نقض قانون اول نیوتن!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

reza21

نقض قانون اول نیوتن!

پست توسط reza21 »

سلام مجدد!
قانون لختی که او قانون اول نیوتن نتیجه می شه رو در نظر بگیرید.
وقتی در یک قطار توپی رو در کف قطار ثابت باشه و قطار شروع به حرکت کنه توپ به ارامی جابه جا میشه.در اینجا نیروی جدیدی به توپ وارد نشده پس توپ طبق این قانون نباید حرکت می کرد. smile024
کسی می تونه بگه در کجای این استدلال اشتباه کردم؟ smile042
ممنون smile072

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

Re: نقض قانون اول نیوتن!

پست توسط mamy72 »

فكر كنم اگه قطار لرزش نداشته باشه توپ حركت نكنه اگر هم حركت كنه به خاطر شتاب گرفتن قطاره و اگه قطار شتاب نگيره و لرزش و جابجايي هم نداشته باشه توپ حركت نميكنه

نمایه کاربر
kiarash

محل اقامت: black hole

سپاس: 4

پست توسط kiarash »

reza21 نوشته شده:سلام مجدد!
وقتی در یک قطار توپی رو در کف قطار ثابت باشه و قطار شروع به حرکت کنه توپ به ارامی جابه جا میشه.در اینجا نیروی جدیدی به توپ وارد نشده پس توپ طبق این قانون نباید حرکت می کرد. smile024
ممنون smile072
ميدوني که موقع شروع حرکت قطار توپ به خاطر اينرسي گويي به عقب مياد ولي از نطر ساکن بيرون قطار توپ چون نيرويي بهش وارد نشده بايد سر جاش باشه
و دقيقا هم از نظر ناظر ساکن(لخت) توپ در همان نقطه ي قبلي ديده ميشه و اين قطاره که حرکت ميکنه و جلو ميره ولي از نظر ناظر درون قطار(نا لخت)
حرفت درسته که در اينجا نيرويي به نام نيروي شبه لخت تعريف ميکنن که حتي وجود خارجي ندارد مثل نيروي گريز از مرکز بنابراين قوانين نيوتن در دستگاه هاي
لخت فقط معتبره...فقط توجه داشته باش در شروع حرکت اين اتفاق شروع به رخ دادن ميکند و حرکت شتاب دار بوده و اگر از اصطکاک قطار صرف نظر کني چون کل
حرکت قسمت شتاب دار را نيز شامل ميشود حتي اگر قطار بعدا بخواهد با سرعت ثابت حرکت کند به خاطر قسمت اول حرکت سيستم شتابدار بوده و شخص داخل
قطار به همين جهت نالخت فرض ميشود(نالخت=سيستم شتابدار)
smile072
خدارا در حاشيه ميتوان پيدا كرد(داداش البرت)

نمایه کاربر
enjoy_physics

نام: محمد رسولی

سپاس: 36

پست توسط enjoy_physics »

kiarash نوشته شده:
ممنون smile072
ميدوني که موقع شروع حرکت قطار توپ به خاطر اينرسي گويي به عقب مياد ولي از نطر ساکن بيرون قطار توپ چون نيرويي بهش وارد نشده بايد سر جاش باشه
و دقيقا هم از نظر ناظر ساکن(لخت) توپ در همان نقطه ي قبلي ديده ميشه و اين قطاره که حرکت ميکنه و جلو ميره ولي از نظر ناظر درون قطار(نا لخت)
حرفت درسته که در اينجا نيرويي به نام نيروي شبه لخت تعريف ميکنن که حتي وجود خارجي ندارد مثل نيروي گريز از مرکز بنابراين قوانين نيوتن در دستگاه هاي
لخت فقط معتبره...فقط توجه داشته باش در شروع حرکت اين اتفاق شروع به رخ دادن ميکند و حرکت شتاب دار بوده و اگر از اصطکاک قطار صرف نظر کني چون کل
حرکت قسمت شتاب دار را نيز شامل ميشود حتي اگر قطار بعدا بخواهد با سرعت ثابت حرکت کند به خاطر قسمت اول حرکت سيستم شتابدار بوده و شخص داخل
smile072

