الکتریسیته ی ساکن

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
رادیواکتیو

الکتریسیته ی ساکن

پست توسط رادیواکتیو »

سلام.

من دوم دبیرستان (رشته الکترونیک) هستم.

تو کتاب مبانی برق به صورت زیر نوشته:

باردار کردن اجسام از طریق تماس:

با استفاده از یک میله ی کائچویی باردار میتوان ,جسم دیگری,مانند مس را فقط با تماس دادن این دو با یکدیگر باردار کرد ,بدین ترتیب که بار منفی میله کائچویی سعی دارد که الکترون های سطح میله ی مسی خنثی را دفع کند .الکترون های سطح میله ی کائچویی به سطح میله مسی وارد میشوند و به ان بار منفی میدهند.

حالا تو این قسمت برام مبهمه که چطوری وقتی دوبار منفی که مخالفند ,باعث میشه که الکترون های میله کاچوئی وارد میله مسی بشند؟

مگه نباید دفع کنند همدیگه رو؟؟؟

اینکه گفته به سطح میله مسی میرند منظور چیه؟ چرا به وسط میله مسی نمیرند؟؟

----------------------------------------------------------------------------------------------

در جایی دیگه که مربوط به باردار کردن و تخلیه بار از طریق القا میشه گفته:

خطرات الکتریسیته ی ساکن و چگونگی خنثی کردن ان:

برقی که بین دو توده ابر باردار (از نوع مخالف) یا یک توده ابر و زمین میجهد ,در اصطلاح علمی تخلیه الکتریکی نامیده میشود.این تخلیه الکتریکی (صاعقه) ممکن است به ساختمان های بلند اسیب برساند.در این مورد برای جلوگیری از اسیب,برق گیر به کار میرود. برقگیرمیله اهنی نوک تیز بلندی است که در بالای ساختمان نصب میشود و قسمت انتهایی ان به زمین متصل میگردد .هنگامی که یک توده ابر با بار الکتریکی مثلا منفی از بالای برقگیر میگذرد,در بالای ان الکتریسیته مثبت و در پایین ان الکتریسیته منفی القا میشود .الکتریسیته منفی یعنی الکترون ها به زمین انتقال میابد و الکتریسیته ی مثبت با مقداری از الکتریسیته منفی ابر خنثی میشود. در نتیجه از شدت تراکم بار الکتریکی در ابر کاسته میشود و احتمال تخلیه ی الکتریکی به صورت صاعقه بین ابر و برق گیر کاهش می یابد.

حالا سوالام رو مطرح میکنم.

1-ایا این برقگیر نوک تیز که روی بام نصب میشه ,هیچ اتصالی به روی بام و درنتیجه ساختمان داره؟

2-چرا بار منفی به پایین ابر و بار مثبت به بالای ابر القا میشن؟ چار برعکس این موضوع اتفاق نمیفته؟

3-وقتی که این برقگیر نصب میشه به طور پیشفرض دارای چه باریه؟ و به چه صورت بار منفی ابر به این برقگیر القا میشه؟

4-ایا زمین خود به خود دارای بار منفی هست؟ وقتی که این برقگیر نصب بشه ,برق گیر هم دارای بار منفی میشه؟ پس چطور بار منفی ابر به بار منفی برقگیر که هم نام هستند القا داده میشه؟

5-من وقتی یک لامپ رو به فاز شهر وصل میکنم و بدنه لامپ رو به فلز در اتاق نصب میکنم لامپ روشن میشه ,مگر این فلز به زمین اتصال نداره؟ پس چرا وقتی بدنه لامپ رو به زمین اتصال میدم لامپ روشن نمیشه؟

ممنون میشم کامل و عمیق توضیح بدید. smile072

نمایه کاربر
احسان2142

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 20

تماس:

Re: الکتریسیته ی ساکن

پست توسط احسان2142 »

سلام!
رادیواکتیو نوشته شده: حالا تو این قسمت برام مبهمه که چطوری وقتی دوبار منفی که مخالفند ,باعث میشه که الکترون های میله کاچوئی وارد میله مسی بشند؟
دلیل اش این است که چون بار کائوچو منفی است و بار مس خنثی ، نیرو یی که الکترون ها در میله ی کائوچویی به هم وارد می کنند و همدیگر را دفع می کنند بیشتر از این نیرو در مس است پس پس از اتصال برای کم شدن این نیرو تعدادی از الکترون ها به مس می روند
رادیواکتیو نوشته شده:هنگامی که یک توده ابر با بار الکتریکی مثلا منفی از بالای برقگیر میگذرد,در بالای ان الکتریسیته مثبت و در پایین ان الکتریسیته منفی القا میشود
رادیواکتیو نوشته شده:چرا بار منفی به پایین ابر و بار مثبت به بالای ابر القا میشن؟ چار برعکس این موضوع اتفاق نمیفته؟
منظورتان از ابر ، برقگیر است؟؟؟
رادیواکتیو نوشته شده:ایا زمین خود به خود دارای بار منفی هست
زمین بار دارد ولی این بار نسبت به حجم و جرم آن بسیار کوچک است
رادیواکتیو نوشته شده:وقتی که این برقگیر نصب بشه ,برق گیر هم دارای بار منفی میشه
بار آن منفی نمی شود ، بلکه به دلیل دافعه الکترون های قسمت بالای آن به قسمت پایین آن می روند
رادیواکتیو نوشته شده:پس چطور بار منفی ابر به بار منفی برقگیر که هم نام هستند القا داده میشه؟
منظورتان چیست؟؟

