کاهش سرعت عبور الکترونها در سیم برق

مدیران انجمن: parse, javad123javad

امید سیدیان

سپاس: 565

Re: کاهش سرعت عبور الکترونها در سیم برق

پست توسط امید سیدیان »

در این پست می خواهم در باره ی برخی از توضیحاتی که کاربر jhvh،
در بین پست ها دادند، سوال بکنم.

الف.
jhvh نوشته شده:مطلبو نخوندم و امیدوارم این قاعده رو که بار در سطح خارجی سیم حرکت می کند رعایت کرده باشید
فکر کنم دارید اشتباه می کنید!
در واقع الکترون های آزاد از تمامی سطح مقطع یک سیم می گذرند.

ب.
jhvh نوشته شده:یه نکته ی به ظاهر بی ربط ولی خیلی مربوط بگم که الکترون شتابدار مغناطیس ساتع می کنه
در فیزیک کلاسیک
بار در حال حرکت، در اطراف خود میدان مغناطیسی ایجاد می کند.
اگر حرکت شتابدار باشد، بار موج الکترومغناطیس گسیل می کند.

پ.
jhvh نوشته شده:در ضمن اینم می دونید که مبحث الکتریک ومغناطیس در کنار هم از برخی قوانین کلاسیک پیروی نمی کنند ولی باز این بحث کلاسیکه و توسط ماکسول پایه کذاری شده
ممکن لطف کنید منظورتون رو از قوانین کلاسیک بیان کنید!؟

ت.
jhvh نوشته شده:سرعت سوق برای همه ی ناظرین یکسان نیست
بلکه جریان برای همه ی ناظرین یکسانه البته خود ناظر نمی تونه جریانو اندازه بگیره باید ناظر لخت باشه و ازش سوال کنه
می شه راجع به این یکم توضیح بدید!؟

ث.
jhvh نوشته شده:جریان متغییر برداری است

پشت این جمله ی ساده مفهومی عمیق نهفته است

بهتره اینو با نسبییت ترکیب کنیم

موضوع جالبی از آب در میاد
! smile029 !

موفّق باشید. smile072
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

ehsan.helli1 نوشته شده:خوب توی تعریفی که کردیم v رو نوشتیم i/Ane
خوب هیچکدوم ا این ها به ناظر بستگی نداره پس سرعت سوق از دید همه ناظرا برابره !درسته؟
:wink:
خب مشکل همینجا بود دیگه.
اگر یکبار دیگه به سوال ِ بنده توجه کنید، بنده هم همین فرمول رو نوشتم و گفتم چون I به ناظر بستگی نداره، پس یا این رابطه نادرست هست و برای همه ی ِ حالت ها جواب نمیده و یا سرعت ِ سوق نسبی نیست. از شما هم خواستم تحلیل کنید و بگید که چیه.
اگر میگید که سرعت سوق نسبی نیست، استدلال بیارید. استدلال ِ شما نباید دیگه بر اساس ِ این فرمول باشه. این استدلالی که شما کردید، به نوعی افتادن توی ِ لوپ ِ حکم و فرض هست!
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
Cartouche

پست توسط Cartouche »

آقای سیدیان نوشته شده:درود
Cartouche نوشته شده:در استدلال هاتون برای ِ این رابطه، کجا از فرض ِ ساکن بودن ِ دستگاه استفاده کردید؟ اصلن دستگاه ِ ساکن که میگین چی هست؟ اگر میخواهید چنین حرفی بزنید باید دستگاهی رو معرفی کنید( مثلن در نظریه ی ِ مکانیک نیوتونی با استفاده از قانون ِ اول، دستگاه ِ مختصات ِ مورد نظر( به نام ِ لَخت) تعریف میشه) و در اون دستگاه این قوانین رو بنویسید.
خب ...
مطرح کردن بحث دستگاه ساکن نسبت به رسانا،
به این دلیل بود که بنده در دو پست پیشین خودم،

از این موضوع استفاده کردم که سرعت سوق، نسبت به خود رسانا سنجیده می شه ...
آقای سیدیان نوشته شده:
چون سرعت سوق

است،
مدت زمانی که طول می کشد تا مجموعه ی الکترون ها، طول از رسانا به سطح مقطع طی کند،
می شود:

به هر حال من فکر می کنم که سرعت سوق به ناظر بستگی ندارد،
چون شخص ناظر متوجه حرکت نسبی بار ها و رسانا می شود.

