شغل مرتبط با لیسانس فیزیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

Re: شغل مرتبط با لیسانس فیزیک

پست توسط ویستاM »

سلام دوستان!
من تمام پست ها رو خوندم و به نظرم نظر همگی محترم و درسته اما نکته ای هست که بنظرم اومد که اشاره ای بهش بکنم
نگاه کردن به فیزیک به عنوان یک رشته نظری صرف کار درستی نیست هرچند هدف اعلای نظری کارها در فیزیک اینه که بتونند جهان رو با کنارهم قرار دادن نظریات فعلی که هرکدوم ساختارهای ریاضی غول پیکری دارند توصیف کنند
اما این درست نیست که این رو هدف جهانی و نهایی فیزیک بدونیم!درسته که یک کارشناس فیزیک چیزی از فیزیک نمیدونه اما لزومی نداره به تمام دانشجویان فیزیک نسخه ادامه تحصیل تجویز کنیم و مقصد رو دکتری بدونیم.
هرچند که جناب نوآور بحث رو به کاربرد کشوندن و همونطور که دوستان هم گفتند کاربرد یعنی مهندسی نه فیزیک.حرف من کاربرد از مفاهیم فیزیک نه به عنوان ساختن وسیله یا ابزار جدیده بلکه به عنوان کسی ه که میتونه در این امر مشارکت کنه.

در هر تحقیقاتی که یک استاد یا فرد دارای مدرک دکتری فیزیک انجام میده یک کارشناس فیزیک مسلط به نرم افزارهای برنامه نویسی مثل متلب میتونه بسیار مفید باشه.

یک کارشناس فیزیک مسلط به زبان انگلیسی میتونه در ترجمه و حتی تالیف کتاب چه به تنهایی وچه به همراه دانشجویان دیگه که اعم از کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی هستند فعالیت داشته باشه

یک کارشناس فیزیک که آزمایشگاههای دوره ی لیسانس رو بسیار عالی و قوی پشت سرگذاشته باشه میتونه به عنوان یکی از اعضای تیم های آزمایشگاهی مثلا در آزمایشگاههای لیزر یا فیزیک هسته ای مشغول به کار بشه.

یک فارغ التحصیل فیزیک با خط کاری در عرصه های نجوم و اخترشناسی میتونه به عنوان یکی از اعضای رصدخانه ها یا مسئولان فنی رصدخانه ها فعالیت کنه.حتی این فرد میتونه در مجلات و روزنامه ها مشارکت های کاملا علمی داشته باشه و حتی در چاب مجلات متنوع چه برای کودکان چه برگسالان کارکنه.

کارشناس فیزیک به سادگی میتونه معلم مدرسه باشه!کی گفته این شغل کم یا بدیه؟!بسیاری از معلم های امروزی که برای کنکور درس میدن اصلا فیزیک نخوندن!همگی مهندس هستند...احتمالا چون دانشجویان فیزیک همگی فکر میکنند باید دکترا بگیرند و یا در پروژه های عظیم ناسا مشغول به کار بشند!!!!

....
بیاید کمی معقولانه فکرکنیم...یک کشور فقط به دکتر و مهندس نیازی نداره،چه بسا افرادی که میتونند به عنوان تکنسین های آزمایشگاهی فعالیت کنند و ازین کار سرباز میزنند، هیچ کاری بد و ناشایست نیست وقتی شما دراون از دانشتون استفاده میکنید.
البته موافقم که راه برای کارشناسان فیزیک با این همه مهندسی های رنگارنگی که امروز بوجود اومده محدود شده اما نگاه کردن به فیزیک به عنوان یک رشته نظری و ناکارامد نگاه درستی نیست
موفق باشید
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

آسی

سپاس: 4

پست توسط آسی »

از همه دوستان عزیز بابت راهنمایی های مفیدشان کمال تشکر را دارم.
صحبتهای سعید حدادی عین واقعیت هستند.و مطالب ویستاm تا حدودی به واقعیت نزدیکند به این خاطر که ویستاm من خیلی به معلمی هم فکر کردم و بسیار مشتاق بودم که معلم هم بشوم اما متاسفانه دیدم که احتمال این امر خیلی خیلی کم است.و اما من دوست دارم مثل نوآور فکر کنم.حرفهای نوآور همان مطالبی بود که من دوست داشتم بشنوم.و حتما به سایتهایی که معرفی کرده اند سر میزنم.البته با وجود حقیقتهایی که سعید حدادی به آنها اشاره کردند باید روی مطالب نوآور بیشتر متمرکز بشیم تا در راه نجات از این بحران دانش آموخته های فیزیک یک گام برداریم هرچند ناموفق.
منتظر راهنمایی های بیشتر هستم.
باتشکر.

