پرسش و پاسخ درباره ی فرگشت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

قوانین انجمن
مسئولیت مطالبی که در تالار نوشته میشود به عهده نویسنده است و مدیریت سایت هوپا هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد.
مطالب نوشته شده در سایت به معنی رد یا تایید آنها از سوی مدیریت سایت هوپا نمی باشد.
مدیریت سایت هوپا حق دارد هر گونه تاپیک مغایر با قوانین را بدون اطلاع به نویسنده مطلب حذف یا ویرایش کند.
هر گونه بی احترامی به سایر کاربران در سایت ممنوع میباشد و با شخص مربوطه برخورد خواهد شد.
از به انحراف کشیدن تاپیک ها و مطرح کردن مطالبی که موجب به انحراف رفتن تاپیک میشود شدیدا خود داری کنید.
این قوانین توسط مدیریت سایت هوپا قابل تغییر است و با توجه به شرایط حاکم بر سایت ممکن است تغییر کند.
نمایه کاربر
Sara_74

نام: سارا

سپاس: 47

Re: پرسش و پاسخ درباره ی فرگشت

پست توسط Sara_74 »

هرمز پگاه دوتا سوال درباره فرگشت دارم، ممنون میشم اگه جواب بدین! smile124
جهش های قطعه ای اکثر اوقات مضر و کشنده هستن، ایا جهش های نقطه ای هم همینطور هستن؟؟؟
و اینکه ایا در یک تولید مثل، بیشتر اوقات جهش های نقطه ای وجود دارن؟؟؟ مثلن ژن فرزندها در بیشتر مواقع به خاطر جهش نقطه ای، کمی با ژن والد متفاوته؟؟؟
smile124

نمایه کاربر
هرمز پگاه

محل اقامت: پاريس

سپاس: 1671

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

Sara_74 نوشته شده:هرمز پگاه دوتا سوال درباره فرگشت دارم، ممنون میشم اگه جواب بدین! smile124
جهش های قطعه ای اکثر اوقات مضر و کشنده هستن، ایا جهش های نقطه ای هم همینطور هستن؟؟؟
و اینکه ایا در یک تولید مثل، بیشتر اوقات جهش های نقطه ای وجود دارن؟؟؟ مثلن ژن فرزندها در بیشتر مواقع به خاطر جهش نقطه ای، کمی با ژن والد متفاوته؟؟؟
smile124
ژن های ما در بخشبندی کلان، دو بخش دارند،
١- ژن های آساینده
٢- ژن های سازنده
اگر این جهش ها به ژن های آساینده و بیکار برسد، از ان سود و زیانی چندان پدید نمیآید
اگر این جهش های تیلی به ژن های سازنده برسد، بسته به جا و تراز کارمندی ان، آسیب
یا سود فراوان یا اندک (آسیب "اندک " مانند کوررنگی) پدید می اورد.

یک آدم را در نگر بیاورید که گلوله ای به او بخورد. اگر این گلوله به موهایش بخورد، به
او و کارکرد او آسیبی نمیرسد ولی اگر این گلوله به مغز او بخورد، آسیب ١۰۰% میخورد
و اگر به انگشت کوچکش بخورد، آسیب ناچیز از ان بدست می آید. اگر این گلوله به
یک غنده ی چنگاری (غده ی سرطانی) در بازویش بخورد و آنرا نابود کند، بسود اوست.
----
جهش تیلی فراوان روی میدهد، ولی آن ژن جهش یافته ای که در ریخت گیری ساختمان نوزاد
برنده شده و بکار بسته میشود، نشانه های این جهش را دیرتر در خود نوزاد نشان میدهد.

خرد، زنده ی جــاودانی شنــاس
خرد، مايه ی زنــدگانی شنــاس
چنان دان هر آنكس كه دارد خرد
بــدانــش روان را هــمی پــرورد

نمایه کاربر
Sara_74

پست توسط Sara_74 »

ممنونم smile124
من جاهایی خونده بودم که میگفت بطور کلی جهش ها غیرمفید هستن!
در حالیکه بیشتر جهش های قطعه ای غیرمفید (و گاهاً مفید) هستن و درباره جهش های نقطه ای هم میتونه بسته به اینکه جهش ها کجا رخ میده، مفید یا مضر یا خنثی باشه و نمیشه دراین باره حکم کلی داد!
smile124

نمایه کاربر
هرمز پگاه

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

Sara_74 نوشته شده:ممنونم smile124
..
smile124
نه دیگه، اگه همیشه ناسودمند بودند که از "میمون" آدم درست نمیشد ، از آدم "میمون" درست میشد!!
smile022 smile072