شخصی که داره با یک سرعت مشخّص نسبت به مدار حرکت می کنه
متوجّه ی حالتِ سکونِ رسانا هست؛ و از طرفی سرعت سوق، نسبت به رسانا تعیین می شه.

پس شخص با توجه به سرعت خودش نسبت به رسانا و سرعت بار ها نسبت به خودش،
می تونه سرعت سوق رو از یک تفاضل ساده پیدا بکنه.
بسیار بسیار به پاسخ نزدیک شدید. به زودی پاسخ رو توضیح میدم.
فقط فعلن یک نکته:

ما با دو فرض مواجه هستیم:
یا رابطه ی ِ

نادرست هست.
یا سرعت ِ سوق به ناظر بستگی نداره.
مثلن آقای ِ سیدیان اول گفتن که رابطه درست نیست، اما بعد گفتشو تصحیح کردن و گفتن، که نه سرعت سوق نسبی نیست. که استدلالی هم آوردن با تقریب ِ خوبی، خوب بود.

اما جناب ِ jhvh شما به نظرم به درستی سوال رو متوجه نشدید.
سرعت سوق برای همه ی ناظرین یکسان نیست
بلکه جریان برای همه ی ناظرین یکسانه البته خود ناظر نمی تونه جریانو اندازه بگیره باید ناظر لخت باشه و ازش سوال کنه
خب ما نمیخوایم بدونیم که جریان نسبی هست یا نه. ما به توجه به شواهد چنین فرضی داریم، که جریان نسبی نیست.
شما باید پاسخ به این بدید که اون رابطه نادرست هست یا با استدلال بگید که سرعت ِ سوق نسبی نیست.
الآن شما گفتید سرعت ِ سوق نسبی هست( استدلال هم نیاوردید)، اگر چنین باشه که دیگه جریان هم نسبی میشه.
به عبارت ِ دیگه ما یک رابطه داریم که میگه:
اگر A خاصیتی رو داشته باشه، B هم اون خاصیت رو داره. حالا A داره. از شما خواستم یا ثابت کنید b هم اون خاصیت رو داره. یا ثابت کنید این رابطه غلطه. شما ثابت کردید(که البته ثابت هم نکردید ولی فرض میکنیم ثابت کردید) که b اون خاصیت رو نداره!

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

آقای سیدیان نوشته شده:در این پست می خواهم در باره ی برخی از توضیحاتی که کاربر jhvh،
در بین پست ها دادند، سوال بکنم.

الف.
jhvh نوشته شده:مطلبو نخوندم و امیدوارم این قاعده رو که بار در سطح خارجی سیم حرکت می کند رعایت کرده باشید
فکر کنم دارید اشتباه می کنید!
در واقع الکترون های آزاد از تمامی سطح مقطع یک سیم می گذرند.

ب.
jhvh نوشته شده:یه نکته ی به ظاهر بی ربط ولی خیلی مربوط بگم که الکترون شتابدار مغناطیس ساتع می کنه
در فیزیک کلاسیک
بار در حال حرکت، در اطراف خود میدان مغناطیسی ایجاد می کند.
اگر حرکت شتابدار باشد، بار موج الکترومغناطیس گسیل می کند.

پ.
jhvh نوشته شده:در ضمن اینم می دونید که مبحث الکتریک ومغناطیس در کنار هم از برخی قوانین کلاسیک پیروی نمی کنند ولی باز این بحث کلاسیکه و توسط ماکسول پایه کذاری شده
ممکن لطف کنید منظورتون رو از قوانین کلاسیک بیان کنید!؟

ت.
jhvh نوشته شده:سرعت سوق برای همه ی ناظرین یکسان نیست
می شه راجع به این یکم توضیح بدید!؟

ث.
jhvh نوشته شده:جریان متغییر برداری است

پشت این جمله ی ساده مفهومی عمیق نهفته است

بهتره اینو با نسبییت ترکیب کنیم

موضوع جالبی از آب در میاد
! smile029 !

