عملگر گرادیان در تکانه

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
sibooy

نام: سیبوی

عملگر گرادیان در تکانه

پست توسط sibooy »

سلام دوستان
من دانشجوی علوم کامپیوتر هستم. برای پایان نامه م دارم روی یه الگوریتم نجوم کار می کنم.
به یه مشکلی برخوردم که خیلی مطلب ازش توی فیزیک کوانتوم دیدم ولی سر درنمیارم
مشکل من سر عملگر گرادیان (یا همون مثلث برعکس) هستش. ببینید من الان اسم این عملگر رو grad میگذارم
من می دونم که grad f چی میشه (f یک تابع اسکالر هست) یا grad.V چی می شه(V یک تابع برداری هست)
(df/dx)*i+(df/dy)*j+(df/dz)*k, ,(dVx/dx)+(dVy/dy)+(dVz/dz)
می دونم که باید از f نسبت به x و y و z مشتق بگیرم. همینطور از v
اما نمیدونم مفهوم v.grad چی هست. منظور ضرب داخلی v در مشتقات جزئی چی هست؟
V. ( (d/dx)*i + (d/dy)*j + (d/dz)*k )
من این فرمول رو چطور حل کنم؟
من به شدت به راهنمایی تون نیاز دارم کسی هست که به من کمک کنه؟
اگرم خواستید راهنمایی رو به ایمیلم بفرستید ایملمم میذارم
این ایمیل منه
[email protected]
خواهش می کنم اگر کسی می دونه باید چیکار کنم بهم بگه خیلی کارم لنگ این فرموله smile025 smile025 smile033
----------------------------
زکات علم نشر آن است. مولا علی(ع)

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

Re: سوال درمورد عملگر گرادیان در تکانه

پست توسط ویستاM »

sibooy نوشته شده:اما نمیدونم مفهوم v.grad چی هست. منظور ضرب داخلی v در مشتقات جزئی چی هست؟
این یک عملگره
توی صورت سوالتون نوشتید عملگر ولی انگار هنوز مفهوم عملگر رو نمیدونید
نمیخوام وارد کوانتوم مکانیک بشم اما همینقدر میگم که اصولا موجوداتی که ما به اونها عملگرمیگیم در حقیقت به تنهایی هیچ معنایی ندارندو وقتی معنا پیدا میکنند که کنش اونها رو روی یک تابع ،بردارو یا یک میدان برداری ببینیم
بحث عملگرها در کوانتوم مکانیک صورت مهمی پیدا میکنه به طوری که ثابت میکینم که تکانه به مفهوم فیزیک کلاسیکی حاصلضرب جرم در سرعت در کوانتوم مکانیک به عملگر تکانه تبدیل میشه که رابطه ی خودش رو داره
توجه کنید عملگرها بدون کنش روی یک موجود دیگه هیچ معنایی جز معنای مجرد ریاضی ندارند
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

درضمن اضافه کنم اگه شما دیورژانس حاصلضرب دو بردار یا کرل اونها رو بخواید فرمول بندی کنید قواعد ساده ی ضرب داخلی و خارجی رو نباید به کار ببرید مثلا قاعده ی مشهور بک-کب در ضرب سه گانه ی برداری فقط در حالتی صادقه که دو بردار داشته باشیم نه حاصل ضرب خارجی یک عملگر در اونها
این به این معناست که در این قاعده باید به کنش عملگر دل(grad) توجه ویژه داشته باشیم
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
sibooy

پست توسط sibooy »

ویستاM نوشته شده:درضمن اضافه کنم اگه شما دیورژانس حاصلضرب دو بردار یا کرل اونها رو بخواید فرمول بندی کنید قواعد ساده ی ضرب داخلی و خارجی رو نباید به کار ببرید مثلا قاعده ی مشهور بک-کب در ضرب سه گانه ی برداری فقط در حالتی صادقه که دو بردار داشته باشیم نه حاصل ضرب خارجی یک عملگر در اونها
این به این معناست که در این قاعده باید به کنش عملگر دل(grad) توجه ویژه داشته باشیم
سلام دوست عزیز
مفهوم عملگر رو می دونم. اما این عملگر گرادیان که محض خنده جلوی یک متغیر برداری گذاشته نشده.
ببینید من دارم کد می نویسم. گفتم که اثر عملگر del روی متغیر اسکالر و برداری یعنی اینکه باید از اون متغیرها یا همون عملوندها نسبت به x و y و z مشتق بگیریم که من این کار رو با فرمول 5 نقطه ای انجام می دم.
اما می خوام بدونم این عملگر del وقتی سمت راست یه عملونده چه مفهومی داره؟
بگذارید من کل فرمول رو براتون بگذارم تا ببینید.
پیوست رو ببینید
من می دونم با ln p چیکار کنم مشتقات جزئیش رو با فرمول 5 نقطه ای بدست میارم(کادر سبز)
با قسمت قرمز چیکار کنم؟ این عملگر del هیچی سمت راستش نیست. نمی شه که توی محاسبات هیچ اثری نداشته باشه.
تونستید پیوست رو ببینید؟
انگار که بنویسیم
x=2+
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