نمایه کاربر
Sara_74

پست توسط Sara_74 »

هرمز پگاه نوشته شده:
..
smile124
نه دیگه، اگه همیشه ناسودمند بودند که از "میمون" آدم درست نمیشد ، از آدم "میمون" درست میشد!!
smile022 smile072
smile022
البته گفتم که بطور کلی گفتش که غیرمفید هستن! یعنی بیشتر اوقات غیرمفیدن، نه همیشه!
smile124
اما من مدتیه که دارم درباره فرگشت و ژنتیک مطالعه میکنم خیلی برام جالبه، همیشه فکر میکردم چه قدر مسخرس که میگن ادم ها و شامپانزه ها از یه ریشه ی مشترک بودن، ولی الان که دلایلشو مطالعه میکنم خیلی برام باورپذیرتر و منطقی تر شده!

نمایه کاربر
هرمز پگاه

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

Sara_74 نوشته شده:
هرمز پگاه نوشته شده:
..
smile124
smile022 smile072
smile022
البته گفتم که بطور کلی گفتش که غیرمفید هستن! یعنی بیشتر اوقات غیرمفیدن، نه همیشه!
smile124
اما من مدتیه که دارم درباره فرگشت و ژنتیک مطالعه میکنم خیلی برام جالبه، همیشه فکر میکردم چه قدر مسخرس که میگن ادم ها و شامپانزه ها از یه ریشه ی مشترک بودن، ولی الان که دلایلشو مطالعه میکنم خیلی برام باورپذیرتر و منطقی تر شده!
درست است، جستن دانش
روان آدمی را پرورش میدهد.

نمایه کاربر
Sara_74

پست توسط Sara_74 »

استاد هرمز یکی از اساسی ترین ایرادایی که مردم عام، به فرگشت میگیرن، همین ایرادایه که یکی توی اول تاپیک بیان کرده :
اگه تکامل حقیقت داره :
1-چرا حیوانات قدیمی تر از انسان، الان از انسان پیشرفته تر و تکامل یافته تر نیستند؟؟
2-چرا فقط و فقط انسان دارای قوه تعقل و اراده است؟ چه چیز انسان را اینقدر خاص کرده؟؟
شما اینجوری جوابشون رو دادین :
هرمز پگاه نوشته شده:١- زمانی که خوراک و بنمایه های زندگی در جایی ، در پی زاد و زای فراوان کم میشوند،
برخی از جانوران از آن زیستبوم ویژه رانده میشوند و ناچار به زیستوم دیگری که
مانند پیش نیست می روند، در آنجاست که تنها آن گروه از رانده شدگان بجای
می مانند که با آن پیرامون نوین سازوار تر و سازگار تر باشند.
پس میمون ها هم کمابیش میمون مانده اند چون ناچار نبودند که از جنگل بیرون بروند .
نیاکان ما در فربود، آنهایی بودند که بدست میمون های سازوار تر از جنگل بیرون رانده
شده و ناچار به سوی استپ و دشت رفته و آنجا که درختی نبود، ناچار آنهایی زنده ماندند
که بهتر میتوانستند بدوند و یا هوش بیشتری برای شکار و .. داشتند.
ولی این جواب قانع کننده نیست، فرض کنیم یه زمانی بخشی از میمون ها از بالای درخت ها پایین اومدن و رفتن به بیرون از جنگل، بعدش فرض کنیم چندین جهش یکی از میمون ها رو باهوش تر از بقیه میکنه، نسل میمون باهوشتر به دلیل سازگاری با طبیعت باقی میمونه و میمون های کم هوش تر نابود میشن! از طرفی برگردیم به همون میمون هایی که توی جنگل موندن، فرض کنیم بعد از چند نسل یکی از اون میمون های درختی و جنگلی باهوش تر از بقیه بشه، حالا اینجا فرق این میمون باهوش درختی با میمون باهوشی که بیرون از جنگل ها رفته اینه که، میمون درختی نسل خودش رو نگه میداره، علاوه بر این نسل کم هوش تر ها هم به دلیل سازگاری با طبیعت باقی میمونه! یعنی توی جنگل هم کم هوش ها و هم باهوش ها با طبیعت سازگارن و هردو نسل باقی میمون، در حالیکه بیرون از جنگل فقط و فقط میمون های باهوش باقی میمونن!
بنابراین بخشی از میمون های جنگلی هم باید به سطح هوش انسان میرسیدن، در حالیکه فقط کسایی که بیرون از جنگل رفتن انسان شدن!
پس بازم همون سوال اول و ایرادش باقی میمونه!!!
smile072

