نبیت عام

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
ava-alizadeh

نبیت عام

پست توسط ava-alizadeh »

سلام..
من همین الان عضو شدم..
چند وقته خیلی دارم در مورد نسبیت عام تحقیق می کنم یه چیزایی متوجه شدم می شه هم در مورد نسبیت عام و هم نسبیت خاص کمکم کنید..
و سوال دومم این که ایا حقیقت داره که تمام اجسام هم جرم دارن و هم موج!!..؟؟؟؟؟

نمایه کاربر
farnaspas

محل اقامت: بروجرد

سپاس: 96

تماس:

Re: نبیت عام

پست توسط farnaspas »

دوست عزیز و گرامی توضیحات کوتاهی بهتون میدم و سه لینک براتون گذاشتم و هر سه رو باید مطالعه کنی
جهان ما به دو قسمت تقسیم میشه:
1-جهان میکروسکوپیک
2-جهان ماکروسکوپیک
این دو جهان قوانین جداگانه ای را دارند!
- 1- در جهان میکروسکوپیک قوانین عجیب مکانیک کوانتم حاکم هستند عجیب به این خاطر گفتم که بعضی از مسائل که غیر ممکن به نظر میرسد در آنجا ممکن است بعنوان مثال یک ذره میتواند در یک زمان در دو مکان باشد!
-2- در جهان ماکروسکوپیک قوانین نسبیت و... حاکم هستند و کاملا با قوانینی که در دنیای میکروسکوپیک حاکم است فرق میکند.

حالا بریم سراغ نسبیت:
نسبیت به دو دسته تقسیم میشود:
1-نسبیت خاص: در سال 1905 توسط انیشتین مطرح شد که بیشتر در مورد نور و ... بحث میکند و یکی از مهمترین اصول آن این است:سرعت نور در تمام جهان مقدار ثابتی است که تقریبا برابر 300 هراز کیلومتر بر ثانیه است.
2- نسبیت عام: خیلی مبحث شیرین تری نسبت به نسبیت خاص است و کمی هم ساده تر، در سال 1915 توسط انیشتین مطرح شد که در مورد گرانش و... بحث میکند.
گرانش در اینجا بر اثر خمیدگی فضا زمان بوجود میاید.
خمیدگی فضا زمان رو اگر بخای بفهمی یعنی چی به این مثال توجه کن:
فرض کن یک هندوانه در یک حوض آب وجود دارد.هندوانه هرچه جرمش بیشتر باشد(سنگین تر باشه) سطح آب رو بیشتر خمیده میکنه.
در فضا زمان هم همین مثال صادق است.
پس نتیجه میگیریم که خمیدگی فضا زمان با مقدار جرم رابطه مستقیم دارد.
حالا به وسیله ی همین نکات ما میتونیم بفهمیم که خورشید که 99% جرم منظومه شمسی رو داره صد در صد باید فضا زمان رو بیشتر خمیده کنه و زمین و سایر سیارات در شیبی که در اثر این خمیدگی بوجود اومده همواره در حال افتادن به درون خوردشید هستند!
حالا اگر بخایم بیشتر توضیح بدیم به وسیله همین نکات میتونی بفهمی اگر یک جسمی جرمش فوق العاده زیاد باشه میتونه در درون فضا زمان نفوذ کنه که این اجرام سیاهچاله نام دارند.
حالا اگر بخام توضیح بدم که سیاهچاله چگونه بوجود میاد:
برای این که بدونی باید مراحل زندگی یک ستاره رو بدونی! یک ستاره در اثر گذشت زمان در نهایت به غول سرخ تبدیل میشود بعنوان مثال اگر خورشید خودمان به غول سرخ تبدیل شود تا اون طرف مریخ باد میکند! و تمام سیاراتی که در راه خود وجود دارد را در خود می بلعد.
حال دوباره بعد در مرحله بعدی این ستاره یا غول سرخ شروع به منقبض شده میکند. به قدری که تمام اتم های موجود با انرژی زیادی به هم نزدیک شده و و الکترون ها و پروتون های موجود در آن همدیگر را خنثی کرده و تبدیل به نوترون میشوند و این ستاره تبدیل به ستاره نوترونی میشود. و نوترون هم میدانیم که جرمش زیاد است...
باری یک ستاره نوترونی جرمش خیلی زیاد است به طوری که یک تکته سنگی که اندازه ان به اندازه یک حبه قند باشد ممکن است 2000 تن وزن داشته باشد!
حجم ستاره نوترونی به طرز باور نکردنی ای خیلی کم است.
خورشید ما اگر روزی به ستاره نوترونی تبدیل بشود شعاع آن تنها 6 کیلومتر میشود!!!!
خب جرم زیاد این ستاره نوترونی باعث میشود که این ستاره به درون فضا زمان نفوذ کند. و سیاهچاله ها بوجود بیایند.
یکی از نتایجی که آلبرت انیشتین از نظریه نسبیت عام گرفته بود این بود که نور در برابر خمیدگی فضا زمان منحرف میشود و نسبت این انحراف به خمیدگی فضا زمان مستقیم است.خب نتیجه میگیریم که سیاهچاله حتی نور را هم به سمت خود میکشد...
خب فکر میکنم باید کمی آشنا شده باشی با این نظریات.
حالا برای این که بتونی مقدمه ی بهتری به مکانیک کوانتم و نظریه ریسمان و... داشته باشی به وبلاگم برو و این مقالات رو بخون:
لینک قسمت اول:
http://physical.mihanblog.com/post/1287
لینک قسمت دوم:
http://physical.mihanblog.com/post/1288
لینک قسمت سوم:
http://physical.mihanblog.com/post/1289
اگر توضیحاتم سطحی بودند ببخشید smile017

