آشنائی با مکاتب علم شناسی: استقراء گرائی سطحی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

بی باک

سپاس: 10

Re: آشنائی با مکاتب علم شناسی: استقراء گرائی سطحی

پست توسط بی باک »

هرمز پگاه نوشته شده:
بی باک نوشته شده:
هرمز پگاه نوشته شده:
MA102 نوشته شده:یا مثل توهم تقدم آزمایش و مشاهده، بر نظریه smile055
اینهم در جای خود توی دهان تان زدیم و گفتیم که آروین بر همه چیز پیشگام است!
کسی هم نمیتواند بی انیکه چیزی از پیش یاد گرفته و از آروین سود برده باشد،
یک نگره پدید بیاورد.
کودن!

آروین = تجربه و مشاهده
نگره = نظریه
پیشگام = مقدم
مصادره به مطلوب چیست؟
مصادره به مطلوب، تحصیل حاصل یا پنداشت پرسش نوعی مغالطه منطقی است که در آن حکم استدلال، از پیش در فرض‌های استدلال درست در نظر گرفته شده‌است. این مغالطه همچنین زمانی رخ می‌دهد که در یک استدلال، آشکارا یا پنهانی گزاره‌ای بدون ارائهٔ شواهد کافی درست پنداشته شده باشد.
هی از آروین برای صحت خود آروین قضیه و ادعا پشت ادعا میاره! این دیگه کیه بخدا؟ پخمه دیده بودیم، ولی اینجوریشو دیگه ندیده بودیم!

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8% ... 9%88%D8%A8
معنی عبارت برخلاف مراد گوینده (تفسیر نادرست): این مغالطه هم بسیار شایع است و بدین صورت است که آیه‌ای از قرآن کریم، یا خبری از پیشوایان دین، یا شعری از شعرای بزرگ را مطابق گرایش باطنی خود معنی می‌کند و همهٔ معانی و تفاسیر دیگر را نفی می‌کند.
تکذیب یا تخطئه گوینده: در این مغالطه شخص به جای این که به محتوای سخن بپردازد، به تکذیب و تخطئه گوینده و خاستگاه آن می‌پردازد. منشا این مغالطه این تصور نادرست است که: «امکان ندارد یک عقیده صحیح و مستدل از سوی کسی که دارای موقعیت مناسب علمی و اجتماعی و... نیست، ارائه شود.» مانند این که «سیگار برای سلامتی زیانی ندارد؛ همین پزشکی که این کتاب را درباره زیان‌های دخانیات نوشته، خود سیگار می‌کشد.» در روایات اسلامی (روایت از علی بن ابی‌طالب) نیز این مغالطه نکوهش شده‌است. (نقد «من قال» به جای نقد «ما قال»)
مصادره به مطلوب: این مغالطه وقتی رخ می‌دهد که کسی نتیجه استدلال مطلوب را که باید اثبات شود، اثبات‌شده بداند، به عبارت دیگر، در مقدامات استدلال از همان نتیجه‌ای که در صدد اثبات آن است، استفاده کند. نمونه: مولیر در یکی از نمایشنامه‌های خود در مورد دختری که خود را به لالی زده بود، می‌نویسد: پزشکی را برای مداوای او به بالینش آوردند، از او پرسیدند: «چرا این دختر لال شده‌است؟» پزشک گفت: «برای این که نمی‌تواند سخن بگوید.» از او پرسیدند «چرا نمی‌تواند سخن بگوید؟» جواب داد: «برای این که زبان او قدرت عمل را از دست داده‌است.»
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8% ... 8%B7%D9%87
هرمز جون! عمو جون! بیداری؟
برا ایندفعه ت بسه دیگه پررو میشی
برو کار کن فردا بیا ببینم سرعت رشدِ دوز مغالطه ی(دژفرنود) خونت چقدر تغییر کرده!
برو بارک الله! smile094
نوشته ی شما پیوندی به پاسخ من ندارد
و روشن است که هنوز چم اینگونه
سفسته را درنیافته اید و از واماندگی
یک چیزی برای چسباندن به ما میگویید
و کمی هم با واژه های عربی ور میروید
که گویا سخنتان درست و کار ما "مصداق"
این سفسته است! ولی کودن خودتانید!
بنده هر جا عربی صحبت کردم نفهمیدی، بپرس خب، سخت که نیست!، مگه عارت میاد از پرسیدن؟ smile030
مفصل برات توضیح میدم هر جا رو نفهمیدی، باشه عمو جون؟!
و اما پیوند:
کاملا درست میگویید! با شما هم داستان هستم.
زیرا مغالطات اصلا به شما پیوند ندارند بلکه این شمایید که اختیارا یا اضطرارا با آن پیوند دارید! smile039
با زبان منطق:
جنستان از جهل مرکب
فصلتان از مغالطه
است
و اما چم:
باز هم همداستان شدیم. عمو جون!
بنده دست پرورده ام. smile124
چه کسی است که نداند حضرتعالی علامه ی ذوالفنون در مغالطه هستید و چم و خم مغالطه را مثل کف دستتان از برید؟ smile023
اگه شما نبودی من تو هوپا تفریح نداشتم!
سپااااااااااااااااس!
هو العلیم الحکیم

