جهان های موازی چیست؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

EdwardKenway

سپاس: 2

جهان های موازی چیست؟

پست توسط EdwardKenway »

سلام دوستان میشه ساده بگید جهان های موازی چیه؟

نمایه کاربر
air craft

سپاس: 11

Re: جهان های موازی چیست؟

پست توسط air craft »

جهان موازی: جهانی است که با مادر حرکت است حتی از آنچه فکر میکنید به ما نزدیک است برای رفتن به جهان موازی نیرویی به اندازهی نیروی کیهان لازم است.

نمایه کاربر
Dr.Walter Bishop

نام: دکتر والتر بیشاپ

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 12

تماس:

پست توسط Dr.Walter Bishop »

جهانی است که در یک مقطع مهم تاریخی سرنوشتش به دلیل تصمیمات متفاوت وضعیتش نسبت به دنیای ما اندکی تغییر کرده.
درست مثل تصویر زیر:
تصویر
تخیل مهمتر از دانش است.علم محدود است اما تخیل دنیا را دربر می‌گیرد.

نمایه کاربر
SANAZ qb

نام: SANAZ ABDOLLAHI

سپاس: 7

پست توسط SANAZ qb »

نظریه جهانهای موازی به وجود بی نهابت جهان با بی نهایت حالت ممکن اشاره داره.در هر کدوم از اونها یکی از حالتهای احتمالی ممکن اتفاق افتاده مثلا مکنه جهان هایی وجود داشته باشه که در آنها آلبرت اینشتین ، راننده کامیون است . بتهوون ، رییس جمهور آمریکاست و چارلز داروین دبیر کل سازمان ملل ! و یا جهان هایی که به صورت کاملا یکسان با جهان ما قرار دارند . با همزادانی که تمام اعمال ما را به صورت عادی و روزمره انجام می دهند . به این ترتیب اشخاصی در دنیاهای دیگر با اسم ما ، روحیات ما و مشخصات ظاهری ما زندگی می کنند و در این لحظه این متن را مطالعه می کنند !
نمیدونم چقدر تئوری بس جهانی رو درک کردی ولی فرضیه ی بس جهانی اونقدر که بشه عدد دقیقی رو به اون نسبت داد اثبات نشده واعداد گفته شده صرفا نوعی احتماله و قطعی نیست وهنوز جزو مباحث فلسفی فیزیکه . دلیل این که نمیشه تعداد دقیق جهانهای موازی رو عنوان کرد تا جایی که من میدونم اینه که از اون جایی که در هر ثانیه تعداد زیادی رویداد کوانتومی در حال وقوعه ومیدونیم که به ازای هر رویداد کوانتومی دو یا بیشتر حالت ممکن وجود داره با در نظر گرفتن تئوری جهان شاخه ای یا بس جهانی به ازای هر کدام از احتمالات وقوع یک شاخه به وجود میاد که تعداد این شاخه ها میتونه خیلی خیلی زیاد باشه.مثلا اگر تعداد ذرات بنیادی تشکیل دهنده ی جهان در هر ثانیه رو 10به توان 12 در نظر بگیریم جهانهای ایجاد شده بعد از بیگ بنگ عددی حول و حوش10 به توان 144 میشه که البته این یه ارزیابی دست پایین و تقریبی هست. یا خیلی ساده تر اگر یه فوتون قطبیده ی 45 درجه رو ازآشکار ساز عبور بدی از اونجایی که فوتون 45 درجه ترکیبی از 2فوتون قطبیده ی افقی وقائمه یعنی فوتون خروجی دو حالت ممکن داره در این صورت دو جهان موازی داریم که در یکی فوتون خروجی قطبیده ی قائم ودر دیگری قطبیدهی افقیه .البته این تئوری هنوز از نظر خیلی از فیزیکدانها کاملا اثبات نشده ولی اون رو نمیشه رد هم کرد چون خیلی از مفاهیم کوانتومی رو توجبه میکنه.
سعی کردم به ساده ترین شکل ممکن بگم امیدوارم مفید بوده باشه.

heart-land

محل اقامت: چالوس

سپاس: 3

پست توسط heart-land »

