آنتروپی نسبیتی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Paradoxy

سپاس: 1012

آنتروپی نسبیتی

پست توسط Paradoxy »

سلام.
فرض کنید ناظری جعبه ای محتوی گاز با دمای 10 کلوین دارد. این ناظر کنار ناظر ساکن دیگری قرار دارد و از دید ناظر ساکن نیز، دمای این جعبه همان 10 کلوین است.حالا فرض کنید که ناظر صاحب جعبه شروع به دویدن با سرعت v کند و باز دمای جعبه محتوی گاز را بگیرد. (فرض کنید محیط جعبه ایزوله است و تبادل گرمایی با محیط انجام نمیدهد. یا به مقدار بسیار ناچیزی انجام میدهد)
باز دمای این جعبه از دید همین ناظر 10 کلوین خواهد بود (اصل 1 نسبیت)
سوال : آیا از دید ناظری که به این دونده نگاه میکند، باز هم دمای جعبه، 10 کلوین است؟
یعنی آیا آنتروپی دچار اثرات نسبیتی میشود یا خیر؟

پ.ن : توجه کنید که جرم ملکول ها و اتم های گازی، از دید ناظر ساکن، بیشتر میشود.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: آنتروپی نسبیتی

پست توسط [email protected] »

سلام
ادغام نسبیت با ترمودینامیک نیز ظاهراً تا الان بحث بر انگیز بوده. به نظر می رسه به سوال خیلی خوبِ شما دانشمندان جواب های ضد و نقیضی داده اند:

نمایه کاربر
nesbiat

سپاس: 19

پست توسط nesbiat »

بله دمای ظرف ناظر متحرک کمتر میشود زیرا جنبش ذرات با شتاب کمتری صورت میگیرد

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

زیرا جنبش ذرات با شتاب کمتری صورت میگیرد

و چرا؟

نمایه کاربر
nesbiat

پست توسط nesbiat »

paradoxy نوشته شده:
زیرا جنبش ذرات با شتاب کمتری صورت میگیرد

و چرا؟

به دلیل اتساع زمان

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

یعنی اتساع زمان روی شتاب تاثیر میزاره؟

نمایه کاربر
nesbiat

پست توسط nesbiat »

بله

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

بر چه اساسی چنین حرفی میزنید؟ من دنبال توضیح بیشتر بودم نه فقط یک جواب بله ی خالی.

نمایه کاربر
nesbiat

پست توسط nesbiat »

بر اساس شتاب نسبیتی یا همون چهار شتاب

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

میدونستید خیلی کامل توضیح میدید؟ شرمنده از مدیرای محترم، صلاح دید پستای من رو حذف کنید تک جمله ایه، اما در مورد چهاربردار شتاب، آخه چه ربطی به اتساع زمان داره! اگه چیزی که شما میگی صحیح باشه، پایستگی انرژی رو باید باهاش خداحافظی کنیم. چطور؟

خیلی ساده! هرچی جنب و جوش ملکول های داخل ظرف سریعتر باشه، یا به قولی شتابشون بیشتر باشه، انرژی داخل ظرف بیشتره. شکی درش نیست.
حالا یه ناظر تنها با دویدن داره کاری میکنه که ناظر دیگه ای انرژی همون ظرف رو کمتر اندازه بگیره.
جفت ناظرا لختند و هردو درست میگن (اصل 1) حالا شما به من بگو انرژی ظرف در یک لحظه واحد، نمیتونه دو مقدار مختلف باشه. کدوم مقدار صحیحه، مقداری که ناظر ساکن میگه، یا مققداری که ناظر لخت میگه؟

نمایه کاربر
nesbiat

پست توسط nesbiat »

ربط داره عزیز من شما نمیدونید به من چه.
هر ناظر دمای اون را متفاوت اندازه خواهد گرفت به دلیل پدیده همزمانی.
اصلا اینارو ول کن
مسلما در سرعت های بالا زمان ناظر متحرک از دید ساکن کند تر میگذره تا اینجا درست.
خب اگر زمان کند تر بگذرد در نتیجه جنبش ملکول ها هم در زمان بیشتری انجام میشود یا به عبارت دیگر جنبش آن کم میشود در نتیجه دمای آن از دید ناظر ساکن کمتر است
اما از دید خود ناظر متحرک دمای آن همان مقدار اولیه است

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

اولا اگه میدونستم که نمیومدم بپرسم!
و اما در مورد منطقی که توضیح دادید. شما فرض کن ناظر به یکی از ملکول ها که نشون کرده نگاه میکنه. قبل از حرکت ناظر لخت، مثلا سرعت V رو برای اون میبینه. بعد از حرکت ناظر لخت سرعت اون ملکول رو شما میگی به علت اتساع زمان کمتر میبینه. اما این من رو چندان قانع نمیکنه. توضیحش رو دادم. با فرض قبول چنین چیزی پایستگی انرژی میره زیره سوال. ضمنن یه پارادوکس هم طرح میکنم متوجه بشید چی میگم. فرض کنید یه بمبی که به دما حساسه روی این جعبه گذاشتیم. اگه دمای جعبه کمتر از 10 کلوین شه بمب به طور خودکار میره رو هوا.
از دید ناظری که داره میدوه، این بمب نمیترکه، به هیچ وجه ، از دید ناظر ساکن، این بمب همین الانشم ترکیدست که دمای جعبه کمتر شده.
بمب میترکه یا نه؟ نمیشه آنن هم بترکه هم نترکه!

نمایه کاربر
nesbiat

پست توسط nesbiat »

خیر پایستگی زیر سوال نمیره زیرا انرژی اون به جرم هم ارزی تبدیل میشه همون رابطه معروف: E=mc2
در مورد بمب هم چون بمب هم با سرعت جسم متحرک در حال حرکته و با هم سرعت نسبی ندارند بنابرین بمب دما را همون دمای اولیه حس میکنه و از دید هر دو ناظر نمیترکه

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

در مورد بمب هم چون بمب هم با سرعت جسم متحرک در حال حرکته بنابرین بمب دما را همون دمای اولیه حس میکنه و از دید هر دو ناظر نمیترکه

این جمله رو با لحن ملایم بخونید :
حالا به من میگی نسبیت نمیدونی؟ چطوره یه دور دیگه اصل اول نسبیت رو مرور کنی؟ دید هر دو ناظر صحیحه. ناظر ساکن وقتی میگه بمب دمای زیره 10 کلوین رو حس میکنه درست میگه. اگه این رو قبول ندارید، یعنی میگید دید ناظر متحرک نسبت به ناظر ساکن ارجحیت داره. همینطور ناظر صاحب جعبه هم میگه بمب دمای 10 درجه رو حس میکنه و نمیترکه هم درست میگه. این قسمت تیره از جملتون غلطه محضه حالا قبول نمیکنید و منو به چرت گویی متهم میکنید، باشه مشکلی نیست من دیگه بحثی در این زمینه با شما نمیکنم smile072

نمایه کاربر
nesbiat

پست توسط nesbiat »

یه چیزی که میگم بگو باشه عزیزم لابد میدونم که میگم.چیزی که درسته درسته حالا شما قبول نمیکنید من چکار کنم.
بمب نمیترکه چون با ناظر متحرک سرعت نداره.مسئله اصلی بمب هست که چه دمایی را حس میکنه نه اینکه ناظر ساکن چه دمایی را اندازه میگیره

ارسال پست