حرکت جرم در فضا

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
farazb29

سپاس: 319

حرکت جرم در فضا

پست توسط farazb29 »

فرض کنید توپی را شوت می کنیم و توپ در جهت خاصی شروع به حرکت می کند. این توپ از جلوی شخص دومی عبور می کند و این شخص نمی داند چه کسی و چگونه توپ را شوت کرده است. حال آیا این سوال برای شخص دوم پیش نمی آید که چرا این توپ در این جهت و با این سرعت در حرکت است؟ یعنی اطلاعات جهت حرکت و سرعت توپ در کدام قسمت از آن ذخیره می شود؟
در حالت کلی هنگامیکه جرمی بدون تاثر از نیروی خاصی در فضا در حرکت است، اطلاعات جهت حرکت،سرعت حرکت و ...... در کجای جرم ذخیره می شود؟
خواهشا از مفهوم اینرسی استفاده نکنید که علت دقیق آن مشخص نیست.و به نظر من خود اینرسی از این موضوع ناشی می شود.

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

Re: حرکت جرم در فضا

پست توسط mrfane »

سلام
جهت حرکت و سرعت حرکت، انرژی جنیشی و حتی طول و... هیچ کدام ذاتی نیستند؛ بلکه کاملا به ناظر وابسته اند. در همان مثالی که زدید، شخصی که توپ را شوت کرده، یک جهت و سرعت برای توپ «می بیند»، شخص دومی که سوار بر خودرو از کنار توپ می گذرد، سرعت دیگری «می بیند» و مورچه ای هم که روی توپ نشسته، اصلا سرعتی برای توپ «احساس نمی کند».

پس نباید انتظار داشته باشید که این قبیل اطلاعات جایی در جسم ثبت شوند؛ بلکه همگی ناشی از «هندسه ی مساله» اند.

چیزهایی واقعی هستند که اتفاق می افتند، نه این که اندازه گیری می شوند. مثلا یک برخورد واقعا اتفاق می افتد.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

farazb29

پست توسط farazb29 »

آنچه که گفتید کاملا درست است، ولی جواب سوال نیست.
منظور من این است که چرا بعد از شوت کردن، شوت مثلا در آن جهت از شوت کننده دور می شود؟ چرا به سمت پشت شوت کننده حرکت نمی کند؟ بعد از شوت که دیگر پا با توپ تماسی ندارد!

mahdi :D

سپاس: 120

پست توسط mahdi :D »

در لحظه اولیه نیروی پا باعث حرکت توپ در جهت خاصی شده. حالا هم برای تغییر این شرایط باز یک نیروی جدید مورد نیاز هست.
شاید بشه این طور گفت که توپ خودش نمیدونه داره حرکت میکنه بلکه ما که در دستگاه خاصی نشستیم وارد شدن یک نیرو با اندازه و جهت خاصی رو دیدیم که منجر به حرکت خاصی میشه. حالا دستگاه دیگه مشاهدات خودش رو داره. و توپ هم در دستگاه خودش قضاوت میکنه و اصلا معتقد نیست که داره حرکت میکنه.
حالا اینکه شمای ناظر لحظه وارد شدن نیرو رو دیدید یا نه مهم نیست. دستگاه مختصات شما از قبل بوده و میدونه توپ در چه جهتی حرکت میکنه (شاید بشه اسمش رو هندسه فضا گذاشت)
اینا نظرات شخصی من هست و مبرا از اشتباه نیست

نمایه کاربر
mrfane

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

farazb29 نوشته شده:آنچه که گفتید کاملا درست است، ولی جواب سوال نیست.
منظور من این است که چرا بعد از شوت کردن، شوت مثلا در آن جهت از شوت کننده دور می شود؟ چرا به سمت پشت شوت کننده حرکت نمی کند؟ بعد از شوت که دیگر پا با توپ تماسی ندارد!
شما می پرسید «دلیل وجود اینرسی چیست؟»
آیا منظور شما را درست فهمیده ام؟ در این صورت عرض کنم که:
اینرسی یکی از دو جنبه ایست که جرم با آن تعریف می شود. پس جواب شما «وجود جرم است»
توضیح: ما جرم را گاهی با گرانش و گاهی با اینرسی اندازه گیری (و البته تعریف) می کنیم. و این دو جنبه جرم به طور شگفت انگیزی همواره با هم ظاهر شده اند.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

farazb29

پست توسط farazb29 »

بله دوست من ، شما منظور من را درست فهمیده اید، واقعا علت وجود اینرسی چیست؟ چرا هر جرمی به حفظ حالات فیزیکی خود اصرار دارد؟!!!