موفّق باشید. smile072
اول از همه موفق باشید
الف همه این جوری حفظش می کنن ولی دقیقش این طوری نیست ..... من نمی گم بار داخل رسانا جم نمی خوره بلکه اگه نیاز باشه از عمق میاد به سطح و حرکتشو ادامه میده
ب
ها؟؟
منظور من که اینه :بار شتابدار مغناطیس گسیل می کند نه ساکن و یا با سرعت ثابت
پ این سوال برای شما عجیب اومد و هی می خواستید به نسبیت ربطش بدید من گفتم نه بابا (حتی اینو گفتید که الکترو مغناطیس از فیزیک نیوتونی در بعضی جاها پیروی نمی کند ) خواستم حرفتون زمین نمونه
اگه دقت کنی هی میگم به ظاهر کلاسیک نیست ولی کلاسیکه smile012
ت نیم ساعت داشتیم اینو توضیح میدادیم
ث حالا یه جوری ربطش میدم که الشو ببری

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

پس من درست گفتم دیگه چون با فرضیات میدونیم جریان نسبی نیست و سرعت سوق یک رابطه خطی با جریان داره پس اون هم نباید نسبی باشه

jhvh

پست توسط jhvh »

کارتوش جان می فهمم چی میگی ولی نسبیتو یه جورایی به حرفم ضمیمه کردم تو اصل حرفم نیست

در ضمن من اومدم گفتم که این سرعتی که به نام سرعت تعریف میشه کلمه و مفهوم غلطیه

و به ما سرعت رو نمیده

jhvh

پست توسط jhvh »

کارتوش جان می فهمم چی میگی ولی نسبیتو یه جورایی به حرفم ضمیمه کردم تو اصل حرفم نیست

در ضمن من اومدم گفتم که این سرعتی که به نام سرعت تعریف میشه کلمه و مفهوم غلطیه

و به ما سرعت رو نمیده

ببین

من فرمولتونو نمی خوندم

کی گفته فرمول با آی رابطه داره؟

آی خودش با ان ای رابطه داره

اوکی ؟ ساده ترین مفهوم فیزیک بود

در ضمن کارتوش جان لاتکت نمیرسه

در ضمن اونی که تو ذهن شماست تابلوه اینه

جریان حاصل حرکت یه عده الکترون زیاد در خلاف جهت یه عده الکترون کمه

ولی ما اینا رو خیلی وقت پیش گذروندیم این غلطه
آخرین ویرایش توسط jhvh شنبه ۱۳۹۲/۱/۱۷ - ۲۲:۳۲, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
Cartouche

پست توسط Cartouche »

ehsan.helli1 نوشته شده:پس من درست گفتم دیگه چون با فرضیات میدونیم جریان نسبی نیست و سرعت سوق یک رابطه خطی با جریان داره پس اون هم نباید نسبی باشه
نه استدلال ِ شما درست نیست.
ببینید ما به یک اشکالی در یک رابطه برخوردیم. که میگه چون جریان با سرعت رابطه ی ِ خطی داره، پس اگر یکی نسبی باشه دیگری هم نسبیه.
حالا برای ِ برطرف کردن ِ این مشکل یا باید بگید که رابطه غلطه.
یا استدلالی بیارید که سرعت نسبی نیست ( استدلالی فیزیکی) و رابطه رو نجات بدید.

حالا شما

1) فرض میکنید رابطه درست هست.
2)از درستی ِ رابطه نتیجه میگیرید، سرعت ِ سوق نسبی نیست.
3)از اینکه سرعت نسبی نیست، رابطه رو از خطر ِ غلط بودن نجات میدید و میگید که رابطه درست هست.

یعنی برای ِ اثبات ِ حکم ِ (درست بودن ِ رابطه) از خود ِ حکم (درستی رابطه) استفاده کردید.

jhvh

پست توسط jhvh »

همه گزینه ها رو اثبات می کنم

با فرض درست بودن روابط (و حرف شما ) : جابجایی الکترون نسبت به الکترون (با کم و زیادش میشه فهمید )

ولی حرف شما از پایه غلطه ما داریم در فرمول هم جریان و هم الکترون رو میبینیم و با وجود این دو و داشتن رابطه با هم نمیشه گفت جریان با سرعت رابطه ی مستقیم داره

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

1-فرض میکنیم که رابطه درسته و فرض خلف میکنیم که سرعت سوق نسبیه
2-چون سرعت سوق نسبیه و رابطمون با اون ارتباط داره پس جریان هم نسبی در میاد
این درسته؟به صورت برهان خلف بیان کردم

