سیالات ...

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

سیالات ...

پست توسط ehsan.helli1 »

یک مایع تراکم ناپذیر که به صورت افقی در حال حرکت است با سطح شیبداری به زاویه الفا برخورد میکند.(شتاب گرانش نداریم)مایع اولیه سرعت v1 و قطر h1 دارد!
v2,h2 و v3,h3 را بیابید!
(با فرض پایستگی جرم و تراکم ناپذیری مایع!)
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

Re: سیالات ...

پست توسط ehsan.helli1 »

چرا هیچکس جواب نمیده؟

نمایه کاربر
amishtain

نام: AMIRFARHANG

سپاس: 112

پست توسط amishtain »

سوال اشتباه هست...
یاد یکی از معلمامون افتادم که میگفت:اگر بلد نیستید یه سوال رو حل کنید بگید سوال اشتباه هست..((((((=

نمایه کاربر
یه دوست

سپاس: 43

پست توسط یه دوست »

amishtain نوشته شده:سوال اشتباه هست...
یاد یکی از معلمامون افتادم که میگفت:اگر بلد نیستید یه سوال رو حل کنید بگید سوال اشتباه هست..((((((=
smile015

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

: |
هوپا واقعا مزخرف شده ها!یک سال پیش چه ادمایی میومدن هوپاا الان کیا میان!هوپا رو کردن ف.ی.س..بوک!

نمایه کاربر
kako

سپاس: 145

تماس:

پست توسط kako »

برو تو آیریسک مطرح کن ! به نظرم بهتر جواب بگیری !
http://www.irysc.com/forum

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

3 تا معادلش رو نوشتم ولی تا معادله میخواد : ((

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

واقعا که!دیدم کسی حلش نمیکنه خودم حلش کردم!کسی جوابشو میخواد بگه بزارم

نمایه کاربر
Aryan_M

نام: آرین مخدومی

محل اقامت: مشهد

سپاس: 84

پست توسط Aryan_M »

به میزان چسبندگی و سرعت بستگی داره. اگر چسبندگی مایع با سطح و خودش هیلی کم باشه وقتی بخوره به سطح شیب دار پرت می شه بالا.
حالا فرض بر این که چسبندگی زیاد باشه.

من عملا آزمایش کردم و دیدم اصلا به راحتی نمی شه فرمولی برای همچین مسئله ای بدست اورد.
یک شیلنگ آب که آبی که از میاد بیرون هرج و مرج کمی داره گرفتم و با زوایای مختلف به یک سطح شیب دار از جنس پلکسی گلاس ریختم. البته طوری تنظیم کردم که آب افقی بره.
وقتی زاویه a خیلی کم باشه اصلا آب در نقطه تابش بر نمی گرده و می ره بالا و با یک شکل تقریبا شبیه به سهمی از گوشه هاش میاد پایین که در نقاظ گوشه اصلا قطر آب جاری ثابت نیست.
وقتی زاویه رو کمتر کنیم آب کمی از زیر نقطه تابش میاد پایین ولی همون که می خواد بیاد پایین در اثر جاذبه مولکولای آب دلشون می خواد مسیر های متراکم تری ایجاد کنند که باعث می شه به 2 مسیر اصلی گوشه ها برن یا از وسط با 4-5 مسیر لوله مانند متغیر بیان پایین.
وقتی زاوه a بزرگتر می شه شکل سعمی ایجاد شده در بالا پهن تر می شه و آب به طور یکسان تری از نقطه تابش پخش می شه.
نکته دیگشم اینه که وقتی آب به سطح شیب دار برسه به خاطر برخوردش می خواد بپره بالا که نیروی جاذبه بین مولکولا و سطح جلوشو می گیره پس آب تا یک مسیر طولانی پرش می زنه.
با گسترش آب در سطح شیب دار با نسبت 1/r^2 قطر آب باید کم بشه ولی بجاش سرعتش کم می شه ولی آبی که می ره بالا می خواد بیاد پایین و دوباره قطرو زیاد می کنه.
حالا چه طور نسبت کاهش قطر به کاهش سرعت رو بدست بیاریم؟ این کاهش سرعت به میزان جاذبه مولکولی آب هم بستگی داره.
یک اتفاق جالب دیگه اینه که در زوایای کم آب در نقطه تابش میاد پایین و دوباره می ره بالا.
حالا اگر بخوایم تو زوایای زیاد تر مثل 45 درجه بررسی کنیم آب در لحظه برخورد صرف نظر از پرش و کاهش قطر در اثر پخش شدگی و ... و با در نظر گرفتن یک سطح شیب دار 2 بعدی یا حداقل خیلی باریک این طور بدست میاریم:
آب روی سطح می ره بالا تا به نقطه اوج برسد و بقیه آب میاد پایین.
در نتیجه میزان آبی که میاد پایین با میزا آبی که به سطح شیب دار خورده برابره.
آبی که رفته بالا یک فشار ایجاد می کند بر روی آبی که می ره پایین.در واقع آبی که بالا قرار داره مثل دیوار جلوی آب ورودی رو می گیره و جهت آب برخوردی رو عوض می کنه. نیروی حاصل از برخورد آب فشار آب بالایی رو خنثا می کنه. مثل این که یک چیزی داره میاد پایین یک توپ بزنیم بهش دوباره پرت شه بالا و جهت توپ عوض می شه. انرژی پتانسیل آب بالایی تغییر نمی کنه و آبی که وارد می شه انرژی آب بالایی رو می گیره که جهتش عوض بشه و انرژی خودشو می ده که آب بالایی بالا بمونه پی تبادل انرژی صفره.
پس اگر آب ورودی به باسطح مقطع مرب وارد شود و سطح شیب دار هم عرضش همون اندازه باشه آبی که می ره پایین هم همون قطرو داره.
ولی یک نکته هست چون سطح شیب دار از جهت عمود بر سطح محدود نیست آبی که میاد بالا محدودیت حجمی نداره و هی می خواد بیشتر بشه و وقتی این آب در حال زیاد شدنه آب کمتری می ره پایین و پس از مدتی آبی که بالاست سریز می کنه و می ریزه.
این اتفاقو می تونید خودتون ببینید .
من اینی که می گم رو هم آزمایش کردم. یک سطح شیب دار با عرضی برابر باریکه آبی که میاد برداشتم. این سطح شیب دار یک تیرک آلومینیومی بود با سطح مقطع مربعی که یک سرش بازه. وقتی آبو می تابونیم به این سطح شیب دار آب تا جایی می ره بالا ولی چون از بالا محدودیت نداره حجم آب جمع شده در بالا افزایش پیدا می کنه تا جایی که از بالای تیرک می ریزه پایین. ارتفاع آب زیاد تر نمی شه بلکه قطرش زیاد می شه.
یکبار هم یک سطح شیب دار ساختم که از 2 طرف بسته باشه که اتفاقاتی که در سطح شیب دار وسیع رخ می ده رخ نده با این کار آب سریز نکرد ولی از کناره های نقطه تابش آب اومد پایین که باز هم نمی شه براش فرمولی دراورد.

