موج یا ذره؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
ghm

محل اقامت: شیراز

سپاس: 144

تماس:

موج یا ذره؟

پست توسط ghm »

سلام دوستان میخواستم بدونم یک ذره همیشه در حالت موجی از احتمال است یا بین این دو تغییر وضعیت میده؟
میشه گفت ذره هرگز از حالت تابع موج خارج نمیشه و فقط محدوده هاش تغییر میکنه باتوجه به اصل عدم قطعیت؟
حتی موقعی که مثلا مشخص شده فوتون از کدام دو شکاف آزمایش یانگ عبور کرده و رفتار به اصطلاح ذره ای نشون میده در همون محدوده کوچک شکاف هم تابع احتمال داشته باشه و ذره ای نباشه ؟

در ویکیپدیا نوشته :
آنجائیکه الکترون رفتار ذره‌ای دارد، میگوییم تابع موج آن جایگزیده است و آنجا که رفتار موج گونه دارد، تابع موج آن گسترده و پخش شده است.
آخرین ویرایش توسط ghm چهارشنبه ۱۳۹۳/۵/۲۹ - ۰۸:۳۹, ویرایش شده کلا 1 بار
˙ ·٠•♥ السلام علی بقیه الله فی ارضه ♥•٠·˙

نمایه کاربر
ghm

تماس:

Re: موج یا ذره؟

پست توسط ghm »

در ویکیپدیا نوشته :
آنجائیکه الکترون رفتار ذره‌ای دارد، میگوییم تابع موج آن جایگزیده است و آنجا که رفتار موج گونه دارد، تابع موج آن گسترده و پخش شده است.

یعنی درهرحال همیشه ذره در یک تابع موج قرار دارد؟
وقتی یک فوتون که به صورت تابع موج حرکت میکنه اما به چشم میخوره و احساس میشه ایا اونجا دیگه تابع موج نداره؟ یا تابع موجش تغییر میکنه؟

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

در هر حال ذره (چه فوتون، چه الکترون، چه آدم) را می توان به صورت تابع موج نشان داد.
وقتی ذره واپاشی می کند، تعدادی تابع موج جدید، متناسب با ذرات جدید می توان نوشت.
وقتی فوتون جذب می شود، دیگر جذب شده و نیست و بعد از این تابع موج ندارد.

(آیا چیزی که نوشتم جواب سؤال شما بود؟)
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
ghm

تماس:

پست توسط ghm »

mrfane نوشته شده:در هر حال ذره (چه فوتون، چه الکترون، چه آدم) را می توان به صورت تابع موج نشان داد.
وقتی ذره واپاشی می کند، تعدادی تابع موج جدید، متناسب با ذرات جدید می توان نوشت.
وقتی فوتون جذب می شود، دیگر جذب شده و نیست و بعد از این تابع موج ندارد.

(آیا چیزی که نوشتم جواب سؤال شما بود؟)

بله
سپاس از پاسخ تون..
بنابر این میشه گفت اگر یک الکترون بخواد اثری از خودش برجا بگذاره که این اثر در دستگاه به وسیله ادراک یا ... باشه بر تابع موج اون اثر میگذاره و تغییر میکنه ؟

این جمله

تفاوت این دوحالت چیه؟ یعنی هردو حالت تابع موج هست فقط یکی از اون دوحالت سعی کرده محدوده مکان رو دقیقتر شناسایی کنه؟

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

ghm نوشته شده:بله
سپاس از پاسخ تون..

خوب خدا را شکر smile079

بنابر این میشه گفت اگر یک الکترون بخواد اثری از خودش برجا بگذاره که این اثر در دستگاه به وسیله ادراک یا ... باشه بر تابع موج اون اثر میگذاره و تغییر میکنه ؟

بله. نه تنها مشاهده، هر تغییری که در جسم ایجاد شود، باعث تغییر تابع موجش می شود.

این جمله

تفاوت این دوحالت چیه؟ یعنی هردو حالت تابع موج هست فقط یکی از اون دوحالت سعی کرده محدوده مکان رو دقیقتر شناسایی کنه؟

اینجا درباره ماهیت الکترون صحبت نمی کند. ولی جمله شما درسته. به شکل ضمیمه نگاه کنید. یک «موج» می تواند جایگزیده یا گسترده باشد.

توضیح اضافه: اصل عدم قطعیت هایزنبرگ:
در شکل بالا یک تابع موج جایگزیده داریم ما مکان آن الکترون را با تقریب خوبی می دانیم، اما تکانه اش (دامنه موج) را نه.
در شکل پایین تابع موج ما گسترده است. در چنین حالتی ما تکانه الکترون را می دانیم؛ اما مکانش را نه!
اصل عدم قطعیت هایزنبرگ همین را می گوید. یعنی «از بین کمیت های مکان و تکانه، شما هر کدام را که بخواهید می توانید با هر دقتی اندازه بگیرید؛ منتها به قیمت از دست دادن اطلاعات کمیت دوم.»
اصل عدم قطعیت را برای انرژی و زمان هم می توان گفت.

