اشتباه انشتين!پاسخ آمد.لطفاهمه نظر بدن

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
roshanfekr

نام: نیما

محل اقامت: مشهد

سپاس: 35

تماس:

اشتباه انشتين!پاسخ آمد.لطفاهمه نظر بدن

پست توسط roshanfekr »

از تمامي كاربران درخواست مي شود روي اين داستان خوب فكر كنند.
در يكي از كتاب ها خوندم و شايد هم شما اين داستان را هم تا به حال خونده باشيد.
روزي انشتين درون قطاري نشسته بود و به بيرون نگاه مي كرد. برج ساعت شهر را ديد و با خود گفت:
*اگر قطار با سرعت نور حركت كند گويا ساعت برج ايستاده است يعني زمان متوقف مي شود(گويا)
**در حاليكه ساعت مچي خودش با سرعت كم شروع به حركت مي كند!!
حالا سوال من..........
در قسمت* انيشتين دچار يك اشتباه شده است.اشتباهش چيست؟
در قسمت**باز هم مفهوم براي من گنگ است.توضيح دهيد چرا؟
اما يا اين داستان از زبان انشتين نبوده يا در غير اينصورت هر دو اشتباه اند.بخصوص در قسمت*
من ميتونم هر دو رو به طوريكه كاملا صحيح به نظر بياد بيان كنم.
لطفا نظراتتان را بدهيد!!! شهريور جوابشو مي دم.. smile057
آخرین ویرایش توسط roshanfekr دوشنبه ۱۳۸۹/۵/۲۵ - ۲۲:۴۷, ویرایش شده کلا 2 بار
باران باش...رنج جدا شدن از آسمان را در سبز کردن زندگیه دیگران جبران کن
آنتی جبر باش...اسیر تفکر جبر محیط نباش
...
زندگی تکراری نیست
این زندگی من است که تکراری ست
در واقع زندگی من اصلا زندگی نیست
روز ها می آیند و می روند اما با آنها همدل و همراه نیستم
نمی دانم چرا، چه شد که اینجام؟!
هیچ چیز لذت بخش نیست
دیگر وجود خدا هم من را نجات نخواهد داد !
افکار منفی ذهنم را رها نمی کنند
شاید هم من آنها را رها نمیکنم
نمی دانم!
فقط این را میدانم که از بودن خرسند نیستم
...

نمایه کاربر
HajAmOo

سپاس: 3

Re: اشتباه انشتين! تا شهريور فرصت داريد

پست توسط HajAmOo »

من خيال كردم بر اثر يكي از اشتباه هاي انيشتن قراره دنيا به پايان برسه!!!

نمایه کاربر
آیاز

سپاس: 20

تماس:

پست توسط آیاز »

HajAmOo نوشته شده:من خيال كردم بر اثر يكي از اشتباه هاي انيشتن قراره دنيا به پايان برسه!!!
smile020
تانري اولوب
باريش اولسا...
قاييداجاقدير

خدا مرده اما
اگر صلح باشد...
باز خواهد گشت
«آلما يولو»

نمایه کاربر
Legionnaire

سپاس: 15

تماس:

پست توسط Legionnaire »

با سلام اما يه سوال دارم متن اصلي داستان رو كه منبع لااقل درست باشه مي توني بزاري
اما ساعت روي برج حركت مكانيكي خودش رو ادامه مي ده چه با سرعت نور قطار بره يا نره فكر مي كنم ربطي نداشته باشه
roshanfekr نوشته شده:در حاليكه ساعت مچي خودش با سرعت كم شروع به حركت مي كند!!
اين قسمت براي شما گنگ چون احساس مي كنم اصل داستان رو خوب حالي نشديد چون خوب هم توضيح نداديد و اينجا معلوم نيست عقربه هاي ساعت شروع به حركت مي كنن يا خود ساعت پا در مي ياره حركت مي كنه
اگه لطف كنين داستان اصلي رو بزاريد فكر كنم خيلي بهتر باشه smile023
smile072

SHN

نام: شقایق نوری

محل اقامت: تهران

پست توسط SHN »