از یه دوستی شنیدم تو مفهوم جهان های موازی اگر کسی بمیره به جهانی به موازات دنیای ما میره..و اگه nرو نامحدود فرض کنیم یعنی قیامت یه چیز الکیه...نظر شما چیه؟؟313
مریض عشقم و من را طبیب لازم نیست
خدا کند که مریضی من دوا نشود
313

f2354

پست توسط f2354 »

heart-land نوشته شده:از یه دوستی شنیدم تو مفهوم جهان های موازی اگر کسی بمیره به جهانی به موازات دنیای ما میره..و اگه nرو نامحدود فرض کنیم یعنی قیامت یه چیز الکیه...نظر شما چیه؟؟313
نظریه جهان های موازی یکی از نظریات پوچ و بی معنی فیزیکه
اسرار ازل را نه تو دانی و نه من
وین حرف معما نه تو خوانی ونه من
هست از پس پرده گفتگوی من و تو
چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من

نمایه کاربر
یکی از دونفر

محل اقامت: تهران

سپاس: 52

پست توسط یکی از دونفر »

f2354 نوشته شده:
heart-land نوشته شده:از یه دوستی شنیدم تو مفهوم جهان های موازی اگر کسی بمیره به جهانی به موازات دنیای ما میره..و اگه nرو نامحدود فرض کنیم یعنی قیامت یه چیز الکیه...نظر شما چیه؟؟313
بعضی ها یه حرف هایی می زنن که انگار تا حالا درباره فیزیک چیزی نخوانده اند یا نشنیده اند!
شما از روی کجا می گید که جهان ها موازی واقعیت ندارن؟ همین جوری که ادم حرف بزند که نمی شود ان را قبول کرد. در اطرف زمین امواج جاذبه دریافت شده که فقط می تونه ماله یک جهان باشد. و این گام محکمیه برای اثبات این قضیه. کی گفته که وقتی بمیری می ری جهان ها موازی؟ اون بنده خدا از کجا این حرف رو می زد؟ ما اعتقاد دینی داریم به روز معاد و 115 بار در مورد اخرت قران حرف زده و علاوه بر اون حدیث های زیادی هم درباره معاد داریم.بنده حاضر برای شما مقاله ای بیاورم برای اثبات این قضیه. من اعتقاد کامل ندارم و اما اعتقاد هم ندارم که جهان های موازی وجود ندارن. ادم نباید در بحث فیزیک چیزی رو با اطمینان کامل بگه. وقتی ما خواب می بینیم به نظر دانشمندان ما در حال دیدن تصویری از جهان موازی هستیم. چون که یک نمونه از تمام افراد روی این کره در جهان ها موازی وجود داره. که ممکنه اگه شما علاقه به پرتغال دارید ممکنه در اون جا نداشته باشید یا این که ممکنه اگه شما در حال کتاب خواندن باشید ممکنه که در جهان موازی شما خواب باشید. بازم خواستید اطلاعات بیش تری به شما می دم.
حالم خوب نیست...
اینه حال الان من.

heart-land

پست توسط heart-land »

داداش حالا چرا دعوا داری؟؟این دوستم دانشجوئه..رشتشو نمیدونم..استادش بهش اینجوری گفته...منم بهش اعتقاد دارم...ولی یه جوره دیگه...مثلا از تفاسیر دینی بدست میاد که بعد از تولد حضرت رسول(ص) دنیای اجنه و شیاطین از دنیای ما جدا شدن و اونا به دنیای بالاتر رفتن(قضیه آسمون های هفتگانه با این فرق داره)و ماها دیگه نمیتونیم با اون موجودات تماس داشته باشیم مگر با نجاسات و گناه های بزرگ که تو این زمونه به اوج خودش رسیده...من میگم این موجودات به جهان های موازی دنیای ما رفتن و از دید ما پنهان شدن ولی این جهان موازی روی کره زمینه خودمونه...من خخخییییلییی اطلاعاتم بالا نیست ولی یه چیزایی سرم میشه اگه ممکنه ساده و رون با اون مثال قشنگت واسم توضیح بدی....313
313

f2354

پست توسط f2354 »