سوال دوستمون هيچ ربطي به سرعت هاي نسبي نداره (از نظر ناظر ساکن(لخت) )
رضا اين سوالت به خاطر اينه كل لن چيزايي كه از قوانين نيوتن خوندي توي همه ي ابعاد يا حالات بررسي و كنكاش نكردي.
اولن اينرسي به خاطر نيروي بزرگتره.يعني روي كره زمين هنگامي كه شما توي ماشين يا قطار نشستي و ماشين حركت ميكنه .. شما به سمت عقب كشيده ميشي يا هنگام ترمز زدن به سمت جلو.. به اين ميگن اينرسي يا لختي يا تمايل به حفظ حالت
از نظر نيرو هم اگه بررسي كنيم مي بينيم كه اين اينرسي فقط به خاطر نيروي دوم يا نيروي جاذبه زمينه
يه ازمون فكري مشكلتو راحت تر حل ميكنه :فرض كن همين قطار تو فضا قرار داره و هيچ سياره يا جرمي نزديكش وجود نداره كه نيروي دوم ايجاد كنه و توپ توي قطار باشه ولي تماسي با بدنه نداشته باشه.حالا ببين ميتوني بگي حرفت درسته.
توي ازمون فكري كه تو فضاست توپ و قطار براي حركت مستقل عمل ميكنن
قوانين نيوتن در برنامه هاي ناسا تا به الان كاملا معتبر .. علمي .. و عملي بوده
موفق باشي smile015
I will not say failed 1000 times,
I will say That i discovered there are 1000 ways that can cause failure.

THOMAS EDISON
من نخواهم گفت هزار بار شکست خوردم...
من خواهم گفت در حالیکه هزار راه شکست وجود داشت من کشف کردم .
"توماس ادیسون"

reza21

پست توسط reza21 »

سلام
ممنون از راهنمایی هاتون.
enjoy_physics نوشته شده:
kiarash نوشته شده:
ممنون smile072
smile072

سوال دوستمون هيچ ربطي به سرعت هاي نسبي نداره (از نظر ناظر ساکن(لخت) )
رضا اين سوالت به خاطر اينه كل لن چيزايي كه از قوانين نيوتن خوندي توي همه ي ابعاد يا حالات بررسي و كنكاش نكردي.
اولن اينرسي به خاطر نيروي بزرگتره.يعني روي كره زمين هنگامي كه شما توي ماشين يا قطار نشستي و ماشين حركت ميكنه .. شما به سمت عقب كشيده ميشي يا هنگام ترمز زدن به سمت جلو.. به اين ميگن اينرسي يا لختي يا تمايل به حفظ حالت
از نظر نيرو هم اگه بررسي كنيم مي بينيم كه اين اينرسي فقط به خاطر نيروي دوم يا نيروي جاذبه زمينه
يه ازمون فكري مشكلتو راحت تر حل ميكنه :فرض كن همين قطار تو فضا قرار داره و هيچ سياره يا جرمي نزديكش وجود نداره كه نيروي دوم ايجاد كنه و توپ توي قطار باشه ولي تماسي با بدنه نداشته باشه.حالا ببين ميتوني بگي حرفت درسته.
توي ازمون فكري كه تو فضاست توپ و قطار براي حركت مستقل عمل ميكنن
قوانين نيوتن در برنامه هاي ناسا تا به الان كاملا معتبر .. علمي .. و عملي بوده
موفق باشي smile015
اول اینو بگم تا حالا هیچ منبع خوبی گیر نیاوردم که بتونم فیزیک رو از روش بخونم . یعنی علاقه دارم ولی کتابهایی که تا حالا دیدم همه چرت بوده!ممنون می شم یک منبع ساده , روان و کاربردی رو معرفی کنید.
اینرسی رو تقریبا می دونم ولی منظور شما از این حرف که میگید به خاطر نیروی بزرگتره رو نفهمیدم.
سوال:وقتی داریم مسافرت می ریم و یک مگس(!) توی ماشین پرواز می کنه(همه شیشه ها بسته هستند) مگس هم با ما حرکت می کنه.یعنی مگس داره با سرعت 120 تا با ما می پره؟مسلما نه!و یا اینطور نیست که با سرعت 120 تا به شیشه عقب برخورد کنه. smile024
حالا طبق آزمایش شما , اگه همین مگس رو رو جای توپ تو فضا بزاریم و قطار ما 120 تا سرعت داشته باشه چه حالتی پیش می اد؟ smile042
راستی وجود علامت تعجب جلوی عنوان موضوع به این دلیل هست که عنوان موضوع رو قبول ندارم!(=قانون های نیتون رو قبول دارم smile040 ) ولی در جزئیاتشون دچار مشکل شدم. smile033
--
از استادمون هم شنیدم که گفت : قوانین نیوتن فقط در مورد دستگاههای لخت صادقه.این حرف رو تایید می کنید؟

