نا هماهنگ بودن دو رابطه نسبیت خاص

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
m-hajizadeh

نام: مهرداد

سپاس: 1

نا هماهنگ بودن دو رابطه نسبیت خاص

پست توسط m-hajizadeh »

سلام
واقعا یه پیچیدگی ذهنمو مشغول کرده امید وارم در موردش نطرتون رو بفرمایین
در نسبیت خاص از تابع بودن جرم به سرعت جسم حرف میزنه که فرمول هم داره :تصویر
خوب اگه جسمی باشه جرمش در حالت سکون صفر باشه اگه این جسم حرکت کنه باز هم جرمش صفر میمونه طبق فرمول بالا
اما طبق هم ارزی و مفهوم انرژی برای این که یه جسم رو به حرکت در بیاریم باید به اون جسم انرژی بدیم(یا اون جسم خودش انرژی داشته باشه)طبق هم ارزی انرژی جرم داره و چون انرژی جسمی که جرمش صفر است صفر است باید برای حرکت به اون انرژی انتقال یابد و انتقال انرژی باعث خواهد شد تا جرم جسم افزایش یابد
خوب حالا کدوم یک از فرمول ها راسته اونی که میگه جرمش صفر خواهد بود یا اونی که میگه جرمش مثبت خواهد بود؟

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: نا هماهنگ بودن دو رابطه نسبیت خاص

پست توسط [email protected] »

من فکر کنم توی فیزیک چون ذره ای وجود نداره که جرمش دقیقاً صفر باشه از این رو نمیشه اتهامی به رابطه ی نسبیتی جرم وارد کرد. فقط میمونه فوتون که جرم سکونش رو صفر فرض می کنن ولی چون داره با سرعت نور حرکت می کنه هم صورت و هم مخرج معادله ای که نوشتی صفر میشه و یه جورایی فرض می کنن که اگه این کسر رفع ابهام بشه به جرم فوتون متحرک می رسیم.

یه ذره ی دیگه ای هم که راجع به صفر بودن جرمش شک دارن، انواع نوترینوست. که به نظر می رسه جرمش دقیقاً صفر نیست ولی خیلی کمه...

m-hajizadeh

پست توسط m-hajizadeh »

خوب فوتون رو در نظر میگیریم درسته که فوتون وای نمیسه ولی جرم سکونش صفر هست یعنی اگه نسبت به حالا دستگاه مرجع لخت حرکت نکنه جرمش صفر هست طبق یکی از رابطه ها اگه سرعتش افزایش یابه جرمش صفر باقی میمونه
ولی طبق هم ارزی اون چیزی که لازمه برای تغییر سرعت نیرو و انرژی هست خوب انرژی خود جرم داره پس اگه وارد این فوتون ساکن شه جرمش رو بالا میبره

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

خوب سرعت فوتون نسبت به هیچ چارجوب مرجعی صفر نیست بلکه همیشه سرعتش ثابته (c)، این رو اصل دوم نسبیت خاص میگه.
در ثانی من فکر نمی کنم که بشه فوتون رو دچار شتاب کرد مگر اینکه بخوای از داخل محیط هایی با غلظت متفاوت بگذرونیش: فوتون یا هست و سرعتش برابر سرعت نوره یا نیست و جرمش صفره! بین این دو حالت، نور حالت دیگه ای نداره!

m-hajizadeh

پست توسط m-hajizadeh »

اصلا ببین داداش اون چیزی هایی بالا گفت مو فراموش کن ولی یه جایی در مکانیک کوانتوم و نسبیت وجود داره که میگه فوتون ها حامل انرژی(کوانتو) هستن طبق هم ارزی ماده ای که انرژی حمل میکنه جرم داره البته جرم مثبت
و طبق فرمول جرم تابع سرعت بودن در حالی که فوتون حامل انرژی هست جرمش صفره
خوب بازم این دو فرمول کار نمیکنه من دیگه ساکن کردن فوتون رو کنار گذاشتم ولی این دو فرمول بازم جور در نمیان.
آخرین ویرایش توسط m-hajizadeh جمعه ۱۳۹۴/۴/۱۹ - ۲۲:۲۲, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

شاید صفر بودن جرم سکون فوتون معنایی نداره و صرفاً برای توجیه معادله ی نسبیتی جرمه...
یعنی اینجوری در نظر بگیر که برای توجیه درستی معادله ی جرم نسبیتی میگن جرم سکون فوتون صفره...
و طبق فرمول جرم تابع سرعت بودن در حالی که فوتون حامل انرژی هست جرمش صفره

