برخورد شهاب‌سنگ با زمین و ایجاد بیگ بنگ

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Student85

عضویت : جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۵ - ۱۶:۰۵


پست: 10برخورد شهاب‌سنگ با زمین و ایجاد بیگ بنگ

پست توسط Student85 »

سلام من یک سوالی داشتم،
در نظریه مهبانگ گفته میشه که شهاب‌سنگ با زمین برخورد کرده و انفجار بزرگی ایجاد شده یعنی در واقع ما از رویداد های بعد از بیگ بنگ صحبت میکنیم ولی چرا علت برخورد شهاب سنگ به زمین گفته نشده که چه عواملی موجب شده که شهاب سنگ به زمین برخورد کنه ؟؟!

نمایه کاربر
decoder

عضویت : چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۱۳ - ۱۶:۱۹


پست: 51

سپاس: 4

جنسیت:

تماس:

Re: نظریه مهبانگ

پست توسط decoder »

Student85 نوشته شده:
جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۵ - ۱۶:۲۷
سلام من یک سوالی داشتم،
در نظریه مهبانگ گفته میشه که شهاب‌سنگ با زمین برخورد کرده و انفجار بزرگی ایجاد شده یعنی در واقع ما از رویداد های بعد از بیگ بنگ صحبت میکنیم ولی چرا علت برخورد شهاب سنگ به زمین گفته نشده که چه عواملی موجب شده که شهاب سنگ به زمین برخورد کنه ؟؟!
smile031 smile031 smile031 smile031
💙🖤The Night Tune🖤💙

تصویر

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2666

سپاس: 4748

جنسیت:

تماس:

Re: برخورد شهاب‌سنگ با زمین و ایجاد بیگ بنگ

پست توسط rohamavation »

