سوالی درباره ی انقباض لورنتس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

سوالی درباره ی انقباض لورنتس

پست توسط [email protected] »

سلام
سوالی برای من و یکی از دوستان درباره ی انقباض لورنتس پیش اومده که می خواستیم نظر کاربران عزیز رو هم بدونیم:

دو جسم با سرعت ثابت و در یه راستا به هم نزدیک میشن، آیا فاصله ی بینشون از انقباض لورنتس پیروی می کنه؟ (فاصله از نظر هر دو جسم)
آخرین ویرایش توسط [email protected] دوشنبه ۱۳۹۴/۶/۲۳ - ۰۲:۰۲, ویرایش شده کلا 1 بار

امید سیدیان

سپاس: 565

Re: سوالی درباره ی انقباض لورنتس

پست توسط امید سیدیان »

[email protected] نوشته شده:سلام
سوالی برای من و یکی از دوستان درباره ی انقباض لورنتس پیش اومده که می خواستیم نظر دوستان رو هم بدونیم:

دو جسم با سرعت ثابت و در یه راستا به هم نزدیک میشن، آیا فاصله ی بینشون از انقباض لورنتس پیروی می کنه؟ (فاصله از نظر هر دو جسم)

سلام و درود،

خیر، فاصله ی معمولی (اقلیدسی) منقبض نمی شه.
علت این هست که از دید یک ناظر کاملاً داخواه (لَخت)،
همه ی نقاط فضا (یا فضا-زمانِ مینکوسکی)، هم زمان اند.
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

user41967

سپاس: 42

پست توسط user41967 »

Salam... Age in mozoo shamele hameye noghate fazaa mishe pas chetor tool haye moteharek ke oonhaa ham az noghate faza tashkil shodan monghabez andaze giri mishan vali fasele monghabez andaze giri nemishe?

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

nimafat نوشته شده:Salam... Age in mozoo shamele hameye noghate fazaa mishe pas chetor tool haye moteharek ke oonhaa ham az noghate faza tashkil shodan monghabez andaze giri mishan vali fasele monghabez andaze giri nemishe?

نکته دقیقاً بر سر همزمانی، و نا همزمانیِ فرایندِ اندازه گیری طول ها است.
در فضای ثابت، هر اندازه گیریِ یک فاصله ی دلخواه، امری همزمان هست.
در حالی که طول یک جسم متحرک رو نمی شه همزمان محاسبه کرد!

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

nimafat نوشته شده:Yani ba tavajoh be inke do jesm nebat beham harekat daran noghate fazaye beineshoon ham nemitoone nesbat be hardoshoon sabet bashe, pas bayad faseleye in noghate faza az dide yekishofaza az dideshoon monghabez andaze giri beshe

nimafat نوشته شده:Do jesm nesbat beham harekat daran, aya faza mitoone nesbat be hardoshoon sabet bashe?

مساله به این سادگی که می گید نیست.
فضا که نسبت به کسی حرکت نمی کنه!
این نشون می ده که شما عمیقاً به اتر باور دارید!
بیش تر بیاندیشید.

نمایه کاربر
DARKENERGY

نام: Melina

محل اقامت: krj_teh

سپاس: 4153

تماس:

پست توسط DARKENERGY »

nimafat گرامی لطفا به قوانین احترام گذاشته و فارسی تایپ کنید. در غیر اینصورت مجبور به حذف پست های شما هستم. سپاس smile072

*

آنکه رفت، به حُرمت آنچه با خود برد حقِ بازگشت ندارد

*

آدمی که از آفتابِ صبح گرم نشه، از آفتاب غروب گرم نمیشه

rappelle_toi: l'amour devrait te faire sentir bien

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

آقای سیدیان نوشته شده:مساله به این سادگی که می گید نیست.
فضا که نسبت به کسی حرکت نمی کنه!
این نشون می ده که شما عمیقاً به اتر باور دارید!
بیش تر بیاندیشید.

