نسبیت ؛ خاص یا عام ؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Otherup

سپاس: 23

تماس:

نسبیت ؛ خاص یا عام ؟

پست توسط Otherup »

به نام خداوند بخشنده مهربان

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت تمامی کاربران عزیز و اساتید گرامی:

دوستان من تقریبا چیز کمی از نسبیت می دانم ولی برای من این پنج سوال پیش آمده است:

1- نظریه نسبیت خاص کاربرد بیشتری در علم دارد یا نسبیت عام؟
2- نظریه نسبیت خاص مهمتر است یا نسبیت عام؟
3- آیا نظریه نسبیت عام کامل شده ی نظریه ی نسبیت خاص است؟
4- آیا می توان از طریق نظریه نسبیت عام ، نظریه نسبیت خاص را بدست آورد؟ برای حالت بالعکس چطور؟
5- آیا نظریه نسبیت خاص و نسبیت عام نیز هر کدام از نظریه دیگری نتیجه می شوند؟

با تشکر smile072
پیامبراکرم (صلی الله علیه وآله) :
انسانها چه زود فراموش میکنند برای مدتی محدود میهمان دنیایند؛
بنا میکنند آنچه را در آن سکونت نمیکنند
جمع میکنند، آنچه را که نمیخورند.
و آرزو میکنند، آنچه را که به آن نمیرسند.

نمایه کاربر
slice_of_god

سپاس: 654

Re: نسبیت ؛ خاص یا عام ؟

پست توسط slice_of_god »

Otherup نوشته شده:به نام خداوند بخشنده مهربان

دوستان من تقریبا چیز کمی از نسبیت می دانم ولی برای من این پنج سوال پیش آمده است:

4- آیا می توان از طریق نظریه نسبیت عام ، نظریه نسبیت خاص را بدست آورد؟ برای حالت بالعکس چطور؟

با تشکر smile072
ج1.و2.مثل اینه که بگید هواپیما برای بشر ضروری تر است یا کشتی!!!صد در صد هر دو....نظریه نسبیت خاص درباره ترمودینامیک اجسام متحرک است و نسبیت عام نظریه‌ایست که در سال ۱۹۱۵ توسط اینشتین مطرح شد. .نسبیت عام در این نظریه فضا-زمان توسط هندسه ریمانی بررسی می‌شود. این نظریه گرانش را به عنوان یک عامل هندسی و نه یک نیرو بررسی می‌کند. پایه نظری گرانش کیهان‌شناسی، این نظریه و تعمیم‌های آن است.هر دو یه جایی کاربرد دارم ولی به نظر من عام بیشتر کاربرد داره چون در نسبیت خاص سرعت خیلی باید بالا باشه تا نتایجی به دست بیاد ولی نسبیت خاص باعث شد خیلی چیزا که جای خالی توی فیزیک بود پر بشه....
3.این نظریه (نسبیت عام)تعمیمی بر نظریه نسبیت خاص است که در مورد تمامی ناظرها اعم از لَخت و غیر لَخت صحبت می‌کند....
4.خیر چون هردو جدا هستن
5.خود نسبیت:
تئوری جاذبه ای که نیوتن (Newton) ارائه کرد خیلی زود بدون تقریبآ هیچ سئوالی جدی مورد پذیرش دانشمندان قرار گرفت. تا اینکه در اویل قرن بیستم آلبرت اینشتین (Albert Einstein 1879-1955) با ارائه نظریه نسبیت خاص در سال 1905 و نظریه نسبیت عام در سال 1915 نه تنها قوانین فیزک و جاذبه عمومی نیوتن بلکه پایه های فیزیک عصر خود را لرزاند.

هر چند قبل از او ماکس پلانک (Max Planck) با ارائه نظریه کوانتم (Quantum) تا حد زیادی فیزیک نیوتنی را زیر سئوال برده بود اما اینتشتن با انتشار مقاله های خود راجع به تئوری نسبیت رسما" ثابت کرد که فیزیک نیوتن در حالت های بسیار خاص پاسخگوی پدیده های فیزیکی می باشد.

وی بعد ها با فعالیت هایی که در سالهای 1920 تا 1925 انجام داد بعنوان یکی از پایه گذاران اصلی مکانیک کوانتم نیز شناخته شد.

آلبرت اینشتین طی سالهای 1930 الی 1955 به بررسی رفتار عالم هستی پرداخت و مقالاتی در این باره منتشر کرد. او می خواست با ترکیب تئوری نسبیت و کوانتم به تئوری جامعی برای مدل کردن جهان هستی دست پیدا کند که زندگی این فرصت را برای تکمیل کار به او نداد. اما بعد ها در سال 1933 هابل (Hubble) و هومنسون (Humanson) با تحقیقاتی که در زمینه کهکشانهای مختلف انجام دادند بر نظریه های او را جع به جهان هستی صحه گذاردند.
بله نسبیت عام کامل شده ی نظریه نسبیت گالیله است...
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
MA102

نام: Laplace transforms

سپاس: 1193

Re: نسبیت ؛ خاص یا عام ؟

پست توسط MA102 »

به نام خدا
Otherup نوشته شده:به نام خداوند بخشنده مهربان

با تشکر smile072
1.از لحاظ مقدار کاربرد نسبیت خاص
2.مهم بودن یه کلمه مبهمه و اکثرا بکاربرده نمیشه، منظورتون از مهم بودن رو توضیح بدید
3.بله تعمیم نسبیت خاصه که در بدست اوردن اصول بنیادیش از نسبیت خاص کمک گرفته شدخ.
4.در صورت حل نسبیت عام برای حرکات با سرعت ثابت، در میدان گرانش ضعیف و صفر بودن ثابت کیهانی نظریه نسبیت خاص بدست میاد.
5.نسبیت خاص رو همونطور که در 4 توضیح دادم بطور کامل میشه نتیجه گرفت ولی برعکس نه.
smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072
علم×دین=انسان

وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاس جَمِيعاً

و هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده.

سوره مبارکه المائدة آیه32

بانک اهداء سلولهای بنیادی:
http://iscdp.tums.ac.ir/

ارسال پست