انتقال اطلاعات آنی از یک فوتون به دیگری - طرز کار لیزر

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

انتقال اطلاعات آنی از یک فوتون به دیگری - طرز کار لیزر

پست توسط You-See »

سلام.
دوستانی که اطلاعاتی قابل فهم، در خصوص مطالب ذکر شده دارند لطفا کمی بشکافن قضیه رو.
اول این که این جفت شدگی دو تا فوتون، یا الکترون دقیقا چرا بوجود میاد؟ نظر شخصی خودم اینه که در بعدی فراتر اتفاقاتی می افته.
دوم این که در لیزر چه چیزی سبب همدوسی می شه؟
سوم، چرا شکست نور در شیشه، که دلیلش فشردگی اتمها ذکر می شه، باعث نمی شه جهت خروج فوتون به هم بریزه؟
و آخر، چرا ذرات نانو تیوب می تونن جهت قطبش نور رو عوض کنند؟ آیا یک بازجذب اتفاق می افته؟

همه این سوالات در امتداد هم و مرتبط به هم هستند. دوستان لطفا در این باره بحث کنند. متشکر smile038
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
You-See

تماس:

Re: انتقال اطلاعات آنی از یک فوتون به دیگری - طرز کار لیزر

پست توسط You-See »

عزیزان منتظر جوابتون هستم.

mahdi :D

سپاس: 120

پست توسط mahdi :D »

این سوالات هر کدوم یک تاپیک میخواد!
در مورد جفت شدگی: نیازی به بعد های اضافی نیست. من طبق اطلاعات ناقص خودم میگم. دو الکترون رو که کنار هم قرار میدن معلومه که یکی باید اسپینش بالا باشه و دیگری پایین (طرد پائولی) این دو الکترون با هم جفت شدن. یا اینکه دو فوتون که از واپاشی یک ذره بنیادی بدست بیان مجموع اسپین شون مشخصه. پس اگه اسپین یکی رو بدونید دیگری رو هم میدونید.
بحث فلسفی در کوانتوم (بین انیشتین و طرفداران کوانتوم) این بود که آیا از قبل اسپین ها مشخص هستن یا اینکه وقتی ما اندازه میگیریم اسپین ها مشخص میشن؟ پاسخ به این سوال تعیین میکنه که میشه سریعتر از نور اطلاعات ارسال کرد یا نه؟
دوم: تک فرکانس بودن نور باعث میشه. دقیقا علت رو نمیدونم ولی فکر میکنم اگه برا هر فرکانسی در نور موجک ها رو (طبق اصل هویگنس) رسم کنیم نور چند فرکانسی باید واگرا بشه.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

هر چهار تا سوال همگی یکی هستند در نهایت.
جفت شدگی این مدلی منظورم نیست. اگر همون دو الکترون رو از هم ده سال نوری دور کنیم باز هم جفتند! چجوری اون وقت؟ این رو نمی فهمم.
دومی هم، تک فرکانس و هم فازه، می دونم، ولی نمی فهمم که چه چیزی باعث هم فاز بودن می شه. و همچنین هم پولار هم هست!!! خب چجوری؟

جفت شدگی مگه مدل دیگه ای هم داره؟
دو الکترون رو هرچقدر هم از هم دور کنید باز جفت هستند. به این معنی که اگه یکی رو اندازه گرفتید و فهمیدید اسپینش بالاست در اینصورت می فهمید اون الکترون که چند سال دورتر هست اسپینش پایینه.
مساله اینه که آیا میشه از این پدیده برای انتقال اطلاعات استفاده کرد؟ دو نظر هست:
- یه عده که خیلی به کوانتوم معتقدن میگن تا وقتی اندازه گیری صورت نگرفته اسپین هردو ذره حالت مشخصی ندارن و بعد از اندازه گیری حالت یک اسپین به بالا رمبش میکنه. در نتیجه اون یکی باید به اسپین پایین رمبش میکنه. پس ما میتونیم دو الکترون رو جفت کنیم و چند سال از هم دورشون کنیم. بعد اسپین یکی رو بالا کنیم. کسی که در فاصله دور قرار گرفته از پایین بودن اسپین الکترونش میفهمه اسپین ما بالاست. پس داره اطلاعات با سرعت بیشتر از نور منتقل میشه.
- عده دوم (من جمله انیشتین) معتقدن به هیچ وجه انتقال اطلاعات بیش از سرعت نور ممکن نیست. پس اگر اسپین رو اندازه گرفتیم و دیدیم که بالاست این نتیجه اندازه گیری نیست و اسپین از قبل بالا بوده و اون یکی هم از قبل پایین بوده. پس با این روش اطلاعاتی نمیشه منتقل کرد.