ببینید آقای سیدیان من فکر می کنم نقاط فضا رو با در نظر گرفتن ذرات ذهنی ای میشه آرایش داد و با نادیده گرفتن این ذرات این آرایش رو میشه بلافاصله از بین برد. که نتایج متفاوتی رو درباره ی انقباض لورنتس ایجاد میکنه.
اینکه نقاط فضا دچار حرکت بشه یا نشه بستگی به در نظر گرفتن نوع آرایش همین ذرات مجازی داره. بنابراین من ابهام nimafat رو جایز می دونم. در ثانی باید این رو هم در نظر بگیریم که همین تبدیلات لورنتس رو آقای لورنتس قبل از نسبیت و با فرض اتر به عنوان یه چارچوب مطلق به دست آورد بنابراین به نظرم این موضوع رو باید بیشتر بررسی کنیم.

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

من پاسخ سوال شما رو در چند کلید واژه دادم:
آقای سیدیان نوشته شده:فاصله ی معمولی (اقلیدسی) منقبض نمی شه.
علت این هست که از دید یک ناظر کاملاً داخواه (لَخت)،
همه ی نقاط فضا (یا فضا-زمانِ مینکوسکی)، هم زمان اند.

آقای سیدیان نوشته شده:نکته دقیقاً بر سر همزمانی، و نا همزمانیِ فرایندِ اندازه گیری طول ها است.
در فضای ثابت، هر اندازه گیریِ یک فاصله ی دلخواه، امری همزمان هست.
در حالی که طول یک جسم متحرک رو نمی شه همزمان محاسبه کرد!

احتمالاً این چیز هایی که من گفتم برای اشخاصی کافی نیست.
من به شما توصیه می کنم ابتدا برید راجع به اون کلید واژه ها یک تحقیقی بکنید.
ببینید خودتون چی پیدا می کنید. به ویژه این که برید معادلاتش رو بررسی کنید.
شاید هم به این نتیجه رسیدید که من دارم اشتباه می گم، هان!؟

راهنمایی بیش تر:
فضای مینکوسکی، یک فضای برداریِ ضرب داخلی ( ِاقلیدسی) هست.
تبدیل لورنتس یک تبدیل خطی یکانی هست.
تبدیل خطی یکانی، حافظِ طول هست.
طول چهار-بردار رو در نظر بگیرید.
+ همزمانی در اندازه گیری
= نتیجه دلخواه

من بیش از این چیزی نخواهم گفت؛
پیروز باشید. smile072

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

خیلی خوب. مشکل شما عدم همزمانی در اندازه گیریه طوله، من یه مثالی می زنم که همزمانی براوُرد طول توش امکان پذیره:

ناظری رو فرض کنید که در مرکز یه حلقه ی مجازی (صرفاً متشکل از نقاط هندسی) قرار داره. اگه شیئی در برابرش و با سرعت زاویه ایه ثابت شروع به دوران حول مرکز حلقه بکنه اولاً ناظر مرکز قادره فوتون های گسیل شده از دو سر گوی دوار رو همزمان دریافت کنه و بنابراین طول جسم رو همزمان محاسبه کنه (شکل الف) ثانیاً قطر گوی در جهت دوران از انقباض لورنتس پیروی می کنه ولی سوال اینجاست که آیا سایر نقاط هندسی حلقه هم از انقباض لورنتس پیروی می کنن؟ حالا فرض کنید ما تعداد گوی ها رو افزایش بدیم (شکل ب)، باز هم قطر هر گوی از انقباض لورنتس باید پیروی کنه حالا در این حالت آیا فواصل بین گوی ها (که در این حالت شاید بشه ادعا کرد که این فواصل متحرک شدن) از انقباض لورنتس پیروی می کنن؟

سوالی درباره ی انقباض لورنتس.jpg
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

من یه سوال کوچولو دارم آیا خود اون حلقه(مدار) مذکور که گوی در اون میچرخه نسبت به ناظری که در مرکز قرار داره ساکنه یا متحرک؟!

