دو سوال در مورد حرکت دایره ای

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
reza21

دو سوال در مورد حرکت دایره ای

پست توسط reza21 »

سلام
خسته نباشید
سوال اول:
متحرک ما می تونه دو مسیر رو به صورتی که در شکل با عدد نشون دادم طی کنه.به نظر شما با انصراف از اصطکاک متجرک کدوم مسیر رو زودتر طی می کنه؟
متحرک مسیر اول رو با سرعت ثابت و مسیر دوم رو به صورت شتاب دار طی می که و سرعت اولیه در هر دو حالت یکسان هست.
تصویر
سوال دوم:
چهار موشک در چهار راس مربعی به ضلع a قرار دارند.در یک لحظه موشک ها با سرعت v شروع به حرکت می کنند. و هر موشک به دنبال موشک جلویی می رود.مدت زمانی که موشک ها به هم برخورد می کنند چقدر است؟
تصویر
البته با شکل راحت تر درک میشه برای همین شکل رو هم کشیدم.
ممنون

پين

محل اقامت: تهران

سپاس: 611

Re: دو سوال در مورد حرکت دایره ای

پست توسط پين »

reza21 گرامي، درود smile072

درباره پرسش نخستتان ، بايد معادله مسير شماره [2] مشخص باشد (قسمتي از يك دايره
است يا يك بيضي يا...؟ ) و پاسخ بستگي كامل به آن منحني خواهد داشت.

درباره پرسش دوم:

اگر اندازه ضلع مربع a باشد، زمان خواسته شده برابر خواهد بود با t=a/v

(راهنمايي:ميتوانيد راه حل را با تعريف برداري جسم صلب شروع كنيد)

مشابه همين پرسش مشهور را ميتوانيد در كتاب فيزيك ايرودوف و نيز كتاب معادلات
ديفرانسيل نوشته جرج اف سيمونز بيابيد

موفق باشيد

hamid_kg

سپاس: 3

پست توسط hamid_kg »

سلام
ولی من فکر می کنم در مورد سوال اول هر دوی گوی ها هم زمان می رسند. smile042
!!!!!!!!!!!!!!! me kartveli biji var

نمایه کاربر
mmeftahpour

نام: مسعود مفتاح پور

سپاس: 394

پست توسط mmeftahpour »

P63.jpg
P64.jpg
جواب مسئله از اين طريق با جواب پين گرامي يكي است فقط يك مشكل كوچك .....
مشابه مسئله پيمودن نصف مسير بعد نصف مسير باقيمانده و بعد نصف مسير باقيمانده و .... كه بعد از بي نهايت بار هميشه مقداري كوچك براي نصف كردن باقي مي ماند ، اينجا نيز موشكها در مركز به هم نزديك مي شوند ولي هيچ وقت به مركز نمي رسند و تا بي نهايت زمان با شعاعي كوچكتر بدور مركز مي چرخند كه با جواب ارائه شده متناقض است. اختلافش هم با مسئله نصف مسير اين است كه از لحاظ رياضي مختصات مركز جزء جواب مسئله نيست.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

reza21

پست توسط reza21 »

سلام
از همتون خیلی زیاد ممنونم smile072
در مورد سوال اول باید بگم مسیر دایره هست(ببخشید یادم رفت بگم) ولی کنجاو شدم جواب رو در هر دو حالت بدونم(دایره و بیضی)
به نظر خودم باید همزمان برسند ولی دلیلی برای حرفم ندارم!
در مورد سوال دوم درست متوجه نشدم.متاسفانه به منبعی که معرفی کردید دسترسی ندارم.
mmeftahpour عزیز یعنی موشکها در نقطه ای غیر از مرکز برخورد می کنند؟(فکر کنم استادمون گفت در مرکز برخورد می کنند)
در مورد حل ریاضی مساله یکم مشکل داشتم که در قالب همون عکس نوشتم.
( یک سوال خارج از بحث: میشه یک مختصر توضیحی در مورد دیفرانسیل بدید ؟ متاسفانه من حتی وقتی از بعضی استادای ریاضی دانشگاه که در دانشگاه های بزرگ کشور هم تدریس می کنند سوال کردم بهم گفتند مشتق بگیر کنارش یک علامت بذار میشه دیفرانسیل!!!)
خیلی ممنون
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

reza21

پست توسط reza21 »