نمایه کاربر
هرمز پگاه

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

Sara_74 نوشته شده:استاد هرمز یکی از اساسی ترین ایرادایی که مردم عام، به فرگشت میگیرن، همین ایرادایه که یکی توی اول تاپیک بیان کرده :
اگه تکامل حقیقت داره :
1-چرا حیوانات قدیمی تر از انسان، الان از انسان پیشرفته تر و تکامل یافته تر نیستند؟؟
2-چرا فقط و فقط انسان دارای قوه تعقل و اراده است؟ چه چیز انسان را اینقدر خاص کرده؟؟
شما اینجوری جوابشون رو دادین :
هرمز پگاه نوشته شده:١- زمانی که خوراک و بنمایه های زندگی در جایی ، در پی زاد و زای فراوان کم میشوند،
برخی از جانوران از آن زیستبوم ویژه رانده میشوند و ناچار به زیستوم دیگری که
مانند پیش نیست می روند، در آنجاست که تنها آن گروه از رانده شدگان بجای
می مانند که با آن پیرامون نوین سازوار تر و سازگار تر باشند.
پس میمون ها هم کمابیش میمون مانده اند چون ناچار نبودند که از جنگل بیرون بروند .
نیاکان ما در فربود، آنهایی بودند که بدست میمون های سازوار تر از جنگل بیرون رانده
شده و ناچار به سوی استپ و دشت رفته و آنجا که درختی نبود، ناچار آنهایی زنده ماندند
که بهتر میتوانستند بدوند و یا هوش بیشتری برای شکار و .. داشتند.
ولی این جواب قانع کننده نیست، فرض کنیم یه زمانی بخشی از میمون ها از بالای درخت ها پایین اومدن و رفتن به بیرون از جنگل، بعدش فرض کنیم چندین جهش یکی از میمون ها رو باهوش تر از بقیه میکنه، نسل میمون باهوشتر به دلیل سازگاری با طبیعت باقی میمونه و میمون های کم هوش تر نابود میشن! از طرفی برگردیم به همون میمون هایی که توی جنگل موندن، فرض کنیم بعد از چند نسل یکی از اون میمون های درختی و جنگلی باهوش تر از بقیه بشه، حالا اینجا فرق این میمون باهوش درختی با میمون باهوشی که بیرون از جنگل ها رفته اینه که، میمون درختی نسل خودش رو نگه میداره، علاوه بر این نسل کم هوش تر ها هم به دلیل سازگاری با طبیعت باقی میمونه! یعنی توی جنگل هم کم هوش ها و هم باهوش ها با طبیعت سازگارن و هردو نسل باقی میمون، در حالیکه بیرون از جنگل فقط و فقط میمون های باهوش باقی میمونن!
بنابراین بخشی از میمون های جنگلی هم باید به سطح هوش انسان میرسیدن، در حالیکه فقط کسایی که بیرون از جنگل رفتن انسان شدن!
پس بازم همون سوال اول و ایرادش باقی میمونه!!!
smile072
زیستبوم: همچنان که گفتیم، زیستبوم گزینشگر مهادین است.
--
یادمان نرود که هر دگرگونی در یک راستا، هزینه ای دارد که
از کمبود در راستای دیگر پرداخت میشود. شما نمیتوانید هم
دستان ابزار ساز داشته باشید و هم دستانی که برای آویزان
شدن از درخت درخور باشند.
پس در جنگل ، بیش از اینکه هوش بالا نیاز باشد، توانایی ها و
توشمندی ( استعداد) های دیگر نیاز است، مانند بالا رفتن از
درخت و زورگویی و .. پس یک گوریل اندک هوشمند تر که
نتواند از پس یک گوریل کمتر هوشمند ولی زوردار تر بر بیاید،
شانس رسیدن به گوریل های ماده و ساختن حرمسرا را ندارد.
در جمهوری اسلامی هم برای نمونه، "گریز مغز ها" داریم.
۴ تا هوشمندتری که آنجا پدید می آیند (روشن اندیش و ..)،
توان هماوردی با گوریل های فرمانروا را ندارند و یا
کشته و زندانی و پس زده میشوند یا باید به برون مرز بگریزند
( از جنگل بیرون بیایند) ، جایی که هوشمندی و اندیشمندی،
یک برتری و سود به شمار میرود ، تا زادمانشان بر جای بماند.

