جذر اعداد مثبت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

highness_kt

Re: جذر اعداد مثبت

پست توسط highness_kt »

وقتی شما صحبت از رادیکال یک عدد (مثلاً 4√) میکنی ، یعنی یک عدد مشخص که فقط یک معادل صحیح یا گنگ داره. عدد حقیقی 4√ نمیتونه دو مقدار متفاوت داشته باشه، مثل اینکه بگیم 1=5 !
حق با شماست
رادیکال یک عدد را با ریشه دوم اصلی آن نشون می دیم ولی ( تاکید ) هر عدد دو ریشه دوم داره .
رادیکال x ( بنا به قرار داد ) ما رو به ریشه دوم اصلی که بدون علامته ( قدر مطلق )می رسونه .( lxl=sgn(x)*x)
اما حالا معادله x² = 4 را در نظر میگیرم ، دو جواب دارد: x=+2 و x=-2 .
منظور از 4√ کلیه اعدادی نیست که اگر بتوان ۲ برسند ۴ می شود ، بلکه تنها عدد مثبتی است که اگر بتوان ۲ برسد نتیجه چهار شود.
دوست خوبم شما به ریشه دوم اصلی اشاره می کنید که بنا به قرار داد نامنفی هست و به همین دلیل در نامساوی ها رادیکال ها نامنفی در نظر گرفته می شن اما ریشه دوم به معنای کلی در ریاضیات به ریشه های معادله ی بالا می گن و هر دو قابل قبول هستند و هر دو ریشه ی عدد 4 هستند .
لینکی که بالا دادم رو حتما مطالعه کنید .
ولی چطور اثبات می شود که براستی تنها یک عدد مثبت این خاصیت را دارد و چرا مثلاً دو تا یا بیشتر نباشد؟
علت آنستکه اعداد رادیکالی( یعنی اعداد صحیح و عملگر رادیکال) جزو اعداد حقیقی هستند و از خواص اعداد حقیقی آنستکه هیچ دو عدد متمایزی برابر نیستند
معمولا دانش آموزان این قسمت ها رو از بدیهاتی که اثبات لازم ندارند در نظر می گیرن .
با اثبات یک به یک بدون تابع رادیکال x هم میشه این نتیجه رو استدلال کرد. به نظرم کار با عملگر ها ( در حالت کلی ) سخت تر از کار با تابع ها باشه . من خیلی باهاشون آشنا نیستم .
اگر برای شما امکان داره با استفاده از قوانین عملگر ها هم این اثبات رو بزارید .
ممنونم smile072
بی استخوان ترین بوده بودم
که درهزارجای تنم چوب فروکرده بودند
تا ایستادنی کثیف وخونین،
تا بند بند از هم رهیده .
ژپتوی خرفت
به خیالش مرا زنده کرده است،
هرچه هم نه راست
پینوکیو که نبوده بودم.
نیستی سزاوارترم بود.
فرشته زبانم را برید
که پدر پیرم را ناسزا نگویم.
حالا به حرمت کدام واسطه
گناه نکرده ام امرزیده شده
نمیدانم ...
من از هر چه نجات دهنده است بیزارم

AliHagigat

سپاس: 6

پست توسط AliHagigat »

من اصطلاح ریشه دوم اصلی و فرعی رو برای اولین بار از جناب highness_kt شنیدم!!
نویسنده سوءال صریحاً صحبت از رادیکال ۴ میکنه که جوابش منحصر به فرده، صحبت از ریشهٔ یک معادلهٔ درجه دو یا ارزیابی یک نامساوی نیست که شما مطرح کردید!
چیزی که نویسنه شبهه ایجاد کرده اینکه چرا رادیکال ۴ فقط ۲ میشه ، پس ۲- چی؟ چون ۲- بتوان ۲ هم ۴ میشه! دلیل آن این است که رادیکال ۴ یک عدد منحصر به فرد حقیقی است و فقط ۲+ است نه چیز دیگری!
اشکال این است که 4√ از زمین تا آسمون با x² = 4 متفاوت است! اولی یک عدد است، دومی یک معادله خطی درجهٔ دوم با ضرائب ثابت است. هدف در اولی پیدا کردن یک عدد مثبت است، در دومی جمیع اعدادی که معادله را satisfy کنند.....
در نامساویها کجا رادیکال ها نامنفی در نظر گرفته می شوند؟ در کدام حوزه اعداد بحث می شود؟.....
جواب شما به این سوال غلط است!
در مورد تا کید شما روی ریشه باید گفت طرح این سوال به صورت ریشهٔ ۴ دقت کافی ندارد و در هر حال به یکی از دو صورت عدد یا معادله تبدیل می شود.
کدام لینک رو شما گذاشتید که من بخونم؟!!! لینکی نبود ......