ممنون smile072

نمایه کاربر
kiarash

محل اقامت: black hole

پست توسط kiarash »

enjoy_physics نوشته شده: سوال دوستمون هيچ ربطي به سرعت هاي نسبي نداره (از نظر ناظر ساکن(لخت) )

smile015
سلام
سرعت نسبي؟؟؟؟؟؟؟کي از سرعت نسبي حرف زد؟؟؟؟؟؟؟
ثانيا قوانين نيتون فقط و فقط و فقط در سيستم هاي لخت معتبره
در ضمن شما در کدام منبع مطالعه کرديد اينرسي ناشي از نيرويي مثل جاذبه هست؟؟؟
دليل استفاده ناسا از قوانين نيوتون دليلي بر درست بودن اين قوانين نيست...در واقع براي حل ناتواني اين قوانين نيرويي به نام fi تعريف ميکنن
که وجود خارجي نداره درست مثل نيروي گريز از مرکز که بهش ميگن نيروي شبه لخت...دليل استفاده از قوانين نيوتون و بسط دادن نيروي شبه لخت
بر اساس قانون دوم نيوتون فقط به خاطر سرعت بسيار کمتري که فضا پيماها از نور دارن و بس وگرنه قوانين ميرن تو فاز نسبيت عام و خاص...
خدارا در حاشيه ميتوان پيدا كرد(داداش البرت)

نمایه کاربر
enjoy_physics

نام: محمد رسولی

سپاس: 36

پست توسط enjoy_physics »

kiarash نوشته شده:
enjoy_physics نوشته شده: سوال دوستمون هيچ ربطي به سرعت هاي نسبي نداره (از نظر ناظر ساکن(لخت) )

smile015
سلام
سرعت نسبي؟؟؟؟؟؟؟کي از سرعت نسبي حرف زد؟؟؟؟؟؟؟
ثانيا قوانين نيتون فقط و فقط و فقط در سيستم هاي لخت معتبره
در ضمن شما در کدام منبع مطالعه کرديد اينرسي ناشي از نيرويي مثل جاذبه هست؟؟؟
دليل استفاده ناسا از قوانين نيوتون دليلي بر درست بودن اين قوانين نيست...در واقع براي حل ناتواني اين قوانين نيرويي به نام fi تعريف ميکنن
که وجود خارجي نداره درست مثل نيروي گريز از مرکز که بهش ميگن نيروي شبه لخت...دليل استفاده از قوانين نيوتون و بسط دادن نيروي شبه لخت
بر اساس قانون دوم نيوتون فقط به خاطر سرعت بسيار کمتري که فضا پيماها از نور دارن و بس وگرنه قوانين ميرن تو فاز نسبيت عام و خاص...
وقتي از ناظر ساكن يا غير ساكن حرف مي زنيد يعني از حركت هاي نسبي حرف مي زنيد(رجوع كنيد به كتاب مباني فيزيك 1 بخش حركت هاي نسبي)
قانون گرانش نيوتن جزيي از فورمول هاي ثابت شده جهانيه كه از قوانين 1 و2و3 نتيجه ميشه(رجوع كنيد به كتاب راز كائنات جلد اول بخش اخر اثر ابراهيم ويكتوري)
من با اينكه قوانين نيوتن در سيستم هاي لخت معتبر هستند مشكلي ندارم فقط گفتم اين سوال به سرعت هاي نسبي (كه منظورم همون حركت هاي نسبي بود)ربط نداره.و اصلا منظورم به نسبيت انشتين نبود.