نمایه کاربر
Sinasuperman

محل اقامت: تهران

سپاس: 23

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

ava-alizadeh نوشته شده:سلام..
من همین الان عضو شدم..
چند وقته خیلی دارم در مورد نسبیت عام تحقیق می کنم یه چیزایی متوجه شدم می شه هم در مورد نسبیت عام و هم نسبیت خاص کمکم کنید..
و سوال دومم این که ایا حقیقت داره که تمام اجسام هم جرم دارن و هم موج!!..؟؟؟؟؟
دوست عزیز بهتر بود کمی در همین انجمن نسبیت سرچ می کردید تا به جوابی قانع کننده می رسیدید و البته انصافاً نیازی به ایجاد یک تاپیک جدید نبود!
البته مطالبی که دوست عزیزم محمد خدمت شما عرض کردند بسیار کامل و بدون نقص بود[البته وقت نکردم همه را بخوانم( smile124 )]!
ارادتمند اعضای گرامی
سینا.جـــــــــــــــ .
( smile023 )
. معما را در اینجا اینجابیابید..
. دیدن این رو از دست ندید.
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

ضمن تشکر از دوست عزیز و مطلب بسیار خوب.
حال دوباره بعد در مرحله بعدی این ستاره یا غول سرخ شروع به منقبض شده میکند. به قدری که تمام اتم های موجود با انرژی زیادی به هم نزدیک شده و و الکترون ها و پروتون های موجود در آن همدیگر را خنثی کرده و تبدیل به نوترون میشوند و این ستاره تبدیل به ستاره نوترونی میشود. و نوترون هم میدانیم که جرمش زیاد است...
باری یک ستاره نوترونی جرمش خیلی زیاد است به طوری که یک تکته سنگی که اندازه ان به اندازه یک حبه قند باشد ممکن است 2000 تن وزن داشته باشد!
حجم ستاره نوترونی به طرز باور نکردنی ای خیلی کم است.
خورشید ما اگر روزی به ستاره نوترونی تبدیل بشود شعاع آن تنها 6 کیلومتر میشود!!!!
خب جرم زیاد این ستاره نوترونی باعث میشود که این ستاره به درون فضا زمان نفوذ کند. و سیاهچاله ها بوجود بیایند.
یکی از نتایجی که آلبرت انیشتین از نظریه نسبیت عام گرفته بود این بود که نور در برابر خمیدگی فضا زمان منحرف میشود و نسبت این انحراف به خمیدگی فضا زمان مستقیم است.خب نتیجه میگیریم که سیاهچاله حتی نور را هم به سمت خود میکشد...
در این قسمت یه خورده سیاهچاله به ستاره نوترونی قاطی شده ! (البته شرمنده!)
در ستاره نوترونی تبهگنی نوترونها جلوی انقباض بیش از اندازه را میگیرد و اجازه نمیده که از حدی کوچکتر بشه.
ولی در سیاهچاله جرم اونقدر زیاده که هیچ نیرویی نمیتونه جلوی این انقباض را بگیرد و اصطلاحا برای همیشه روی خودش رمبش میکند.
این تفاوت ناشی از تفاوت جرم ستاره اولیه است.

ارسال پست