ترمودینامیک زیمانسکی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Vita

سپاس: 288

ترمودینامیک زیمانسکی

پست توسط Vita »

سلام دوستان؛

من ترم دو هستم. به نظرتون می تونم تنهایی ترمودینامیک زیمانسکی رو بخونم و بفهمم؟

سپاس smile124

dusty

سپاس: 327

Re: ترمودینامیک زیمانسکی

پست توسط dusty »

سلام ویتا
به نظر من
بله صرف نظر قسمت مکانیک آماریش، بقیه ش سخت نیست.

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

معمولن در دانشگاه ها درسی یک سالی به عنوان ترمودینامیک و مکانیک آماری ارائه میشه که تشکیل شده از دو قسمت. ترمودینامیک و مکانیک آماری.
مشکلی که اکثر دانشجویان در این درس به اون برمیخورند اینه که بخش ترمودینامیک خیلی سادست، درحالی که مکانیک آماری پیچیدگی هایی رو برای دانشجویان کارشناسی داره.
کتاب زیمانسکی هم از منابع معروف این درس هست و این دوگانگی در این کتاب هم دیده میشه.
یعنی بخش های نخستین، به سادگی برای یک دانش آموز دبیرستانی هم قابل فهمه، درحالی که قسمت های پایانی ساده نیست.
به هرحال اگر هدفتون یادگیری ِ ترمودینامیک هست، به نظر من کتاب های بهتری برای شروع هست، مثلن aadkins ، ترمودینامیک فرمی و ...
به علاوه یک جزوه ِ ترمودینامیک هست که فیروز پرتوی آن را نوشته، این جزوه خیلی قدیمیست اما در عین حال خیلی عالیست*. نمیدانم چطور میتوانید به این جزوه دسترسی پیدا کنید اما اگر آن را پیدا کردید، آن را مانند یک نوشته ِ مقدس بخوانید.

---------------------------------------
این جزوه حدود 40 سال پیش نوشته شده، اما واقعا دیدی بی نظیر را نه تنها در ترمودینامیک بلکه در فیزیک میدهد. من نخستین بار از طریق دکتر ارفعی با این جزوه آشنا شدم که به گفته خودشون این جزوه تاثیر زیادی در علاقه و دید ِ ایشون داشته (زمانی که یک دانشجوی کارشناسی بودند). فیروز پرتوی به همراه برادرش محمد حسین پرتوی از نخستین فیزیکدانان ایران بودند که نقش زیادی در ساخت دانشگاه صنعتی آریامهر (شریف کنونی) داشتند. بعد از انقلاب به دلیل مشکلاتی ، هردوی آنها از ایران رفتند و با دانشگاه های هاروارد و MIT و ایالتی کالیفرنیا همکاری کردند. افسوس که یک ماه قبل، محمد حسین پرتوی دار ِ فانی را وداع کرد. روحش شاد.
آخرین ویرایش توسط Cartouche دوشنبه ۱۳۹۳/۹/۳ - ۰۱:۰۵, ویرایش شده کلا 1 بار
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

Vita

سپاس: 288

پست توسط Vita »

Cartouche نوشته شده:معمولن در دانشگاه ها درسی یک ترمی به عنوان ترمودینامیک و مکانیک آماری ارائه میشه که تشکیل شده از دو قسمت. ترمودینامیک و مکانیک آماری.
مشکلی که اکثر دانشجویان در این درس به اون برمیخورند اینه که بخش ترمودینامیک خیلی سادست، درحالی که مکانیک آماری پیچیدگی هایی رو برای دانشجویان کارشناسی داره.
کتاب زیمانسکی هم از منابع معروف این درس هست و این دوگانگی در این کتاب هم دیده میشه.
یعنی بخش های نخستین، به سادگی برای یک دانش آموز دبیرستانی هم قابل فهمه، درحالی که قسمت های پایانی ساده نیست.
به هرحال اگر هدفتون یادگیری ِ ترمودینامیک هست، به نظر من کتاب های بهتری برای شروع هست، مثلن aadkins ، ترمودینامیک فرمی و ...
به علاوه یک جزوه ِ ترمودینامیک هست که فیروز پرتوی آن را نوشته، این جزوه خیلی قدیمیست اما در عین حال خیلی عالیست*. نمیدانم چطور میتوانید به این جزوه دسترسی پیدا کنید اما اگر آن را پیدا کردید، آن را مانند یک نوشته ِ مقدس بخوانید.

---------------------------------------
این جزوه حدود 40 سال پیش نوشته شده، اما واقعا دیدی بی نظیر را نه تنها در ترمودینامیک بلکه در فیزیک میدهد. من نخستین بار از طریق دکتر ارفعی با این جزوه آشنا شدم که به گفته خودشون این جزوه تاثیر زیادی در علاقه و دید ِ ایشون داشته (زمانی که یک دانشجوی کارشناسی بودند). فیروز پرتوی به همراه برادرش محمد حسین پرتوی از نخستین فیزیکدانان ایران بودند که نقش زیادی در ساخت دانشگاه صنعتی آریامهر (شریف کنونی) داشتند. بعد از انقلاب به دلیل مشکلاتی ، هردوی آنها از ایران رفتند و با دانشگاه های هاروارد و MIT و ایالتی کالیفرنیا همکاری کردند. افسوس که یک ماه قبل، محمد حسین پرتوی دار ِ فانی را وداع کرد. روحش شاد.

اینجا ترمودینامیک و مکانیک آماری هر کدوم جداگانه ارائه میشن، و ترمودینامیک پیش نیاز مکانیک آماریه.

سپاس از توضیحاتتون smile124

نمایه کاربر
عطر یاس

محل اقامت: ای کاش مشهد بود

سپاس: 300

پست توسط عطر یاس »

Vita نوشته شده:سلام دوستان؛

من ترم دو هستم. به نظرتون می تونم تنهایی ترمودینامیک زیمانسکی رو بخونم و بفهمم؟

سپاس smile124

سلام smile072

چرا تنهایی؟ مگه استادتون درس نمیده؟

میخوای پیش درس بخونی؟!!!
جاده جوانی لغزنده است
زنجیر ایمان را ببندید

صلوات شاه کلید همه قفل های بسته است.

آدم بد را هرطور که هست تحمل می کنم
کاسه صبرم از آدم هایی لبریز است که با ادعای خوب بودن بدی می کنند

my physic channel ID : @physicGV

ارسال پست