بیا تو سوال بپرس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
tohid_science

محل اقامت: دنیا

سپاس: 3

تماس:

بیا تو سوال بپرس

پست توسط tohid_science »

با سلام به تمامی فیزیکدانان عزیز , دانشمندان محترم فیزیک , من با قرار دادن این قسمت میخواستم فضایی را ایجاد کنم که همه به جای پاسخ دادن , سوال بپرسن چون همیشه سوال از جواب بهتر است . دانشمند بودن کسی با سوال پرسیدن او درباره محیط اطراف مشخص میشود . دانشمندان عزیز فقط سوال ها درباره ی پدیده های اطراف و هر آن چه که مربوط به فیزیک میشود باشد و جواب دادن آنها با کسانی است که میدانند و امیدوارم این سوال ها به کشف راز هستی کمک کند . با تشکر smile018 smile018 اولین سوال را خودمان آغاز میکنیم : چرا همه ی ما برای ادامه ی زندگی به آب نیاز داریم ؟ شاید موجوداتی وجود داشته باشند که برای ادامه زندگی به آتش نیاز داشته باشند و برای ادامه ی زندگی نیاز به ستاره های آتشین داشته باشند؟ smile018
این جهان کوه است و فعل ما ندا باز گردد این ندا ها را صدا

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

Re: بیا تو سوال بپرس ؟

پست توسط afi »

tohid_science نوشته شده: چرا همه ی ما برای ادامه ی زندگی به آب نیاز داریم ؟ شاید موجوداتی وجود داشته باشند که برای ادامه زندگی به آتش نیاز داشته باشند و برای ادامه ی زندگی نیاز به ستاره های آتشین داشته باشند؟
مکانیزم اولیه ما براساس آب و مواد معدنی بوده. برای اینکه واکنش های شیمیایی در بدن انجام شود(درون سلولها) به آب نیاز دارد. (البته من چیزی از زیست نمیدونم!)
حیات در ابتدا در آب شکل گرفت به این علت که آب جانداران را از اشعه ماورابنفش که باعث ازبین رفتن حیات میشود،حفظ میکند.
ممکن است جاندارانی در نقاط دیگری از کیهان وجود داشته باشند که ساختار متفاوتی داشته باشند ولی ما از آن بی خبریم.

نمایه کاربر
mahshid.m

محل اقامت: لاهیجان

سپاس: 281

پست توسط mahshid.m »

من یه جا خوندم جهان اول 10 بعدی بوده و بعد از بیگ بنگ به چند تا جهان که ابعادشون کمتر از جهان اولی بوده تقسیم شده بوده دوست دارم بدونم غیر از طول و عرض و ارتفاع و زمان دیگه چه بعد هایی داریم؟
هر انسانی یا مشهور است یا گمنام کننده ی یک مشهور
عظیم بودن یا یک عظمت را کشتن
جفای انسان به خود یعنی کشتن یک عظمت!!!

نمایه کاربر
tohid_science

تماس:

پست توسط tohid_science »

mahshid.m نوشته شده:من یه جا خوندم جهان اول 10 بعدی بوده و بعد از بیگ بنگ به چند تا جهان که ابعادشون کمتر از جهان اولی بوده تقسیم شده بوده دوست دارم بدونم غیر از طول و عرض و ارتفاع و زمان دیگه چه بعد هایی داریم؟
با سلام و درود . دوست عزیز , من فکر میکنم , سرعت یا شتاب یا ... میتوانند جزء این بعد ها باشند

نمایه کاربر
saeedjafari

محل اقامت: tehran

سپاس: 6

پست توسط saeedjafari »

tohid_science نوشته شده:
mahshid.m نوشته شده:من یه جا خوندم جهان اول 10 بعدی بوده و بعد از بیگ بنگ به چند تا جهان که ابعادشون کمتر از جهان اولی بوده تقسیم شده بوده دوست دارم بدونم غیر از طول و عرض و ارتفاع و زمان دیگه چه بعد هایی داریم؟
با سلام و درود . دوست عزیز , من فکر میکنم , سرعت یا شتاب یا ... میتوانند جزء این بعد ها باشند
با سلام
خوب نه دوست عزیز هیچ موقع سرعت و شتاب جزو بعد ها نبودن چون خود سرعت و شتاب بر حسب بعد زمان سنجیده می شن.
من اسم بعدها رو نمی دونم شایدم اسم نداشته باشن (؟؟؟؟؟؟؟؟) دلیلمم واسه این حرف اینه که اون بعد ها نسبت به ما خیلی کوچیکن و ما تویه یه محیط 3 بعدی زندگی می کنیم و حتی درک بعد 4 برای ما خیلی سخته پس هیچ موقع نمی تونیم این بعد ها رو درک کنیم.
با تشکر smile019 smile019

