جابه جایی الکترون و پروتون

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
ZZAARREE

نام: MHZ

جابه جایی الکترون و پروتون

پست توسط ZZAARREE »

سلام خدمت شما
من یه سوال دارم
همه می دونیم اتم از سه ذره اصلی الکترون و پروتون و نوترون تشکیل شده (البته انقده بی سواد نیستم که مثلا اجزای دیگه هم وجود داره smile018 smile018 smile018 smile018 smile018 smile018 smile018 smile018 smile018 smile018 smile018 )
خب حالا ما اگه بتونیم یه جوری جای الکترون وپروتون رو جابه جا کنیم (خب نوترون الکترونا رو کنار هم نگه می داره ) اون وقت معلومه که پروتونا روی هسته سقوط (الکترون و پروتون) می کنه و از هم می پاشه .
حالا می خام ببینم اصن این کار شدنیه یا نه؟
بعدش خب که اصن شدنیه انفجارش چه جوریه (می خوام بگم مثل همون انفجار اتمی از هم پاشیده شدن پروتوناست)؟
خواهشا زیر دیپلم جواب بدید که بد جور در گیرم !!

mahdi :D

سپاس: 120

Re: جابه جایی الکترون و پروتون

پست توسط mahdi :D »

سلام
امکان پذیر نیست.
الان که نوترون و پروتون کنار هم قرار گرفتن بواسطه نیروی هسته ای قوی هست. این نیرو بین نوترون و الکترون برقرار نمیشه.
چطور ممکنه هسته ای متشکل از نوترون و الکترون تشکیل بشه؟

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

سلام
خیر. این کار نشدنی است. به چند دلیل:
1- (همان طور که نفر قبلی فرمودند) نیروی هسته ای قوی بین الکترون ها وجود نداره و طبیعتا دافعه کولنی اجازه تشکیل چنین هسته ای را نمی دهد.
2- جرم پروتون خیلی خیلی خیلی smile056 بیشتر از جرم الکترون هست. اگر (به فرض) هسته ای با الکترون ها و نوترون ها تشکیل بشه، جاذبه کولنی قدرت نداره پروتون را در اطراف هسته نگه داره.
3- از نظر اصل عدم قطعیت هم این موضوع مشکل داره: چون جرم الکترون کمه. قرار گرفتن در هسته یعنی عدم قطعیت مکان (dx) کم پس عدم قطعیت در تکانه (dp) اش اون قدر بالا میره که هسته ناپایدار میشه. به زبان دیگر شما نمی توانید الکترون را یک جا ثابت نگه دارید. اما پروتون به دلیل جرم زیادش این مشکل را نداره.

از همه این ها که بگذریم، به نظرم سؤال شما مقدمه چیز دیگری بود. خودتان را محدود نکنید. زمانی همه مردم مطمئن بودند که گالیله اشتباه می کند. من از طرف همه بچه های سایت قول می دهم شما را آتش نزنیم. smile053
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

ZZAARREE

نام: MHZ

پست توسط ZZAARREE »

دوباره سلام
خوب حالا جواب سوال قبلیمو گرفتم...
حالا این سوالم شبیه همونه
حالا اگه ما نوترون برداریم (انقده گیر ندید دیگه که چیکار به هسته اتم دارم ؛ توش فضولی کنم خب سواله دیگه... smile042 smile042 smile042 ) جاش الکترون بزاریم خوب یعنی هسته از پوترون و الکترون تشکیل شه از لحاظ باری هم مشکل پیش نمیاد چون مقدار بارشون باهم برابره (فقط یکی مثبته یکی منفی )
حالا این نوترونا رو که در آوردیم حرکت نمی کنن (چرا؟)
حالا سوال من اینجاس که اولا این شدنیه ؟
دوم اگه شدنیه چه بلایی سر نوترونا میاد ؟
خواهشا ( smile079 ) مثل سوال قبلی زیر دیپلم بگید smile018 smile018 smile018 smile018 smile018
این دفه زنگ زدم آتش نشانی هوامو دارن تازه به داداشم گفتم وایسه اگه آتیشم زدید با کپسول خاموشم کنه (البته می دونم شماها خوبید آتیشم نمی زنید... smile039 smile039 smile039 )

mahdi :D

سپاس: 120

پست توسط mahdi :D »

mrfane نوشته شده: 3- از نظر اصل عدم قطعیت هم این موضوع مشکل داره: چون جرم الکترون کمه. قرار گرفتن در هسته یعنی عدم قطعیت مکان (dx) کم پس عدم قطعیت در تکانه (dp) اش اون قدر بالا میره که هسته ناپایدار میشه. به زبان دیگر شما نمی توانید الکترون را یک جا ثابت نگه دارید. اما پروتون به دلیل جرم زیادش این مشکل را نداره.
اصلا امکان اینکه الکترون رو در فضایی به اندازه هسته قرار بدیم نیست.
به فرض که بشه... چرا نوترونها باید بچرخن؟ الکترون خب یه جاذبه الکتریکی به سمت هسته هست که مثل گرانش برای سیارات عمل میکنه و الکترون در مدار قرار میگیره. اما نوترون که باردار نیست. گرانش هم خیلی کمه. نیروهای هسته ای هم کوتاه برد هستن. نوترون بدلیل کدوم جاذبه باید روی مدار قرار بگیره؟
اینکه چه بلایی سر نوترون میاد ... بستگی به این داره که شما چه بلایی میخواهید سرش بیارید smile055
اما اگه نوترون رو به حال خودش رها کنید بعد 12 دقیقه واپاشی میکنه و تعداد نوترونها تون نصف میشه. (نیمه عمر نوترون بیرون از هسته 12 دقیقه ست)

ارسال پست