در مورد دومی، فاصله بین دو تراز انرژی در اتم مقدای هست که اگر الکترون از لایه بالا بیاد پایین فوتونی با یک فرکانس خاص تولید میکنه. حالا اگه الکترونی در تراز برانگیخته باشه و فوتونی دقیقا با همین فرکانس بهش بتابونیم الکترون میاد تراز پایینی (بهش میگن نشر تهییجی). در نتیجه دو فوتون با یک فرکانس داریم. یکی که از اول خودمون تابوندیم و دیگری از اتم تولید شده. حالا این دوتا میرن و دو اتم دیگه رو به نشر تهییج میکنن که 4 فوتون تولید میشه. این روند ادامه پیدا میکنه تا یک پرتو نوری تک فرکانس تولید میشه.
پولاریزه بودن رو نمیدونم. اصلا لیزر پولاریزه هست؟

نمایه کاربر
mrfane

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

راستی درباره لیزر؛ طرز کارش ربطی به جفت شدگی نداره.
به طور خلاصه این طور تصور کنید که لیزر یک لامپ مهتابی است که به سرعت کدر و شفاف می شود. اگر این کدر و شفاف شدن به اندازه کافی سریع باشد، فوتون ها را «قلپ قلپ» پس می دهد. این یعنی «همدوسی».
ویرایش: اصلاح غلط تایپی همدوسی
آخرین ویرایش توسط mrfane چهارشنبه ۱۳۹۳/۵/۲۲ - ۰۱:۱۵, ویرایش شده کلا 1 بار
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

mrfane نوشته شده:راستی درباره لیزر؛ طرز کارش ربطی به جفت شدگی نداره.
به طور خلاصه این طور تصور کنید که لیزر یک لامپ مهتابی است که به سرعت کدر و شفاف می شود. اگر این کدر و شفاف شدن به اندازه کافی سریع باشد، فوتون ها را «قلپ قلپ» پس می دهد. این یعنی مهدوسی.

این «مهدوسی» همون «همدوسی» است یا یک عنوان جدیده؟!
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

candle نوشته شده:
به طور خلاصه این طور تصور کنید که لیزر یک لامپ مهتابی است که به سرعت کدر و شفاف می شود. اگر این کدر و شفاف شدن به اندازه کافی سریع باشد، فوتون ها را «قلپ قلپ» پس می دهد. این یعنی مهدوسی.

این «مهدوسی» همون «همدوسی» است یا یک عنوان جدیده؟!

همونه. غلط تایپی بود. همان جا هم درستش کردم.
تشکر از دقتتون smile034

به طور خلاصه این طور تصور کنید که لیزر یک لامپ مهتابی است که به سرعت کدر و شفاف می شود. اگر این کدر و شفاف شدن به اندازه کافی سریع باشد، فوتون ها را «قلپ قلپ» پس می دهد. این یعنی «همدوسی».

تعریفی که شما گفتید اشتباه ست.
اساس لیزر هم فرکانس بودن نور هست که نمیشه گفت "مهتابی" همین کار رو میکنه.
در واقع شما فرایند کلید زنی رو تعریف کردید. برخی لیزر ها پیوسته اند (با توان پایین) اما جاهایی که توان بالا نیازه پرتو رو به داخل محیط فعال برمیگردانند و بعد در کسر کوچکی از ثانیه خروجی رو باز میکنند تا توان ذخیره شده یهو خارج بشه.

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

mahdi :D نوشته شده:

تعریفی که شما گفتید اشتباه ست.
اساس لیزر هم فرکانس بودن نور هست که نمیشه گفت "مهتابی" همین کار رو میکنه.
در واقع شما فرایند کلید زنی رو تعریف کردید. برخی لیزر ها پیوسته اند (با توان پایین) اما جاهایی که توان بالا نیازه پرتو رو به داخل محیط فعال برمیگردانند و بعد در کسر کوچکی از ثانیه خروجی رو باز میکنند تا توان ذخیره شده یهو خارج بشه.