در مورد داستان نقل شده : فکر میکنم منظور از ایستادن ساعت اینه که چون با فرض رسیدن سرعت قطار به سرعت نور سرعت قطار از سرعت حرکت عقربه ی ساعت بیش تر بوده , بنابر این زمان ایستاده مفروض و بیان می شه !!!!!
اینکه چرا ساعت خود آلبرت آینشتاین حرکت میکنه ... دلیلش اینه که قطار درسته که داره با سرعت نور حرکت میکنه ولی همین حرکت کردنش اگر یه مدت مشخصی طول بکشه - یک ثانیه < دلتا t -به این معنیه که ساعت خود آلبرت انشتاین داره حرکت میکنه چون آلبرت مسافر و در واقعا جزئی از قطاره . (ذره ای از ماده ی مفروض) .
بنابر این ساعت خود آلبرت آینشتاین داره حرکت می کنه !!!!
و این کاملا مهر تاییدی بر تئوری نسبیته . اگر یک تناسب ساده بین سرعت نور و ثانیه ببندید , به سادگی متوجه خواهید شد که با حرکت قطار با سرعت نور زمان برای ساعت روی برج به صفر ( ایستادن ) میل می کنه .
اما در مورد موضوع مورد بحث:
بر اساس "جستجوي ميراث ابرنواختر (Supernova Legacy Survey) كه يك تيم بين المللي از پژوهشگران در فرانسه و كانادا است و با دانشمندان تلسكوپ بزرگ آكسفورد ، كالتك و بركلي همكاري مي كند، انرژي تاريك مرموز كه انبساط رو به افزايش كيهان را باعث مي شود مانند معادله كيهاني مشهور انيشتين عمل مي كند. مشاهدات آنها آشكار مي كند كه انرژي تاريك با دقت ده درصد مانند ثابت كيهاني انيشتين رفتار مي كند.
پروفسور ري كارلبرگ از بخش اختر شناسي و اختر فيزيك دانشگاه تورنتو مي گويد" اين يافته اهميت زيادي دارد. رصدهاي ما با برخي ايده هاي نظري در مورد ماهيت ماده تاريك اختلاف دارند. اين ايده هاي نظري پيش بيني مي كنند كه انرژي تاريك مي بايد با انبساط كيهان تغيير كند اما تا آنجائيكه ما مشاهده مي كنيم اينگونه نيست." نتايج اين پژوهش در شماره آينده مجله اختر شناسي و اختر فيزيك منتشر خواهد شد.
كريس پريچت پروفسور فيزيك و اختر شناسي دانشگاه ويكتوريا در بريتيش كلمبياي كانادا كه همكار نويسنده اين تحقيق مي باشد مي گويد" شايد پروژه جستجوي ميراث ابر نواختر" پيشاهنگ جهاني در تلاش ما براي درك ماهيت انرژي تاريك باشد". پژوهشگران با استفاده از يك دوربين مبتكرانه 340 ميليون پيكسلي بنام مگا كم (MegaCam) موفق به اين كشف شدند.
اين دوربين توسط آژانس نيروي اتمي فرانسه (Commissariat � l��nergie Atomique) و بخش تلسكوپ هاوائي-فرانسه-كانادا ساخته شد. پير آستير يكي از دانشمندان مركز ملي پژوهشهاي علمي فرانسه مي گويد " حوضه ديد وسيع اين دوربين كه چهار قمر در يك تصوير آن جاي ميگيرد ، به ما اين توانائي را داد تا بطور همزمان و بسيار دقيق تعدادي ابرنواختر كه رويدادهاي بسيار نادري هستند را اندازه گيري كنيم.
ريچارد اليس ، پروفسور اختر شناسي در موسسه فن آوري كاليفرنيا اضافه مي كند" رصد هاي پيشرفته از ابرنواخترهاي دوردست مستقيم و فوري ترين شيوه اي است كه ما بواسطه آن مي توانيم در مورد انرژي تاريك اسرارآميز آگاهي حاصل كنيم. از لحاظ كيفي و كمي اين يك قدم بزرگ به جلو مي باشد."
اكنون بنظر مي رسد مشاهداتي كه توسط اين گروه بين المللي از اختر شناسان صورت مي گيرد نشاندهنده آن است كه انرژي تاريك مانند ثابت كيهاني بوده و در سرتاسر زمان و فضا بدون تغيير است. با اندازه گيري فاصله تا 71 ابر نواختر دوردست ، دانشمندان توانستند با اطمينان بسيار زياد مشخص كنند كه انرژي تاريك همين تاثير را بر روي نور ابر نواختر ها اعمال مي كند كه اين تاثير با فاصله ابر نواختر ها تغيير نمي كند. محققين سپس اين يافته را در يك معادله حالت قرار دادند كه رابطه بين فشار و چگالي را اندازه گيري مي كند. آنها دريافتند كه انرژي تاريك مي بايد كمتر از 85.- باشد كه بسيار نزديك به ثابت كيهاني انيشتين يعني 1- است.
پل پرلماتر كه پروفسور فيزيك دانشگاه كاليفرنيا است مي گويد" اين يافته ها نسل جديد و شگرفي از پژوهشهاي كيهانشناسي را با استفاده از رصد ابرنواختر بوجود مي آورند. اين اطلاعات از آنچه ما 10 سال پيش تصور مي كرديم شگرف تر مي باشند. اين يافته يك قدرداني واقعي از سازندگان اين تجهيزات ، تحليل هاي گروه پژوهشي و ديد علمي گستره جوامع علمي فرانسه و كانادا است." پروژه "جستجوي ميراث ابرنواختر" تلاشي بين المللي است كه از تصاوير تلسكوپ هاوائي-فرانسه-كانادا كه تلسكوپي 3.6 متري بر فراز كوه آتشفشاني خاموش Mauna Kea در هاوائي بهره مي برد. نتايج جديد بر اساس اطلاعات حدود 20 شب رصد است.
اما اين يافته ها يك سئوال ديگر را مطرح مي كنند: همفرودي كيهاني. بنظر مي رسد مشاهداتي مانند اين ثابت مي كنند ماده عادي و انرژي تاريك دقيقا در اين لحظه از زمان چگالي هاي مشابه دارند هرچند كه چگالي ماده از زمان انفجار بزرگ بطور مداوم در حال تحليل رفتن است. حتي انيشتين نتوانست دليل اين پديده را پيدا كند.

