چگونگی جریان در مدار

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
mt77

سپاس: 2

چگونگی جریان در مدار

پست توسط mt77 »

سلام دوستان خواهش میکنم هرکس فیزیک رو مفهومی بلده به این سوال پاسخ بده.
من جایی خوندم(البته نمیدونم درسته یا غلط ولی استنباط من از اون متن این بود:بارهای منفی به طور واقع(نه قراردادی) از قطب منفی میرن قطب مثبت و از قطب مثبت با گرفتن انرژی و توسط یون های موجود در الکترولیت میرن قطب منفی تا دوباره در مدار شارش کنند.حالا اینایی که گفتم درسته؟اگه میشه خودتون درباره اینکه جریان چطوری در مدار شارش میکنه توضیح بدین!(خواهشا جواب کامل بدید برای مثال از خیلیا پرسیدم جواب دادن اختلاف پتانسیل باعث شارش بار میشه خب من نمیگم جواب غلطه ولی یه خورده کاملتر توضیح بدید برای مثال بگید باتری چطوری این اختلاف پتانسیل رو ایجاد میکنه این اختلاف پتانسیل چه خاصیتی داره که باعث میشه بار رو حرکت بده و سوال هایی از این قبیل.در کل خواهشا دقیق جواب بدید،ممنون میشم ازکسی که بتونه این موضوع رو برام روشن کنه خیلی دعاش میکنم.)

superman123

نام: amirali

سپاس: 48

Re: چگونگی جریان در مدار

پست توسط superman123 »

واقع و قراردادی چیه

mt77

پست توسط mt77 »

منظورم اینکه بارها به طور واقعی از قطب منفی میرن قطب مثبت اما جریان قراردادی اینه که بارهای مثبت از قطب مثبت میرن قطب منفی!

mt77

پست توسط mt77 »

دوستان خواهش میکنم اگه بلدید جواب بدید بجان خودم ثواب داره الانی که دارم این پیامو ارسال میکنم33 بازدید کننده از این تاپیک داشته ولی هیچکدوم جواب ندادن.ازتون خواهش میکنم اگه بلدید جواب بدید.

نمایه کاربر
عطر یاس

محل اقامت: ای کاش مشهد بود

سپاس: 300

پست توسط عطر یاس »

mt77 نوشته شده: این اختلاف پتانسیل چه خاصیتی داره که باعث میشه بار رو حرکت بده
سلام.من سوال شما رو خوب بلد نیستم جواب بدم.ولی این قسمت سوالتون رو میتونم یه مثال ساده براتون بزنم.

شما فرض کنید تو یه مسیر شیب دار هستید و یه شی گرد یا دایره ای رو در اون سطح شیبدار رها میکنید...

خب اون شی به طور طبیعی به سمت پایین سطح شیبدار سر میخوره و حرکت میکنه.

حالا وقتی پتانسیل در یک طرف زیاد و در یک طرف کم باشه ،به طور طبیعی باعث حرکت بار میشه... smile024
جاده جوانی لغزنده است
زنجیر ایمان را ببندید

صلوات شاه کلید همه قفل های بسته است.

آدم بد را هرطور که هست تحمل می کنم
کاسه صبرم از آدم هایی لبریز است که با ادعای خوب بودن بدی می کنند

my physic channel ID : @physicGV

نمایه کاربر
sheBalBa

سپاس: 97

پست توسط sheBalBa »

عزیزم یکم پیش خودت فک کن ببین بار مثبت میتونه جابه جا شه ؟!
میتونه اون نیروی عظیمی رو که نگه اش داشته از بین ببره و توی مدار شارش پیدا کنه ؟!
الکترون ها یی که توی سطح انرژی نهایی اند و با یه نیروی کوچیکی از حیطه ی تحت نظر اتم خودشون خارج میشن جریان رو برقرار میکنند.
( اون قدیم مدیم ها دستگاها پیشرفته نبود ، نمیدونستم که جریان الکتریکی ناشی از حرکت بارهای منفیه و فک میکردن بارهای مثبت حرمت میکنن )

بعد قضیه باتری هم به این صورته که الکترون وقتی از اتم خودش جدا میشه و حرکت میکنه انرژی مصرف میکنه ! یه جا این انرژیش تموم میشه ، حالا ما واس اینکه الکترون به حرکت خودش ادامه بده باید بهش انرژی بدیم .