highness_kt

پست توسط highness_kt »

کدام لینک رو شما گذاشتید که من بخونم؟!!! لینکی نبود ......
عذر می خوام .
زمانی که پست رو دادم ، اولین پست صفحه 2 شده و من به این فکر که در صفحه اول نشون داده میشه ، آدرس بالا رو دادم ولی عکس با آدرس بالای پست اولی شما بود و من فکر کردم خودتون قبلا این رو دیدید .

http://en.wikipedia.org/wiki/Square_root
من اصطلاح ریشه دوم اصلی و فرعی رو برای اولین بار از جناب highness_kt شنیدم!!
سری به لینک بالا بزنید ( این دفعه حتما لینک بالا رو درست نوشتم ! ) به همین نتیجه می رسید ، من از خودم نمی گم دوست خوبم، به رفرنس های نوشته نگاهی بندازید .
نویسنده سوءال صریحاً صحبت از رادیکال ۴ میکنه که جوابش منحصر به فرده، صحبت از ریشهٔ یک معادلهٔ درجه دو یا ارزیابی یک نامساوی نیست که شما مطرح کردید!
این سوال مطرح شده هست :
چرا جذر يه عدد مثبت زير راديكال مثبت ميشه ؟ مثلا" جواب راديكال چهار ، ميشه مثبت دو . در صورتيكه اگر مثبت دو يا منفي دو رو به توان دو ببريم جواب چهار ميشه .
کسی که سوال رو می پرسه این رو مورد پرسش قرار می ده که وقتی -2 *-2 =4 پس چرا رادیکال 4 رو صرفا 2 در نظر می گیریم ؟
که جوابش اینه که ریشه های دوم 4 اعداد -2 و 2 هستن ولی وقتی رادیکال عدد رو تعریف می کنیم از ریشه دوم اصلی ( principal square root) که نامنفی هست استفاده می کنیم و تابع رادیکال x قراردادی است .( تفاوت رادیکال و ریشه دوم )
چیزی که نویسنه شبهه ایجاد کرده اینکه چرا رادیکال ۴ فقط ۲ میشه ، پس ۲- چی؟ چون ۲- بتوان ۲ هم ۴ میشه! دلیل آن این است که رادیکال ۴ یک عدد منحصر به فرد حقیقی است و فقط ۲+ است نه چیز دیگری!
خوب من هم همین رو میگم !
دو ریشه دوم داریم ولی برای رادیکال عدد نامنفی رو در نظر می گیریم که این حرف کاملا درسته .
اشکال این است که 4√ از زمین تا آسمون با x² = 4 متفاوت است! اولی یک عدد است، دومی یک معادله خطی درجهٔ دوم با ضرائب ثابت است. هدف در اولی پیدا کردن یک عدد مثبت است، در دومی جمیع اعدادی که معادله را satisfy کنند.....
می تونم بپرسم چطور رادیکال 4 رو به این صورت نوشتید ؟
متوجه تفاوت معادله با رادیکال عدد بودم و هستم اما هیچ فرقی وجود نداره .شرط اول عدد رادیکال a اینه که در معادله x^2=a صدق کنه .
رادیکال عدد همیشه جز مجموعه جواب دوتایی این معادله که ریشه های دوم عدد a رو مشخص می کنن هست یعنی رادیکال ریشه دوم عدده اما با 1 شرط اضافه که نامنفی بودن اونه .( توجه کنید که ما از کل به جز می رسیم ، از ریشه های دوم عدد a به رادیکال a )
در نامساویها کجا رادیکال ها نامنفی در نظر گرفته می شوند؟ در کدام حوزه اعداد بحث می شود؟
برد تابع رادیکال x ؟
در همه نامعادله ها رادیکال ها نامنفی فرض می شن .
این بدیهیه ،نمی دونم شاید منظورتون چیز دیگه ای باشه .
جواب شما به این سوال غلط است!
در مورد تا کید شما روی ریشه باید گفت طرح این سوال به صورت ریشهٔ ۴ دقت کافی ندارد و در هر حال به یکی از دو صورت عدد یا معادله تبدیل می شود.
من معمولا همیشه تو انتقال چیز هایی که می خوام بگم مشکل دارم اما مطمئنم پاسخ این سوال درست نوشتم و تونستم منظورم رو درست و کامل برسونم .
شما سوال رو به منحصر به فرد بودن رادیکال عدد ربط دادید اما منظور شخصی که پرسیده ( اینطوری که من می تونم برداشت کنم ) اینه که چرا -2 رو هم نمی نویسیم ( تفاوت رادیکال و ریشه دوم که قبلا توضیح دادم )
اگر سوال اینجاست چرا منحصر به فرده خوب با اثبات یک به یک بودن رادیکال x میشه تناظر یک به یک بین هر عدد و رادیکالش رو نشان داد ( هر عدد فقط یک رادیکال داره ( چون بنا به تعریف ها می توان نتیجه گرفت تابع است ) و رادیکال هر عدد فقط متعلق به خودشه ( چون یک به یکه ) .
اما به نظر من دوستمون تفاوت ریشه دوم و رادیکال رو نمی دونست .