بزارین من مسئله رو اصلاح کنم.
سطح شیب دار رو با لوله عوض کنید. یک لوله افقی به یک لوله مورب آب می ریزه حالا تعیین کنید ارتفاعی که آب در لوله بالایی می ره بالا و سرعتی که آب از لوله پایینی میاد پایین.
ارتفاعی که آب میره بالا به سرعتش بستگی داره : 1/2mv^2=mgh
آبی که میاد ایین هم سرعتی برابر سرعت اولیه داره چون همون طور که توضیح دادم انرژی تلف نمی شه و آب لوله بالایی مثل دیوار عمل می کنه.

حالا شما می شه جوابتونو بگین ببینم شاید من اشتباه بگم.
حتما چیزی هست که نمی دونم.

نمایه کاربر
kako

سپاس: 145

تماس:

پست توسط kako »

ehsan.helli1 نوشته شده:واقعا که!دیدم کسی حلش نمیکنه خودم حلش کردم!کسی جوابشو میخواد بگه بزارم
اکثر سوالایی که می پرسی ، آخرش خودت حلشون می کنی! smile039
لطفا جوابشو بذار ، مرسی!

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

kako نوشته شده:
ehsan.helli1 نوشته شده:واقعا که!دیدم کسی حلش نمیکنه خودم حلش کردم!کسی جوابشو میخواد بگه بزارم
اکثر سوالایی که می پرسی ، آخرش خودت حلشون می کنی! smile039
لطفا جوابشو بذار ، مرسی!

پایستگی دبی

پایستگی انرژی

قانون برنولی که Pi فشار اب ورودی و P0 فشار سطح ازاد

پایستگی تکانه در راستای سطح شیب دار!
حل معادله هاش خیلی طولانیه حوصله نوشتن ندارم.
پ.ن:ج.اب اونی که میگه غلطه و به سادگی نمیشه به دست اورد!توی برخور پایستگی انرژی نداریم یعنی اتلاف داریم چون سطح صاف هستش و بعد از برخورد سرعت ها وقتی تغییر جهت میدن انرژی اتلاف میشه!

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

دوما در این سوال گرانش هم نداریم ارین!

نمایه کاربر
Aryan_M

پست توسط Aryan_M »

خوب اول می گفتین گرانش نداریم یا کل سیستم افقی است که من اینهمه آزمایش نکنم. smile032

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

ehsan.helli1 نوشته شده:یک مایع تراکم ناپذیر که به صورت افقی در حال حرکت است با سطح شیبداری به زاویه الفا برخورد میکند.(شتاب گرانش نداریم)مایع اولیه سرعت v1 و قطر h1 دارد!
v2,h2 و v3,h3 را بیابید!
(با فرض پایستگی جرم و تراکم ناپذیری مایع!)
سوال رو خوب میخوندی میفهمیدی

نمایه کاربر
Aryan_M

پست توسط Aryan_M »

اه راست میگی.
من بار اول خوندم فکر کردم نوشته شتاب گرانش 10.!!!!!!!!!!!!
همینطوری تو امتحانات بی دقتی میکنم...

ارسال پست