( دوس داشتی یه سوال پرسیده باشی که پرسیده باشی ؟! :) )
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

mahdi :D

سپاس: 120

پست توسط mahdi :D »

mt77 نوشته شده:حالا اینایی که گفتم درسته؟
بله. درسته
البته همون طور که گفتید در حقیقت بارهای منفی حرکت می کنند اما طبق قرارداد ما میگیم بارهای مثبت حرکت می کنند. (این یک قضیه تاریخی هست که متاسفانه هنوز استفاده میشه)
mt77 نوشته شده:اگه میشه خودتون درباره اینکه جریان چطوری در مدار شارش میکنه توضیح بدین
نحوه ی برقراری جریان اینطوره که میدان الکتریکی باعث حرکت بارهای الکتریکی میشه.
اگر در نقطه ای تجمع بارهای منفی بیش از بارهای مثبت باشه؛ یک الکترون که در فاصله ای این این محل تجمع قرار گرفته بیشتر دفع میشه تا جذب. این یعنی میدان الکتریکی در محیط هست.
حالا کاری که باتری میکنه همینه که در یک قطبش بارهای مثبت رو جمع میکنه و در سر دیگه بارهای منفی. وقتی سیم رسانا بین این دو قطب وصل میشه چون در رسانا الکترونها آزادانه حرکت میکنن (و در قید هسته ها نیستند) الکترونهای نزدیک قطب منفی دفع میشن و مال نزدیک قطب مثبت جذب باتری میشن و این کار مدام ادامه پیدا میکنه. در نتیجه یک جریان از الکترون درون سیم به راه میوفته.
نمیدونم طوری گفتم که مفهوم باشه یا نه؟!

mt77

پست توسط mt77 »

ممنون جوابتون کامل بود فقط تنها سوالی که برام روشن نشده اینه که وقتی الکترون از قطب منفی رفت به قطب مثبت آیا دوباره این الکترون در مدار شارش میکنه؟اگه شارش میکنه باید از قطب مثبت جدا شه و به قطب منفی بره تا دوباره در مدار شارش کنه دیگه؟حالا سوال اینه آیا بین دو قطب اتصالی برقراره که الکترون میتونه بره به قطب منفی؟اگه اتصالی برقراره پس چرا قبل از این که مدار بسازیم در درون باتری چرا بارهای مثبت و منفی همدیگر رو خنثی نمیکنند؟

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

پست توسط Parmenides »

باتری دو قسمت داره که با هم تماس الکتریکی ندارند و با یک غشای متخلخل از هم جدا شدن.
یک قسمتش داره واکنشِ (یا نیم واکنشِ) اکسایش (از دست دادن الکترون) انجام میشه، یه قسمتش کاهش (گرفتن الکترون).
مثلا توی باتری های قلمی (قلیایی یا آلکالاین)، یه قسمتش فلز روی (Zn) داره توی محلول قلیایی اکسید میشه، همین نیم واکنش باعث اختلاف پتانسیل بین دو سر باتری میشه. حالا وقتی دو سر باتری به هم وصل بشن این الکترون ها (نه دقیقا خودشون، ممکنه الکترون ها مالِ لامپی باشن که توی مدار قرار گرفته) میرن به سمت قطب مثبت و باعث میشن که اونجا واکنش کاهش (گرفتن الکترون توسط منگنزدی اکسید و آب) سرعت بگیره.
وقتی باتری تو مدار باشه، این فرایند تا وقتی که همه اتم های Zn اکسید بشن و منگنز دی اکسید های اون سمت هم تموم بشن (تبدیل بشن به Mn2O3)، ادامه پیدا میکنه و اینجاست که میگیم باتری تموم شده.
یک سری جزئیاتی هم این وسط هست، ولی ایده اصلی نیم واکنش های اکسایش و کاهشی است که در دو بخش باتری داره انجام میشه: یه طرف در اثر واکنش الکترون میده، یه طرف در اثر واکنش الکترون میگیره.
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

