فضاهای حلقوی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

مازیار فیزیک دان

نام: مازیار شیدایی

محل اقامت: تهران

سپاس: 8

فضاهای حلقوی

پست توسط مازیار فیزیک دان »

همان طور که میدانید ،فضا انتهایی ندارد واگر از هر جای ان بروید دوباره به جای ابتدایی خود باز میگردید .اما این تنها دررابطه با بعد طول آن صدق میکند .آیا تا کنون در باره بعد ارتفاع و عرض آن اندیشید؟ این نظریه،نظریه فضای حلقوی است . اگر ما بتوانیم بعد ارتفاع آن را شکاف دهیم چطور؟درست مثل این است که خود را یک ماهی فرض کنید . هنگامی که ماهی ها در حوضی مشغول شنا کردن هستند شکافتن سطح اب برای آن ها معنی و مفهومی نخواهد داشت.این درست مثل فضای ما میماند . یک اقیانوس هر اندازه هم که بی کران باشد هیچ یک از موجودات زیر آب به فکر شکافتن سطح اب اقیانوس نمی افتند. اما اگر آن موجودات را به بیرون از سطح آب بیاوریم ودوباره ان هارا به داخل آب بر گردانیم به نظر شما ان ها چه خاطره ای دارند تا برای شما تعریف کنند ؟حال کمی بیاندیشید اگر ما بتوانیم بعد ارتفاع فضای خود را بشکافیم و به بیرون از فضای خود برویم چه خواهیم دید؟ قطعا فضایی دیگر.

نظریه از :مازیار شیدایی

مازیار فیزیک دان

Re: فضاهای حلقوی

نظر شما چیست؟

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

همان طور که میدانید ،فضا انتهایی ندارد واگر از هر جای ان بروید دوباره به جای ابتدایی خود باز میگردید

اما نمیدونم پس چرا طبق نظریه بیگ بنگ، این جهان متناهیه و فضا هنوز فرصت گسترش تا بینهایت رو پیدا نکرده، یعنی فضا هم متنهی هست.از طرفی عمر جهان تقریبا 12 میلیارد ساله، فضا تو 12 میلیارد سال به مقدار زیادی گسترده شده، اما نه تا بینهایت.
از طرفی اگه فضا بی انتهاست، چطور به هرجاش بریم بر میگردیم سر جای اول؟ آخه اگه بی انتها باشه که بازم میتونیم بریم جلو، همینطور بریم و بریم و به جای اول هم بر نگردیم.

ماهی ها در حوضی مشغول شنا کردن هستند شکافتن سطح اب برای آن ها معنی و مفهومی نخواهد داشت

تاحالا ماهی های پرنده رو ندید که سطح آب دریا رو شکافت میدند و حتی مدتی در هوا پرش میکنند؟ چرا معنی و مفهوم داره که!

اقیانوس هر اندازه هم که بی کران باشد هیچ یک از موجودات زیر آب به فکر شکافتن سطح اب اقیانوس نمی افتند

آخه به این فکر افتادن ماهی های پرنده

قطعا فضایی دیگر.

نمیدونم، بهتر نیست بگیم، بعدی دیگر؟
چنانچه ماهی مد نظر شما بتونه 3 بعد رو درک کنه، چه در دریا و چه در بیرون از دریا سه بعد رو میبینه. هیچ خاطره ای هم جز عدم تنفس نمیتونه برای هم نوعاش تعریف کنه.

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

چه چیزی برای شما مشخص می کنه که طول کدوم وری و عرض و ارتفاع کدوم طرفیه؟
از کجا فهمیدید که کدومشون محدود و کدومشون نامحدوده؟
فیلم زیاد نبینید، بیشتر فکر کنید.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
Matte

نام: متین

سپاس: 15

پست توسط Matte »

من یه سوالی دارم که زیاد به موضوع تاپیک مربوط نیست.
چطور برای کیهان عمر تعیین میکنن مثلا 12 ملیارد سال؟ چون بعد از بیگ بنگ زمان در همه جای اون با یک سرعت نمیگذره پس در حال حاضر عمر کیهان در همه جا یکسان نباید باشه.