نمایه کاربر
tohid_science

تماس:

پست توسط tohid_science »

saeedjafari نوشته شده:
tohid_science نوشته شده:
با سلام
خوب نه دوست عزیز هیچ موقع سرعت و شتاب جزو بعد ها نبودن چون خود سرعت و شتاب بر حسب بعد زمان سنجیده می شن.
من اسم بعدها رو نمی دونم شایدم اسم نداشته باشن (؟؟؟؟؟؟؟؟) دلیلمم واسه این حرف اینه که اون بعد ها نسبت به ما خیلی کوچیکن و ما تویه یه محیط 3 بعدی زندگی می کنیم و حتی درک بعد 4 برای ما خیلی سخته پس هیچ موقع نمی تونیم این بعد ها رو درک کنیم.
با سلام و درود . دوست عزیز , بسیاری از دانشمندان بعد چهارم را زمان میدانند .نه این که بعد چهارم درکش برای ما سخت باشه! smile018

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

اینها فقط درحد نظریاتی هستند که درباره جهان ارایه میشود.فقط درهمین حد!! و البته ایرادهای بیساری هم به اونها وارد است.
اما اینکه ابعاد بالاتر چه هستند،نمی دانیم. این تعداد ابعاد با استفاده از ریاضیات به دست می آید و درک فیزیکی از اونها نداریم.
ذهن انسان فقط قادر به درک 3 بعد فضا و به زور بعد چهرم،زمان، است و نه بیشتر.

نمایه کاربر
saeedjafari

پست توسط saeedjafari »

tohid_science نوشته شده:
saeedjafari نوشته شده:
tohid_science نوشته شده:
با سلام
با سلام و درود . دوست عزیز , بسیاری از دانشمندان بعد چهارم را زمان میدانند .نه این که بعد چهارم درکش برای ما سخت باشه! smile018
با سلام دوست گرامی خوب منم می دونم بعد 4 زمانه اینو تو پستمم ذکر کردم منظورم از درکش خودش نبود که ساز و کارش بود یعنی چجوری کار می کنه؟ چجوری می شه توش تغییر ایجاد کرد؟
مثلا بعد 1 تا 3 رو تعریف کنیم و توش تغییر ایجاد کنیم ولی آیا می تونیم زمان رو بیشتر از مقدار چند صد هزارم توسط اتساع زمان با علم امروزیمون تغییر بدیم؟
خوب نه برای درک اون بعد هایی که دوستمون تو بالا ذکر کردن و من گفتم سخته دلیلم اینکه اون بعد ها خیلی نسبت به ما کوچیکن و قابل مشاهده و اصلا استنباط کامل نیستن

نمایه کاربر
mahshid.m

محل اقامت: لاهیجان

سپاس: 281

پست توسط mahshid.m »

saeedjafari نوشته شده:
tohid_science نوشته شده:
saeedjafari نوشته شده:
tohid_science نوشته شده: با سلام و درود . دوست عزیز , من فکر میکنم , سرعت یا شتاب یا ... میتوانند جزء این بعد ها باشند
با سلام
با سلام دوست گرامی خوب منم می دونم بعد 4 زمانه اینو تو پستمم ذکر کردم منظورم از درکش خودش نبود که ساز و کارش بود یعنی چجوری کار می کنه؟ چجوری می شه توش تغییر ایجاد کرد؟
مثلا بعد 1 تا 3 رو تعریف کنیم و توش تغییر ایجاد کنیم ولی آیا می تونیم زمان رو بیشتر از مقدار چند صد هزارم توسط اتساع زمان با علم امروزیمون تغییر بدیم؟
خوب نه برای درک اون بعد هایی که دوستمون تو بالا ذکر کردن و من گفتم سخته دلیلم اینکه اون بعد ها خیلی نسبت به ما کوچیکن و قابل مشاهده و اصلا استنباط کامل نیستن
خوب زمان رو هم نمیشه دید!
هر انسانی یا مشهور است یا گمنام کننده ی یک مشهور
عظیم بودن یا یک عظمت را کشتن
جفای انسان به خود یعنی کشتن یک عظمت!!!