نمایه کاربر
LSD

سپاس: 1

پست توسط LSD »

میشه چند تا کتاب در مورد مغالطات معرفی کنی؟

نمایه کاربر
هرمز پگاه

محل اقامت: پاريس

سپاس: 978

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

بی باک نوشته شده: ..
بنده هر جا عربی صحبت کردم نفهمیدی، بپرس خب، سخت که نیست!، مگه عارت میاد از پرسیدن؟ smile030
و اما پیوند:
زیرا مغالطات اصلا به شما پیوند ندارند بلکه این شمایید که اختیارا یا اضطرارا با آن پیوند دارید! smile039
با زبان منطق:
جنستان از جهل مرکب
فصلتان از مغالطه
است
و اما چم:
چه کسی است که نداند حضرتعالی علامه ی ذوالفنون در مغالطه هستید و چم و خم مغالطه را مثل کف دستتان از برید؟ smile023
سپااااااااااااااااس!
بهتر است دست از لودگی اسلامیستی برداشته و همچنین خود را نماینده ی دیگران ننمایید!
خرد، زنده ی جــاودانی شنــاس
خرد، مايه ی زنــدگانی شنــاس
چنان دان هر آنكس كه دارد خرد
بــدانــش روان را هــمی پــرورد

نمایه کاربر
Undisputed

سپاس: 20

تماس:

پست توسط Undisputed »

بی باک نوشته شده:
و اما پیوند:
با زبان منطق:
جنستان از جهل مرکب
فصلتان از مغالطه
است
و اما چم:
سپااااااااااااااااس!
1.به عربی سخن گفتن شما چیزی را پایور نمی کند مگر کم خردیتان را. smile012
2.من چندین بار گفتمان شما با جناب هرمز-پگاه را خواندم و جز سفسته ی شما دیگر نیافتم. smile012
3.خودتان بهتر می دانید که شمار زیادی از کسانی که در این شبکه هستند از دانش هرمز-پگاه بهره می برند نه از سفسته های چند تن چون شما. smile081
4.بیاموزید هنگام جستار با کسانی جه از نظر دانش و چه سن از شما ارجمند ترند، فرهیخته (مودب) باشید. smile081

پ.ن: هر کجا سفسته ای به نگر شما وجود دارد مو به مو روشن کنید و گونه ی آن را هویدا کنید تا پاسخ را بتواید دریابید. smile128
To Forgive The Terrorists Is Up To God

But To Send Them To Him Is Up To Us

نمایه کاربر
LSD

پست توسط LSD »

LSD نوشته شده:میشه چند تا کتاب در مورد مغالطات معرفی کنی؟
حمچنان منطزرم!

نمایه کاربر
uta

نام: مهسا

سپاس: 136

پست توسط uta »

LSD نوشته شده:
حمچنان منطزرم!
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=28240&
جانی که اطاعت میکند، پیش از آن که دلیلی در میان باشد قضاوت میکند، در ادراک ثمر بخش و آموختن به رویش بسته است.

