جهان های موازي ثابت شد !

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
pulsar

محل اقامت: تبریز

سپاس: 197

تماس:

Re: جهان های موازي ثابت شد !

پست توسط pulsar »

PETERAXON نوشته شده: فک کنم مثل المانی میگه : طلا را با اتش و زن را با طلا و مرد را با زن میسنجند و من هم میگم ترک را با نان بربری !! smile039
در هوپا عضو شدم، چون به مباحث علمی و فرهنگی که در آن جریان دارد، علاقه مندم.
دوست دارم از دیگران یاد بگیرم و از دانش آنها بهره مند شوم و اگر توانایی اش را داشتم
اظهار نظر کنم.
هوپا نه یک سایت سرگرمی یا جوک و طنز و دوست یابی، بلکه یک سایت علمی است.
وقتی شما وارد بحث شدید، سعی کردم تا درحد توانم، پاسخ شما را بدهم.از مثال مسخره
بربری شما هم چیزی متوجه نشدم. تا اینکه یکی از کاربران، جمله مسخره ای در این مورد ساختند.
دیدم که بله! این هم از آن جوکهای مسخره و توهین آمیزی است که مشتی کوته فکر،
درباره اقوام غیر پارسی می سازند و برخی کاربران هم دارند با ریشخند، در یک بحث علمی،
به کنایه از آن صحبت می کنند.

شاید شما ترکها را با نان بربری بسنجید، ولی من شما را با پستهایی که می دهید
و به خصوص پست توهین آمیزی که دادید، می سنجم.
نمره ای که به انسانیت و شرافت و همنوع دوستی شما می دهم، آنقدری نیست که
پس از این بخواهم با شما همکلام شوم و به تبادل نظر بپردازم.

بدرود
Beauty is truth, truth beauty
That is all ye know on earth
and all ye need to know

PETERAXON

سپاس: 6

پست توسط PETERAXON »

در جایی دیگر پاسخ دادم و عذر خواهی کردم گرچه عمدی در میان نبود.

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

PETERAXON نوشته شده: اخر شما بگویید چگونه شلیک 100000 الکترون تک تک میتواند باعث ایجاد تداخل شود؟ یک الکترون وقتی به صورت تک شلیک شود یا از شکاف 1 یا 2 عبور خواهد کرد.درست است ما نمیدانیم کدام و نمیتوانیم هم انرا با مشاهده بفهمیم اما طبق فرمایشات شما نباید تداخلی ایجاد شود.
تداخل ایجاد می شود چون که شما در حین شلیک ذرات به سمت پرده ، سعی در آشکار سازی ذرات نداشته اید

smile072

nia

پست توسط nia »

ضمن خسته نباشید خدمت دوستان عزیزم ، به نظر میاد که تحلیل دوستان در پدیده های کوانتومی ، با نادیده انگاشتن قسمتی از فرمولبندی کوانتومی است .
مکانیک کوانتومی علاوه بر مفاهیم کوانتیزه شدن ترکیبی جدایی ناپذیری است از آمار و احتمال . بخاطر داشته باشیم مقدار چشمداشتی کمیت با مقدار اندازه گیری شده آن دو مفهوم جدا از هم هستند . همواره تعداد زیادی حالت داریم که یک سیستم با احتمالی مشخص میتواند در هر حالت قرار گیرد . چنانچه آزمایشی ترتیب دهیم ، در آن بنابر اصل عدم قطعیت ، تنها اطلاعات محدودی بدست خواهیم آورد که باتوجه به تعبیر احتمالاتی سیستم وضعیت آن (تقریبا) مشخص خواهد شد . ضمنا بخاطر داشته باشیم که ذره طبیعتی موج گونه نیز دارد یعنی یک الکترون در حال حرکت بمانند یک چشمه موج است که میتوان آزمایشی مشابه آزمایش معروف دو شکاف روی آن انجام داد واز همان تحلیلها استفاده و همان نتایج را انتظار داشت .
همچنین زمانیکه تعدادی فوتون باهم نابود شده و تولید زوج می نمایند در واقع با تحلیل ذره ای بودن ، موج کاملا جایگزیده شده و ذره پدید میآید . لازم به ذکر میدانم که از مبانی تئوریک پیدایش نظریه ریسمان ، دوگانگی موج - ذره میباشد .
در خصوص انجام آزمایشهای مستقل از هم برای دیدن هر دو وضعیت ارتعاشی و سکون ذره در یک زمان (جهانهای موازی ) ، این امکان وجود دارد که دو آزمایش با دو شکل متفاوت ، دو جنبه از آزمایش را آشکار کند. اما با توجه به اصل عدم قطعیت دقیقا همزمان بودن قابل استناد نیست . و دوم اینکه اگر بفرض ، دو جنبه متفاوت در دو دنیای متفاوت در یک زمان آشکار شوند ، طبق فرضیه جهانهای مواز ی هر دو وضعیت باید قابل ردیابی در زمانهای بعدی باشند . زیرا هر دو جهان با احتمالی غیر صفر میتوانند تداوم داشته باشند که البته در آزمایش اشاره شده ، بدان پرداخته نشده است .

