ادامه بدم یا به عقب برگردم و از اول شروع کنم؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Poyande

سپاس: 5

ادامه بدم یا به عقب برگردم و از اول شروع کنم؟

پست توسط Poyande »

با سلام
من سال 82 با اشتیاق آتشینی که به فیزیک داشتم وارد دانشگاه پیام نور شدم تا در شته فیزیک حالت جامد ادامه تحصیل بدم. وقتی کنکور قبول شدم میدونستم دنبال چیم و به همین علت فقط فیزیک رو توی فرم انتخاب رشته نوشتم.
ترم پنجم که بودم ازدواج کردم. بعد از ازدواجم مسایلی پیش اومد که مجبور شدم بعد از گذروندن 70 واحد ، انصراف از تحصیل بدم. بدلایل مشکلاتی که هنوز هم دارم نمیتونم سر کلاس حاضر بشم. اما چون بعد از ترک تحصیل دچار افسردگی شدیدی شدم برنامه ریزی کردم که تا زمانی که نمیتونم به دانشگاه برم توی رشته ای تحصیل کنم که بدون نیاز به حضور در کلاس بتونم از پس درساش بر بیام. همین کار رو کردم و حالا دانشجوی ترم ششم رشته مترجمی زبان انگلیسی هستم. با وجودی که تمام دورس رو بصورت غیرحضوری میخونم و فقط از کتابای دانشگاه استفاده میکنم ، معدلم 18 است.
مشکل اینجاست که من بعد از صبر و تحملی که توی این چندسال از خودم بخرج دادم انتظار دارم بتونم از محضر اساتید خوب و دانشگاه خوب توی رشته ی محبوب خودم برخوردار بشم. اگه دوباره بخوام توی دانشگاه پیام نور ادامه بدم این 70 واحد واسم ذخیره هستن . درصورتی که اگه دانشگاه دیگه ای قبول بشم باید از صفر شروع کنم. من از نحوه تدریس و از نحوه ی تحصیلم در اون زمان اصلا راضی نیستم. و اصلا این هفتاد واحد هیچ چیزی به بار علمی من اضافه نکرده. به علاوه از نظر روحی روانی ورود به اون دانشگاه، اون سالهای تلخ رو برام تداعی میکنه و باعث کاهش اعتماد بنفسم میشه.
حالا به نظرتون دوره ی لیسانسم رو توی همون دانشگاه قبلی ادامه بدم و برای ارشد به دانشگاه دولتی فک کنم یا از همون اول برم دانشگاه دولتی آزمون بدم و کارشناسی رو از صفر شروع کنم ؟

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

Re: ادامه بدم یا به عقب برگردم و از اول شروع کنم؟

پست توسط candle »

Poyande نوشته شده:با سلام
من سال 82 با اشتیاق آتشینی که به فیزیک داشتم وارد دانشگاه پیام نور شدم تا در شته فیزیک حالت جامد ادامه تحصیل بدم. وقتی کنکور قبول شدم میدونستم دنبال چیم و به همین علت فقط فیزیک رو توی فرم انتخاب رشته نوشتم.
ترم پنجم که بودم ازدواج کردم. بعد از ازدواجم مسایلی پیش اومد که مجبور شدم بعد از گذروندن 70 واحد ، انصراف از تحصیل بدم. بدلایل مشکلاتی که هنوز هم دارم نمیتونم سر کلاس حاضر بشم. اما چون بعد از ترک تحصیل دچار افسردگی شدیدی شدم برنامه ریزی کردم که تا زمانی که نمیتونم به دانشگاه برم توی رشته ای تحصیل کنم که بدون نیاز به حضور در کلاس بتونم از پس درساش بر بیام. همین کار رو کردم و حالا دانشجوی ترم ششم رشته مترجمی زبان انگلیسی هستم. با وجودی که تمام دورس رو بصورت غیرحضوری میخونم و فقط از کتابای دانشگاه استفاده میکنم ، معدلم 18 است.
مشکل اینجاست که من بعد از صبر و تحملی که توی این چندسال از خودم بخرج دادم انتظار دارم بتونم از محضر اساتید خوب و دانشگاه خوب توی رشته ی محبوب خودم برخوردار بشم. اگه دوباره بخوام توی دانشگاه پیام نور ادامه بدم این 70 واحد واسم ذخیره هستن . درصورتی که اگه دانشگاه دیگه ای قبول بشم باید از صفر شروع کنم. من از نحوه تدریس و از نحوه ی تحصیلم در اون زمان اصلا راضی نیستم. و اصلا این هفتاد واحد هیچ چیزی به بار علمی من اضافه نکرده. به علاوه از نظر روحی روانی ورود به اون دانشگاه، اون سالهای تلخ رو برام تداعی میکنه و باعث کاهش اعتماد بنفسم میشه.
حالا به نظرتون دوره ی لیسانسم رو توی همون دانشگاه قبلی ادامه بدم و برای ارشد به دانشگاه دولتی فک کنم یا از همون اول برم دانشگاه دولتی آزمون بدم و کارشناسی رو از صفر شروع کنم ؟