منتظر پاسخنون هستم smile072

نمایه کاربر
mmeftahpour

پست توسط mmeftahpour »

با سلام خدمت دوست خوبم Reza21

بر اساس روش حل من وقتي ابعاد موشك را نقطه اي فرض كنيم ، اين موشكها هيچ وقت به هم نمي رسند بلكه بصورت نمايي به مركز هم گرا مي شوند و دور مركز مي چرخند. (سرعت همگرايي هم بصورت نمايي است.)
ولي در حالت عادي با در نظر گرفتن ابعاد خود موشك وقتي فاصله از مركز با ابعاد موشك يك شود به هم برخورد خواهند كرد.

در مورد سئوال ديفرانسيل: ديفرانسيل و مشتق از لحاظ مفهومي دو نوع توصيف از يك عبارت واحد هستند و آن هم مفهوم رابطه تغييرات چند متغير وابسته به هم هستند.

به عنوان مثال در صورتيكه مقدار x به اندازه 0.1 تغيير كند ، مقدار y در آن نقطه 0.2 تغيير كند ، طبق مفهوم مشتق نسبت اين تغييرات برابر حاصل تقسيم 0.2 بر 0.1 يا عدد 2 است. در حالتيكه مقدار dy 0.2 است.

reza21

پست توسط reza21 »

سلام
خیلی ممنون smile124
تو محاسباتتون نمی دونم من متوجه یک چیز نشدم , یا شما تقلب کردین smile021
جایی که نوشتم " در مرجله بعد مقدار ثابت c رو نظر گرفتید " رو ببینید.بعد از اون مقدار l از کجا اومد؟من که نفهمیدم smile042
همین سوال رو با کمکم استادم از طریق سرعت های نسبی حل کردیم.چون مربع بود و حالت خاص خیلی راحت به جواب رسیدیم.جواب نهایی هم بدست اومد a/v .که البته تفاوت جواب رو قبلا توضیح دادید smile007
ممنون smile072

نمایه کاربر
mmeftahpour

پست توسط mmeftahpour »

با عرض پوزش از دوست خوبم Reza21 من متوجه سئوالهاي شما كه در متن تصوير گذاشته بوديد نشده بودم.

1- بدليل تقارن مسئله زاويه O برابر 90 درجه و مثلث AOB قائم الزاويه متساوي الساقين مي باشد، بدليل تشابه مثلث هم كه اضلاع آن dr و rdѲ هم قائم‌الزاويه ، متساوي الساقين خواهد بود يا dr=rdѲ

2-از مقدار C صرفنظر نشده است بلكه با توجه به شرايط اوليه Ѳ=0 ، r=L مقدار C محاسبه و جايگزاري شده است.

3- معادله بدست آمده يك منحني است كه مقدار Ѳ از ∞- تا ∞ قال تغيير است. Ѳ=0 نقطه شروع حركت است كه با اعداد مثبت مسير واگرا مي شود و با اعداد منفي به سمت مركز حركت مي كند. (اگر جهت سرعت را عوض مي كرديم و موشكها در راستاي خط واصل موشك كناري از هم دور مي شدند بايد مقادير مثبت را انتخاب مي كرديم.)در نتيجه مقدار ∞- را در نظر مي گيريم.

4- مقدار 2L√ هم برابر طول مربع است و هر دو جواب يكي هستند.

asmann

سپاس: 4

پست توسط asmann »

mmeftahpour گرامي
البته من پاسخ شما را درست متوجه نشدم، اما به نظرم با استدلال ديگري ميتوان نشان داد كه موشكها در مدت زمان a/v دقيقا به هم ميرسند(a ضلع مربع است).
اگر پاره خط واصل دو تا از موشكهاي مجاور را در نظر بگيريم، ميتوان نشان داد كه در هر لحظه ي دلخواه، آهنگ تغيير طول اين پاره خط برابر با مقدار ثابت v- است.
(بردار سرعت موشك سمت راست همواره موازي اين پاره خط و بردار سرعت موشك سمت چپ عمود بر اين پاره خط است).
تصویر
بنابراين در مدت زمان a/v طول پاره خط واصل به صفر خواهد رسيد.
smile072

reza21

پست توسط reza21 »

سلام
خیلی ممنون smile124
کاش اینجا یک دکمه تشکر هم داشت
سربلند باشید smile079

ارسال پست