چرا حباب ها گردند؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
maralestain

چرا حباب ها گردند؟

پست توسط maralestain »

سلام
یه سوال چرا حباب ها گردند؟

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

محل اقامت: مشهد

سپاس: 14

تماس:

Re: سوال !!!!!

پست توسط محمد مهدي غلامي »

سلام
من در اين مورد خيلي اطلاعات ندارم .
اما فكر ميكنم بخاطر اينه كه فشار هواي درون حباب در همه جا يكسان باشه. مثلا فكر كن اگر مكعب بود گوشه ها بايد فشار بيشتري رو تحمل ميكردن.
فكر ميكنم خيلي جوابم ناقصه .دوستان توضيح بدن.
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
كوير

محل اقامت: ساری

سپاس: 35

تماس:

پست توسط كوير »

سلام،
زیرا کره در میان سایر شکل های با حجم ثابت، کمترین سطح جانبی را دارد.

smile072
تو هم یک روز بزرگ میشی میری تا شهر رویاها
به یاد خونه میافتی چشات میشه مثل دریا
به یاد امشب و هر شب که من ویرون و آواره
نشستم تا سحر بیدار به پای تو و گهواره

نمایه کاربر
Galaxy_1

پست توسط Galaxy_1 »

اگه این سوال رو بپرسی پس باید سوالاتی از قبیل اینکه چرا قطرات مایعات مختلف گرده و مکعب و یا هرمی نیست و نه تنها این سوال بلکه سوالات بسیار دیگری نیز به وجود می آید .در هر حال جواب من به این سوال این است:مثلا وقتی که ما یک بادکنک را باد می کنم خودش بدون اینکه ما دخالتی داشته باشیم تمایل دارد که گرد باشد و اگر بخواهیم آن را مکعب کنیم باید در یک حجم مکعبی شکل قرار دهیم تا به شکل آن در آید.جوابمن ناقص است اما فکر کنم کمی درجواب به سوال کمکت کند. با اجازه !ما رفتیم بخوابیم. smile061
خدایا...مرا به ابتذال آرامش و خوشبختی مکشان!اضطرابهای بزرگ،غم های ارجمند و حیرت های عظیم به روحم عطا کن ولذت ها را به بندگان حقیرت بخش ودرد های عزیز بر جانم ریز.

نمایه کاربر
pegah1371

سپاس: 2

پست توسط pegah1371 »

كوير نوشته شده:سلام،

smile072
میشه بیشتر توضیح بدین؟
هر کس بايد هر روز يک شعر خوب بشنود ; يک آواز خوب بخواند و در صورت امکان چند کلمه حرف منطقي بزند.
گوته

همه می خواهند کسی باشند ودر این میان کسی نمی خواهد رشد کند.
گوته

love the life you live
live the life you love

Your time is limited, so don't waste it living someone else's life. Don't be trapped by dogma -- which is living with the results of other people's thinking. Don't let the
noise of others' opinions drown out your own inner voice

STEVE JOBS

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

pegah1371 نوشته شده:

smile072
میشه بیشتر توضیح بدین؟
یعنی اگر یه مکعب با حجم مشخص داشته باشی. یه کره هم با همون حجم.مساحت سطح جانبی کره کمتر از مکعبه .
برای پیدا کردن شکل نسبت مساحت به حجم باید مینیمم باشه . اینطوری پتانسیل هم مینیمم میشه.

نمایه کاربر
pegah1371

سپاس: 2

پست توسط pegah1371 »

edwardfurlong نوشته شده:
pegah1371 نوشته شده:

smile072
میشه بیشتر توضیح بدین؟
یعنی اگر یه مکعب با حجم مشخص داشته باشی. یه کره هم با همون حجم.مساحت سطح جانبی کره کمتر از مکعبه .
برای پیدا کردن شکل نسبت مساحت به حجم باید مینیمم باشه . اینطوری پتانسیل هم مینیمم میشه.
مرسی smile072
هر کس بايد هر روز يک شعر خوب بشنود ; يک آواز خوب بخواند و در صورت امکان چند کلمه حرف منطقي بزند.
گوته

همه می خواهند کسی باشند ودر این میان کسی نمی خواهد رشد کند.
گوته

love the life you live
live the life you love

Your time is limited, so don't waste it living someone else's life. Don't be trapped by dogma -- which is living with the results of other people's thinking. Don't let the
noise of others' opinions drown out your own inner voice

STEVE JOBS

راشين

سپاس: 6

Re: چرا حباب ها گردند؟

پست توسط راشين »

سلام!
edwardfurlong نوشته شده:
pegah1371 نوشته شده:

smile072
میشه بیشتر توضیح بدین؟

ان طوری که برداشت کردم : پس باید تمام چیزهایی که به طور طبیعی شکل می گیرند به صورت کروی باشند، چون مساحت سطح جانبی کره نسبت به دیگر اشکال کمتر است و برای پیدا کردن شکل، باید نسبت مساحت به حجم مینیمم باشد... ایا در طبیعت همه چیز کرویست؟!!