نمایه کاربر
Cartouche

پست توسط Cartouche »

بسیار ممنون از کسانی که در این بحث شرکت کردن.
خب همونطوری که قبلن توضیح دادم، یا باید رابطه ی ِ مورد نظر در اینجا کارایی نداشت( که البته در اون صورت مستلزم ِ تعریفی دقیق از ناظر بود) یا باید سرعت ِ سوق به ناظر بستگی نداشت.
اما سرعت ِ سوق در واقع نوعی میانگین گیری از سرعت ِ نمونه ها هست، که از دید ِ ماکروسکوپی در نظر گرفته میشه.
اما وقتی که یک ناظر هم با این سرعت حرکت کنه، از دید ِ اون سرعت ِ سوق صفر نخواهد شد! چون در این جریان، حرکت ِ نسبی ِ الکترون ها و حفره ها و یون های ِ مثبت و ... مهم هست و هرچند الکترون ها رو ساکن خواهد دید( البته به طور ِ متوسط و آماری، الکترون ها رو ساکن میبینه) ولی از طرفی، بار های ِ مثبت که پیشتر ( در ناظر ِ ساکن نسبت به الکترون ها) ساکن فرض میشد، در این ناظر در خلاف ِ جهت ِ در حرکت هستند، و چون بار ِ انها منفی ِ بار ِ الکترون هست؛ پس همان حریان رو ایجا خواهند کرد.( در رابطه ی ِ چچگالیث ِ جریان، بردار ِ سرعت ِ سوق منفی خواهد شد، و از طرفی بار هم منفی خواهد شد) پس میبینم که رابطه هیچ مشکلی نخواهد داشت؛ و درسته. و سرعت ِ سوق هم برای ِ ناظر همراه با الکترون ها صفر نخواهد شد.
-------------------------------------
توضیح بیشتر: در کتاب ِ الکترومغناطیس نوشته ی ِ Munir H. Nayfeh، مصداق ِ زیبایی از این مسئله مشخص شده. در اونجا گفته شده که در برخی جریان ها، ماده به طور ِ دسته جمعی حرکت میکنه و بار ِ خالص رو به همراه ِ خود میبره؛ در اونها جریان ِ ایجادی به ناظر وابستست.. مثلا وقتی روی ِ یک نوار ِ نقاله، مقداری بار ِ مثبت ایجاد بشه، و اون حرکت کنه، جریانی ایجاد میشه، در صورتی که برای ِ ناظری که روی ِ نوار نقاله ایستاده، بار ها ساکن اند و جریانی نیست.
همچنین جریان ِ همرفت هم همینطوره. یا جریان ِ حاصل از یون گاز که در شتاب دهنده ها استفاده میشه، همگی به ناظر وابسته اند. چون بار ها به همراه ِ بقیه چیز ها همگی با هم حرکت میکنند، اما در سوق ِ الکترون ها، اینطور نیست، الکترون ها جدای و مستقل از رسانا حرکت میکنن، و این باعث میشه که جریانی که ایجاد میکنن به ناظر وابسته نباشه.