انتظار مي رود كه نتايج آينده دقت اين يافته ها را دو و يا حتي سه برابر دقيقتر از يافته هاي فعلي كنند و نهايتا اسرار باقيمانده در مورد ماهيت انرژي تاريك را آشكار نمايند.

نقل از پارس اسکای
نویسنده : فرشيد كريمي
-------------------------------------
امیدوارم قانع شده باشید ...
خداوند تاس بازی نمی کند. ( آلبرت آنشتاین )

aht_Astronomy

سپاس: 13

پست توسط aht_Astronomy »

smile015

ehmed

سپاس: 6

پست توسط ehmed »

انیشتین فقط در یک مورد اشتباه کرد و آن هم مربوط به مرکز دار بودن جهان بود که بعداً حرفش را پس گرفت و اما در مورد سرعت نور و قطار و زمان ما در مورد ساعتها اشتباه بزرگی را متوجه نشدیم و اون اینکه اگر منظور ساعت فیزیکی باشد که درک زمان از روی آن درست نیست ولی در مورد زمانی که انیشتین بایستی گفت که ما هر چه سرعت بیشتری داشته باشیم دریافت گذشته در زمان زودتر اتفاق میافتد تا جایی که به تناسب دنیای اطراف ما رسیدن به سرعت نور این دریافت را زودتر و به صفر میل میدهد نه اینکه ساعت مچی ما با ساعت بیرون قطار اختلاف خواهد داشت چون این ساعت ها هم زمانها را به ما نشان میدهد و دنیای ما روی این اختلاف زمان دریافت پدیده ها کار میکند و هیچ نقطه آغازینی برای زمان وجود ندارد البته از دید سه بعد مکانی و زمان در زمان حال نهفته است و گذشت از زمان حال را زمان مینامیم

نمایه کاربر
HajAmOo

سپاس: 3

پست توسط HajAmOo »

ما يه ساعت اتمي رو توي يه ماهواره دور زمين مي گردين و مي بينيم كه نسبت به همتاي زميني اش عقب افتاده!! زمان دريافت گذشته چطور براي اون ساعت عقب افتاده؟؟!

SHN

نام: شقایق نوری

پست توسط SHN »

ببینید نقطه نظرات دقیقا رو بروی هم قرار گرفتن ....
ما اگر بخوایم مفهوم زمان رو فارق از تاثیر خورشید بگیریم ؛ بنابر این چرا با دور شدن از خورشید - مثلا رو یه مدار دیگه - گذشت زمان با تاخیر نسبت به گذشت زمان رو ی زمین اتفاق می افته ؟؟؟؟؟
از یه طرف دیگه کسی نگفته که ما ساعت روی برج رو با اختلاف داشتن با ساعت روی مچ آلبرت آینشتاین در نظر گرفتیم !!!!
ما می گیم اگر قطار داره با سرعت نور حرکت می کنه , وقتی یه مسافت طولانیی رو طی میکنه ,برای جهان بیرون که دارای ساعت روی برج هست , جهان توی قطار توی زمان ایستاده - توی بازه ی صفر ثانیه - داره کار انجام میده ...
------------------------------------
چقدر زبان در بیان یک مسئله فیزیک عاجزه ... smile025
خداوند تاس بازی نمی کند. ( آلبرت آنشتاین )

