زوایا در نسبیت عام

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
frequency

زوایا در نسبیت عام

پست توسط frequency »

همتون میدونید که اغلب مثال هایی که از نسبیت عام وجود داره تک بعدیه کسی میتونه در دو بعد یا بیشتر مثال بزنه?

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

Re: زوایا در نسبیت عام

پست توسط mrfane »

سلام
چقدر دوستانی با تعداد پست های تک رقمی زیادند! همگی خوش آمدید.
اما در مورد سؤال:
انقباض طول فقط در راستای حرکت رخ می دهد. پس اگر سفینه ما مثلا در جهت x در حال حرکت باشد، اندازه ها در جهت های y و z تغییری نمی کنند.
برای به دست آوردن زاویه ای که ناظر در حال حرکت مشاهده می کند،
1- ابتدا همه زاویه ها را تجزیه می کنیم. (یک راستا در جهت حرکت و راستای دیگر عمود بر آن)
2- سپس ویژه-اندازه ای که در راستای حرکت بوده را با استفاده از نسبیت به اندازه ظاهری تبدیل می کنیم.
3- سپس دوباره مؤلفه ها را جمع برداری می کنیم تا راستای ظاهری (و زاویه و...) به دست آید.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

frequency

پست توسط frequency »

ممنون از پاسخ واما سوال من به چالش کشیدن ذهن های مستعد این انجمن است که با مثال هایی هو چند خود ساخته به تشریح نسبیت عام بپردازند زوایا در ریاضیا نا اقلیدسی... زوایا بدون کمک از قوانین نیوتنی متشکر.

نمایه کاربر
thetime

سپاس: 93

پست توسط thetime »

سلام
سوالی که مطرح شد مدت هاست که برای من هم پرسش بوده که آیا زوایا هم در نسبیت تحت تاثیر قرار می گیرند؟ آیا زوایا هم می توانند برای ناظر های مختلف متفاوت باشند؟
قطعا نسبیت و تفکر و نتیجه گیری در آن کار ساده ای نیست و پیچیدگی هایی دارد و به خصوص چنین مباحثی مانند زوایا در سه بعد فضا کار هرکسی نیست و فقط اشخاصی که در نسبیت عام تعمق کرده اند و در آن تجربه دارند می توانند این مباحث را تحلیل کنند.
از صاحب نظران در نسبیت انتظار دارم که این موضوع را تحلیل کنند
با تشکر

frequency

پست توسط frequency »

سلام بله این مبخث یک مبحث دقیق وعمقی در نسبیت انشتین هست..

ارسال پست