mt77 نوشته شده:سلام دوستان خواهش میکنم هرکس فیزیک رو مفهومی بلده به این سوال پاسخ بده.
من جایی خوندم(البته نمیدونم درسته یا غلط ولی استنباط من از اون متن این بود:بارهای منفی به طور واقع(نه قراردادی) از قطب منفی میرن قطب مثبت و از قطب مثبت با گرفتن انرژی و توسط یون های موجود در الکترولیت میرن قطب منفی تا دوباره در مدار شارش کنند.حالا اینایی که گفتم درسته؟اگه میشه خودتون درباره اینکه جریان چطوری در مدار شارش میکنه توضیح بدین!(خواهشا جواب کامل بدید برای مثال از خیلیا پرسیدم جواب دادن اختلاف پتانسیل باعث شارش بار میشه خب من نمیگم جواب غلطه ولی یه خورده کاملتر توضیح بدید برای مثال بگید باتری چطوری این اختلاف پتانسیل رو ایجاد میکنه این اختلاف پتانسیل چه خاصیتی داره که باعث میشه بار رو حرکت بده و سوال هایی از این قبیل.در کل خواهشا دقیق جواب بدید،ممنون میشم ازکسی که بتونه این موضوع رو برام روشن کنه خیلی دعاش میکنم.)
سلام smile072
در جواب شما چند نکته را عرض کنم:
1- ماهیت اختلاف پتانسیل، میدان الکتریکی است.(*) وقتی که در یک جسم رسانا (مثل سیم برق) یک میدان الکتریکی ایجاد شود، می گوییم اختلاف پتانسیل در آن به وجود آمده. حالا این میدان ممکن است به هر نحوی به وجود آمده باشد.

2- ضمنا شما می دانید که در میدان الکتریکی حلوا پخش نمی کنند؛ بلکه به اجسام باردار نیرو وارد می کنند. smile039 اگر جسم بارداری در داخل رسانا باشد که بتواند جابجا شود، در آن صورت ما جریان الکتریکی خواهیم داشت.

3- دقیقا همان گونه که کانال کولر جریان هوا را هدایت می کند و به این وسیله (1) مسیر باد کولر را تعیین می کند. (2) مانع از ضعیف شدن باد در فواصل دور از کولر می شود. (3) بیرون از مسیر کانال کولر ما بادی را حس نخواهیم کرد. به همین ترتیب جسم رسانا هم (1) میدان الکتریکی را هدایت می کند و (2) مانع از تضعیف آن می شود. (3) همچنین باعث می شود ما بیرون مدار هیچ میدان الکتریکی ای حس نکنیم. (خودم از مثالم خوشم آمد smile018 )

4- روش ایجاد میدان الکتریکی (بخوانید اختلاف پتانسیل) در اجسام رسانا:
در پیل های شیمیایی و باتری ها این کار از طریق چسباندن مقداری یون (**) مثبت و منفی به دو سر رسانا انجام می شود.
mt77 نوشته شده:حالا سوال اینه آیا بین دو قطب اتصالی برقراره که الکترون میتونه بره به قطب منفی؟اگه اتصالی برقراره پس چرا قبل از این که مدار بسازیم در درون باتری چرا بارهای مثبت و منفی همدیگر رو خنثی نمیکنند؟
5- داخل باتری از جنس رسانا نیست. پس الکترون ها نمی توانند زیر آبی بروند! همان طور که عرض شد یک سری یون نزدیک دو سر باتری هستند که الکترون مورد نیاز در مدار را تامین می کنند.

mt77

پست توسط mt77 »

واقعا ازتون تشکر میکنم.اصلا فکرشو نمیکردم اینجا اینقدر پرفسورور باشند.ازهمتون ممنونم.

ارسال پست