منبع تصویر: ویکی پدیا
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
ghm

تماس:

پست توسط ghm »

در ازمایش دوشکاف در بعضی مقالات امده که وقتی فیزیکدانان تلاش کردند بفهمند فوتون از کدام شکاف عبور کرده فوتون دیگر رفتار موج از خود نشان نداده و رفتار ذره ای نشان میداد.
میشه این جمله رو نقد کرد و گفت فوتون همیشه رفتار موجی دارد، اما موج حالت دوم تنها بخاطر دقت محدوده مکانی بیشتر ، دارای تابع موج متفاوتی شده است ؟

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

ghm نوشته شده:در ازمایش دوشکاف در بعضی مقالات امده که وقتی فیزیکدانان تلاش کردند بفهمند فوتون از کدام شکاف عبور کرده فوتون دیگر رفتار موج از خود نشان نداده و رفتار ذره ای نشان میداد.
میشه این جمله رو نقد کرد و گفت فوتون همیشه رفتار موجی دارد، اما موج حالت دوم تنها بخاطر دقت محدوده مکانی بیشتر ، دارای تابع موج متفاوتی شده است ؟

نه.
در آزمایشگاه فوتون (و الکترون و...) یا موج است یا ذره. موج و ذره خصوصیات متناقضی دارند. مثلا امواج می توانند همدیگر را تشدید کنند. اما ذره ها نه! (دو ذره، هر قدر هم که مشابه باشند، در آزمایش یانگ جواب نمی دهند.)
وقتی می خواهیم با نمادگزاری دیراک روابط را روی کاغذ بیاوریم، فقط به جنبه موجی پدیده ها کار داریم. اگر جسم ما ذره بود که دیگر نیازی به استفاده از پیچیدگی های موجی نبود!
اون مطلبی که ذهن شما را مشغول کرده، به عنوان «دوگانگی موج-ذره» موسوم است. و یکی از ادعاهای عجیب و غریب کوانتوم به شمار می رود. به شما حق می دهم که این بحث را به سادگی نپذیرید؛ انیشتن هم تا آخر عمر نتوانست با این مسأله کنار بیاید.

نمایه کاربر
ghm

تماس:

پست توسط ghm »

پس تابع موج جایگزیده به همراه دقت مکانی بالاتر، و رفتار ذره ای دو چیز جدا هستند ؟

joethegenius

سپاس: 1

پست توسط joethegenius »

با درود خدمت دوستان
من عضو تازه واردم.میخواستم ازتون یه نظری بپرسم.من قصد دارم که از مهر امسال تو رشته ی فیزیک کوانتومی مشغول تحصیل شم.میخواستم ببینم جو این زمینه تحصیلی چطوره و کلا فردی که میخواد وارد این رشته بشه باید چه ویژگی داشته باشه.؟
با سپاس فراوان
smile015

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

ghm نوشته شده:پس تابع موج جایگزیده به همراه دقت مکانی بالاتر، و رفتار ذره ای دو چیز جدا هستند ؟

ببخشید، سؤال را دیر دیدم.
در خیلی از موارد شباهت هایی دارند و به همین دلیل بعضی جاها از این تعبیر استفاده می شود. اما اگر با موشکافی نگاه کنیم، بله. متفاوتند. همان طور که گفته شد، خصوصیاتی هست که به ماهیت ذره ای یا موجی بودن بستگی دارد؛ نه به مقدار جایگریدگی. مثلا دو موج جایگزیده ممکن است یکدیگر را تشدید کنند (چون موج هستند) اما تشدید برای ذره ها معنا ندارد.

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

joethegenius نوشته شده:با درود خدمت دوستان
من عضو تازه واردم.میخواستم ازتون یه نظری بپرسم.من قصد دارم که از مهر امسال تو رشته ی فیزیک کوانتومی مشغول تحصیل شم.میخواستم ببینم جو این زمینه تحصیلی چطوره و کلا فردی که میخواد وارد این رشته بشه باید چه ویژگی داشته باشه.؟
با سپاس فراوان
smile015

به به! سلام و به رشته فیزیک خوش آمدید smile072
راستش را بخواهی، رشته فیزیک (در مقایسه با سایر رشته ها) از این جهت خاصه که علاوه بر این که باید کامل ترین درس های فیزیک را بخوانید، درس های ریاضی را هم باید کامل بخوانید و مهمتر از آن این که درس های ریاضی را بفهمید تا بتوانید آنها را در فیزیک ترم بعد به کار بگیرید. تا آخر دوره کارشناسی، هر ترم یک درس ریاضی دارید که کاربرد آن در دروس فیزیکی ترم بعدی پیدا می شود. به همین دلیل حفظ کردن خیلی کار شما را راه نمی اندازد. smile038

ارسال پست