البته
... جناب کویر نوشته اند : کره مساحت جانبی کمتری در میان سایر اشکال با حجم ثابتدارد...شاید حجم متغیر موجب تشکیل شکلی غیر از کره شود! اگر این طور هست لطفا یک مثال برای حجم متغیر بزنید.

اگر اشتباه برداشت کردم لطفا کمی بیشتر توضیح دهید. ممنون smile072

با تشکر.
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

اگر قیدی در مساله وجود نداشته باشد کروی خواهد شد. اگر آن حباب را داخل یک مکعب بزارید به همون شکل میشه. اما اگر لاگرانژین رو برای مسایل بدون قید در این زمینه حل کنیم به کره میرسیم.

منظور از حجم ثابت هم آن حجم ثابت نبوده.منظور همون مثالی بود که من گفتم. یعنی اگر یه مکعب با حجم برابر با یک کره داشته باشیم . مساحت کره کمتر است.

نمایه کاربر
زاگرس فيزيك

محل اقامت: Bern

سپاس: 3

تماس:

پست توسط زاگرس فيزيك »

با سلام وعرض ادب خدمت دوستان خوبم از اینکه دیر اومدم معذرت میخوام....دوستان مطالب خوبی رو گذاشتن واستفاده نمودیم متشکر.........برای این سوال باید بفهمیم که حباب چگونه بوجود میاد اگه دلیل به وجود اومدنش رو بدونیم دلیل گرد بودنش هم خود بخود مشخص میشه...در مایعات ما با نیروهای کشش سطحی وپیوستگی وچسپندگی سر وکار داریم......بریم سراغ مولکول های آب:قطبیت مولکول آب بستگی به رفتار صابون ها وشوینده ها است. نیروهای مولکولی ومقدار کشش سطحی هر دو به میزان انرژی نیروهای بین مولکولی بستگی دارند..............مایعاتی که نیروهای بین مولکولی قوی دارند کشش سطحی بیشتری دارند ...از سوی دیگر بین مولکول های آب همانطور که می دانیم پیوند هیدروژنی برقراره که هرکدام نیروی مولکولی قوی دارند در نتیجه کشش سطحی بسیار قوی در سطح آب ب.جود خواهد آمد ..حباب های صابون از مولکول های آب درست میشوند ...یک مولکول صابون یک سر قطبی یک سر نا قطبی دارد آب هم که مولکولی قطبی است ..سرهای قطبی مولکول هاب صابون به سمت سمت یکدیگر جذب میشوند سر های غیر قطبی دوراز آب میستند وباعث میشوند که حباب ساخته شود....به دلیل جذب سرهای قطبی حباب گرد است وبه دلیل اینکه سرهای ناقطبی از هم دور میشوند حباب بوجود می آید.این دلیل گرد بودن وهم چنین دلیل جدا شدن حباب از آب است .امیدوارم درست باشد. دوست کوچکتون زاگرس smile072
تصویر
زنده یاد پروفسورمظفرپرتوماه فیزیکدان ودانشمند ناسا

spr

پست توسط spr »

سلام
حباب ها کاملا گرد نیستند.ما حباب های کوچک را به دلیل شبیه بودن به کره ، گرد می بینیم.این به دلیل اینه که فشار که در اینجا مهمترین نیروی ماست تقریبا در تمام سطح حباب یکسانه ولی اگر حباب بزرگ باشد نه این نیرو یکسان است در تمام سطح حباب و هم این که نیروهای دیگه مانند گرانش و ... باعث تغییر شکل حباب می شود و همین تغییر شکل باعث می شه حباب به چند قسمت تبدیل بشه و این تبدیل آنقدر طول می کشه تا تعادل برقرار بشه.یعنی همه ی حباب ها ریز بشوند.
SPR

نمایه کاربر
زاگرس فيزيك

محل اقامت: Bern

سپاس: 3

تماس:

پست توسط زاگرس فيزيك »

ممنون درسته smile072
تصویر
زنده یاد پروفسورمظفرپرتوماه فیزیکدان ودانشمند ناسا

نمایه کاربر
mzeddot

پست توسط mzeddot »

منم یه چیزی به ذهنم رسید گفتم بیام اینجا مطرح کنم. دلیل من اینه که کره تنها شکلی است که دارای تقارن در همه ی جهات است. منظورم اینه که در کره همواره برآیند نیروهای کشش سطحی مولفه ای به سمت داخل کره دارن که باید هم برای مقابله با فشار داشته باشند. ولی سطع جانبی یک مکعب رو در نظر بگیرین. در سطح اون در بعضی نقاط هیچ مولفه ای به سمت داخل کره وجود ندارد و همین حباب رو ناپایدار می کند.
بعضی قلبا دنیایی واسه خودش داره

یه چیزایی توش داره که توی دنیا نداره

همیشه تو دنیا کلی فرق بین آدما

این یه قانون شده و دیروز و حالا نداره

ارسال پست