مازیار فیزیک دان

اولا باید بگم که این نظریه در رابطه با یک فیلم نیست؟؟؟؟؟؟ دوست عزیز به شما پیشنهاد میکنم وقتی اطلاعات کافی در یک زمینه را ندارید ،وقت خودتان را پای این جور بحث های فیزیکی تلف نکنید وبه جای ان برید و کمی اطلاعات بدست بیاورید. دوما در رابطه با سوال آقای paradoxy باید بگویم که منظور من از فضایی دیگر بعد کیهان خودمان نیست .خواهش میکنم ابتدا نظریه biocentral را مطالعه بفرمایید.

مازیار فیزیک دان

در رابطه با مثال دریا و ماهی ها باید بگویم که این مثال قبلا توسط پرفسور میچیو کاکو زده شده و اگر شما منظور مرا متوجه نشدید ،مقاله پرفسور میچیو کاکو را مطالعه بفر مایید؟؟

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

کاکو سعی داره فیلمهای علمی تخیلی رو با تئوریهای فیزیک مرتبط کنه. و مثالهایی هم که میزنه برای فهموندن قوانین فیزیک به مردم عادی هستش که چیزی از فیزک نمیدونن!
ظاهرا شما میای این نوع مثالهای کاکو رو کمی تغییر میدی و به عنوان نظریه از طرف خودت مطرح میکنی!
شما که به همه میگی برو فلان مقاله رو بخون من پیشنهاد میکنم همون فیزیک اول دبیرستانت رو بخون و خوب یادبگیر شاید بتونی به جایی در فیزیک برسی.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

فیلم: FlatLand

خب من می رم یکم اطلاعات بدست بیارم بیام.
این رو هم برای عزیزانی می نویسم که درساشون رو خوندن و مفهوم ریاضی بعد و مفهوم فیزیکی مکان رو خوب درک کردن.
از نظر فیزیکی هیچ تفاوتی بین طول، عرض و ارتفاع وجود نداره و فقط یک قرارداد جهت گذاری سیستم مکانی-زمانی هست که این مفهوم رو می رسونه.
حالا گیریم که یکی از این ابعاد با دیگری فرق داشته باشه، از کجا بدونیم کدومش بی نهایت، کدومش یه ذره نهایت و کدومش هیچ نهایته؟
به قول حافظ .. smile001

توصیه دوستمون رو جدی بگیر!

نمایه کاربر
d.shakeri

نام: د.شاکری

سپاس: 52

پست توسط d.shakeri »

درود

طبق نظریه بیگ بنگ قبل از انفجار بزرگ هیچ چیز نبوده ( البته خود اون ماده یا هر چی که بوده و تونسته یهو منفجر بشه بوده)

پس از کسری از ثانیه و انفجار بزرگ مواد به همه سمت حرکت می کنند ( این انفجار ظاهرا شبیه انفجار هایی که تو فیلم ها دیده میشه توسط یک دینامیت یا بمب یا نظایر اینها) نبوه چون هنوز هیچ نوری در اثر این انفجار به وجود نمی یاد ولی پس از گذشت چند کسری از ثانیه
است که نور ( فوتون) خلق میشه و پا به عرصه حیات میذاره و از این به بعد ما شاهد قضیه ماجرا میشویم( اولین فوتون های جهان که الان ما داریم میبینیم )

برگردیم سر اصل مطلب بنده( وقتی یه انفجار بوجود اومد و سپس ماده به همه سمت حرکت کرد) فضا خلق میشه و ما حالا چیزی بنام
space داریم که ماده و ضد ماده و هرچی که در اثر انفجار تولید شده داره با سرعت حرکت میکنه و گسترش پیدا میکنه)
اگر فرض را بر این بگذاریم که گسترش در همه جهات یکسان باشه پس فضای اولیه بصورت یک کره در حال بزرگتر شدنه و تا امروز هم به همین منوال باید باشه( نتیجه اینکه شکل فضا بصورت یک کره در حال انبساط باید باشه)

اگر فرض ما درست نباشه یعنی سرعت گسترش اون مواد پس از انفجار یکسان نباشه و در جهت های مختلف هم با توجه به وزن یا جرم یا سرعتشون متفاوت باشن( که ظاهرا اینگونه هست) شکل فضا هم کاملا تحت تاثیر این نوع گسترش بیقاعده خواهد بود
و ما فضایی به شکل کره نخواهیم داشت و لی از این به بعد رو نمی تونم کامل کنم چون دیگه پارامترهای مورد نیازم رو نمی دونم .