نمایه کاربر
saeedjafari

پست توسط saeedjafari »

ببخشید شما چه جوری می گید بعد زمان قابل مشاهده نیست شما می تونید بعد زمان رو از فضا جدا کنید یا اصلا بدون بعد زمان می شه بعد 1 تا 3 رو اصلا مشاهده کرد ؟ به نظر شما کلمه "کجا" معنی می ده؟
یا ما باید بگیم "کی و کجا"
و واقعا برای شما گذر زمان و حرکت تو بعد چهارم غیر قابل مشاهده است که میگید زمان رو هم نمیشه دید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
smile019 smile019

emad_nano

پست توسط emad_nano »

من يك سوال از فيزيكدان هاي جوان داشتم.
ميدانيم نور از ذرات تشكيل شده است.نام اين ذرات فوتون است.جرم فوتون صفر است.پس چرا ميگوييم نور جرم دارد. smile055

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

تلفن هاي بيسيم با چه طول موجي با دستگاه ثابت ارتباط برقرار مي كنند؟
آيا اين امواج مانند امواج پارازيت براي سلامتي ضرري مضر نيستند؟

nia

پست توسط nia »

با سلام
چنانچه انرژی امواج به مقدار بالا توسط بافتهای مختلف بدن جذب شود ممکن است باعث سوختگی ، جهش در سلول و انجام واکنشهای نامطلوب گردد. انرژی امواج به فرکانس آنها وابسته است و هر چقدر ضریب جذب سیگنالی در بدن بیشتر باشد ، انرژی بیشتری جذب بدن خواهد شد و چنانچه شدت سیگنال دریافت شده زیاد باشد ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد . به هر حال برای جذب امواج توسط بافتهای مختلف دز نرمال وجود دارد که چنانچه انرژی دریافتی از این دز نرمال بیشتر شود (بسته به مقدار دز دریافتی) خطرات و آسیبهای متفاوتی را موجب خواهد شد .
برای دریافت و ارسال سیگنال در حالت بیسیم گیرنده و فرستنده مورد نیاز خواهد بود که در تلفنهای ثابت(غیر بیسیم) وجود ندارد. اما تلفنهای بیسیم مجهز به سیستم گیرنده و فرستنده هستند که اغلب در فرکانس پایین (باندهایی در محدوده 50MHz ) و بعضا در فرکانسهای بالا (در باندهای مختلف کمتر از GHz1 ) کار میکنند . شدت سیگنال تولید شده در آنتنهای فرستنده تلفنهای بیسیم پایین بوده و در نتیجه برد آنها کوتاه است . ضمن اینکه تنها در زمان ارتباط فعال هستند . بنابراین خطرات چندانی نخواهند داشت . اما فرکانس پارازیت تولید شده بسیار بالا (اغلب بیش از GHz 2) بوده ضمن اینکه دارای شدت بسیار بالا نیز می باشند و در مدت زمانی طولانی تولید و در محیط پراکنده میشوند . بنابراین ضریب جذب آنها در بدن بالا بوده و در مدت زمان میتواند باعث بروز نارساییهای مختلف شود .

ehmed

پست توسط ehmed »