بله. درسته. مثل لیزر الکترون آزاد که الآن ارتش آمریکا داره روی کاربرد نظامی اون کار می کنه. (تقریبا شبیه کارتون ها که با لیزر می زنند کشتی رو از وسط قاچ می کنند!)
هدف من (به مناسبت بحث تاپیک) بیشتر «نفی ارتباط لیزر با جفت شدگی» بود. خودم هم اعتراف (!) کردم که از داستان های زیادی فاکتور گرفته ام.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

مشکلی با هم فرکانس بودنش ندارم.
سوال من اینه که چه چیزی سبب هم فاز بودنش می شه. اگه یک فوتون با پی رادیان اختلاف فاز بیرون بیاد، یا فاصله اتم به گونه ای باشه که اختلاف نهایی فوتون خروجی با فوتون دیگر این طور باشه که گند می خوره به لیزر.
همین استدلال در مورد قطبش هم هست.

این خاصیت هم فاز بودن با جفت شدگی ارتباطی نداره؟

ربطی به جفت شدگی نداره.
وقتی نور رو فوتون فرض کردید دیگه نمیتونید از فاز صحبت کنید چرا که یکی خاصیت ذره ایست و دیگری موجی. هردو ویژگی رو با هم نمیتونید داشته باشید.
جواب سوالتون رو دقیقا نمیدونم اما ... وقتی موج به الکترون آزاد میرسه الکترون رو به نوسان در میاره و الکترون موجی با فاز موج رسیده تولید میکنه. فکر میکنم در این مورد هم الکترون وقتی گذار میکنه موج تولیدی همفاز با موج ورودی خواهد بود.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

"وقتی نور رو فوتون فرض کردید دیگه نمیتونید از فاز صحبت کنید چرا که یکی خاصیت ذره ایست و دیگری موجی. هردو ویژگی رو با هم نمیتونید داشته باشید."

این طور نیست. نور همزمان هردو خاصیت رو داره.
بستگی داره به این که چقدر روی ذره بودن یا موج بودنش تاکید کنید.
در مورد جفت شدگی، فقط یک حدس بود، چرا که این هم فاز بودن، می باید دلیلی داشته باشه و من حدس زدم دلیلش می تونه اون باشه که خب شما ردش کردید.
اگر قرار بر این باشه که الکترون در هر حالتی فرکانسی هم فرکانس و صد البته هم فاز با فرکانس تابیده شده برگردونه، یک احتمال بیشتر باقی نمی مونه:
الکترون در جاهای کوانتومی در اربیتال خودش می تونه برانگیخته بشه!!!

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

You-See نوشته شده:"وقتی نور رو فوتون فرض کردید دیگه نمیتونید از فاز صحبت کنید چرا که یکی خاصیت ذره ایست و دیگری موجی. هردو ویژگی رو با هم نمیتونید داشته باشید."

این طور نیست. نور همزمان هردو خاصیت رو داره.
بستگی داره به این که چقدر روی ذره بودن یا موج بودنش تاکید کنید.

به نظرم جمله داخل گیومه درست است. و این موضوع یکی از بدبختی (!) های کوانتوم است.
نور تا قبل از آزمایش، نه ذره است؛ نه موج. وقتی که آزمایش خاصی را روی آن انجام می دهیم، با «اندازه گیری» خود تعیین می کنیم که نور موج است یا (xor) ذره. بعد از این روی اون پرتوی خاص، هر قدر هم که آزمایش های مختلف انجام دهید، فقط می توانید نتیجه قبلی را بگیرید. مثلا نور را یک بار از دو شکاف یانگ عبور می دهیم تا معلوم شود موج است. اگر همان پرتوی نور را بازتاب می دهیم، هرگز نمی توانیم آزمایش فوتوالکتریک را انجام دهیم. smile024 این موضوع عجیبه. اما واقعا هست. هم در آزمایش و هم در محاسبات تئوریک.

در مورد جفت شدگی، فقط یک حدس بود، چرا که این هم فاز بودن، می باید دلیلی داشته باشه و من حدس زدم دلیلش می تونه اون باشه که خب شما ردش کردید.
اگر قرار بر این باشه که الکترون در هر حالتی فرکانسی هم فرکانس و صد البته هم فاز با فرکانس تابیده شده برگردونه، یک احتمال بیشتر باقی نمی مونه:
الکترون در جاهای کوانتومی در اربیتال خودش می تونه برانگیخته بشه!!!

smile074
درسته. الکترون فقط مقادیر خاصی از انرژی را می تواند داشته باشد؛ نه هر مقدار دلخواهی

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

منظور من اربیتال های کوانتومی نیست ها، منظورم اینه که بصورت مداری اگر فرض کنیم، در مناطق مختلفی از مدار استیبل خودش می تونه برانگیخته بشه (یا حتی بدتر: باشه)
بطور دقیق تر این که اوربیتالی که الکترون در اون احتمال وقوع داره، پیوسته نیست!

ارسال پست