نمایه کاربر
Sara_74

پست توسط Sara_74 »

هرمز پگاه نوشته شده:زیستبوم: همچنان که گفتیم، زیستبوم گزینشگر مهادین است.
--
یادمان نرود که هر دگرگونی در یک راستا، هزینه ای دارد که
از کمبود در راستای دیگر پرداخت میشود. شما نمیتوانید هم
دستان ابزار ساز داشته باشید و هم دستانی که برای آویزان
شدن از درخت درخور باشند.
پس در جنگل ، بیش از اینکه هوش بالا نیاز باشد، توانایی ها و
توشمندی ( استعداد) های دیگر نیاز است، مانند بالا رفتن از
درخت و زورگویی و .. پس یک گوریل اندک هوشمند تر که
نتواند از پس یک گوریل کمتر هوشمند ولی زوردار تر بر بیاید،
شانس رسیدن به گوریل های ماده و ساختن حرمسرا را ندارد.
در جمهوری اسلامی هم برای نمونه، "گریز مغز ها" داریم.
۴ تا هوشمندتری که آنجا پدید می آیند (روشن اندیش و ..)،
توان هماوردی با گوریل های فرمانروا را ندارند و یا
کشته و زندانی و پس زده میشوند یا باید به برون مرز بگریزند
( از جنگل بیرون بیایند) ، جایی که هوشمندی و اندیشمندی،
یک برتری و سود به شمار میرود ، تا زادمانشان بر جای بماند.
معلومه که شما خیلی خوب از فرگشت و ژنتیک هم اطلاع دارین! smile124

من از بقیه اعضا مثل جناب behasht میخوام که به این تاپیک بیان و مارو از ایرادهاشون که به گفته ی خودشون نظریه فرگشت رو باطل میکنه، مطلع کنن!

نمایه کاربر
arabim1t

نام: مروه شرويني

سپاس: 42

پست توسط arabim1t »

اول مرغ بوده یا تخم مرغ؟
سلام مسافر!
آمدی شهر ما را تماشا کنی یا شهر ما تو را تماشا کند؟

نمایه کاربر
Sara_74

پست توسط Sara_74 »

arabim1t نوشته شده:اول مرغ بوده یا تخم مرغ؟
این سوال رو بدون دخالت دادن فرگشت نمیشه جواب داد!
مرغ ها از نوع دایناسور های پرنده به وجود اومدن، اگه این چرخه رو به عقب بزنیم به تک سلولی های اولیه میرسیم!
پس اول نه مرغ بوده نه تخم مرغ! تک سلولی بوده! smile124
smile035

نمایه کاربر
هرمز پگاه

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

arabim1t نوشته شده:اول مرغ بوده یا تخم مرغ؟
این پرسش کسانی است که دگرگونی آهسته ی هردوی اینها باهم را در نمیتوانند یافت.
به زبان دیگر، هر تخم مرغی ١۰۰% مانند تخم مرغ زادمان پیشین نیست و هر مرغی
هم مانند مرغ زادمان پیشین نیست و هردوی اینها "باهم" در دِگــَرِشِ آهسته‌گام هستند.
پس به زبان ساده، مرغهای کنونی ، در زادمانهای باستانی، دایناسور های پرنده بودند
و تخمشان هم تخم دایناسوری بود و پیش از آنهم ماهی گونه بودند و تخمشان ، تخم
ماهی گون بود و در آغاز ترین ها ، بخش شدن یاخته ای بود که پایه ی فراورش تخم بوده.

دِگــَرِشِ آهسته‌گام = تغییر بطئی و تدریجی

نمایه کاربر
arabim1t

نام: مروه شرويني

سپاس: 42

پست توسط arabim1t »

اتفاقاً اگر کسی «تکامل» را چه در بعد فیزیکی و چه در بعد متافیزیکی آن قبول نداشته باشد، اطلاع چندانی از آموزه‌های دینی به ویژه در اسلام ندارد.
مگر نه این است که در بعد فیزیکی دست کم در قرآن کریم و سوره‌ی مؤمنون تأکید شده است که نطفه را به علقه، علقه را به مضغه، مضغه را به لحم ... مبدل کردیم و سپس خلقت دیگری در آن آغاز نمودیم [که اشاره به بعد متافیزیکی دارد]؟
در زمینه‌های غیر مادی و ابعاد معنوی، مگر نه این است که همه‌ی انبیای الهی برای رشد و تکامل بشر آمده‌اند؟ و این رشد نیز تدریجی حاصل می‌گردد و نه ناگهاني.

پس، این این ادعا که اگر نظریه تکاملی داروین مورد قبول واقع شود، دین و خداگرایی نفی می‌شود، یک جنگ روانی بی پایه و اصول است و خود داروین نیز در بیان این فرضیات فیزیکی، چنین ادعایی نداشته است.