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

سلام
جناب ویستاM عزیز، کسی به فیزیک به عنوان یک رشته نظری و ناکارامد نگاه نکرده.
اتفاقا اکثر جامعه فیزیک کاربردی کار میکنن تا نظری.
ولی مشکلی که هست این که بعضی از دوستان فیزیک کاربردی رو مثل مهندسی میدونن که اشتباهه.

اکثر تکنولوژی ها، نتیجه فیزیک کاربردی بوده. ولی تا زمانی که نتیجه نده جایی در صنعت نداره.
کارشناس فیزیک به سادگی میتونه معلم مدرسه باشه!کی گفته این شغل کم یا بدیه؟!بسیاری از معلم های امروزی که برای کنکور درس میدن اصلا فیزیک نخوندن!همگی مهندس هستند...احتمالا چون دانشجویان فیزیک همگی فکر میکنند باید دکترا بگیرند و یا در پروژه های عظیم ناسا مشغول به کار بشند!!!!
بله میتونه بشه! کسی هم نگفته بده!
ولی این اون چیزی نیست که اکثر فیزیکیها میخوان، بیشتر دوس دارن فیزیک کار کنن تا اینکه کنکور تدریس کنن.
---
کدوم دانشجو علاقه مندیه که کارهایی مثل؛ نانوتیوب های کربنی، ابررسانایی، اینتراکشن نور و ماده، کامپیوترهای کوانتمی و ...
رو بیخیال بشه به جاش فیزیک دبیرستانو درس بده.
---
برای یک مهندس نوعی تدرس کردن، خیلی کار خوب و مناسبیه :) چون از ابتدا هم برای کار کردن و پول در آوردن درس خونده، دیگه زیاد مهم نیست که تو درسی که خونده پیشرفت داره یا نه.
ولی برای اکثر فیزیکی ها این خیلی مهمه، حتی اگه به زبان انکار کنن!!

smile072 smile072 smile072

آسی

سپاس: 4

پست توسط آسی »

ویستاM نوشته شده:
کارشناس فیزیک به سادگی میتونه معلم مدرسه باشه!
جدی ؟! چجوری ؟! الان استخدام شدن تو آموزش و پرورش یه چیزی مثل گذر از هفت خوان رستمه.

راه ساده ای سراغ دارید؟ smile072

نمایه کاربر
m!sS Nah!D

محل اقامت: soMewHere in thE wOrlD

سپاس: 162

تماس:

پست توسط m!sS Nah!D »

آسی نوشته شده:
ویستاM نوشته شده:
کارشناس فیزیک به سادگی میتونه معلم مدرسه باشه!
جدی ؟! چجوری ؟! الان استخدام شدن تو آموزش و پرورش یه چیزی مثل گذر از هفت خوان رستمه.

راه ساده ای سراغ دارید؟ smile072
در صورت عدم تحصیل در تربیت معلم برای اسونتر استخدام شدن ______________ شیوه بند پ !
راه دیگه ای به ذهنم نرسید smile057

Talk slowly but think quickly

Spend some time alone

When you realize you've made a mistake, take immediate steps to correct it

BEGIN while others are procrastinating

COMMEND while others are criticizing

PREPARE while others are daydreaming

To handle yourself, use your head; to handle others use your heart.

<3 http://music.naij.com/artist-2035-celine-dion <3

<3 http://www.newhealthguide.org/Calming-Foods.html <3

نمایه کاربر
*شارش*

نام: فاطمه غمكده

محل اقامت: بلبلان

سپاس: 595

پست توسط *شارش* »

فک نمیکردم لیسانس فیزیک باشم و حالا هم بیکار
همه ی زندگی به فیزیک مدیونه اما چرا وضع فیزیک شده این
جناب نوآور با عرض معذرت بلدن فقط حرف بزن و ایده بدن
داداش من اینجا ایران است smile039

نمایه کاربر
m!sS Nah!D

محل اقامت: soMewHere in thE wOrlD

سپاس: 162

تماس:

پست توسط m!sS Nah!D »

نوآور نوشته شده:
saeedhaddadi نوشته شده:سلام نو آور عزیز

به قول ویتن، یک کارشناس فیزیک فقط می تواند مسئله حل کند ولی عمق فیزیک را درک نکرده است!
سلام، واقعا ویتن همین جمله را گفته؟!
saeedhaddadi نوشته شده: باید ادامه تحصیل داد با فهمی بالا تا بتوان آینده ای درخشان داشت.
فقط ادامه تحصیل = آینده ای درخشان ؟!