در مورد درک زمان برای شما بگویم که انیشتین میگفت زمان در ذهن شماست اری همه شما در مورد زمان تاریخی درک همزمانها به وسیله ساعت و حرکت مداری زمین شب و روز متوجه گذر زمان خواهید ولی در همین راستا هاوکینگ می گویند زمانی دیگر وجود دارد که با ذهن شما کار می کند که تمام کاینات تحت تاثیر این زمان هستند زمانی که در مقیاس سرعت نور قابل درک است این زمان وقتی متوجه ان می شوید که در شرایط متفاوت قرار میگیرید به عنوان مثال وقتی با یک اسلحه در روبروی شما ، شما را تهدید میکنند زمان کندترین حالت خود را دارد و هر دقیقه اش ، یک ساعت احساس میشود. تا حالا نشنیدین که میگن یارو عمرش از سنش بیشتر است این بر دو زمان دلالت دارد اما بعد فیزیکی آن چگونه است: بعد فیزیکی آن را در قوانین نسبیت انیشتین می توان یافت و هم اکنون به شما بگویم زمان دیگری در جهان وجود دارد یعنی جهان زمان سه بعدی دارد و علت اینکه قوانین انیشتین در سرعتهای بالا کاربرد دارد همین است که انیشتین از قدرت تخیل و تجسم فوق العاده بالایی برخوردار بود و تنها باتجسم حرکت نور (که دایره فهم انسان است)می توان از بعد سوم زمان عبور کرد و آن را به طرف صفر میل داد و توانست قانون تاثیر گذار بر دو بعد زمان را پایه ریزی کند ولی شرطش حرکت در سرعتهای نزدیک نور است من این سه گزینه زمان را برای شما ساده میکنم البته درکش به این صورت نیست ولی به شما کمک میکند تا بهتر حرف مرا بفهمید این سه زمان (گذشته ، حال،اینده)است این گونه شما تصور کنید اگر بعد زمان نباشد حرکت ساختار پیچیده و غیر قابل درکی پیدا میکند به عنوان مثال شما در اتاقی که قرار داریددر لحظه یک ساعت پیش را تجسم کنید شما یک ساعت پیش کجا بودید و الان هم انجا هستید ولی در حالی که شما در موقعیت الانتان هستید این زمان در دو بعد شکل گرفت ذهن و تاریخ در زمان تاریخ حرکت مداری زمین ملاک همزمانی قرارداد شده است و در حرکت ذهنی سرعت نور ملاک درک است حالا هر دوی اینها زمان دیگری را می سازند که حاصل تشکیل صفحه این دو زمان است و ان هم دنیاهای موازی است ببخشین این نظریه من به اسم تعادل است ولی تا زمان تکامل کلی نظریه ام نمی توانم فرمولها را افشا کنم و به اثبات آنها در اینجا بپردازم ولی اگر عمر و سن باقی بماند فرمولهای جدیدی در شرف خلق است و فرومل انیشتین نیز اصلاح لازم دارد چون در سرعتهای بالا فقط کاربرد دارد و شاید بزودی زمان ان فرا رسیده باشد که بتوان قوانین مقیاسهای متفاوت از کاینات را با هم ادغام کرد البته دارم روی یک سری پیش بینیهایی چه در مقیاس کوچیک و متوسط و بالا انجام خواهم داد

نمایه کاربر
paulhenry

سپاس: 5

تماس:

پست توسط paulhenry »

یه سول میپرسین،هیچ کس جواب نمیده،میرن سرغ بعدی...
جواب سوال اول: میگوییم آب مایع حیات است چون آب عاملی برای انجام واکنش های شیمیایی است و همچنین بدن ما را خنک نگه میدارد. همان طور که میدانید بدن ما از جنس گوشت است که از سه عنصر اساسی(کربن،هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است) و این بدن نمیتواند در دما های بالا دوام بیاورد و میسوزد. این بدن انعطاف کافی را برای زندگی دارد.
بنابراین ماده ای که بتواند بدنی را تشکیل دهد برای زندگی و در دما های بالا هم مشکلی پیدا نکند غیر ممکن است.
سوال دوم:mahshid: ما موجوداتی هستیم سه بعدی و سه بعد را میتوانیم درک کنیم، پس این سه بعدی را که میبینیم و با آن ها سر و کار داریم را نامگذاری میکنیم تا معنی داشته باشند و قابل اندازه گیری باشند، پس ابعادی را که آن ها را نمیبینیم و درک نمیکنیم را نام گذاری نکرده ایم. تنها موضوعی که میدانیم وجود 10 بعد متریک است.
سوال سوم:emad_nano : نباید به سوالت بخندی چون سوال مهمی است. ما میگوییم فوتون جرم سکون ندارد. منظور از جرم سکون جرمی است که در حالت سکون هر جسم وجود دارد و میتواند به انرژی تبدیل شود. حال وقتی فوتون با انرژی زیادی به سرعت c میرسد جرم نسبیتی دارد، یعنی با سرعت گرفتن جرمش بسیار زیاد میشود.مانند گلوله ی اسلحه که وقتی از خشاب در آمده قدرت زیادی ندارد ولی وقتی شلیک میشود میتواند بکشد.
سوال سوم: mamy : جواب سوالت به طور دقیق داده شده ولی من خلاصه میگویم بله این امواج برای انسان ضرر دارند و متخصصان هم توصیه کرده اند موبایل را در جیب جلوی پیراهن قرار ندهید چون امواج مضر آن میتواند باعث سکته قلبی شود.
توازن سر انجام جهان ، و هر آنچه درون آن است

ارسال پست