برای راه اندازی یك مجله علمی فیزیک همفکری لازم دارم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
khaharjoon

نام: مریم عسگرپور

محل اقامت: تبریز

سپاس: 3

برای راه اندازی یك مجله علمی فیزیک همفکری لازم دارم

پست توسط khaharjoon »

سلام
دوستان من یه عده رپ دور هم جمع کردم در زمینه فیزیک البته از نوع واقعااااااا کاربدیش تحقیق کنن و مجله ای رو پر کنن.
نظر من این بود که از تشریح فیزیک های حاکم بر برخی ابزار یا پدیده ها کار کنیم تا حدی که بچه ها بتونن خودشون راحت اون رو درست کنن و با اطلاعات به دست اومده مجله ای کوچیک بنویسیم.
از طرف دیگه میخوام کاری که انجام میدم با ارزش باشه حکم وقت تلف کردن نداشته باشه و چون همه از کارشناسی هستیم نمیخوام که کار ویژه تحقیقاتی هم باشه چون خوب در حد کارشناسی ما چیزی بلد نیستیم.
چون تا حالا خودم کار علمی انجام ندادم متاسفانه نمیدونم چه طور باید شروع کنیم. روی چه موضوعاتی کار کنیم ارزش دارن؟
منابع اولیه مناسب چیا هستن؟
اگه بخوام از اساتید بپرسم باید اول خودم بدونم میخوام چیکار کنم بعد که اونم نمیدونم.
شما جای من بودید چیکار می کردید؟
ایرادات وارد بر فکرم چین؟
به نظرتون می تونم از دانشجویان دکتری و ارشد کمک بگیرم؟
ببخشد پر چونگی کردم
روزتون بخیر

khaharjoon

Re: برای راه اندازی یه مجله علمی فیزیک همفکری لازم دارم

پست توسط khaharjoon »

نا امید شدم یعنی این قدر نظرم بی ارزش بود که از ۸ نفر یکی هم نظرش رو ننوشته!
smile052
smile054

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

درود؛
واضح است که بنا کردن یک مجله علمی در مورد فیزیک خیلی می تواند مفید واقع شود. اما ابتدا باید ساز و کارها و الزاماتی فراهم شود. مثلا ابتدا نام و حوزه تخصصی آن را انتخاب و به دنبال مجوزات آن بروید چون فرآیند آن در ایران اسلامی خیلی طول می کشد. بعد به دنبال گرد هم آوردن افراد دلسوز، آگاه و علاقه مند در هیئت تحریریه به همراه مترجمین تخصصی، نفرات مسلط به نرم افزارهای صفحه آرائی و طراحی گرافیک و البته اعتبار اولیه و سرمایه در گردش لازم باشید. از همین حالا هم به شما عرض کنم که علاقه مندان واقعی و سینه چاک علم در ایران چندان هم زیاد نیستند. (گاهی تیراژ کتابها در حد 500 نسخه است). بنابراین ، در ایران، هیچگاه این راه را به عنوان ممر درآمد در نظر نگیرید. ضمنا اگر دانشجو هستید، این را بدانبد که این فعالیت، وقت بسیار زیادی را از شما می گیرد و ممکن است نمرات کارنامه شما آسیب ببیند. به هر جهت اگر احیانا روزی مقدمات کار فراهم و عزمتان کاملا جدی شد، من می توانم راهنمائیهای بیشتری ارائه کنم.

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

این ایده بسیار خوب است اما معمولن نتیجه نمیدهد!
میتوانم با اشاره به چندین تجربه ِ مشهور در ایران، به شما نشان دهم که انتشار کاغذی ِ چنین نشریه ای عاقبت نخواهد داشت. یعنی بعد از مدتی مشکلات ِ اقتصادی گریبانگیر ِ شما خواهد شد. یا باید نشریه به صورت الکترونیکی عرضه شود، یا اینکه وابسته به نهادی آموزشی-خَیرانه باشید و هزینه ها را بپردازید و نسخه چاپی را خودتان، در جایی مثل دانشگاهتان یا ... به صورت ِ رایگان پابلیش کنید.
البته در دو حالت اخیر هم در 90 درصد مواقغ چندان انتظار مخاطب نباید داشته باشید. و در آن ده درصد هم، در بهترین حالت (اگر نشریه تان فوق العاده باشد) حداکثر 100 مخاطب خواهید داشت. در حال حاضر بهترین نشریات ِ فیزیک کشور که بهترین دانشمندان فیزیک ایران مسئولیت آن را برعهده دارند، به سختی 1000 مخاطب ثابت دارد.
اینهایی که گفتم اصول ثابتیست که باید در نظر داشته باشید، مستقل از اینکه کیفیت ِ نشریتان چطور است یا افراد دلسوز، آگاه و علاقه مند در هیئت تحریریه به همراه مترجمین تخصصی، نفرات مسلط به نرم افزارهای صفحه آرائی و طراحی گرافیک را گرد ِ هم آورده باشید و اعتبار اولیه و سرمایه در گردش داشته باشید.
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

Re: برای راه اندازی یك مجله علمی فیزیک همفکری لازم دارم

پست توسط You-See »

اگر هدف شما انتشار علم هست و نه کسب درامد، می تونید شبکه ویدیویی راه بندازید، مثل کانال های تصویری یوتیوب شبیه MinutePhysics یا VSause و این چیزا.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

khaharjoon

پست توسط khaharjoon »

سلام ببخشید دیر جواب میدم نظرات خیلی خوب بودن. مجله کاغذی نخواهد بود در حجم کم مثلا شاید ماهانه ۴ تا a5 چون در نظر داریم در قالب پیامک در اختیار دوستان قرار بدیم و از طرف دیگر وبلاگی رو راه اندازی کنیم برای توضیحات بیشتر و.قرار دادن کلیپ و... و کتاب الکترونیکی...
الان دغدغه اصلی من موضوع است
من میخوام کاربدی باشه. دوست دارم فقط در مورد ابزار صحبت کنم. بدونیم که عز چه قانون فیزیکی بهره گرفته شده و برای تهیه دستگاه هر کدام از قطعات کدام یکی از ویژگی های فیزیکی رو تامین می کنند.
یا در مورد پدیده ها تقریبا به این روش...
چه طور شروع کنیم......

همین طوری

سپاس: 1

پست توسط همین طوری »

تو این کار اگه پول هست ما حاضریم. با اسم الله.

smile058 smile058 smile058 smile058

ارسال پست