برای نظراتتون احترام زیادی قائلم. ولی به هر حال با همه آنها نمی تونم موافق باشم. بروید ببینید چند تا از کارآفرینان موفق همین ایران، تحصیلات تکمیلی داشته اند. آنچه شما می گوئید یعنی این چرخه:

دکترای فیزیک بگیر
استاد فیزیک دانشگاه شو
تعدادی دانشجو تربیت کن تا دکترای فیزیک بگیرند
آن دکترهای جدید فیزیک ، دوباره بروند استاد فیزیک دانشگاه بشوند
درس بدهند تا دوباره چند تا دکتر جدید فیزیک تربیت کنند
تا آنها بروند دوباره استاد فیزیک دانشگاه شوند
فیزیک را درس بدهند تا ...

پس کی باید از این دانش، استفاده عملی برای جامعه و کشور بشود؟

اتفاقا بنیانگذار شرکت مایکروسافت؛ که شرکتش سالانه ، به اندازه کل تولید ناخالص ملی ایران (نفت + کار 75 میلیون نفر جمعیت)، گردش مالی دارد، شخصی است که دانشگاه را در همان ابتدای کار رها کرده است و حالا، چند صد فوق دکترای نرم افزار، برای همین «دیپلمه» کار می کنند!
همچنین استیو جابز (مالک فقید شرکت بزرگ اپل) هم Drop Up دانشگاه بود و باز بنیانگذاران شرکت عظیم گوگل هم اخراجی دانشگاه هستند و همان لیسانس را هم ندارند!
واقعا اینهائی که گفتم، توهم یا آرمانگرائی بود؟
سپاس
smile072

Talk slowly but think quickly

Spend some time alone

When you realize you've made a mistake, take immediate steps to correct it

BEGIN while others are procrastinating

COMMEND while others are criticizing

PREPARE while others are daydreaming

To handle yourself, use your head; to handle others use your heart.

<3 http://music.naij.com/artist-2035-celine-dion <3

<3 http://www.newhealthguide.org/Calming-Foods.html <3

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1323

پست توسط نوآور »

*رکسانا* نوشته شده:فک نمیکردم لیسانس فیزیک باشم و حالا هم بیکار
smile072 به هر حال چاره ای نیست. آدم موفق، یا راهی خواهد یافت................................... و یا راهی خواهد ساخت!
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

یوسف 191

سپاس: 3

پست توسط یوسف 191 »

با سلام به همه

منم کارشناس فیزیکم
من از عاشقان فیزیکم

الان 36 سال سن دارم توی سن 29 سالگی وارد دانشگاه شدم وبعداز 6 سال لیسانسم رو از دانشگاه پیام نور گرفتم و به آرزوم رسیدم و میخوام ادامه تحصیل بدم .
این سوال نپرسید که با مدرک فیزک چکار میشه کرد؟
شما برای پول دراوردن باید یک هنر یا حرفه بلد باشید و همچنین توانایی عرضه کردن آنرا داشته باشید.
من هوش خوبی ندارم یعنی یک نابغه نیستم از وقتی رفتم خدمت سربازی شروع کردم به خوندن زبان انگلیسی بعد از خدمت هم با همین حرفه توی چندتا شرکت خارجی کار کردم و تا حالا دارم ادامه میدم خیلی سخته که آدم هم کار کنه هم درس بخونه ولی برای ما که از قشر غیر پولدار جامعه بودیم برای رسیدن به آرزوهامون بایستی بیشتر تلاش میکردیم
یک فیزیکدان توانایی های زیادی داره هم میتونه تدریس کنه هم میتونه توی کار برق و الکترونیک و مخابرات یا تاسیسات حرارتی برودتی مثل چیلر خونه ها یا نیروگاههای حررارتی یا برق آبی بره هم میتونه با گذروندن بعضی دوره های خاص مثل بازرس جوش یا ایمنی یا کنترل پروزه یا کنترل کیفی و .... مستقیما وارد بازار کار بشه یا اگر از نطر مالی مشکلی نداره ادامه تحصیل بده. کلا زبان انگلیسی رو فراموش نکنید که مکمل همه رشته هاست
موفق باشید.
دعا کنید که من بتونم ادامه بدم من عاشق فیزیکم

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

توی همین تاپیک یک بار گفتم که برای لیسانس فیزیک، غیر از تدریس، شغل مرتبط با رشته وجود نداره. اما الآن می خواهم یک کم حرف های امیدوارانه بزنم و خدا شاهده که چیزی که می گویم حقیقته.