چه خودخواهی غم انگیزی است اینکه باور کنیم باورهای ما باورهای پاینده اند که بر واقعیت محیط اند. دست از این باور که برداریم مقام امن را یافته ایم.

نمایه کاربر
LSD

پست توسط LSD »

uta نوشته شده:
LSD نوشته شده:
حمچنان منطزرم!
با این جمله مواجه شدم:
شما اجازه خواندن این تالار را ندارید.

نمایه کاربر
behasht

سپاس: 86

تماس:

پست توسط behasht »

بسم الله الرحمن الرحیم

با تشکر صد چندان از مدیران کم خرد و صد البته پر مدعا و پر سرعت در جلوگیری از شکست خودشان

بگذارید واضح تر بگوییم همچنان که بارها دیده اید که یکی از مدیران ارشد این انجمن همان رادیکال یا سعید یا ...... خود یکی از دین ستیزان و کافران سات البته خودش به خودی خود چیزی سرش نمی شود و دست به دامن سفسطه های هرمز است و متاسفانه بعد از مدتها پشت هرمز بودن و از چالها سوالات ما در آوردن او ،و دیدن اینکه همچنان دروغهایشان به جایی نرسیده می بینید که پست های مسلمانان را حذف می کنند پست های خودشان را قفل می کند و پست هایی که می بینند چیزی برای گفتن ندارند (از جمله پستی که هرمز را دعوت به مناظره ایی که شکستش را همه شان می دانستند و می دانستند سفسطه به کاری شان نمی آید آن را هم قفل کردند و الان هم فعلا تالار فلسفه یا بهتر بگوییم تالار سفسطه کفار بستهاست و دورغگویان عزیز در باقی تالار ها گذران روز می کنند و به دروغ بافی روز ننگینشان را به شب تار می رسانند

حیف که مدیران اینجا هم پشت کفار هستند و گر نه خیلی بارها گریه ها و به دست و پا افتادن کفار را مشهود تر از پیش می دیدید اما حیف که میدران هوا شونو دارن اگر چه در خارج از این انجمن باها و بارها عجزو ناله شان دیده شده اما یک جا هم زیاد است برای اینکه آنها جولان انداخته و آزادانه به مزخرفات و دروغ پردازی هایشان بپردازند

امکان حذف این پست بسیار زیاد است پس تا دیدید بخوانید و یادتان باشد که ............
مى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا گر چه كافران را ناخوش افتد نور خود را كامل خواهد گردانيد
و كسانى كه آيات ما را تكذيب كردند به تدريج از جايى كه نمى‏دانند گريبانشان را خواهيم گرفت

خداوند آسمانها و زمين را به حق آفريد قطعا در اين [آفرينش] براى مؤمنان عبرتى است

آيا در [معانى] قرآن نمى‏انديشند اگر از جانب غير خدا بود قطعا در آن اختلاف بسيارى مى‏يافتند (قرآن کریم

کمترین حق خداوند بر انسان این است که در گناهان از نعمات خداوند استفاده نکنیم امام علی(ع)

نمایه کاربر
هرمز پگاه

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

behasht نوشته شده:بسم الله الرحمن الرحیم

با تشکر صد چندان از مدیران کم خرد و صد البته پر مدعا و پر سرعت در جلوگیری از شکست خودشان

بگذارید واضح تر بگوییم همچنان که بارها دیده اید که یکی از مدیران ارشد این انجمن همان رادیکال یا سعید یا ...... خود یکی از دین ستیزان و کافران سات البته خودش به خودی خود چیزی سرش نمی شود و دست به دامن سفسطه های هرمز است و متاسفانه بعد از مدتها پشت هرمز بودن و از چالها سوالات ما در آوردن او ،و دیدن اینکه همچنان دروغهایشان به جایی نرسیده می بینید که پست های مسلمانان را حذف می کنند پست های خودشان را قفل می کند و پست هایی که می بینند چیزی برای گفتن ندارند (از جمله پستی که هرمز را دعوت به مناظره ایی که شکستش را همه شان می دانستند و می دانستند سفسطه به کاری شان نمی آید آن را هم قفل کردند و الان هم فعلا تالار فلسفه یا بهتر بگوییم تالار سفسطه کفار بستهاست و دورغگویان عزیز در باقی تالار ها گذران روز می کنند و به دروغ بافی روز ننگینشان را به شب تار می رسانند