ولی شکل فضا یا جهان هرچی که هست انتها نداره و مثل مایعی که توهر ظرفی بریزی شکل اون رو بخودش میگیره. از قاعده خاصی پیروی نمی کنه . و بقیه چیز های دیگه هم که فیزیکدانان میگن همه قدرت تخیل و زاده نبوغ هرکس در رابطه با توضیح این مطلب هست. هرچی باسوادتر ومعروفتر بشی شکل فضا و ایده هات در جهان طرفدارهای بیشتری رو بخودش جلب میکنه.
One thing I have learned in a long life: that all our science, measured against reality, is primitive and childlike - and yet it is the most precious thing we have

[u]Albert Einstein[/u]
(1879-1955)

مازیار فیزیک دان

ازاونجایی که میدونم سایت های علمی جای کل انداختن نیست ، پس من هم قصد کل انداختن با هیچ کسی را ندارم . اما باید بگویم که من نظریه هامو ابدا از روی کسی کپی نکردم و باید در جواب دوست عزیزم بگم که شما اصلا نظریه مرا متوجه نشدید. مثال پرفسور میچیو کاکو که اصلا نظریه نیست!!!!!راستی یک سوال از نظر شما زمان چند بعدیه؟؟؟؟؟؟؟

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

از نظر من زمان 7 بعدیست! او مای گاد! من یه نظر دادم. پس من یک فیزیکدان نظریه پردازم!
برای کسانی که نظریه ی منو نمیفهمن توصیه میکنم که برن آخرین نظریه های فیزیک رو بخونن تا متوجه بشن. smile022

مازیار فیزیک دان

حلا دیگه واقعا فهمیدم که بی سوادی! شما که اصلا متوجه منظور من نمی شوید برای چه بیخودی به من توهین می کنید ؟؟؟؟؟ من اگر جای شما بودم به جای اینکه نظریات دیگران را مسخره کنم می رفتم و به دنبال دلیل می گشتم . کار شما اصلا صحیح نیست . درضمن هر چه یک انسان دانا تر باشه عفت کلام هم در آن فرد بالا تر می رود . من که نمی توانم درمورد سطح سواد و دانایی شما اصلا نظری بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آخرین ویرایش توسط DARKENERGY پنج‌شنبه ۱۳۹۵/۱/۱۹ - ۱۳:۲۰, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

مشکل اینجاست که شما هم عفت ندارید و این در پست هایی که دادید مشهوده. پس جانماز آب نکشید، در بهترین حالت شما هم همین کار رو کردید.
به من بگو که فرق طول و عرض و ارتفاع چیه؟ تا بقیه حرف هات رو تحلیل کنم.

در مورد برخوردها:
وقتی شما در کاری استادی، مثلا برنامه نویسی (رشته خودم رو می گم) بعد یکی از راه برسه بگه نظریه ای داره مبنی بر این که jump از return بهتره، برخورد بهتری نمی شه باهاش کرد.
بعد که باهاش برخورد می شه اول بره تو موضع مظلومیت، بعد موضع (من کل نمی کنم) و بعد قاطی کنه و ..

برای بحث کردن در زمینه ای، باید با روال و شرایطش وارد شد.
خود من حدود یک سالیه نظریه ای دارم، اما چون یکی از نمودارهام جور در نمیاد هنوز حتی مطرحش نکردم. شما دلایل ریاضی تون رو نگفتید، اثرات ناشی از نظریتون رو نگفتید، پیش بینی های نظریتون رو نگفتید، فرمول ها در نظریتون به چه شکل در میاد رو نگفتید، و ... بعد هم زیر پستتون با افتخار زدید نظریه از فلان کس، حتی نمی دونید که نظریه ای که ادعا کردید، قبلا آیا چند بار مطرح شده یا نه؟ چند بار جوانبش سنجیده شده یا نه؟ و ...