یکی از دونفر نوشته شده:
f2354 نوشته شده:
بعضی ها یه حرف هایی می زنن که انگار تا حالا درباره فیزیک چیزی نخوانده اند یا نشنیده اند!
شما از روی کجا می گید که جهان ها موازی واقعیت ندارن؟ همین جوری که ادم حرف بزند که نمی شود ان را قبول کرد. در اطرف زمین امواج جاذبه دریافت شده که فقط می تونه ماله یک جهان باشد. و این گام محکمیه برای اثبات این قضیه. کی گفته که وقتی بمیری می ری جهان ها موازی؟ اون بنده خدا از کجا این حرف رو می زد؟ ما اعتقاد دینی داریم به روز معاد و 115 بار در مورد اخرت قران حرف زده و علاوه بر اون حدیث های زیادی هم درباره معاد داریم.بنده حاضر برای شما مقاله ای بیاورم برای اثبات این قضیه. من اعتقاد کامل ندارم و اما اعتقاد هم ندارم که جهان های موازی وجود ندارن. ادم نباید در بحث فیزیک چیزی رو با اطمینان کامل بگه. وقتی ما خواب می بینیم به نظر دانشمندان ما در حال دیدن تصویری از جهان موازی هستیم. چون که یک نمونه از تمام افراد روی این کره در جهان ها موازی وجود داره. که ممکنه اگه شما علاقه به پرتغال دارید ممکنه در اون جا نداشته باشید یا این که ممکنه اگه شما در حال کتاب خواندن باشید ممکنه که در جهان موازی شما خواب باشید. بازم خواستید اطلاعات بیش تری به شما می دم.
خیلی ممنون بابت پاسخ تون
1-تا جایی که من مطالعه کردم این حرف شما با مضامین قرآنی و دینی همخوانی نداره که از من کپی های متفاوتی در جهان های مختلفی وجود داره و در هر جهانی بنده مشغول کاری هستم،بر اساس اعتقادات دینی انسان یک بار متولد خواهد شد و پس از طی مراحل عمر با مرگ وارد برزخ و سپس فیامت خواهد شد، دین حتی تناسخ را هم رد میکند.
2- اگر بنده در سر یک پیچ تصمیم بگیرم به راست بروم و تصادف کنم و بمیرم چه اتفاقی می افتد؟
اگر امکان دارد در این نظریه نقش خدا و فضا و قدر را بیان کنید. smile072
اسرار ازل را نه تو دانی و نه من
وین حرف معما نه تو خوانی ونه من
هست از پس پرده گفتگوی من و تو
چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من

نمایه کاربر
SANAZ qb

نام: SANAZ ABDOLLAHI

سپاس: 7

پست توسط SANAZ qb »

f2354 نوشته شده:
اگه شما حتی یه با راین تئوری رو درست مطالعه میکردید یا حتی با مفاهیم کوانتمی آشنا بودید اینو نمیگفتید.افراد از جهانهای موازی برداشت های متفاوتی دارند اما همه ی این برداشتها که درست نیست.درسته که جهانهای موازی مثل قوانین نیوتن کاملا اثبات نشدن ولی قابل انکار هم نیست.این خیلی بی انصافیه که حاصل فکر و تلاش یه سری دانشمند رو بی معنی تلقی کرد.
در ضمن کی گفته وقتی کسی میمیره میره به جهان دیگه! در مقابل هر انسان دو احتمال وجود داره یا زندست که در این صورت بر اساس بس جهانی به ازای هر احتمال از چگونگی زندگیش یه شاخه از جهان به وجود میاد یا میمیره و دیگه احتمالی وجود نداره. البته باید بگم فرضیه های این نظریه یکم افراطی هستن گاهی درکشون مشکل میشه و هنوز خیلی از ابعاد اون مبهم هستش. در هر صورت اثبات این نظریه هنوز در حال بررسیه وقتی یه نظریه هنوز خودش قطعی نشده نمیشه برای اثبات مفاهیم دیگه مثل معاد و ..... ازش استفاده کرد.
میخوام بگم تئوری جهانهای موازی هنوز به صورت قطعی ومستدل ثابت نشده حتی با وجود تمام نظریاتی که برای توجیح این تئوری مطرح شدند مثل ریسمان وجهان تورمی هنوز خیلی از دانشمندان فیزیک بس جهانی رو صرفا یک نظریه ی فلسفی میدونن البته نمیشه اون رو رد کرد چون مفهوم جهانهای بسیار خیلی از مفاهیم کوانتومی رو توجیح میکنه.میخوام بگم هنوز برای وارد کردن اون به حوزه ی دین ومذهب زوده چون هنوز در مورد وجود جهانها ی موازی با جهان خودمان یقین نداریم. حتی اگر جهانهای موازی با ما وجود وجود داشته باشه باز هم ما اطلاعاتی از ویژگی های اونا نداریم تنها زمانی میشه دراین مورد بحث کرد که تمام ابعاد این نظریه کاملا روشن و واضح اثبات بشه.