در مورد يه منبع خوب هم همين كتاب راز كائنات اثر ابراهيم ويكتوري بد نيست.دو جلد كه قيمتشم زياده ولي با زبون ساده همه چيزو توضيح داده.
منظورم از نيروي دوم اينه:فرض كن خودت تكو تنها تو فضا معلقي و هيچ نيرويي از خارج بهت وارد نميشه.حالا با يك نيروي دروني ميخواي به يه سمتي حركت كني. به نظرت تو اين حالت كه ميخواي حركت كني يا از حركت بايستي اينرسي معني داره؟يا بهتر بگم به سمتي متمايل ميشي كه خلاف جهت نيروي دروني(يا من ميگم نيروي اول)باشه؟
در مورد مگس هم سوال باحاليه.تا حالا تو كتاب نديدم و از استادا هم نشنيدم.ولي اگه خودم به عنوان دانشجو فيزيك جواب بدم اينو ميگم:وقتي ماشين حركت ميكنه و به سرعت 100 ميرسه ..راننده به همراه اجزاي ماشين و مخصوصا هواي درون ماشين(اگه پنجره ماشين باز نباشه)به سرعت 100 ميرسن.پس وقتي هواي درون ماشين نسبت به راننده ساكنه.. مگس نبايد مشكلي واسه پرواز داشته باشه چون مگس واسه حركت به هوا احتياج داره. براي صحت اين مطلب ميشه ازمايش كرد.ولي چون هوا هم دچار اينرسي ميشه احتمالا هنگام ترمز زدن ..مگس هم مثل راننده نا خواسته كمي به جلو رونده ميشه.اينو ديگه نديدم. smile055
حالا اگه اين ازمايش تو فضا در حالت بي وزني باشه(نيرويي خارجي يا دوم نباشه)چون مگس (و همه بالداران) براي پرواز به هوا(گازي به غلظت هوا) احتياج داره پس نميتونه حركت كنه(حيووني smile029 )پس حركت قطار و مگس مستقل ميشه.اگر قطار با نيروي دروني شروع به حركت كنه مگس همونجوري سر جاش ميمونه مگر اينكه نيرويي از سمت بدنه قطار بهش وارد شه.
ببيند من با اينكه قوانین نیوتن فقط در مورد دستگاههای لخت صادقه مشكلي ندارم و حتما درسته. ولي معتقدم در ديدگاه ماكروسكوپي و سرعت هاي پايين اگه با ديد نيوتني پيش بريم سريع تر جواب ميگيريم.تازه من معتقدم تعداد كساني كه دقيقا قانون هاي نسبييت انشتين رو درك كردن خيلي كمه.
رضا سوالات نشون ميدن كه به فيزيك علاقه داري و حتي استعدادت زياده.حتما فيزيك دان خوبي ميشي.موفق باشي(محمد) smile015
I will not say failed 1000 times,
I will say That i discovered there are 1000 ways that can cause failure.

THOMAS EDISON
من نخواهم گفت هزار بار شکست خوردم...
من خواهم گفت در حالیکه هزار راه شکست وجود داشت من کشف کردم .
"توماس ادیسون"

نمایه کاربر
paymanazodi

سپاس: 1

تماس:

پست توسط paymanazodi »

سلام
من نمی دونم منظور شما اینه که از اصطکاک چشم پوشی کنیم؟
اگه بخواهیم از اصطکاک چشم پوشی کنیم:توپ نسبت به زمین حرکت نمی کنه و نسبت به قطار با سرعت عکس قطارحرکت می کنه.(عین قانون اول نیوتن)
اگه اصطکاک رو در نظر بگیریم:نیروی اصطکاک که به دلیل گرانش و زبری سطح ایجاد می شود هم باعث حرکت خطی توپ و همچنین حرکت دورانی توپ میشه که برای محاسبه اون به اینا احتیاج داریم:
1-r
m-2
3- ضریب اصطکاک
(این هم خلاف قوانین نیوتن نیست)

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

ممنون smile072
اصل لختی یعنی اینکه هر جسمی میخواد وضعیت قبلی خودش را حفظ کند. وقتی قطار شرئع به حرکت میکند توپ میخواد سر همون جای قبلی خودش باشه ولی قطار رو به جلو میره پس توپ به سمت عقب حرکت میکند تا از تغییر وضعیت و تغییر موقعیت جلوگیری کند.