رادیواکتیو

پست توسط رادیواکتیو »

احسان2142 نوشته شده:سلام!
رادیواکتیو نوشته شده: حالا تو این قسمت برام مبهمه که چطوری وقتی دوبار منفی که مخالفند ,باعث میشه که الکترون های میله کاچوئی وارد میله مسی بشند؟
دلیل اش این است که چون بار کائوچو منفی است و بار مس خنثی ، نیرو یی که الکترون ها در میله ی کائوچویی به هم وارد می کنند و همدیگر را دفع می کنند بیشتر از این نیرو در مس است پس پس از اتصال برای کم شدن این نیرو تعدادی از الکترون ها به مس می روند
رادیواکتیو نوشته شده:هنگامی که یک توده ابر با بار الکتریکی مثلا منفی از بالای برقگیر میگذرد,در بالای ان الکتریسیته مثبت و در پایین ان الکتریسیته منفی القا میشود
رادیواکتیو نوشته شده:چرا بار منفی به پایین ابر و بار مثبت به بالای ابر القا میشن؟ چار برعکس این موضوع اتفاق نمیفته؟
منظورتان از ابر ، برقگیر است؟؟؟

نه منظورم خود ابر هست,چرا بار مثبت به بالای ابر و بار منفی به پایین ابر القا میشه؟(به متن اصلی رجوع شود)
رادیواکتیو نوشته شده:ایا زمین خود به خود دارای بار منفی هست
زمین بار دارد ولی این بار نسبت به حجم و جرم آن بسیار کوچک است

ایا این بار منفی است؟
رادیواکتیو نوشته شده:وقتی که این برقگیر نصب بشه ,برق گیر هم دارای بار منفی میشه
بار آن منفی نمی شود ، بلکه به دلیل دافعه الکترون های قسمت بالای آن به قسمت پایین آن می روند
رادیواکتیو نوشته شده:پس چطور بار منفی ابر به بار منفی برقگیر که هم نام هستند القا داده میشه؟
منظورتان چیست؟؟
منظورم رو که واضح گفتم,....

من سوالاتم در این مورد به این صورت بود.

1-ایا زمین دارای بار منفی هست؟ در همه جای سطح زمین؟

در درون زمین چطور ؟ نسبت الکترون های ان به پروتون های اتم های زمین چگونه است؟

نقش برقگیر دقیق چیست؟ ایا برق گیر زمانی که نصب میشود,خنثی است؟ ایا هیچ اتصالی هم به ساختمان دارد و یا مستقیما به درون زمین وارد میشود؟

ایا زمانی که برقگیر به زمین وصل میشود دارای بار منفی میشود ؟ به چه مقدار؟

چرا زمان القا بار منفی ابر به برقگیر ,بار منفی در پایین ابر قرار میگیرد و بار مثبت در بالا(در صورتی که برقگیر خنثی باشد نتیجه گرفته میشود که الکترون ها برای القا با پایین ابر میروند.)

و سوالات دیگه ای که پاسخ داده نشد.

در کل به جز اتصال میله کاچویی و مسی ,پاسخ هیچ کدام از سوالهامو دریافت نکردم. smile056 smile056

نمایه کاربر
احسان2142

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 20

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
رادیواکتیو نوشته شده:-ایا زمین دارای بار منفی هست؟ در همه جای سطح زمین؟
عملاً زمین را جسمی با پتانسیل بی نهایت و بار خنثی در نظر می گیرند ، ولی وقتی از نقطه ای خاص از آن صحبت می کنیم می توان به آن بخش بار نسبت داد
رادیواکتیو نوشته شده: نقش برقگیر دقیق چیست؟
همون طور که خودتان گفتید مانع خوردن رعد و برق به ساختمان
رادیواکتیو نوشته شده:ایا برق گیر زمانی که نصب میشود,خنثی است
بله
رادیواکتیو نوشته شده:ایا هیچ اتصالی هم به ساختمان دارد و یا مستقیما به درون زمین وارد میشود؟
فکر نمی کنم
رادیواکتیو نوشته شده: 2-چرا بار منفی به پایین ابر و بار مثبت به بالای ابر القا میشن؟ چار برعکس این موضوع اتفاق نمیفته؟
برعکس این هم ممکن است ، اگر در روزی که رعد و برق می زند شما دقت کنید ، بعضی وقت ها رعد . برق از زمین به ابر می رود!

رادیواکتیو

پست توسط رادیواکتیو »

ممنون از راهنمایی و توجهتان ,دوست خوبم احسان.

------------------------------

منتظر پاسخ دیگر سوالهایم از جانب دیگر عزیزان هستم.

ارسال پست