نمایه کاربر
یکی از دونفر

پست توسط یکی از دونفر »

heart-land نوشته شده:داداش حالا چرا دعوا داری؟؟این دوستم دانشجوئه..رشتشو نمیدونم..استادش بهش اینجوری گفته...منم بهش اعتقاد دارم...ولی یه جوره دیگه...مثلا از تفاسیر دینی بدست میاد که بعد از تولد حضرت رسول(ص) دنیای اجنه و شیاطین از دنیای ما جدا شدن و اونا به دنیای بالاتر رفتن(قضیه آسمون های هفتگانه با این فرق داره)و ماها دیگه نمیتونیم با اون موجودات تماس داشته باشیم مگر با نجاسات و گناه های بزرگ که تو این زمونه به اوج خودش رسیده...من میگم این موجودات به جهان های موازی دنیای ما رفتن و از دید ما پنهان شدن ولی این جهان موازی روی کره زمینه خودمونه...من خخخییییلییی اطلاعاتم بالا نیست ولی یه چیزایی سرم میشه اگه ممکنه ساده و رون با اون مثال قشنگت واسم توضیح بدی....313
f2354 نوشته شده:
یکی از دونفر نوشته شده:
f2354 نوشته شده:
خیلی ممنون بابت پاسخ تون
1-تا جایی که من مطالعه کردم این حرف شما با مضامین قرآنی و دینی همخوانی نداره که از من کپی های متفاوتی در جهان های مختلفی وجود داره و در هر جهانی بنده مشغول کاری هستم،بر اساس اعتقادات دینی انسان یک بار متولد خواهد شد و پس از طی مراحل عمر با مرگ وارد برزخ و سپس فیامت خواهد شد، دین حتی تناسخ را هم رد میکند.
2- اگر بنده در سر یک پیچ تصمیم بگیرم به راست بروم و تصادف کنم و بمیرم چه اتفاقی می افتد؟
اگر امکان دارد در این نظریه نقش خدا و فضا و قدر را بیان کنید. smile072
ببخشید بد حرف زدم. اون موقع قاطی کرده بودم. من هم قبول دارم که انسان متولد می شه و بعدش می میره می ره قیامت و برزخ و از این حرفا. من نگفتم جهان موازی اون جهانیه که ما بعد از مرگ می ریم اون جا. با یک راه برای رفتن به جهان موازی داریم که اسم کرم چاله ست. این کرم چاله مثل یک طونل می مونه که ما رو به اون دنیا می رسونه. البته اگه کسی وارد اون بشه .... این ورد زیر را دانلود کنید و کمی اطلاعاتی که بنده حقیر در ذهن دارم را ببینید:
لینک دانلود:
http://uplod.ir/2t1rfljm7kh4/جهان_موازی.docx.htm
کد برای انجمن:
جهان موازی.docx - 12 KB
حالم خوب نیست...
اینه حال الان من.

heart-land

پست توسط heart-land »

smile038 smile039 ممنون از شما...میخواستم اگه امکان داره نظریه ریسمان رو واسم توضیح بدی...و اگه دوباره ممکنه به صورت ساده و روون در موررد ذره خدا یا بوزون هیگز شرح بدی...در مورد بوزون خوندم ولی ارضاء نشدم..یه دنیا ممنون...313
313

نمایه کاربر
serlando

سپاس: 45

پست توسط serlando »

ینی دنیاهای دیگه
کیهان شناسی خواندن ذهن خداست

نمایه کاربر
یکی از دونفر

پست توسط یکی از دونفر »

بوزون هیگز:
بوزون هیگز به طور خلاصه تشکیل دهنده جرم ذرات بنیادی است. که احتمال می رود در ان دو پروتون وجود داشته باشن. اگر در یک طونل دو پروتون در مسیر مخالف به هم برخورد کنن ذرات بنیادی تری را ازاد می کنن.
ریسمان:
طبق نظریه ریسمان جهان از ریسمان های یک بعدی ساخته شده. و کشش دارد و در فضا- زمان شناور هستند. گر تئوري ريسمان تئوري گرانش كوانتوم باشد، پس متوسط اندازه ريسمان بايد چيزي نزديك به مقياس طول گرانش كوانتوم باشد كه طول پلانك ناميده مي‌شود و حدود 10-33 سانتيمتر مي‌باشد. متاسفانه اين بدان معناست كه ريسمانها به حدي براي ديدن با تكنولوژي فعلي فيزيك ذرات كوچك هستند كه فيزيكدانان مجبور به ابداع روشهاي جديدي براي آزمايش تئوري شدند.