نمایه کاربر
ArtinAris

پست توسط ArtinAris »

دوست عزیز اگر دقت کرده باشید در قانون دوم نیوتون اگر شما F را صفر بگذارید شتاب صفر می شود و می شود همان قانون اول!!! سوال این است که چرا حالت F مساوی با صفر را یک قانون جدا گرفتیم در حالی که حالت خاصی از قانون دوم است و برای مثال چرا F مساوی با 2.5 را یک قانون نمی گیریم. پاسخ این است که قانون اول نه آن که سعی در بیان آن حالت خاص دارد بلکه در صدد تعریف چارچوبی است که قوانین دوم و سوم در آن صادق هستند! یعنی قوانین دوم و سوم در دستگاه لخت ( دستگاهی که برآیند نیروی وارد بر آن صفر است) بر قرارند.
مطالعه کن و بساز
فکر کن و کمتر حرف بزن

reza21

پست توسط reza21 »

ممنون smile072 smile017
ArtinAris نوشته شده:دوست عزیز اگر دقت کرده باشید در قانون دوم نیوتون اگر شما F را صفر بگذارید شتاب صفر می شود و می شود همان قانون اول!!! سوال این است که چرا حالت F مساوی با صفر را یک قانون جدا گرفتیم در حالی که حالت خاصی از قانون دوم است و برای مثال چرا F مساوی با 2.5 را یک قانون نمی گیریم. پاسخ این است که قانون اول نه آن که سعی در بیان آن حالت خاص دارد بلکه در صدد تعریف چارچوبی است که قوانین دوم و سوم در آن صادق هستند! یعنی قوانین دوم و سوم در دستگاه لخت ( دستگاهی که برآیند نیروی وارد بر آن صفر است) بر قرارند.
یعنی قانون های نیوتون فقط در دستگاه لخت صادقند؟اگه خود دستگاه ما لخت نباشه , باید چیکار کنیم؟(مسئله نمونه به ذهنم نرسید اگه ممکنه با یک مثال توضیح بدید smile124 )

پين

محل اقامت: تهران

سپاس: 611

پست توسط پين »

ArtinAris نوشته است:
دوست عزیز اگر دقت کرده باشید در قانون دوم نیوتون اگر شما F را صفر بگذارید شتاب صفر می شود و می شود همان قانون اول!!! سوال این است که چرا حالت F مساوی با صفر را یک قانون جدا گرفتیم در حالی که حالت خاصی از قانون دوم است و برای مثال چرا F مساوی با 2.5 را یک قانون نمی گیریم. پاسخ این است که قانون اول نه آن که سعی در بیان آن حالت خاص دارد بلکه در صدد تعریف چارچوبی است که قوانین دوم و سوم در آن صادق هستند! یعنی قوانین دوم و سوم در دستگاه لخت ( دستگاهی که برآیند نیروی وارد بر آن صفر است) بر قرارند.
استقلال قانونهاي اول و دوم نيوتن
به قلم:
سيامك خادمي (از گروه فيزيك دانشگاه زنجان)
معصومه شاهسواري ( از انجمن علمي-آموزشي معلمان فيزيك زنجان)

لينك دريافت:
http://up2.upload.pk/uploads/1253897965.pdf
smile072

asmann

پست توسط asmann »

پين گرامي
آيا ادامه اين مقاله را در اختيار داريد؟
بسيار ممنون ميشوم اگر آن را هم قرار دهيد.
smile072

پين

محل اقامت: تهران

سپاس: 611

پست توسط پين »

درود آسمان عزيز
آن مقاله در صفحه 15 پايان يافته بود و تنها چند سطري از
نتيجه گيري آن به صفحه 16 رفته است كه تصويرش را
قرار ميدهم:
تصویر

asmann