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

سلام به همه.
این اولین پست من در این تالاره، اصلا دلیل عضویت من هم همین سوال بود.
چیزی که به نظر بدیهی می رسه ولی باید براش دلیلی بیاریم.
بعد از 3 روز فکر مداوم روی این مساله (خوب ما رو سر کار گذاشت!) یک نظریه به ذهنم می رسه، صحت و سقم، و همچنین ریزه کاری های فنی اون رو باید بیشتر بررسی کنم.

اما توضیح:
------------
اینرسی از صفات "جرم" است
اینرسی (بخوانیم اندازه حرکت) ارتباط مستقیم با اندازه جرم دارد
جرم، فضای اطراف خود را خم می کند

نتیجه ای که من گرفتم:
اندازه اعوجاج در خمش فضای اطراف جرم، سبب حرکت جرم در جهت خمش و متناسب با اندازه عدم تقارن فضای خم شده می شود. یعنی این که حرکت جرم در فضا سبب بوجود آمدن عدم تقارن در فضای اطراف اون می شه، جرم هم در این فضا سر می خوره، چیزی مثل گرانش.
در حقیقت هر جرمی اسیر عدم تقارن گرانش خودش می شه در اطراف خودش، چیزی مثل خود القایی.

نتایج جنبی:
1- از آنجا که امواج گرانشی هم با سرعت نور حرکت می کنند، تصحیح عدم تقارن در بافت فضا (که موجب حرکت جرم می شود) نهایتا با سرعت انتقال امواج گرانش یکی می شود. پس گذر از سرعت نور ممکن نیست. (خیلی مطمئن نیستم)
2- خود این حرکت جرم، سبب بوجود آمدن اعوجاج در جهت حرکت می شود و همین اعوجاج سبب حرکت جسم
3- اندازه عدم تقارن در شکل خمش فضای اطراف جرم، متناسب است با سرعت، و خود خمش متناسب است با جرم
4- ذرات بدون جرم، مثل فوتون، اسیر گرانش نمی شوند، بنابراین اسیر "تغییر سرعت" هم نمی شوند.
5- ...

دوستان عزیز نظراتتون رو بگید خوشحال می شم.

با تشکر - یک برنامه نویس علاقه مند به فیزیک
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
2020

سپاس: 7

پست توسط 2020 »

4- ذرات بدون جرم، مثل فوتون، اسیر گرانش نمی شوند، بنابراین اسیر "تغییر سرعت" هم نمی شوند.
البته جرمدار شدن فوتون نشانه ای از پاشندگی نور و وجود تک قطبی های مغناطیسی است.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

ممکنه درست باشه اما بحث اینجا تبدیل فوتون نیست. برای خودم هم سواله که فوتونی که انرژی داره، پس طبق نسبیت می تونه جرم معادل داشته باشه..
اما اون خودش یک داستان دیگه رو داره.
لطفا دوستان نظریه بنده رو نقد کنید.

farazb29

پست توسط farazb29 »

You-See نوشته شده:سلام به همه.
این اولین پست من در این تالاره، اصلا دلیل عضویت من هم همین سوال بود.
چیزی که به نظر بدیهی می رسه ولی باید براش دلیلی بیاریم.
بعد از 3 روز فکر مداوم روی این مساله (خوب ما رو سر کار گذاشت!) یک نظریه به ذهنم می رسه، صحت و سقم، و همچنین ریزه کاری های فنی اون رو باید بیشتر بررسی کنم.