باز هم توصیه می کنم بیشتر مطالعه کنی، و اگر خیلی مطمئنی، از راه درستش اون رو مطرح کنی، اول به سوال من جواب بده، فرق طول و عرض و ارتفاع چیه؟

مازیار فیزیک دان

من تا اونجایی که می شد سعی کردم به کسی توهین نکنم . بعدشم چرا من هر حرفی که می زنم به خودتان می گیرید؟ مطلب زیر را مطالعه کنید.برای دیگر کاربردها، بعد (ابهام‌زدایی) را ببینید.
یک نمایش دوبُعدی (تخت) از انواع ابعاد: یک نقطه صفربُعدی، یک پاره‌خط یک‌بعدی، یک مربع دوبعدی، مکعبی سه‌بعدی و یک تِسِرَکت چهاربعدی.

بُعد (در فارسی دورامون[۱]، وامون[۲] یا دورا[۳]) در معنی عادی به یک اندازه یا پارامتر گفته می‌شود که برای تعریف ویژگی‌های یک جسم به آن نیازمندیم، برای نمونه درازا، پهنا، بلندا و ژرفنا. برای بیان این اندازه‌ها در فارسی از واژه‌های عربی طول، عرض، ارتفاع و عمق هم استفاده می‌شود.

در فیزیک کلاسیک، برای یک نقطه در فضا، سه بعد فیزیکی در نظر گرفته می‌شود، ابعاد پایه در این ساختار با عبارات جلو و عقب، راست و چپ و بالا و پایین بیان می‌گردند. جابجایی در هر راستای دیگری، به کمک این عبارات و تنها با سه جهت اصلی قابل بیان هستند. انتقال به پایین، همان جابجایی منفی در راستای بالا است. برای مثال حرکت رو به بالا و جلو، یک حرکت ترکیبی است؛ یک ترکیب خطی از جابجایی در راستای بالا و جلو. در شکلی ساده، یک خط تک‌بعدی، یک سطح دوبعدی و یک مکعب را سه‌بعدی می‌نامیم. علاوه بر بعدهای سه‌گانه در فیزیک، زمان به عنوان بعد چهارم شناخته می‌شود. بعد کمیت‌های فیزیکی را در دسته‌های خاصی دسته‌بندی می‌کند و هر کمیت بنا به نوعش یکای ویژه خود دارد.از علوم فیزیک جدید اینگونه برداشت می شود که جهان فقط از سه بعد تشکیل نشده بلکه ابعاد گسترده تر از آنند. مثلا نظریه ریسمان انیشتین برای تحقق نیاز به 26 بعد دارد. [۴][۵] در این صورت زمان فقط تعریف ما از بعد چهارم است نه تعریف اصلی آن. همانطور که نظریه ریسمان بر این باور است که در بیست شش بعد، 25 بعد فضایی و 1 بعد زمان وجود دارد.

اما نظریه خمیدگی جهان چیزدیگری می گوید. سطح دوبعدی کره ماه را در نظر بگیرید، دنیای دوبعدی که در جهت بعد سوم خم شده. حال این حالت را برای جهان تصور کنید. فضای سه بعدی که در جهت بعد چهارم خم شده است.[۶] حال چرا باید چنین تصوری از دنیا داشته باشیم. يك جهان دو بعدي بايستي يا بي‌نهايت باشد و يا داراي مرزهاي پاياني. و ليكن اگر همان جهان دو بعدي، در واقع سطح يك كره سه بعدي باشد، عليرغم نداشتن هيچ گونه حد و مرزي، در عين حال بي‌نهايت نيز نيست. با این تفاسیر دنیا سه بعدی ما حد و مرزی ندارد، ولی بی نهایت هم نیست. البته باید گفت این نظریه ای است که هنوز اثبات نشده.

ارسال پست