به قول شهید مطهری :
«آنگونه که بعضی ها از نظریه تبدل انواع داروین بعد مادیت را در نظر گرفته اند و از آن اثبات بی خدایی نموده اند چنین نبوده چرا که داروین خود آدم مذهبی بوده و تا آخرین لحظه هم به خداوند معتقد بوده است»
سلام مسافر!
آمدی شهر ما را تماشا کنی یا شهر ما تو را تماشا کند؟

نمایه کاربر
Sara_74

پست توسط Sara_74 »

arabim1t نوشته شده:اتفاقاً اگر کسی «تکامل» را چه در بعد فیزیکی و چه در بعد متافیزیکی آن قبول نداشته باشد، اطلاع چندانی از آموزه‌های دینی به ویژه در اسلام ندارد.
مگر نه این است که در بعد فیزیکی دست کم در قرآن کریم و سوره‌ی مؤمنون تأکید شده است که نطفه را به علقه، علقه را به مضغه، مضغه را به لحم ... مبدل کردیم و سپس خلقت دیگری در آن آغاز نمودیم [که اشاره به بعد متافیزیکی دارد]؟
در زمینه‌های غیر مادی و ابعاد معنوی، مگر نه این است که همه‌ی انبیای الهی برای رشد و تکامل بشر آمده‌اند؟ و این رشد نیز تدریجی حاصل می‌گردد و نه ناگهاني.

پس، این این ادعا که اگر نظریه تکاملی داروین مورد قبول واقع شود، دین و خداگرایی نفی می‌شود، یک جنگ روانی بی پایه و اصول است و خود داروین نیز در بیان این فرضیات فیزیکی، چنین ادعایی نداشته است.

به قول شهید مطهری :
«آنگونه که بعضی ها از نظریه تبدل انواع داروین بعد مادیت را در نظر گرفته اند و از آن اثبات بی خدایی نموده اند چنین نبوده چرا که داروین خود آدم مذهبی بوده و تا آخرین لحظه هم به خداوند معتقد بوده است»
افرین!
به نظر من احمقانه ترین کار برای دفاع از دین اینه که بگیم فرگشت غلطه و هی اصرار و پافشاری کنیم!
من چندین کتاب درباره ژنتیک رو تهیه کردم و دارم مطالعه میکنم، می تونم به جرات بگم سرتا پای علم ژنتیک رو فرگشت فرا گرفته!!! خط به خطش بوی فرگشت میده! smile039
و اینکه فقط ژنتیک فرگشت رو ثابت نمیکنه، مدارک خیلی محکمتری پایه های فرگشت رو کاملن استوار میکنن!
برای همین از جناب behasht میخوام که دلایلشون رو به من هم بگن، چون هرچی که تاحالا توی ژنتیک خوندم فرگشت رو برام اثبات کردن!!!
( تازه این علم در زمان داروین هم نبوده، علم تازه ای هستش که مهر تایید رو به نظریه داروین میزنه )

نمایه کاربر
هرمز پگاه

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

arabim1t نوشته شده:اتفاقاً اگر کسی «تکامل» را چه در بعد فیزیکی و چه در بعد متافیزیکی آن قبول نداشته باشد، اطلاع چندانی از آموزه‌های دینی به ویژه در اسلام ندارد.

به قول شهید مطهری :
این بازگویی پزشکی گالنوسی ( جالینوسی) در قران است
و پیوندی به متافیزیک ! ندارد. ماست مالی نفرمایید!
چیزی بنام ابعاد معنوی هم نداریم، فرگشت ژن ها
و مـِم ها ( فرگشت فرهنگی و مینوی) هم همه روندهای
مادی هستند و پیوندی به فراماده ندارند. ( هنوز روح
را در جستار بغلی پایور نکرده اید!)
اینکه خود داروین چنین آماجی نداشته، آوند بسنده
(دلیل کافی) نیست که این آموزه، بر پاد آموزه های
دینی نباشد. هرگونه تلاش برای ماست مالی دین و
همساز کردن آن با فرگشت، ایراخته ی شکست است
( محکوم به شکست است)

پس مطهری اینجا سفسته کرده، چرا که پیامد های
یک نگره ی دانشیک، همواره همسان با آماج و
دین پدید آورنده ی ان نیست. گالیله ی بیچاره هم
مسیحی بود و نمیخواست کلیسا را از میان ببرد،
نگره اش این سرشت را داشت! تازه خود داروین
هم در پایان زندگی دست از دین شست و ندانم‌گرا* شد!!
generally "an Agnostic would be the more correct description of my state of mind

*
http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_ ... les_Darwin

ارسال پست