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

Cartouche نوشته شده:بسیار ممنون از کسانی که در این بحث شرکت کردن.
خب همونطوری که قبلن توضیح دادم، یا باید رابطه ی ِ مورد نظر در اینجا کارایی نداشت( که البته در اون صورت مستلزم ِ تعریفی دقیق از ناظر بود) یا باید سرعت ِ سوق به ناظر بستگی نداشت.
اما سرعت ِ سوق در واقع نوعی میانگین گیری از سرعت ِ نمونه ها هست، که از دید ِ ماکروسکوپی در نظر گرفته میشه.
اما وقتی که یک ناظر هم با این سرعت حرکت کنه، از دید ِ اون سرعت ِ سوق صفر نخواهد شد! چون در این جریان، حرکت ِ نسبی ِ الکترون ها و حفره ها و یون های ِ مثبت و ... مهم هست و هرچند الکترون ها رو ساکن خواهد دید( البته به طور ِ متوسط و آماری، الکترون ها رو ساکن میبینه) ولی از طرفی، بار های ِ مثبت که پیشتر ( در ناظر ِ ساکن نسبت به الکترون ها) ساکن فرض میشد، در این ناظر در خلاف ِ جهت ِ در حرکت هستند، و چون بار ِ انها منفی ِ بار ِ الکترون هست؛ پس همان حریان رو ایجا خواهند کرد.( در رابطه ی ِ چچگالیث ِ جریان، بردار ِ سرعت ِ سوق منفی خواهد شد، و از طرفی بار هم منفی خواهد شد) پس میبینم که رابطه هیچ مشکلی نخواهد داشت؛ و درسته. و سرعت ِ سوق هم برای ِ ناظر همراه با الکترون ها صفر نخواهد شد.
توضیح بیشتر: در کتاب ِ الکترومغناطیس نوشته ی ِ Munir H. Nayfeh، مصداق ِ زیبایی از این مسئله مشخص شده. در اونجا گفته شده که در برخی جریان ها، ماده به طور ِ دسته جمعی حرکت میکنه و بار ِ خالص رو به همراه ِ خود میبره؛ در اونها جریان ِ ایجادی به ناظر وابستست.. مثلا وقتی روی ِ یک نوار ِ نقاله، مقداری بار ِ مثبت ایجاد بشه، و اون حرکت کنه، جریانی ایجاد میشه، در صورتی که برای ِ ناظری که روی ِ نوار نقاله ایستاده، بار ها ساکن اند و جریانی نیست.
همچنین جریان ِ همرفت هم همینطوره. یا جریان ِ حاصل از یون گاز که در شتاب دهنده ها استفاده میشه، همگی به ناظر وابسته اند. چون بار ها به همراه ِ بقیه چیز ها همگی با هم حرکت میکنند، اما در سوق ِ الکترون ها، اینطور نیست، الکترون ها جدای و مستقل از رسانا حرکت میکنن، و این باعث میشه که جریانی که ایجاد میکنن به ناظر وابسته نباشه.
خیلی حال کردم ایول عالیی بود اصلا به ذهنم نرسیده بود

jhvh

پست توسط jhvh »

Cartouche نوشته شده:بسیار ممنون از کسانی که در این بحث شرکت کردن.
فکر می کنم به عرض رسید
مقایسه بار با بار رو میگم که مطرح کردم

ولی خب خودتون می دونید که جریان با ne رابطه داره پس ربطی نداره که جریان و سرعت از هم پیروی کنند اما چون منبع آوردید ادامه نمیدم

احتمالا دانشمنده یه چیزایی بیشتر از ما می دونسته

jhvh

پست توسط jhvh »

یه بارم ما خودمونو نشون بدیم به کی بر می خوره؟
این دو جمله رو در جواب کارتوش خان نوشتم
در ضمن اونی که تو ذهن شماست تابلوه اینه

جریان حاصل حرکت یه عده الکترون زیاد در خلاف جهت یه عده الکترون کمه
با فرض درست بودن روابط (و حرف شما ) : جابجایی الکترون نسبت به الکترون (با کم و زیادش میشه فهمید )
حتی در جمله ی دوم به این سوال که آیا مقدار جریان را هم میشه فهمید پاسخ گفتم

مثل اینکه من یه خورده قاط دارم بهتره الکترونیک مفهومی که مثلا در بدن وجود داره رو واسه خودم نگه دارم

البته غلط بودن سوال (به خاطر رابطه ی I , ne ) بماند خواستیم تو این پست ذهن خوانی کنیم نه جوب سوال

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1323

پست توسط نوآور »

البته یک پیچیدگی دیگر هم این وسط وجود داره که نباید ندید گرفت و آن هم دستگاه اندازه گیری است. در حالت ساکن، الکترونها باید از مسیر سیمهای پراب اندازه گیری عبور کنند و در سیمهای سیم پیچ دستگاه (آنالوگ) دور بزنند، ایجاد میدان مغناطیسی کنند و عقربه شروع به حرکت کند و دست آخر، ناظر ساکن مقدار شدت جریان را قرائت کند. حالا در زمانیکه ناظر و دستگاه اندازه گیری شدت جریان الکتریکی اش با سرعتی قابل مقایسه با سرعت سوق الکترونها حرکت می کنند، وضعیت برای ناظر خارجی مثل قبل نیست.
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

ارسال پست