با درود به شما
مشکل من سر عملگر گرادیان (یا همون مثلث برعکس) هستش. ببینید من الان اسم این عملگر رو grad میگذارم
اولن این نکته رو بگم که این عملگر، اسمش گرادیان نیست. بلکه اسم ِ این عملگر "دِل" هست که وقتی به عنوان ِ یک بردار در یک عدد یا بردار اثر میکنه و به ترتیب بردار و دیادیک( تانسور ِ مرتبه 2) میده، بهش میگن گرادیان.
وقتی ضرب ِ داخلی میگیره یا ضرب ِ خارجی، نام های ِ دیگه ای به خودش میگیره( دیورژانس و کرل و ...) . ولی ِ اسم ِ عملگر "دل" هست.
اما در مورد ِ سوال:
دل، یک عملگر ِ برداری هست. در واقع یک عملگر هست، اما به عنوان ِ یک بردار عمل میکنه. یعنی میشه اون رو ضرب داخلی و خارجی و ... کرد. اما به نظر میرسه همیشه باید یک چیزی سمت ِ راست ِ دل باشه. چون علاوه بر اینکه بردار هست، باید مشتق گیری هم بکنه. واقعیت هم همینه. مثلن ما این اتحاد رو داریم:

همینطوری که میبینید ما در اینجا B.Del رو داریم، اما این B.Del خودش به عنوان ِ یک عملگر عمل کرده و بعدش این عملگر روی ِ بردار ِ A عمل کرده. پس به عبارتی این موجود خودش هم یک عملگر هست و همیشه باید بعدش یک عمل شده وجود داشته باشه!
در مورد ِ فرمولی که نوشتید، دقیقن من نمیدونم چیه، تنها چیز هایی به ذهنم میاد شبیهش دیدم، ( و به تکانه هم مربوط باشه) Material derivative و معادله تکانه کوشی و اینهاست. که اینها به عنوان ِ یک عملگر هستن. یعنی روی ِ چیزی عمل میکنن. و همیشه بعدشون یک چیزی هست.
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
sibooy

پست توسط sibooy »

سلام
می دونم اسم عملگر گرادیان نیست و del هست. اما توی سایت ها از اسم del به عنوان عملگر دلتا استفاده شده. گفتم گرادیان که بدونید همون مثلث برعکس رو می گم.
با همه این حرفا آیا بازم کسی نیست که به من بگه این فرمول بالا رو چیکار کنم؟ اون قسمت درون کادر قرمز برام یه دردسر بزرگ شده.
خواهش می کنم راهنمایی کنید.

نمایه کاربر
sibooy

پست توسط sibooy »

دوستان در مورد اصل اون فرمولی که پیوست کردم کسی نمی تونه بهم کمک کنه؟ (کادر قرمز رو می گم ها)

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

sibooy نوشته شده:مفهوم عملگر رو می دونم
اگه میدونید سوالتون بی معناست!
sibooy نوشته شده:اما این عملگر گرادیان که محض خنده جلوی یک متغیر برداری گذاشته نشده
متغیر برداری نه میدان برداری
به عنوان توضیح بیشتر،عملگر دل در حالتی که به عنوان گرادیان میشناسیمش داره روی یک میدان اسکالر عمل میکنه اگه قرار باشه دل به طور مستقیم روی یک میدان برداری اثرکنه باید ضرب مستقیم یا ضرب تانسوری رو براش تعریف کنید
عملگر دل باید به صورت ضرب اسکالر روی یک میدان اسکالر(مثل میدان دما در یک ناحیه)،ضرب داخلی ،ضرب برداری ویا ضرب تانسوری روی ،میدان برداری(میدان های الکتریکی یا معناطیسی) یا هرتانسور از هر رتبه کنش انجام بده در غیر این صورت معنا نداره
sibooy نوشته شده:ببینید من دارم کد می نویسم. گفتم که اثر عملگر del روی متغیر اسکالر و برداری یعنی اینکه باید از اون متغیرها یا همون عملوندها نسبت به x و y و z مشتق بگیریم که من این کار رو با فرمول 5 نقطه ای انجام می دم.
این فقط در حالت ضرب دل در یک میدان اسکالر درسته
sibooy نوشته شده:من می دونم با ln p چیکار کنم مشتقات جزئیش رو با فرمول 5 نقطه ای بدست میارم(کادر سبز)
با قسمت قرمز چیکار کنم؟ این عملگر del هیچی سمت راستش نیست. نمی شه که توی محاسبات هیچ اثری نداشته باشه.
تونستید پیوست رو ببینید؟
انگار که بنویسیم
من متوجه منظور شما شدم شما چون مفهوم درستی از عملگر ندارید بازسوالتون رو تکرار میکنید
تکانه در فضای حقیقی کلاسیک یک ضابطس اما در فضای مختلط کوانتومی یک عملگره ما عملگر ها رو با کنش اونها ی عملی که روی یک میدان دیگه انجام میدن میشناسیم...نمیدونم چطوری باید بگم وازطرفی سر از برنامه نویسی هم درست در نمیارم تا کمکی کنم اما فکرنمیکنم بشه یک عملگر رو بدون اینکه عملی انجام بده تعریف کنیم smile072
Cartouche نوشته شده:اولن این نکته رو بگم که این عملگر، اسمش گرادیان نیست. بلکه اسم ِ این عملگر "دِل" هست که وقتی به عنوان ِ یک بردار در یک عدد یا بردار اثر میکنه و به ترتیب بردار و دیادیک( تانسور ِ مرتبه 2) میده، بهش میگن گرادیان.
عملگر دل روی عدد اثر نمیکنه،اشاره کردم روی میدان اسکالر اثر میکنه و اتفاقا حاصل این کنش بردار نیست یک میدان بردایه
میدان برداری پایستار(میدان الکتروستاتیکی)=گرادیان یک پتانسیل اسکالر(پتانسیل الکتریکی)
موفق باشید
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
sibooy