هر انسانی شرایط و روحیات مخصوص به خودش رو داره و خودش، بهترین فردی است که می تواند تصمیم بگیرد. من فقط می توانم بگویم اگر جای شما بودم، همان رشته مترجمی را تا عالی ترین سطحی که می توانستم ادامه می دادم. در مورد فیزیک هم اگر به مدرک آن نیازی نباشد، با توجه به آن پیشینه 70 واحد گذرانده شده، می توان به صورت خود خوان، کتب مورد علاقه خود را (به فارسی یا انگلیسی) مطالعه نمود و در همان دانشگاه، از اساتید فیزیک برای رفع اشکالات استفاده کرد.

Poyande

پست توسط Poyande »

با تشکر از شما دوست گرامی
مسءله اینه که من به دنبال صرفا درس خوندن نیستم. برای خودم رویای دیرینه ای دارم. قصدم این نیست که فقط سرگرم باشم. درواقع در اینکه من میخوام فیزیک رو تا دکترا ادامه بدم و بخصوص پژوهش در این رشته داشته باشم شکی وجود نداره. اما من بدون کمک استاد نمیتونم درک درستی از مفاهیم فیزیک داشته باشم. به همین خاطر در اولین فرصت ممکن میرم دانشگاه. رشته ی زبان رو هم در اصل بخاطر فیزیک میخونم. شاید در آینده بخوام خارج از کشور درس بخونم یا اینکه لازم میشه مقاله بخونم و مقاله بنویسم . پس زبان انگلیسی خودش یه وسیلس برای هدف اصلیم. تمام آرزوی من تو زندگیم این بوده که بتونم یه کاری بکنم که به علم فیزیک کمکی شده باشه.

Poyande

پست توسط Poyande »

دوستان لطفا راهنمایی کنید
دانشگاه خوب تو ایران هست که من رشته ی فیزیک رو بصورت مجازی بخونم؟ اصلا ایده ی خوبی هست ؟چه معایب و چه مزیت هایی داره ؟

نمایه کاربر
einstein313

سپاس: 91

پست توسط einstein313 »

سلام

هردانشگاهی قابلیتهای خودش رو داره ، مثلا در بین دانشگاه های روزانه هم تفاوتهای بسیار زیادی در مورد آموزش هر رشته وجود داره ، مثلا فلان دانشگاه رشته فیزیکش خوبه و اساتید خوبی دارن و فلان دانشگاه نه

درمورد پیام نور هم همینطوره ، مطمئنا دانشگاه های پیام نوری هستند که اساتید خوب و ارزشمندی در زمینه فیزیک وجود دشته باشند

به نظر بنده شما که علاقه مند به فیزیک هستید و هدفتان را مشخص کردید بهترین کار اینه که همان ادامه فیزیک را در پیام نور ادامه دهید چون 70 واحد گذراندید میتونید با تلاش و کوشش در یکسال و نیم تقریبا 3 ترم ( بهمراه ترم تابستانی ) و یا 4ترم کارشناسی رو به اتمام برسونید و کنکور ارشد بدید و ارشدتون رو در دانشگاه مورد علاقه تون ادامه تحصیل دهید

اگر بخواید کارشناسی رو از اول شروع کنید اشتباه بسیار بزرگیست

درضمن گفته بودید با خواندن 70 واحد به بار علمیتون اضافه نکرده ، بستگی داره بار علمی رو چه ببینید ، ولی اکثر دانشجویان فیزیک همینگونه اند ، به نظر من در همه رشته ها اینگونه ست ، اگر صرفا به امید استاد و دانشگاه بشینید به آن نتیجه مطلوب نمیرسید ، باید تلاشی مضاعفتر از بقیه انجام دهید تا قابل قبولتان گردد

انشاءالله که موفق باشید
اللهم العن قاتلیک یا فاطمه الزهرا

اَللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَآخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ ، اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَيْنَ ( علیه السلام ) ، وَشٰايَعَتْ وَبٰايَعَتْ وَتٰابَعَتْ عَلىٰ قَتْلِهِ

اَللّٰهُمَّ الْعَنْهُمْ جَميعاً

اسلام به ذات خود ندارد عیبی .......... هر عیب که هست از مسلمانی ماست

ارسال پست