حیف که مدیران اینجا هم پشت کفار هستند و گر نه خیلی بارها گریه ها و به دست و پا افتادن کفار را مشهود تر از پیش می دیدید اما حیف که میدران هوا شونو دارن اگر چه در خارج از این انجمن باها و بارها عجزو ناله شان دیده شده اما یک جا هم زیاد است برای اینکه آنها جولان انداخته و آزادانه به مزخرفات و دروغ پردازی هایشان بپردازند

امکان حذف این پست بسیار زیاد است پس تا دیدید بخوانید و یادتان باشد که ............
تالار فلسفه به انگیزه ی چغلی های شما اسلامیست ها بسته شد
سانسور و سرکوب اسلامی هم از سوی شماست. پس انگ زدن و
لاف زدن شما ، بیجاست. بیسواد.

نمایه کاربر
uta

نام: مهسا

سپاس: 136

پست توسط uta »

LSD نوشته شده:
uta نوشته شده:
LSD نوشته شده:
حمچنان منطزرم!
با این جمله مواجه شدم:
شما اجازه خواندن این تالار را ندارید.
اوهوم smile031
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=29461
جانی که اطاعت میکند، پیش از آن که دلیلی در میان باشد قضاوت میکند، در ادراک ثمر بخش و آموختن به رویش بسته است.

چه خودخواهی غم انگیزی است اینکه باور کنیم باورهای ما باورهای پاینده اند که بر واقعیت محیط اند. دست از این باور که برداریم مقام امن را یافته ایم.

نمایه کاربر
behasht

سپاس: 86

تماس:

پست توسط behasht »

بسم الله الرحمن الرحیم
هرمز پگاه نوشته شده:

چوب و برداری گربه دزده خودش فرار می کنه smile055 خوبه سریع می خوای خودتو تبرئه کنی
نه خیر جان دل smile022 شما حنات دیگه رنگ نداره smile012
مى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا گر چه كافران را ناخوش افتد نور خود را كامل خواهد گردانيد
و كسانى كه آيات ما را تكذيب كردند به تدريج از جايى كه نمى‏دانند گريبانشان را خواهيم گرفت

خداوند آسمانها و زمين را به حق آفريد قطعا در اين [آفرينش] براى مؤمنان عبرتى است

آيا در [معانى] قرآن نمى‏انديشند اگر از جانب غير خدا بود قطعا در آن اختلاف بسيارى مى‏يافتند (قرآن کریم

کمترین حق خداوند بر انسان این است که در گناهان از نعمات خداوند استفاده نکنیم امام علی(ع)

نمایه کاربر
هرمز پگاه

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

هرمز پگاه نوشته شده:

چوب و برداری گربه دزده خودش فرار می کنه smile055 خوبه سریع می خوای خودتو تبرئه کنی
نه خیر جان دل smile022 شما حنات دیگه رنگ نداره smile012
بیجاست کودن، گربه کجا بود؟ شما نام مرا بردید و من پاسخ دادم.
اگر حنای کسی رنگ نداشته باشد، آن حنای فیلتر چی هاست !

بی باک

پست توسط بی باک »

LSD نوشته شده:
حمچنان منطزرم!
کتاب مغالطات سید علی اصغر خندان انباشته از مرجع های مختلف
هو العلیم الحکیم

بی باک

پست توسط بی باک »

هرمز پگاه نوشته شده:
بی باک نوشته شده: ..
و اما پیوند:
با زبان منطق:
جنستان از جهل مرکب
فصلتان از مغالطه
است
و اما چم:
سپااااااااااااااااس!
بهتر است دست از لودگی اسلامیستی برداشته و همچنین خود را نماینده ی دیگران ننمایید!
و کسی که راه بی راه به خاطر درمانده شدن از پاسخگویی منطقی به این و آن انگ لودگی میزند اصلا لوده نیست!
بلکه استادی فرهیخته، باادب، فرنودین گویی بزرگ ... (قس علی هذا) است.
هو العلیم الحکیم