پست توسط sibooy »

دوست عزیز ویستا،
من لینک اصل مقاله رو براتون میگذارم درمورد معادله شماره 2 هر راهنمایی دارید بکنید.
توی این معادله این عملگر لعنتی روی هیچی اثر نمیگذاره smile097 . شایدم من دارم عوضی می بینم و روی یه تابعی، متغیری چیزی اثر میگذاره که من نمی تونم درک کنم. smile033
http://sprg.ssl.berkeley.edu/~abbett/pa ... dgrs97.pdf
من فکر می کنم با توجه معادله های دیگه u از جلوی عملگر del جا افتاده اگر اینطور نیست ممنون می شم توضیح بدید من بدونم باید چه بلایی سر این معادله بیارم. smile042 smile042
هنگ کردم اساسی
من به نماد کیسی( xi) میگم فرفری smile045
این رو هم بگم مقاله درباره همرفت خورشیدی هست. نمی دونم این کادر قرمز(که در پیوست تصویری میبینید) اصلا به فیزیک کوانتوم ربطی داره یا نه. چون این کادر قرمز شبیه تکانه در مکانیک کوانتوم بود اومدم از اینجا سوالمو پرسیدم.

نمایه کاربر
pulsar

محل اقامت: تبریز

سپاس: 197

تماس:

پست توسط pulsar »

این معادله ی پایستگی تکانه ی اویلر در دینامیک شاره هاست:

تصویر

u بردار سرعت شاره، P فشار و ρ چگالی آن است.
Beauty is truth, truth beauty
That is all ye know on earth
and all ye need to know

نمایه کاربر
sibooy

پست توسط sibooy »

پولسار عزیز سپاس. بهترین راهنمایی رو به من کردید . خدا خیرتون بره. امیدوارم همیشه همینطور تپنده باشید
عالی بود

Fa22

پست توسط Fa22 »

سلام، چون دیدم اینجا بحث از عملگر دله گفتم منم سؤالمو اینجا بپرسم، میخواستم ببینم ضرب سه گانه برداری عملگر دل با بردارای دیگه چطور میشه؟؟ مثلا : del cross (A cross B ) یا A cross(del cross B) یا. A cross ( B cross del).
ممنون میشم کمکم کنید.

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

پست توسط The Morrígan »

Fa22 نوشته شده:سلام، چون دیدم اینجا بحث از عملگر دله گفتم منم سؤالمو اینجا بپرسم، میخواستم ببینم ضرب سه گانه برداری عملگر دل با بردارای دیگه چطور میشه؟؟ مثلا : del cross (A cross B ) یا A cross(del cross B) یا. A cross ( B cross del).
ممنون میشم کمکم کنید.

از داخل پرانتز شروع کن، ببین به چی می رسی. برا اولی حاصل ضرب خارجی A و B رو حساب کن، بعد ازش کرل بگیر. برا دوتای دیگه، اول یه کرل می گیری از A یا B که حاصلش یه بردار دیگه اس، بعد ضرب خارجیشو با بردار دومی حساب می کنی.

Fa22

پست توسط Fa22 »

درسته...ولی من میخوام پارامتری در بیارم مثلا مثل فرمول بک کب که برای ضرب سه گانه برداریه اینجام یه همچین چیزی میخوام...

Fa22

پست توسط Fa22 »

ویستاM نوشته شده:درضمن اضافه کنم اگه شما دیورژانس حاصلضرب دو بردار یا کرل اونها رو بخواید فرمول بندی کنید قواعد ساده ی ضرب داخلی و خارجی رو نباید به کار ببرید مثلا قاعده ی مشهور بک-کب در ضرب سه گانه ی برداری فقط در حالتی صادقه که دو بردار داشته باشیم نه حاصل ضرب خارجی یک عملگر در اونها

کنش عملگر دل رو توضیح بده یکی تو ضرب سه گانه برداری!!!! smile079

ارسال پست