نمایه کاربر
Sinasuperman

سپاس: 23

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

roshanfekr نوشته شده:از تمامي كاربران درخواست مي شود روي اين داستان خوب فكر كنند.
در يكي از كتاب ها خوندم و شايد هم شما اين داستان را هم تا به حال خونده باشيد.
روزي انشتين درون قطاري نشسته بود و به بيرون نگاه مي كرد. برج ساعت شهر را ديد و با خود گفت:
*اگر قطار با سرعت نور حركت كند گويا ساعت برج ايستاده است يعني زمان متوقف مي شود(گويا)
**در حاليكه ساعت مچي خودش با سرعت كم شروع به حركت مي كند!!
حالا سوال من..........
در قسمت* انيشتين دچار يك اشتباه شده است.اشتباهش چيست؟
در قسمت**باز هم مفهوم براي من گنگ است.توضيح دهيد چرا؟
اما يا اين داستان از زبان انشتين نبوده يا در غير اينصورت هر دو اشتباه اند.بخصوص در قسمت*
من ميتونم هر دو رو به طوريكه كاملا صحيح به نظر بياد بيان كنم.
لطفا نظراتتان را بدهيد!!! شهريور جوابشو مي دم.. smile057
دوستان عزیز و گرامی با سلامی دوباره به همه ی شما عزیزان من دوباره پس از شارژ کردن ADSL ام بازگشتم تا دوباره شما را کمی اذیت کنم.( smile015 )
دوست عزیز در مورد پاسخ شما فکر می کنم در یکی از تاپیک ها جوابتان را به صورت کامل دادم و دیگر نیازی به پاسخ شما در مورد در شهریور ماه نیست! در ضمن باید بدانید سوالتان بسیار بسیار ساده است که در مباحث مربوط به نسبیت واقعاً بخش کوچکی را نیز اشغال نمی کند. گرامی عزیز فکر می کنم خودتان بدانید در کدام تاپیک به سوالتان جواب داده شده است! اگر نمی دانید با کمی گردش در فضای تالار نسبیت می توانید به راحتی تاپیک مربوطه را بیابید.
ارادتمند همه ی شما عزیزان گرامی
سینا سوپرمن(س.ج)
( smile072 )
. معما را در اینجا اینجابیابید..
. دیدن این رو از دست ندید.
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

نمایه کاربر
roshanfekr

تماس:

پست توسط roshanfekr »

با توجه به مطالعه تمامي نظرات تا اين جا نكاتي را بايد بيان كنم:
HajAmOo
اگر قصد داريد با نوشتن اين جور مطالب پستهاتون رو زياد كنيد تا ستاره هاتون روشن شن و به درجه استاد بزرگي برسيد بايد بگم كه نيازي به اين همه سختي نيست .از نظر من شما استاد بزرگ كه هيچ، دانشمند بزرگ قرن هستيد.
آياز
مطالب شما در مورد نسبيت را زياد خوندم و شك ندارم كه جزء5 نفر برتر اين تالار هستيد.درسته كه موضوع مورد بحث من ساده بود ولي دوست داشتم نظر شما را هم بدانم.بهر حال از همين پيام ارسالي جالب شما باز متشكرم.
Legionnaire
اين مطلب رو از كتابچه اي با عنوان انشتين خوندم.فكر ميكردم كه اين داستان را همه شنيده اند...!به هر حال شايد اين مطلب دروغ باشه و از زبان انشتين نباشه.به هر حال بازم خوشحال مي شدم اگه نظرتون رو باز ميداديد.در ضمن اين كه شما فكر كنيد منظور من پا درآوردن ساعت باشه فكر كنم همه رو خندونده باشيد!!!از تمامي حاضرين درخواست ميشود با خواندن اين تاپيك تنها اعلام كنند انشتين اشتباه كرده يا نه؟هر كسي هم كه اين داستان رو تا حالا شنيده اعلام كند.متشكر
SHN
از نظر شما متشكرم.ولي من از يك راه ديگه براي پاسخ به اين سوالات رسيده ام.باز هم از نظر شما متشكرم.در ضمن براي من كه هيچ ،فكر كنم براي همه موضوع ارساليتون در مورد ابرنواختر(اين كه اصلا ربطي به اين تاپيك نداره)عجيب باشه.ميتونستيد به عنوان يك تاپيك جديد اين موضوع رو اعلام ميكرديد.
aht_Astronomy
نظرتون رو ميتونستيد با كلمات بيان كنيد!!در غير اينصورت من باز فكر ميكنم شايد شما هم از خرقه حاج عمو باشيد!!
ehmed
از نظر جالبتون متشكرم.منتظر جواب نهايي من باشيد.اونجا ميتونيد من رو رسما به خاك بندازيد يا برعكس!!
HajAmOo
از اين مطلب دومتون خوشم اومد.كاش توي يك تاپيك جدا بيانش ميكرديد.بهش حتما فكر خواهم كرد.فعلا كه جوابي ندارم.
SHN
واقعا چقدر زبان در بيان يك مساله فيزيك عاجزه........
Sinasuperman
متشكرم.حتما به دنبالش ميرم.در ضمن خودم قبول دارم كه اين مطلب بسيار ساده است.اميدوارم از ورود من خنگ به اين سايت ناراحت نشده باشيد.اما امروزه دانشمنداني نظير هاوكينگ سعي دارند با نوشتن كتابهايي به زبان ساده مطالب فيزيك را براي همه به صورت قابل فهم بيان كنند واين هنر است.اميدوارم اين حرف رو به ديگر كاربران ديگر نزنيد.تشكر smile072
...
زندگی تکراری نیست
هیچ چیز لذت بخش نیست
نمی دانم!
...