AliHagigat

سپاس: 6

پست توسط AliHagigat »

من اصل آزمایش ماشین کوانتمی با دیاپازون رو متوجه نشدم. آیا دیاپازون یا قطعه فلز مرتعش میشود در حالیکه مدار الکترونیکی اندازه گیر آن ارتعاش را نشان نمی دهد؟

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

سلام و درود
smile072
nia نوشته شده:به نظر میاد که تحلیل دوستان در پدیده های کوانتومی ، با نادیده انگاشتن قسمتی از فرمولبندی کوانتومی است .
اگر منظور شما پست های من هست ، ممنون می شوم دقیقا ذکر کنید کدام قسمت !
nia نوشته شده: بخاطر داشته باشیم مقدار چشمداشتی کمیت با مقدار اندازه گیری شده آن دو مفهوم جدا از هم هستند .

ممنون می شوم تفاوت این دو را برای من توضیح دهید
چون
تا آنجا که بنده می دانم مقدار چشم داشتی یا مقدار انتظاری یا expectation value همان مقداری است که اگر اندازه گیری انجام شود، بدست خواهد آمد !

nia نوشته شده: ضمنا بخاطر داشته باشیم که ذره طبیعتی موج گونه نیز دارد یعنی یک الکترون در حال حرکت بمانند یک چشمه موج است که میتوان آزمایشی مشابه آزمایش معروف دو شکاف روی آن انجام داد واز همان تحلیلها استفاده و همان نتایج را انتظار داشت .
همچنین زمانیکه تعدادی فوتون باهم نابود شده و تولید زوج می نمایند در واقع با تحلیل ذره ای بودن ، موج کاملا جایگزیده شده و ذره پدید میآید .
فکر می کنم در بحث هایی که با دوستان در همین تاپیک داشتیم به این موارد اشاره شد smile038
nia نوشته شده:لازم به ذکر میدانم که از مبانی تئوریک پیدایش نظریه ریسمان ، دوگانگی موج - ذره میباشد .
این قسمت را هم بنده متوجه نمی شوم ! smile042

لطفا بیشتر توضیح بفرمایید !!
nia نوشته شده: در خصوص انجام آزمایشهای مستقل از هم برای دیدن هر دو وضعیت ارتعاشی و سکون ذره در یک زمان (جهانهای موازی ) ، این امکان وجود دارد که دو آزمایش با دو شکل متفاوت ، دو جنبه از آزمایش را آشکار کند. اما با توجه به اصل عدم قطعیت دقیقا همزمان بودن قابل استناد نیست . و دوم اینکه اگر بفرض ، دو جنبه متفاوت در دو دنیای متفاوت در یک زمان آشکار شوند ، طبق فرضیه جهانهای مواز ی هر دو وضعیت باید قابل ردیابی در زمانهای بعدی باشند . زیرا هر دو جهان با احتمالی غیر صفر میتوانند تداوم داشته باشند که البته در آزمایش اشاره شده ، بدان پرداخته نشده است .
اگر دو آزمایشی که شما می گویید ، با هم رخ دهند و در ضمن تاابع موج واسته داشته باشند ( یعنی یا سورس آنها یکی باشد یا توابع موج آن ها همبسته باشند ) پس دو حالت وجود دارد
یا دو ذره داریم ( که این مورد در اینجا صادق نیست ) و مسئله EPR مطرح می شود
یا این که ما به خطا رفته ایم
چرا که مشاهده نتایج ممکنه ی یک آزمایش به صورت همزمان ، ناممکن است و این بنیادی ترین اصل نظریه ی جهان های موازی است ( که از این جهان ها به یکدیگر راهی وجود ندارد )

یا حق . . .

نمایه کاربر
خروش

سپاس: 2067

پست توسط خروش »

با سپاس از همه دوستان، به ویژه پالسار و كوسمولوژیست گرامی
گفتم به شیخ شهر كه كارت ریاست، گفت
آنكس كه شیخ هست و ریاكار نیست، كیست

ارسال پست