ممنون از تبادل نظر با شما آقای AliHagigat .اگر می بینید ایرادی به چیز هایی که نوشتم وارده یا مشکلی با اون ها هست .ممنون می شم که همین جا بگید تا خواننده ها هم به اشتباه نیافتند .
تا ایستادنی کثیف وخونین،
تا بند بند از هم رهیده .
ژپتوی خرفت
هرچه هم نه راست
پینوکیو که نبوده بودم.
نیستی سزاوارترم بود.
فرشته زبانم را برید
حالا به حرمت کدام واسطه
نمیدانم ...

نمایه کاربر
خروش

سپاس: 2067

پست توسط خروش »

اكنون كه بحث شما ياد آور داستان عنب، ازوم، انگور و استافيل مولوی است، من نيز سُس خود را بدان می افزايم.

همچندی x^2 - 4 محور x ها را در دو نقطه 4√+ = 2+ و
4√- = 2- می بُرد.
----------------------------------------------------------
پی نوشت: واژه همچندی (معادله) در بالا در خور نيست. بايد واژه "پيگر" به چم تابع= فونكسيون =فانكشن را بكار می بردم.
آخرین ویرایش توسط خروش یک‌شنبه ۱۳۸۷/۹/۲۴ - ۱۵:۰۲, ویرایش شده کلا 1 بار
گفتم به شیخ شهر كه كارت ریاست، گفت
آنكس كه شیخ هست و ریاكار نیست، كیست

doost

سپاس: 5

پست توسط doost »

یه فکری برای فرمول نویسی بکنید smile049 smile054

جذر تابع است نه تنها جذر که جمع وضرب وتوان هم تابع هستند ضرب المثل دو دوتا چهارتا نیز بیان دیگر تابع بودن ضرب است بنابراین طبق تعریف تابع یک ایکس دو مقدار متمایز نمیتواند بگیرد اگر درزیر رادیکال x به توان دو هم رسیده باشد که یعنی میتواندمثبت یا منفی باشد ولی y تنها میتواند قدر مطلق x باشد یعنی مثبت
y=radical(x^2)
y فقط قدر مطلق x است
y=-radical(x^2
y فقط منفی قدر مطلق xاست
به عنوان تابع دامنه جذر همواره اعداد مثبت ولی برد ان یا اعداد منفی ویا اعداد مثبت باید تعیین شود واگر هردو اعداد مثبت ومنفی باشد از تابع بودن خارج وتبدیل به یک رابطه خواهد شد اگر اصطلاح جذر را با ریشه یکی بگیریم باید بگیم 4 دوریشه متمایز دراعداد حقیقی دارد
ولی چون اعداد مثبت به طبیعت بشر نزدیکتر هستند وزودتر شناخته شده اند اولین پاسخ 2 خواهد بود مگر انکه شروط اضافه تری در سوال تعیین شده باشد
چه نوع فایل هایی میشه اپلود کرد؟؟؟؟؟؟؟

doost

سپاس: 5

پست توسط doost »

رادیکال 4 اگه پشت رادیکال منفی نباشه یعنی 2
پس در جواب جذر 4 چیه باید گفت که اگه سوال برای دست یابی به 2 یا منفی 2 طرح شده باید شروط بیشتری را بیان بکند
اوضاع اینترنت که وحشتناکه
فرمول نویسی هم تعطیله
فایل هم نمیشه اپلود کرد
smile097 smile097 smile097

sophie

تماس:

پست توسط sophie »

AliHagigat نوشته شده:اما حالا معادله x² = 4 را در نظر میگیرم ، دو جواب دارد: x=+2 و x=-2 .
يعني جواب معادله x² = 4 رو اينطوري نمي نويسيم 4√ =x كه در اينصورت جواب معادله بايد بشه +-2 ، چون ما توي مدرسه معمولا اينطور معادله هايي رو از همين روش حل مي كنيم ؟
highness_kt نوشته شده:ریشه های دوم 4 اعداد -2 و 2 هستن ولی وقتی رادیکال عدد رو تعریف می کنیم از ریشه دوم اصلی ( principal square root) که نامنفی هست استفاده می کنیم
فكر مي كنم اشتباه من دقيقا همين بود .
از اينكه همتون سعي كردين سؤال منو جواب بديد خيلي ممنون . smile038 فكر مي كنم ديگه جوابمو گرفته باشم . smile020

sophie

تماس:

پست توسط sophie »

doost نوشته شده: پس در جواب جذر 4 چیه باید گفت که اگه سوال برای دست یابی به 2 یا منفی 2 طرح شده باید شروط بیشتری را بیان بکند
منظور شما از شروط بيشتر چيه ؟

highness_kt

پست توسط highness_kt »

خروش نوشته شده:اكنون كه بحث شما ياد آور داستان عنب، ازوم، انگور و استافيل مولوی است، من نيز سُس خود را بدان می افزايم.

همچندی x^2 - 4 محور x ها را در دو نقطه 4√+ = 2+ و
4√- = 2- می بُرد.
smile055

همین رو می خواستم بالا بنویسم .
که یکی میگه 5*6=30
یکی میگه نه 10*3=30
و آخری میگه همتون اشتباه می کنید چون 2*15 =30

smile055
تا ایستادنی کثیف وخونین،
تا بند بند از هم رهیده .
ژپتوی خرفت
هرچه هم نه راست
پینوکیو که نبوده بودم.
نیستی سزاوارترم بود.
فرشته زبانم را برید
حالا به حرمت کدام واسطه
نمیدانم ...

AliHagigat

پست توسط AliHagigat »

جناب somi باز هم اشتباه!! x=√4 به معنی x=+2 و x=-2 نیست! جواب فقط وفقط x=+2 است.
جواب x² = 4 میشه: x|=√4| یا x=+2 و x=-2 .
جناب highness_kt که نوشتید :
شرط اول عدد رادیکال a اینه که در معادله x^2=a صدق کنه .....
یعنی شرط اول عدد رادیکال ۴ اینه که در معادله x^2=4 صدق کنه، پس x=-2 چون ۲- هم در این معادله صدق میکنه! که غلطه!
وقتی میگی 4√ یعنی فقط ۲+! شما نوشتی فرقی نداره بین معادله و عدد، که خیلی هم فرق داره.
آنچه شما خوندی در مقاله یک تفسیر دلبخواه و اختیاری از کلمه جذر است. جملهٔ تفسیری جذر ۴ چیست با سیمبل 4√ خیلی متفاوت هستند.

در سوال از جذر ۴ باید پرسیده شود منظور چیست، 4√ است یا تعبیر مقاله در مورد جذر یا رادیکال(یعنی جمیع مقادیری که توان ۲ آن ها ۴ بشود). به جز این مقاله حتی خیلی ها جذر ۴ رو همان مقدار مثبت فرض میکنند، میشه گفت این سوال دو پهلو است، هم توش صحبت از رادیکال ۴ بود و هم جذر ۴ که دیدیم حالت تعبیر تفسیری داشت.

در نامساویها ما رادیکال رو مثبت نمیگیریم بسته به اینستکه فرجه رادیکال چه باشد که اگر فرد باشد به شرط اینکه قدر مطلق اعداد زیر رادیکال بزرگتر از یک باشند جهت نامساوی تغییر نخواهد کرد و میتونیم از طرفین ریشه بگیریم. در ضمن اگر حوزهٔ اعداد مختلط هم بررسی شود میتونیم در معادلات ریشه زوج هم بگیریم حتی اگر عبارت زیر رادیکال منفی باشد.
جناب somi من بیشتر از highness_kt نگران شما هستم که بلاخره جواب سوال رو گرفتید؟ جوابهای highness_kt شما رو بیشتر گیج نکنه.
هدف من رفع ابهام از سوال جالبی بود که somi مطرح کرد........

highness_kt

پست توسط highness_kt »