نه فوتون دیگه جرمش صفر نیست یعنی از رابطه ی E=mc^2=hf میشه براش جرم در نظر گرفت (f بسامد نوره)

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

شما یک بار اعداد رو در فرمول گذاشتی؟
اگر بگذاری می بینی که صفر نیست و نامعینه. می شه صفر تقسیم بر صفر. برای این موارد هم حتما باید رفع ابهام انجام بشه و معمولا به عددی منجر می شه. بهتره حد ها رو در ریاضیات دوباره مرور کنید.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

You-See نوشته شده:شما یک بار اعداد رو در فرمول گذاشتی؟
اگر بگذاری می بینی که صفر نیست و نامعینه. می شه صفر تقسیم بر صفر. برای این موارد هم حتما باید رفع ابهام انجام بشه و معمولا به عددی منجر می شه. بهتره حد ها رو در ریاضیات دوباره مرور کنید.

سرعت فوتون دقیقا cهستش و جرمش صفر ریاضیه نه صفر حدی. مبحث حد نیست. چطور رفع ابهام کنیم.
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

همین دیگه، ایشون میاد یک بار از زیر سرعت می ره به سمت حد، و توقع داره فرمول دست نخوره، نمی شه که.
نحوه رفع ابهامش رو نمی دونم، شاید باید هوپیتال زد. می گردم مطلبی پیدا کردم می گذارم.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

خوب توی خیلی از مقاله ها امروزه حدی برای جرم سکون فوتون قائل می شن مثلاً بعضی ها میگن فوتون جرم داره ولی کمتر از 60-^10 Kg . پس سرعت نور هم مثلاً اگه تابعی از این جرم سکون باشه اونوقت میشه به صورت حدی با این قضیه برخورد کرد.
البته من هم صرفاً برای اینکه بگم رابطه ی نسبیتی جرم یه جورایی با فوتون تناقض نداره یا حداقل رأی سفید می ده و بی طرفه فرض کردم که میشه رابطه رو رفع ابهام کرد. شاید به قول شما این رفع ابهام هم امکان پذیر نباشه در ثانی حتی اگه امکان پذیر هم باشه یعنی رابطه حدی باشه، ارتباط (تابع) بین سرعت فوتون با جرم سکونش به نظر من هنوز مشخص نیست یا اساساً امروز گفته میشه جرم سکون یه ذره به حرکت اون بستگی نداره، بنابراین روش این رفع ابهام هم هنوز در دسترس نیست و نمی دونیم بعد از رفع ابهام به چه نتیجه ای می رسیم پس فعلاً فکر کنم هوپیتال هم جواب نمی ده چون تابع سرعت فوتون و جرم سکونش هنوز معلوم نیست.

milad65

نام: milad

سپاس: 5

پست توسط milad65 »

با سلام
جرم سکون فوتون ،صفر هست و نه چیز دیگری.فوتون چیزی جز خود نور نیست،یعنی موج نور از کوانتوم های انرژی-فوتون-ساخته شده و این فوتون ها حامل انرژی هستند.رابطه هم ارزی جرم-انرژی یعنی تبدیل این دو کمیت به هم،نه اینکه همزمان وجود دارند.فوتون یعنی کوانتوم انرژی و الکترون یعنی کوانتوم ماده.رابطه نسبیتی جرم چون مربوط به جرم ویژه می شود بنابراین فوتون را شامل نمی شود،در واقع در چارچوب مرجع مثلا ما-که خود را ساکن فرض میکنیم-سرعت تاثیری روی جرم فوتون ندارد چون جرم سکون ندارد.رادیکال موجود در معادلات نسبیت خاص نیز نشان دهنده ی این است که چرا حتی چیزی بی جرم نیز نمی تواند از نور سریعتر حرکت کند.چند نکته چالشی:1.جالبه در معادلات نسبیت خاص،شما سرعت فوتون را تقسیم بر سرعت نور می کنید ،درحالی که فوتون ،خود نور هست! 2.همان طور که گفتید اگر جرم و سرعت فوتون را در معادله نسبیتی جرم قرار دهیم حاصل0/0 می شود و از لحاظ ریاضی ،جواب هر عددی می تواند باشد چون هر عددی ضربدر 0 می شود صفر،یعنی جرم در حال حرکت همین فوتون بی جرم نامشخص خواهد بود!!!.واقعا فیزیک و ریاضیات جادوی واقعی هستند.

ارسال پست