اما توضیح:
------------
اینرسی از صفات "جرم" است
اینرسی (بخوانیم اندازه حرکت) ارتباط مستقیم با اندازه جرم دارد
جرم، فضای اطراف خود را خم می کند

نتیجه ای که من گرفتم:
اندازه اعوجاج در خمش فضای اطراف جرم، سبب حرکت جرم در جهت خمش و متناسب با اندازه عدم تقارن فضای خم شده می شود. یعنی این که حرکت جرم در فضا سبب بوجود آمدن عدم تقارن در فضای اطراف اون می شه، جرم هم در این فضا سر می خوره، چیزی مثل گرانش.
در حقیقت هر جرمی اسیر عدم تقارن گرانش خودش می شه در اطراف خودش، چیزی مثل خود القایی.

نتایج جنبی:
1- از آنجا که امواج گرانشی هم با سرعت نور حرکت می کنند، تصحیح عدم تقارن در بافت فضا (که موجب حرکت جرم می شود) نهایتا با سرعت انتقال امواج گرانش یکی می شود. پس گذر از سرعت نور ممکن نیست. (خیلی مطمئن نیستم)
2- خود این حرکت جرم، سبب بوجود آمدن اعوجاج در جهت حرکت می شود و همین اعوجاج سبب حرکت جسم
3- اندازه عدم تقارن در شکل خمش فضای اطراف جرم، متناسب است با سرعت، و خود خمش متناسب است با جرم
5- ...

دوستان عزیز نظراتتون رو بگید خوشحال می شم.

با تشکر - یک برنامه نویس علاقه مند به فیزیک
نظریه جالبیه دوست عزیز.
تقریبا مثل اینه که یک گوی سنگین رو در کنار یک پارچه که از چهار طرف نگه داشته شده قرار بدیم. وزن گوی پارچه رو خم می کنه و گوی رو پارچه به علت خمشی که خودش در پارچه به وجود آورده شروع به حرکت می کنه. شایدم نه.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

همین طوره. البته عدم تقارن در این خمش، خود خمش اگر متقارن باشه مثل اینه که گوی در وسط پارچه بایسته.

نمایه کاربر
Reza newton

نام: Reza Newton !

سپاس: 29

تماس:

پست توسط Reza newton »

farazb29 نوشته شده:آنچه که گفتید کاملا درست است، ولی جواب سوال نیست.

اینکه مشخصه نیرو به سمت جلو وارد شده چرا باید باشه پشت???درضمن منکر نمیکنم نیوتن اینوری رو اینطور نتیجه گرفته باشه
هر که گردد مبتلا اندر فراق.....اوشناسد شرح درد اشتیاق
یا ابالفضل ابن علی

نمایه کاربر
dornalar

سپاس: 50

پست توسط dornalar »

به نظر من همون طور که اجسام خاصیت هایی مثل جرم دارن (که یه چیز ذاتیه )تمایل برای حفظ حالت اولیه هم جزو اوناست که بهش اینرسی میگیم ولی به نظرم میشه جسمی پیدا کرد که این خاصیتو نداشته باشه
و من برای زندگی تو را بهانه میکنم...

my page: dornalar.blogfa.com

نینوا 1391

نام: حیف نان

سپاس: 2

پست توسط نینوا 1391 »

سلام حالا من میگم بیایید تصور کنید کودکی بدون حواس پنج گانه متولد بشه . دریچه های اگاهی او بسته باشه . برای وی دنبای بیرون اصلا وجود ندارد . .................شما در فضا چطور میخواهید بدانید شما حرکت میکنید یا توپ . شاید بیننده شوت شده باشد ؟؟؟
این مغز یک کم بهش مشکوک بشید ضرر نمکنید.

rho

پست توسط rho »

چیزی که شما در مورد اون صحبت میکنید به نظریه ی نسبیت خاص مربوط میشه . در مورد جرم که چرا وجود داره باید در مورد میدان هیگر تحقیق کنید
در واقع اجساب جرم دارن به این دلیل که با میدان هیگز واکنش میدن . اجسامی هم که جرم ندارند با میدان هیگز واکنش نمیدن !

ارسال پست