تئوري در ابتدا فقط براي بوزون‌ها بود، به منظور اينكه فرميون‌ها هم وارد تئوري ريسمان شوند بايد يك نوع بخصوص از تقارن به نام ابرتقارن وجود مي‌داشت كه به واسطه آن براي هر بوزون، يك فرميون متناظر وجود داشته باشد. پس ابرتقارن، ذرات حامل نيرو و ذراتي كه ماده را مي‌سازند به هم مربوط مي‌كند.

نتايج ابرتقارن در آزمايشات ذرات مشاهده نشده‌اند اما تئوريست‌ها معتقد هستند كه ذرات ابرتقارن بزرگتر و سنگين‌تر از آن هستند كه در شتابدهنده‌هاي فعلي بتوان آنها را مشاهده كرد. ايجاد شتابدهنده‌هاي قوي‌تر انرژي بالا در دهه آينده مي‌تواند شواهد لازم براي ابرتقارن در اختيار ما قرار دهند.

مهم نبود كه هر كس چقدر تلاش مي‌كرد، به نظر مي‌رسيد گرانش به هيچ وجه به نظريه‌اي قابل بهنجارش تبديل نمي‌شود؛ يك مشكل بزرگ اين بود كه امواج گرانش كلاسيك كه فرض مي‌شد ذره حامل آن گراويتون است، داراي اسپين 2 بودند و براي اسپين 2 ، عبارت 4j-8+D مساوي D مي‌شد و براي D=4 ، انتگرال بينهايت مي‌شد، مثل توان چهارم ممنتوم وقتي كه ممنتوم به سمت بينهايت ميل مي‌كند.

و اين براي فيزيكدانان غيرقابل هضم بود و سالها تلاش آنها در راه رسيدن به «گرانش كوانتوم» ناكام ماند.

در اينجا بود كه تئوري ريسمان وارد شد تا اين خلا را پر كند.

تئوري ريسمان در اصل براي توصيف روابط ميان جرم و اسپين هادرون‌ها پيشنهاد شده ‌بود. در تئوري ريسمان، ذرات از برآشفتگي ريسمان‌هاي بسيار ريزي بوجود مي‌آمدند ؛ يك ذره كه از اين برآشفتگي‌ها بر مي‌خواست، ذره‌اي بود با جرم صفر و دو واحد اسپين.

موفقيتي كه تئوري ريسمان داشت اين بود كه در مدل دياگرامهاي فاينمن، دياگرامها به سطوح صاف دو بعدي تبديل مي‌شدند و انتگرالهاي روي سطح ديگر مشكل فاصله صفر را نداشتند.

تئوري ذره‌اي :

تئوري ريسمان :

در 1974 نهايتا اين سوال مطرح شد كه " آيا تئوري ريسمان مي‌تواند تئوري گرانش كوانتوم باشد؟ ".

در تئوري ريسمان، ممنتوم بينهايت به معناي فاصله صفر نبود، زيرا در اين تئوري رابطه بين ممنتوم و فاصله به قرار زير بود:

كميت 'a به تنش ريسمان‌ها بستگي داشت ، كميتي بنيادين بر اساس رابطه :

رابطه بالا به طور غيرمستقيم بيان مي‌كند كه كمترين طول قابل مشاهده براي تئوري ريسمان به صورت زير است:

رفتار ذره در فاصله صفر كه در تئوري ميدان كوانتوم بسيار مشكل‌ساز بود، در تئوري ريسمان بسيار بي‌اهميت شد و همين باعث شد كه تئوري ريسمان نامزد تئوري گرانش كوانتوم شود.

اگر تئوري ريسمان ، تئوري گرانش كوانتوم باشد، مقدار طول مينيموم بايد حداقل اندازه طول پلانك باشد كه از تركيب ثابت پلانك و ثابت گرانش نيوتون و سرعت نور بدست مي‌آيد:

اگرچه همانطور كه بعدا خواهيم ديد، مساله مقياس طول در تئوري ريسمان به خاطر دوگانگي ريسمان‌ها پيچيده و مشكل شد.

متاسفانه نمی تواند عکس فرمول ها را این جا کپی کنم. خاوستید بازم اطلاعات بیش تری در اختیارتان قرار میدهم یک ورد برای دانلود می ذارم.
حالم خوب نیست...
اینه حال الان من.

ارسال پست