مه بانگ بیگ بنگ انفجار بزرگ همون جهانی که ماهستیم از یک تکینگی کوچک آغاز شده خوب و در مدت ۱۳.۸ میلیارد سال گذشته انبساط یافته و حالت امروزی کیهان را به خود گرفته.سن عالم 13.7 میلیارد سال هست سوالم به چگونگی عالم اولیه یا عالم در t=0 می‌پردازه.بیگ بنگ یک مدل ریاضی از چگونگی تکامل جهان قابل مشاهدیه این مدل شامل یک تکینگی در مبداهستش. مدل در آن زمان با انبساط مشاهده شده کیهان مطابقت داره، که نشون میده خوشه هایی از کهکشان ها با سرعت معینی از یکدیگر دور میشن در آن مدل، تمام نقاط (x,y,z) در t=0 در (0,0,0) بودند یک تکینگی. انگار انفجاری از مبدا شروع شده، در این مدل.اگرچه به خوبی شناخته شدیه که وقتی تکینگی ها در یک مدل فیزیک ظاهرمیشن، نشانه نیاز به گسترش مدل یا مدلی متفاوته
در عین حال، مشاهدات نشان میده که انبساط جهان ثابت نیست یک انفجار و مسیرهای آزاده بلکه در حال شتابه و فیزیک جدید، انرژی تاریک، برای توضیح این پدیده و همچنان نسبیت عام بیگ بنگ اولیه معرفی شده است من نسبیت نمیدونم . راه حل.
نمایشی از تکامل جهان در طول 13.77 میلیارد سال. سمت چپ منتهی به اولین لحظهای که میتونیم بررسی کنیم زمانی که دوره ای ازتورم انفجاری از رشد نمایی در جهان ایجاد کرده.
جهان همچنان در حال انبساطه که گویی فضا سطح یک بالنه یک نتیجه جالب از کشش آن در همه جا این است که نقاط دورتر باید سریعتر گسترش پیدا کنن. این واقعا همینطوره. سرعتی که دو نقطه از یکدیگر منبسط میشن با معادله $v=H_0D$ به دست میاد هابل جایی که v سرعت است، D فاصله است و H_0$$ چیزی به نام ثابت هابله. می توان گفت که به عنوان D بزرگتر میشه v سریعتر میشه یکی از راه‌هایی که ما سعی می‌کنیم ببینیم در بیگ بنگ چه اتفاقی افتاده است، کار معکوس است. فضا را تصور کنید که با سیارات و دیگر مجموعه‌های ماده نقطه‌ایه هست. به جای گسترش فضا، آن را منقبض کنیم. ما به فضایی بی نهایت متراکم و در عین حال بی نهایت نزدیک می شویم.، بنابراین ما نمی توانیم این معکوس را به طور کامل انجام بدیم
در حال حاضر، به نظرمیرسه که ما به یک مرگ گرما نزدیک میشیم برخلاف یک بحران بزرگ، زیرا انبساط جهان ما در حال شتابه، نه کاهش سرعت
شهاب سنگ ها در جو تمام سیارات و قمرهای منظومه شمسی ما سقوط می کنند. برخی از سیارات و قمرها جو کافی برای شکستن شهاب ها را ندارن و در نتیجه شهاب سنگ های بزرگی به وجود میان . این شهاب‌سنگ‌های بزرگ‌تر دهانه‌های برخوردی عمیق و گردی ایجاد می‌کنند که می‌توان آن‌ها را در سراسر ماه، عطارد و مریخ یافت.شهاب سنگ ها سنگ های فضایی هستند که به سطح زمین می افتند. شهاب سنگ ها آخرین مرحله از وجود این نوع سنگ های فضایی هستند. قبل از اینکه شهاب سنگ ها باشند، سنگ ها شهاب سنگ بودند. قبل از اینکه شهاب سنگ باشند، شهاب سنگ بودند. شهاب‌سنگ‌ها توده‌هایی از سنگ یا فلز هستند که به دور خورشید می‌چرخند. شهاب‌سنگ‌ها هنگامی که به جو زمین برخورد می‌کنند، تبدیل به شهاب‌سنگ می‌شوند و گازهای اطراف آن‌ها برای مدت کوتاهی به‌عنوان «ستاره‌های در حال تیراندازی» روشن می‌شوند. در حالی که بیشتر شهاب ها در جو می سوزند و متلاشی می شوند، بسیاری از این سنگ های فضایی به شکل شهاب سنگ به سطح زمین می رسند. ذرات گرد و غباری به نام ریزشهاب‌سنگ‌ها 99 درصد از تقریباً 50 تن زباله‌های فضایی را تشکیل می‌دهند که هر روز روی سطح زمین می‌افتند. با این حال، برخی از شهاب سنگ ها به اندازه تخته سنگ هستند. بزرگترین بیشتر شهاب‌سنگ‌ها بسیار شبیه به سنگ‌هایی هستند که روی زمین یافت می‌شوند، با این تفاوت که شهاب‌سنگ‌ها معمولاً بیرونی تیره و سوخته دارند. این نمای بیرونی زمانی شکل می‌گیرد که اصطکاک اتمسفر باعث ذوب شدن شهاب‌سنگ در برخورد با زمین می‌شود. این فرآیند که به عنوان فرسایش حرارتی شناخته می‌شود، همچنین می‌تواند به شهاب‌سنگ‌ها سطحی زبر، صاف