نمایه کاربر
Sinasuperman

سپاس: 23

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

roshanfekr نوشته شده:متشكرم.حتما به دنبالش ميرم.در ضمن خودم قبول دارم كه اين مطلب بسيار ساده است.اميدوارم از ورود من خنگ به اين سايت ناراحت نشده باشيد.اما امروزه دانشمنداني نظير هاوكينگ سعي دارند با نوشتن كتابهايي به زبان ساده مطالب فيزيك را براي همه به صورت قابل فهم بيان كنند واين هنر است.اميدوارم اين حرف رو به ديگر كاربران ديگر نزنيد.تشكر
( smile072 )
. معما را در اینجا اینجابیابید..
. دیدن این رو از دست ندید.
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

za_se7en_stars

تماس:

پست توسط za_se7en_stars »

سلام من فكر مي كنم منظور انيشتين از قسمت اول اين بوده كه چون قطار با سرعت نور حركت مي كنه و ما براي ديدن عقربه هاي ساعت نياز به نوري داريم كه از اون عقربه به چشم ما بخوره بنابراين نوري كه از عقربه مياد تا به چشم ما برخورد كنه سرعتش با سرعت قطار يكيه و هيچ وقت به چشم ما نمي رسه و ما فقط عقربه رو روي همون جاي قبليي كه قرار داشت مي بينيم
آگاهي و ماده تنها دو جنبه ي مختلف از يك چيز بنيادي و واحدند. "ديويد بوهم"

za_se7en_stars

تماس:

پست توسط za_se7en_stars »

و در مورد ساعت خودش هم دقيقاً متوجه نشدم كه چرا، اما فكر مي كنم به اين قضيه ربط داره كه مثلاً وقتي ما تو ماشين نشستيم و با يه سرعتي حركت مي كنيم عقربه هاي ساعت مچيمونو درست مي بينيم ،چون سرعتي كه ما دارم باهاش حركت مي كنيم، ساعتمون هم داره با همون سرعت حركت مي كنه. و به خاطر همين به نظر مياد ما و ساعتمون نسبت به هم حركت نداريم اما تو سرعت هاي بالا در حد سرعت نور ديگه اين رابطه صادق نيست و اگر هم ما و هم ساعتمون با سرعت نور حركت كنيم همه چيز مثل شرايطي نيست كه انگار هيچ كدوممون نسبت به هم حركت نداريم.
آگاهي و ماده تنها دو جنبه ي مختلف از يك چيز بنيادي و واحدند. "ديويد بوهم"

نمایه کاربر
roshanfekr

تماس:

پست توسط roshanfekr »

za_se7en_stars نوشته شده:سلام من فكر مي كنم منظور انيشتين از قسمت اول اين بوده كه چون قطار با سرعت نور حركت مي كنه و ما براي ديدن عقربه هاي ساعت نياز به نوري داريم كه از اون عقربه به چشم ما بخوره بنابراين نوري كه از عقربه مياد تا به چشم ما برخورد كنه سرعتش با سرعت قطار يكيه و هيچ وقت به چشم ما نمي رسه و ما فقط عقربه رو روي همون جاي قبليي كه قرار داشت مي بينيم
عالي بود. 50% راه رو رفتين.
حالا روي همين جوابتون دوباره فكر كنيد.من هم اول به همين جواب رسيدم و مطمئنا انشتين هم جوابش همين بوده كه شما گفتيد.
ولي اشتباهي در كار است. به داستان دوباره توجه كنيد و همين جوابتون رو اصلاح كنيد تا اشتباه انشتين رو شود.
...
زندگی تکراری نیست
هیچ چیز لذت بخش نیست
نمی دانم!
...

ارسال پست