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:من یه سوال کوچولو دارم آیا خود اون حلقه (مدار) مذکور که گوی در اون میچرخه نسبت به ناظری که در مرکز قرار داره ساکنه یا متحرک؟!

سلام
خوب مشکل سر همینه، من میگم این حلقه ی مجازی که از یه سری نقاط هندسی تشکیل شده می تونه متحرک فرض بشه اگه ما توی حالت ب تعداد اشیاء زیادی رو دوران بدیم. چون در این حالت فاصله ی بین دو گوی که توی حالت الف ساکن بود حالا می تونه متحرک قلمداد بشه. در این حالت هر دو تا شیءِ دوران کننده حکم دو سر یه پاره خط رو ایفا می کنن که قاعدتاً باید از انقباض لورنتس پیروی بکنه... (در ضمن دقت کن منظور من از حلقه یه حلقه ی مادی نیست صرفاً مجموع نقاط هندسیه که توی حالت الف میشه اون رو نسبت به ناظر مرکز ساکن تلقی کرد)

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

بله تایپیک رو خوندم منظور فضاست اگر به شکل نقطه ای ببینمیش!(طعنه ملایم در مورد پیام خصوصی - جرم منفی )
راجب این تیکت نمیشه بیشتر توضیح بدی؟ من میگم این حلقه ی مجازی که از یه سری نقاط هندسی تشکیل شده می تونه متحرک فرض بشه اگه ما توی حالت ب تعداد اشیاء زیادی رو دوران بدیم
اولا متحرک نسبت به ناظر مرکزی یا متحرک نسبت به گوی؟ثانیا خود ناظری که در وسطه هم میچرخه تا رد گوی را دنبال کنه یا دید 360 درجه داره؟!ثالثا گوی ها با سرعت یکسانی به حرکت درمیان؟و سرعتاشونم لخته؟

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:اولا متحرک نسبت به ناظر مرکزی یا متحرک نسبت به گوی؟

نسبت به ناظر مرکزی
paradoxy نوشته شده:ثانیا خود ناظری که در وسطه هم میچرخه تا رد گوی را دنبال کنه یا دید 360 درجه داره؟!

فرض کن دید 360 درجه داره
paradoxy نوشته شده:ثالثا گوی ها با سرعت یکسانی به حرکت درمیان؟و سرعتاشونم لخته؟

بله با سرعت زاویه ایه یکسانی حرکت می کنن یعنی اندازه ی سرعت خطیشون ثابته ولی جهتشون متغیره (می چرخه)

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

حالا یه مسئله میمونه اینکه از دید ناظر مرکزی تمام گوی ها قطرشون کم میشه بدیهیه ولی اینکه بنظرش خود حلقه بچرخش در میاد؟!چرا؟!سوال:آیا ناظر مرکزی با توجه به گوی ها میخواد برای تک تک نقاط سرعتی رو اندازه بگیره یا مستقیما با فرض دیدن نقاط این حلقه میخواد اینکار رو کنه؟

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:حالا یه مسئله میمونه اینکه از دید ناظر مرکزی تمام گوی ها قطرشون کم میشه بدیهیه ولی اینکه بنظرش خود حلقه بچرخش در میاد؟!چرا؟!سوال:آیا ناظر مرکزی با توجه به گوی ها میخواد برای تک تک نقاط سرعتی رو اندازه بگیره یا مستقیما با فرض دیدن نقاط این حلقه میخواد اینکار رو کنه؟

نکته همین جاست! شاید توی هر کدوم از حالت هایی که گفتی نتیجه ی متفاوتی به دست بیاد ولی به نظر من معقول اینه که ناظر با توجه به گوی ها این کارو انجام بده که احتمالاً این فواصل باید منقبض بشن.

ارسال پست