یا اثر انگشت بدهد. فرسایش حرارتی این بافت های مختلف را به دلیل مواد شیمیایی مختلف موجود در شهاب سنگ ایجاد می کند. شهاب سنگ ها در جو تمام سیارات و قمرهای منظومه شمسی ما سقوط می کنند. برخی از سیارات و قمرها جو کافی برای شکستن شهاب ها را ندارند و در نتیجه شهاب سنگ های بزرگی به وجود می آیند. این شهاب‌سنگ‌های بزرگ‌تر دهانه‌های برخوردی عمیق و گردی ایجاد می‌کنند که می‌توان آن‌ها را در سراسر ماه، عطارد و مریخ یافت. . شاید معروف ترین دهانه دهانه چیکسولوب در یوکاتان مکزیک باشد. دهانه Chicxulub را می توان در خشکی، زیر ده ها متر رسوب شناسایی کرد، اگرچه حدود نیمی از این ویژگی در خلیج مکزیک غوطه ور است. این یکی از بزرگ ترین دهانه های برخوردی است که تاکنون در زمین کشف شده است. با وجود اندازه اش، Chicxulub Craber به دلیل دیگری نیز مشهور است. بسیاری از دانشمندان بر این باورند که شهاب سنگ بزرگی که دهانه Chicxulub را ایجاد کرده است - با ابعاد تقریباً 10 کیلومتر (6 مایل) - باعث انقراض دایناسورها و سایر حیوانات و گیاهان در 65 میلیون سال شد.یک سیارک با عرض کمتر از یک کیلومتر که با زمین برخورد می کند می تواند به طور قابل توجهی بر سرعت چرخش تأثیر بگذارد.
هنگامی که یک سیارک در یک برخورد غیرکشسان به زمین برخورد می کند، حرکت بین سیارک و زمین حفظ می شود (تا زمانی که هیچ ماده ای به بیرون پرتاب نشود). این بدان معناست که تمام تکانه خطی سیارک به تکانه چرخش زمین به دور خورشید و چرخش زمین به دور محور خود منتقل می شود.
انتقال تکانه سیارک به تکانه زاویه ای چرخشی زمین به حداکثر می رسد اگر مسیر سیارک در صفحه استوایی قرار گیرد و در امتداد استوا با زاویه کم برخورد کند (شبیه به چرخاندن توپ نشانه در بازی بیلیارد). برای محاسبات زیر، من مسیر، سرعت و چگالی سیارک را انتخاب می کنم تا اندازه سیارک لازم برای تغییر سرعت چرخش زمین را به حداقل برسانم.
سرعت چرخش زمین در محدوده $\omega =1e-13$ شناخته شده است
رادیان در ثانیه. بنابراین اگر نرخ بیش از این تغییر کند، از طریق اندازه‌گیری‌های GPS متوجه میشیم
جایی که m و R جرم و شعاع زمین هستند. I حدود$9.3e37kgm^2$ است. بنابراین تغییر تکانه زاویه ای به کندی قابل توجه زمین$I\omega = 9.3e24kgm^2/s$است.. برای ترجمه آن به تکانه خطی، می‌توانیم آن را بر شعاع استوایی زمین تقسیم کنیم تا $l=1.53e18kgm/s$. این تکانه خطی است که یک سیارک باید به زمین، در امتداد استوا، مماس بر سطح زمین بدهد تا سرعت چرخش را به طرز محسوسی تغییر دهد.
اگر شهاب سنگی سریع مانند اوموآموآ را بگیریم که با سرعت 50 کیلومتر بر ثانیه با سرعت 1 واحد نجومی حرکت می کرده و فرض کنیم که یک مسیر برخوردی در مقابل مدار زمین داشته باشه میتونیم سرعت مداری زمین را 30 کیلومتر بر ثانیه اضافه کنیم تا سرعت فوق العاده ای برابر با s= داشته باشیم. $s = 8e5m/s$ تأثیر. از آنجایی که تکانه خطی $l=mv$
جرم سیارک $m = l/s = 1.53e18/8e5 = 1.925e12kg$ است.
در محاسبات فوق فرض می شود که سیارک در صفر درجه با سطح زمین برخورد می کند، اما چنین مسیری باعث می شود که سیارک از جو به فضا بازگردد. یک زاویه تندتر مانند 45 درجه به این معنی است که تنها نیمی از تکانه خطی سیارک به تکانه زاویه ای زمین منتقل میشه بنابراین ما به یک سیارک دو برابر جرم یا $m=3.85e12kg$ کیلوگرم نیاز داریم.
.اگر سیارک بسیار متراکم باشد$d=9000kg/m^3$
سپس حجم سیارک $v = m/d = 4.3e8m^3$ است
. از آنجایی که حجم یک کره$v = 4/3\pi r^3$است
اگر شعاع را حل کنیم r=468m بدست می آید
. بنابراین قطر سیارک $d=2r=936m$ است
عرض یا کمی کمتر از یک کیلومتر!
توجه: ما هرگز در تاریخ بشریت (10000 سال پیش) چنین برخورد بزرگی نداشته ایم، اما از زمان تکامل انسان (300000 سال پیش) حداقل 6 مورد به زمین برخورد کرده اند.
تصویر

ارسال پست