ببینید، همه ما عاشق فیزیک بودیم که وارد این رشته شدیم، اما واقعیت اینه که هیچ لزومی نداره درآمدمون هم الزاما از راه فیزیک باشه. رشته فیزیک به خاطر درسهای تحلیلی و سختش فکر دانشجو را باز می کنه و این مزیت خیلی بزرگیه که مهندس های معمولی اون را ندارند. این مطلب چیز واضحی است لذا اگر برای استخدام در بیشتر مشاغل بروید، مدرک فیزیک شما یک امتیاز مثبت محسوب میشه.

به همین ترتیب شما اگر خودتان یک کسب و کار راه بیندازید،قطعا بهتر از کسی که در رشته بازرگانی تحصیل کرده خرید و فروش خواهید کرد؛ بهتر از یک مهندس صنایع یک صنعت را راه اندازی می کنید؛ بهتر از یک لیسانسه مدیریت شرکتتان را مدیریت خواهید کرد. همه این ها به این دلیل است که شما در دوره تحصیل یاد گرفته اید که مسائل را پیدا کنید، آنها را بفهمید و به صورت ساختمند به دنبال راه حلش باشید.

خواهش من اینه که اصلا خودتان را دست کم نگیرید. و از طرفی اصرار نداشته باشید که آینده تان الزاما باید با رشته فیزیک مرتبط باشد. رشته فیزیک به شما قدرت حل مسأله را آموخته است. پس هر جا که می توانید از آن استفاده کنید.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
پریسا پرویزی

نام: پریسا پرویزی

محل اقامت: تهران

سپاس: 24

پست توسط پریسا پرویزی »

میگم دوستان با تمام این حرفا کسی پیدا میشه فیزیک 2 تدریس کنه؟؟؟ 16م امتحان دارم.... :) بیشتر تو این انتگرال هاش ایراد دارم ... آره دیگه.. منتظر پیام های یاری شما هستم.... ^_^

نمایه کاربر
Beginner

نام: وحید رفیعی

سپاس: 3

پست توسط Beginner »

سلام بچه ها،
میگن یه نفر رفت چین تا شیوه مبارزه با اژدها رو یاد بگیره بعدش برگشت ایران،دید اِ ! اینجا که اژدها نیس باهاش مبارزه کنم،گفت پس چه کنیم چه نکنیم..اومد کلاس مبارزه با اژدها زد smile055
حالا میگم یکی میتونه بیاد انتگرال http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=46&t=32240 را برا ما حل بکنه،پدرمان درآمــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــد!!!!!!!!! smile054

نمایه کاربر
امیرکاوه

نام: حامد فرهنگ

سپاس: 167

تماس:

پست توسط امیرکاوه »

البته من چند نفر رو می شناسم که با لیسانس فیزیک در سازمان انرژی اتمی کار می کنند .

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

به نظر من در ایران پیدا کردن شغل در ارگان دولتی کلا ربط منطقی ای به رشته ی تحصیلی شما نداره
منم کسی رو میشناسم که با فوق لیسانس ادبیات فارسی smile024 در انرژی اتمی کار میکنه
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
*شارش*

نام: فاطمه غمكده

محل اقامت: بلبلان

سپاس: 595

پست توسط *شارش* »

نوآور نوشته شده:
*رکسانا* نوشته شده:فک نمیکردم لیسانس فیزیک باشم و حالا هم بیکار
smile072 به هر حال چاره ای نیست. آدم موفق، یا راهی خواهد یافت................................... و یا راهی خواهد ساخت!
یدونه سوال
باید جسارتمو ببخشید
این برنامه هایی که گفتین چقد خودتون عملیاتی کردین
یا مثله اون بزرگای ما،سیگار و توتون لب دهانشون،به مردم میگن سیگار نکشید smile039

ارسال پست