نیروی بین دو پروتون

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
DR.A

سپاس: 2

نیروی بین دو پروتون

پست توسط DR.A »

درود smile072
دوستان من یه سوال دارم. طبق قانون کولن نیروی بین دوبار الکتریکی با مجذور فاصله رابطه عکس داره.
دو پروتون رو تصور کنید که به هم برخورد می کنن.وقتی به هم بخورن مگه فاصله صفر نمیشه؟ یعنی بینهایت نیرو به هم وارد می کنند؟
smile042

user8604

سپاس: 877

Re: نیروی بین دو پروتون

پست توسط user8604 »

هر چی انرژی پروتونها بیشتر باشه در برخورد به هم نزدیکتر میشن و نیروی دافعه هم بیشتر میشه تا دو ذره رو از هم دور کنه. هیچ وقت فاصله صفر نمیشه.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

عزیز جان پس تو شتاب دهنده ها که دوتا پروتون باهم برخورد میکنن و به ذرات بنیادینشون تجزیه میشن چی؟
دوست عزیز واگرایی های فیزیکی، مشکلات روابط هستند که زیاد دقیق نیستن، مثلا گرانش هم وقتی فاصله صفر میشه باید قدرتش بینهایت شه چرا اونو در نظر نمیگیرید؟ من احساس میکنم واگرایی ها خودشون خودشون رو خنثی میکنن. چیزی شبیه به بینهایت حالت اندرکنش دو ذره در نمودارای فایمن

user8604

پست توسط user8604 »

در صورتی که سرعت به اندازه کافی زیاد باشه و ذره بنیادی نباشه، اونوقت در نتیجه برخورد اتفاقات خاصی میفته.
و محض اطلاع تو که حرف از تجزیه به ذرات بنیادی پروتون میزنی چه طور نمیدونی کوارک به صورت آزاد یافت نمیشه؟!!
ولی برای پرسش کننده همون جواب کافیه . همین که بدونه منظور از برخورد، نزدیک شدن هست و نه برخورد واقعی!

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

بله میدونم کوارک به شکل آزاد یافت نمیشه و چیزی هم در مورد آزاد یافت شدنش نگفتم، ظاهرا شما هم برداشت اشتباه خودتون رو به من اشتباها نسبت دادید.بهر حال آزاد یافت شدن کوارک یا نشدنش هیچ ربطی به پست تاپیک نداره و در نتیجه اهمیتی هم نداره. و بله برای روشنتر شدن بعد از برخورد اجرام جدیدی به وجود میان که نسبت به ذراتی که برخورد کردن بسیار پرجرم ترن، چون انرژی ذرات و خود اون ذرات به شکل جرمه جدیدی خودش رو نشون میده و نه کوارک های مجزا.
میشه منظورتون رو از غیر واقعی بودن برخورد یکم روشن تر کنید؟

user8604

پست توسط user8604 »

paradoxy نوشته شده:بله میدونم کوارک به شکل آزاد یافت نمیشه و چیزی هم در مورد آزاد یافت شدنش نگفتم، ظاهرا شما هم برداشت اشتباه خودتون رو به من اشتباها نسبت دادید.

paradoxy نوشته شده:عزیز جان پس تو شتاب دهنده ها که دوتا پروتون باهم برخورد میکنن و به ذرات بنیادینشون تجزیه میشن چی؟

این اظهار نظرت به وضوح نشون میده که این قضیه رو نمیدونستی و سریع فقط خواستی یه نظر مخالف بدون اطلاع و فکر رو ارائه بدی!

ذرات بنیادی پروتون کوارکها هستند و اگر قرار بشه پروتون ها به ذرات بنیادیشون تجزیه بشن یعنی به کوارکهاشون تجزیه میشن . و این یعنی کوارک به صورت آزاد یافت میشه! که کاملا اشتباهه. و هیچ برداشت غیر از این نمیشه از جملت داشت.
----------------
paradoxy نوشته شده:میشه منظورتون رو از غیر واقعی بودن برخورد یکم روشن تر کنید؟

منظور رو قبل از جمله روشن کردم. برخوردی که پرسش کننده انتظار داره یعنی صفر شدن فاصله دو ذره! در حالی که در هیچ برخوردی این اتفاق نمیفته. فقط ذرات یا اجسام، بسته به انرژیشون به هم نزدیک و بعد دفع میشن.

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

شما فرض کنید که دو کره به هم برخورد می کنن، هنگام برخورد هم باز فاصله ای دارند به و اون فاصله در حقیقت فاصله قطر های کره هاست.
می تونید همین رو فرض بگیرید چون ذرات بالاخره حجم اشغال می کنند و حتی در برخورد، باز از هم فاصله دارند.
اما این تنها برای درک بود، در حقیقت از یه حد خاصی که به هم نزدیک تر بشن نابودی اتفاق می افته قبل از اینکه واقعا به هم برخورد کنن و فاصله صفر بشه.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

من مثل بعضیا کل کل نمیکنم تو انجمن، جوابتو دادم، دیگه فکر نمیکنم نیازی باشه ادامه بدم. غلط هم نگفتم، پروتون ها explode میشن. اما ذرات مستقل به جا نمیزارن.برداشت اشتباه کردی، توضیحشم دادم. ضمن اینکه فکر نمیکنم خودتم خیلی بیشتر از من بدونی، کمترم میدونی چون به وضوح من خواستم بیشتر ازین نزدیک شدن و دفع شدن توضیح بدی ولی خودت دوباره جملت رو تکرار کردی.اصلا غلطه از نظر من دفع شدنشون، انرژی کافی باشه هرچیزی ممکنه.عبارت protons collide رو توصیه میکنم یه سرچ بزنی. با تاکید زیاد روی collide,ضمن اینکه توجه نداری فاصلشون کمتر از ده به توان منفی پونزده بشه، دیگه اینجا فقط نیروی کلنی نداریم، نیرو های دیگه ای هم وارد میشن.

جناب‌ you see
مثلا در بعضی سیاه چاله ها ، وقتی تمام جرم روی یه نقطه خاص متمرکز میشه و به عبارتی تکینگی به وجود میاد، بازهم میتونیم بگیم اون نقطه حجم داره؟ حال فرضا جسمی به اون تکینگی نزدیک شه و باهاش برخورد کنه چطور؟

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

در مورد تکینگی جایی خوندم که سیاهچاله ها حجمی به اندازه چند سانتی متر رو اشغال می کنند.
یعنی به هر حال اگر چه افق رویدادی هست و تکینگی هم هست و این داستانا، اما به هر حال فضا اشغال می کنه، هر چند اندک.
این اندک هم منطقا نمی تونه از حد پلانک کمتر باشه درسته؟
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

آخه منم جایی خوندم نظریات کوانتوم و نسبیت عام تو تکینگی ها از کار میوفته، برای همین تصور میکنم از حد ثابت پلانک این منطقه علی الاصول باید کمتر باشه، اما راجب اندازه افق رویداد، یه هفت هشت نوع فکر کنم سیاه چاله داریم که دوباره خوده خود اونا به بی مو و چرخان و اینا تقسیم میشن و .... فکر میکنم نوع خاصیش هست که تکینگیش به اون اندازه حجم نمیگیره.

ارسال پست