذرات قابل مقایسه باشه

نمایه کاربر
mrfane

سپاس: 550

تماس:

Re: چگونه میشود مدت زمان برخورد دو جسم به یکدیگر را به دست آ

پست توسط mrfane »

moeHebo نوشته شده:دوستان فیزیکدان!
شما میدونید چطور میشه مدت زمان برخورد دو تا جسم به هم رو بدست اورد؟منظورم مدت زمان اعمال نیروئه!
میخواستم ببینم تو محاسبات اینطوری خودشون یه مقدار برای برخورد های سطح های مختلف به هم در نظر میگیرن یا اساس و پایه ی درست و حسابی داره؟

ضربه برابر است با تغییرات تکانه تقسیم بر تغییرات زمان [tex]h=p/t[/tex]
تغییرات تکانه برابر است با تغییر سرعت ضرب در جرم جسم. [tex]p=vm[/tex]
شما ضربه و تغییرات تکانه را دارید. تغییرات زمان را به راحتی به دست آورید. [tex]t=mv/h[/tex]
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

مدت زمان برخورد دو جسم تابعی از جنس و فرم آنهاست و کمکی به محاسبات برآورد نیروی مبادله شده نمی کند. مثلا مدت زمان برخورد دو گوی فلزی صلب با برخورد دو توپ فوتبال تفاوت دارد. مدت زمان برخورد در توپ فوتبال بستگی به میزان الاستیسیته روکش آنها، میزان فشار باد درون آنها، جرم و ابعاد آنها، نحوه میرا شدن موج برخورد در هر یک از آنها و ... دارد. یک دوربین فیلم برداری سرعت بالا (مثلا با سرعت 5000 فریم در ثانیه) می تواند نحوه اینتراکشن بین توپها را در خلال برخورد و تبادل نیرو نمایان کند و مدت زمان برخورد را نیز با دقت خوبی نشان دهد.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
moeHebo

پست توسط moeHebo »

mrfane نوشته شده:
moeHebo نوشته شده:دوستان فیزیکدان!

ضربه برابر است با تغییرات تکانه تقسیم بر تغییرات زمان [tex]h=p/t[/tex]
تغییرات تکانه برابر است با تغییر سرعت ضرب در جرم جسم. [tex]p=vm[/tex]
شما ضربه و تغییرات تکانه را دارید. تغییرات زمان را به راحتی به دست آورید. [tex]t=mv/h[/tex]

دوست عزیز منظور شما از h،همون نیروی خودمونه؟راستش من زیاد با این نمادا ور نرفتم ولی فک کنم فرمول کلی ای که از قانون دوم نیوتن داریم،این باشه[tex]df=mdv/dt[/tex]..که اگه بخوایم ساده ترش کنیم میشه...[tex]f*t=m*v[/tex]
و مسئله اینجاست که من مقدارf,tرو ندارم!!

نمایه کاربر
moeHebo

پست توسط moeHebo »

candle نوشته شده:مدت زمان برخورد دو جسم تابعی از جنس و فرم آنهاست و کمکی به محاسبات برآورد نیروی مبادله شده نمی کند. مثلا مدت زمان برخورد دو گوی فلزی صلب با برخورد دو توپ فوتبال تفاوت دارد. مدت زمان برخورد در توپ فوتبال بستگی به میزان الاستیسیته روکش آنها، میزان فشار باد درون آنها، جرم و ابعاد آنها، نحوه میرا شدن موج برخورد در هر یک از آنها و ... دارد. یک دوربین فیلم برداری سرعت بالا (مثلا با سرعت 5000 فریم در ثانیه) می تواند نحوه اینتراکشن بین توپها را در خلال برخورد و تبادل نیرو نمایان کند و مدت زمان برخورد را نیز با دقت خوبی نشان دهد.

smile072 خب این یعنی اینکه به صورت تجربی فقط با همین دوربین ها میشه مقدارtرو به دست آورد؟!
مثلا هیچ جدول یا یه همچین چیزی که برای برخورد بعضی چیزای نسبتا ساده مثل برخورد یه توپ با زمین خاکی، زمان برخورد رو داده باشه؛نیست ؟؟!
میدونم تو مدل سازی با یه سری از نرم افزارا میشه این کارو کرد و اصلا لازم به محاسبه fنیست...ولی برای این مورد کار نرم افزاریش یکم پیچیده میشه!و وقت کافی هم ندارم!

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

moeHebo نوشته شده: خب این یعنی اینکه به صورت تجربی فقط با همین دوربین ها میشه مقدار t رو به دست آورد؟!

به نظرم همینطوره، چون جنس اجسام دخیل است.
moeHebo نوشته شده:مثلا هیچ جدول یا یه همچین چیزی که برای برخورد بعضی چیزای نسبتا ساده مثل برخورد یه توپ با زمین خاکی، زمان برخورد رو داده باشه؛نیست ؟؟!

فکر نمی کنم چون در اینجا، غیر از مشخصات توپ، نوع خاک، ترکیب بندی ذرات آن، میزان فشردگی آن، حتی میزان رطوبت و دمای خاک و ... می توانند در زمان برخورد تاثیر گذار باشند.
moeHebo نوشته شده:میدونم تو مدل سازی با یه سری از نرم افزارا میشه این کار رو کرد و اصلا لازم به محاسبه f نیست...ولی برای این مورد کار نرم افزاریش یکم پیچیده میشه! و وقت کافی هم ندارم!

پارامترهای تاثیر گذاری که باید در ورودی نرم افزار لحاظ شوند زیادند، لذا مدل سازی رایانه ای کار پیچیده و دارای خطا خواهد بود.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
armin57ghazal

نام: آرمین

سپاس: 579

تماس:

پست توسط armin57ghazal »

برای شبیه سازی ها همیشه نمی توان واقعیت را شبیه سازی کرد
تا حدد ممکن باید ساده سازی کرد اما نه آنقدر که از واقعیت مسئله دور شویم
اگر در مقیاس بزرگ(مثلا توی بازی و...) میخوای شبیه سازی کنی کمی سخت میشه
نرم افزار خاصی مدنظرتون هستش؟

نمایه کاربر
moeHebo

پست توسط moeHebo »

majid313mirzaei نوشته شده:نرم افزار خاصی مدنظرتون هستش؟

اره ولی اونقدی بلد نیستم که خودم از پس کارش بر بیام!اباکوس!!!که در واقع الان در حال یادگیریم!

ارسال پست