راستش جناب AliHagigat دیگه خنده ام میگیره میخوام چیزی بنویسم . smile039
خیلی بی مورد داریم بحث می کنیم .( همون جریان عنب، ازوم، انگور و استافيل )
یعنی شرط اول عدد رادیکال ۴ اینه که در معادله x^2=4 صدق کنه، پس x=-2 چون ۲- هم در این معادله صدق میکنه! که غلطه!
=>
شرط اول عدد رادیکال a اینه که در معادله x^2=a صدق کنه .
رادیکال عدد همیشه جز مجموعه جواب دوتایی این معادله که ریشه های دوم عدد a رو مشخص می کنن هست یعنی رادیکال ریشه دوم عدده اما با 1 شرط اضافه که نامنفی بودن اونه
آنچه شما خوندی در مقاله یک تفسیر دلبخواه و اختیاری از کلمه جذر است. جملهٔ تفسیری جذر ۴ چیست با سیمبل 4√ خیلی متفاوت هستند.
=>
که جوابش اینه که ریشه های دوم 4 اعداد -2 و 2 هستن ولی وقتی رادیکال عدد رو تعریف می کنیم از ریشه دوم اصلی ( principal square root) که نامنفی هست استفاده می کنیم و تابع رادیکال x قراردادی است .( تفاوت رادیکال و ریشه دوم )
در نامساویها ما رادیکال رو مثبت نمیگیریم بسته به اینستکه فرجه رادیکال چه باشد که اگر فرد باشد به شرط اینکه قدر مطلق اعداد زیر رادیکال بزرگتر از یک باشند جهت نامساوی تغییر نخواهد کرد و میتونیم از طرفین ریشه بگیریم. در ضمن اگر حوزهٔ اعداد مختلط هم بررسی شود میتونیم در معادلات ریشه زوج هم بگیریم حتی اگر عبارت زیر رادیکال منفی باشد.
منظور از رادیکال همان سمبلی بود که متاسفانه شما نگفتید که چه طور باید اون رو نوشت که بدیهیه که چون با فرجه 2 هست مثبته و من صحبت از فرجه فرد نکردم .
همین طور از اعداد مختلط ، چون قبل از من و شما افراد دیگه ای کلا این بحث رو شروع و تموم کرده بودند .

به هر حال بازم ممنونم از شما و وقت و دقتی که اولی را به خرج دادید و دومی رو نه smile039
smile072
تا ایستادنی کثیف وخونین،
تا بند بند از هم رهیده .
ژپتوی خرفت
هرچه هم نه راست
پینوکیو که نبوده بودم.
نیستی سزاوارترم بود.
فرشته زبانم را برید
حالا به حرمت کدام واسطه
نمیدانم ...

نمایه کاربر
خروش

پست توسط خروش »

AliHagigat نوشته شده: [..]
جواب x² = 4 میشه: x|=√4|
[..]

........
نادرست است. پاسخ آن تنها x|=√4| نيست.
پاسخ آن x (نه |x| ) است كه برابر
AliHagigat نوشته شده: [..]
جواب x² = 4 میشه: x|=√4| یا x=+2 و x=-2 .
[..]
........
درست است.
-------------
به گمانم من هم اسير "عنب"، انگور... شدم و منظور AliHagigat گرامی كه نوشت جواب x² = 4 میشه: x|=√4| یا ...
x درون |x| است و نه |x|.

AliHagigat

پست توسط AliHagigat »

به اتحاد زیر توجه کنید:
| x ∈ ℜ: √x² = |x ∀
در لینک زیر و تعریف square root جواب اومده:
http://en.wikipedia.org/wiki/Table_of_m ... al_symbols
یک بار دیگه معادله رو حل میکنم:
x² = 4 ⇒ √x² = √4 ⇒ |x| = 2 ⇒ x=+2 or x=-2
√x² دو جواب داره : x , +x- ولی 4√ یک جواب منحصر به فرد داره: 2+. هر چند x²√ دو جواب داره ولی هر دو آنها مثبت یا صفر هستند.
فکر کنم دیگه همه متفق القول شدیم .....

نمایه کاربر
خروش

پست توسط خروش »

AliHagigat نوشته شده:به اتحاد زیر توجه کنید:
| x ∈ ℜ: √x² = |x ∀
[…]
یک بار دیگه معادله رو حل میکنم:
x² = 4 ⇒ √x² = √4 ⇒ |x| = 2 ⇒ x=+2 or x=-2
[…]
..
كاملا درست است.

AliHagigat نوشته شده:
[…]
x²√ دو جواب داره : x , +x- ولی 4√ یک جواب منحصر به فرد داره: 2+. هر چند x²√ دو جواب داره ولی هر دو آنها مثبت یا صفر هستند.
فکر کنم دیگه همه متفق القول شدیم .....
نادقيق و ضد و نقيض است.

AliHagigat

پست توسط AliHagigat »

x²√ دو جواب داره که مثبت یا صفر هستند (x , x-)، این دو جواب از لحاظ سیمبولیک و شکلی متفاوت ولی از لحاظ عددی مقداری یکسان دارند و جواب هر دو بلاخره میشه رادیکال x بتوان دو
x²√ در عبارات جبری ظاهر میشه و برای اون باید هر دو شکل (x , x-) با فرض های x مثبت و x منفی در نظر گرفته شه.....

ارسال پست