آیا گامای معروف نسبیت خاص، میتونه کوچکتر از 1 بشه؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
stupid-boy

سپاس: 2

آیا گامای معروف نسبیت خاص، میتونه کوچکتر از 1 بشه؟

پست توسط stupid-boy »

میدونیم که فاکتور لورنتس یا همون گاما اینه:

تصویر

اگه بخواهیم این عبارت کوچکتر از 1 بشه، یعنی اینکه باید سرعت موهومی یا مختلط باشه.
بنطر شما سرعت مختلط میتونه معنی داشته باشه؟
پیامد اینم میشه مثلا بجای اینکه در سرعت نزدیک به سرعت نور اتساع زمان اتفاق بیفته، توی یه سرعت هایی زمان سریعتر بگذره واسه جسم متحرک.
البته اگه هنوز این رابطه برقرار باشه!

میخواستم دیدگاه دوستانو بدونم.
فیزیک آسان تر می شد اگر:
به جای سیب، خود درخت روی سر نیوتن می افتاد!

نمایه کاربر
stupid-boy

سپاس: 2

Re: آیا گامای معروف نسبیت خاص، میتونه کوچکتر از 1 بشه؟

پست توسط stupid-boy »

من خودم در نظر اول فکر میکردم که سرعت مختلط میتونه جوابگوی این سوال باشه. ولی وقتی قلم به دست گرفتم و یه حساب مختصر کردم دیدم که نه. در صورتی گاما از 1 کوچکتر میشه که سرعت موهومی محض باشه و نه مختلط.
خب سرعت موهومی محض اصلا بدرد فیزیک نمیخوره و لذا گاما همیشه بزرگتر از 1 می مونه.

اما در مورد سرعت مختلط... ما توی درس الکترومغناطیس جاهایی داشتیم که مثلا بسامد زاویه ای ( امگا) رو مختلط در نظر میگیریم، بعد که معادلاتو حل می کنیم، قسمت موهومی یه جای دیگه ی معادله ظاهر میشه و مثلا توی میرایی موج تاثیر میذاره نه توی بسامد زاویه ایش.

اگر در اینجا هم سرعت رو مختلط و به صورت V = a+ib در نظر بگیریم، نهایتا در معادله بجای V^2 عبارت a^2 + b^2 خواهد نشست که این چیزی رو تغییر نمیده و هنوز گاما بزرگتر از 1 می مونه. حالا نمیدونم میشه با سرعت حقیقی ( a ) کمتر، کمی هم از سهم قسمت موهومی (b) استفاده کرد و راحت تر به سرعت نور رسید یا نه!
البته با توجه به اینکه اعداد مختلط در دو بعد تعریف میشن، لذا جایی که سرعت حقیقی را یک بعدی میگیریم و در معادله می گذاریم، در اینجا باید حداقل یک بعد بیشتر داشته باشیم. حالا این یعنی چی؛ نمیدونم.
فیزیک آسان تر می شد اگر:
به جای سیب، خود درخت روی سر نیوتن می افتاد!

ارسال پست