بی باک

پست توسط بی باک »

1.به عربی سخن گفتن شما چیزی را پایور نمی کند مگر کم خردیتان را. smile012
2.من چندین بار گفتمان شما با جناب هرمز-پگاه را خواندم و جز سفسته ی شما دیگر نیافتم. smile012
3.خودتان بهتر می دانید که شمار زیادی از کسانی که در این شبکه هستند از دانش هرمز-پگاه بهره می برند نه از سفسته های چند تن چون شما. smile081
4.بیاموزید هنگام جستار با کسانی جه از نظر دانش و چه سن از شما ارجمند ترند، فرهیخته (مودب) باشید. smile081

پ.ن: هر کجا سفسته ای به نگر شما وجود دارد مو به مو روشن کنید و گونه ی آن را هویدا کنید تا پاسخ را بتواید دریابید.
شما نیز چون او ...
لفظ ، بالأصاله مطلوب نیست
مطوب اصلی معانی اند
اگر از کانال الفاظ عربی ذهن شریفتان به معانی منتقل نشد
خب از کانال فارسی که میشود
پس اون ترجمه ها را برای چه کسی گذاشتم؟
برای خودم؟ خودم که کتاب "مغنی اللبیب" نوشته ی "ابن هشام" که
در دکترای تخصصی زبان عربی تدریس میشود و به کتاب اجتهادی در ادب عربی شهره است را
با نمره ی 19.5 قبول شده ام. برای خودم نوشتم؟
اما سفسطه:
مغالطه ی "این مغالطه است" چیست؟
اگر کسی سخن دیگری را بی جهت به مغالطی بودن متهم کند و نگوید کجای سخن و به چه دلیل، مغالطه است
به این مغالطه دچار شده است. در نتیجه شما به خیال خود از استاد عزیز خود دفاع کرده اید
غافل از اینکه از پشت به او خنجر زده اید و در خیانتی پنهان(برای خودتان) جام زهر شوکران به او نوشانیده اید
چرا؟
چون نمیدانید "دخل مشترک" (اشکال دو جانبه) یعنی چه
هر کجا سفسته ای به نگر شما وجود دارد مو به مو روشن کنید و گونه ی آن را هویدا کنید تا پاسخ را بتواید دریابید.
این خرده بر همه من جمله او، داخل است . گویا ملاحظه ننموده اید استادتان این کلام شما را چقدر زیاد زیر پا گذاشته و نقض کرده اند.
لذا بنده برای اینکه به این مغالطه دچار نشوم همین کار را کردم.
البته در حدّ حوصله خودم. چون تذکر مغالطی بودن سخن، به کسی که در بین مغالطاتش سخن مستدلّ منطقی یافت نمیشود
بسیار دشوار است. پس کلام شریف ایشان، منطقاً، هیچگونه اعتبار علمی ندارد
چون با مبنا قرار دادن علم فیزیک، اثبات غیر فیزیک -چه نفیاً چه اثباتاً- مُحال ذاتی است.
لذا بنده اندک بهره ی علمی -به معنای واقعی کلمه- از ایشان نبرده ام پس در آن "شمار زیاد" جایی ندارم خوشبختانه
که قبلا گفته ایم اینها را...
پس
بروید مطالعه کنید لطفا
اگر بنده نیز از منطق نایاب و ستودنی جنابعالی بهره مند بودم
تا کنون باید بارها به آقای هرمزپگاه خرده میگرفتم که چرا از واژگان بیگانه پارسی
استفاده میکنند که نگرفتم بلکه استقبال هم کردم و در مواردی کمک کردم.
اما شما همچنان در خمِ کوچه ی واژه مانده اید و به هفت شهرِ معانی بی توجه هستید.
پس
بروید مطالعه کنید لطفا
ناگفته نماند
ما قبلا هم گفتیم که با سرمشق قرار دادن جناب لقمان حکیم،
همچنان مشغول به ادب آموزی از محضر شریف "استاد" هستیم
پس
بروید مطالعه کنید لطفا
هو العلیم الحکیم

ارسال پست