« روحيهء بازاري » يكي از عوامل بازدارند هء توسعهء صنايع ...

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
خروش

سپاس: 2067

« روحيهء بازاري » يكي از عوامل بازدارند هء توسعهء صنايع ...

پست توسط خروش »

« روحيهء بازاري » يكي از عوامل بازدارند هء توسعهء صنايع كوچك و متوسط ايران

شيوا فرهمند راد

دانش آموختهء مهندسي مكانيك دانشگاه صنعتي آريامهر (شريف) ورودي 1350 ، كارمند شركت Svenska Rotor Maskiner

سخنراني در گردهمايي بزرگ انجمن دانشگاه صنعتي شريف، ژوئيه 2010 ، گوتنبورگ، سوئد

چكيده
آيا برايتان پيش آمده كه فروشند هاي به شما بگويد: آقا/خانم، همينه كه داريم! نمي خواهي، برو يه جاي ديگه بخر » ! ؟ آيا پيش آمده كه چيزي را بخريد و بعد در خانه كشف كنيد كه اين هماني نيست كه در فروشگاه ديديد و پسنديديد؟ كه فروشنده از پس گرفتن آن سر باز بزند؟ آيا پيش آمده كه يك بسته بندي، سرپيچ يك شيشه يا در يك قوطي ايراني را نتوانيد باز كنيد و يا بعد نتوانيد ببنديد؟ آيا پيش آمده كه ميخ هاي درشت پشت قاب هاي خاتم كاري سوغاتي ايران ديوار اتاقتان را خط خطي كرده باشد؟

همهء اين پديد هها را من در وجود چيزي به نام « روحيهء بازاري » در جامعه و صنايع كوچك و متوسط ايران جمع مي بندم. براي به تصويركشيدن اين روحيه، به روشي نه چندان علمي از تعدادي از اجناس و سوغاتي هاي ساخت ايران عكس برداري كرده ام و از خريداران و آورندگان آن ها چند و چون خريدشان را پرسيده ام. مي خواهم نشان دهم كه با وجود و ادامهء چنين روحيه و نگرشي، صنايع كوچك و متوسط ايران نمي تواند رشد كند و توسعه يابد و عبارت « ساخت ايران » نمي تواند بار مثبتي داشته باشد.

كليدواژه ها: بازاري، كيفيت، كالا، مشتري

بیشتر ...
http://web.comhem.se/zhivago/pdf/Rouhiyye-ye-Bazari.pdf
گفتم به شیخ شهر كه كارت ریاست، گفت
آنكس كه شیخ هست و ریاكار نیست، كیست

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

Re: « روحيهء بازاري » يكي از عوامل بازدارند هء توسعهء صنايع

پست توسط candle »

خوب، به گمانم بد نیست اگر در مورد ریشه های این رفتارهای ناروا با مشتری و این ساز و کار های نادرست در روانه کردن دست ساخته های وطنی به بازار هم اندیشه ورزی کنیم.

نمایه کاربر
خروش

سپاس: 2067

پست توسط خروش »

درست است. من از ریشه‌ها چندان آگاه نیست. آگاهی‌های من خوانده‌ها و شنیده‌های دست چندم است. ولی من هم با این فرآورده‌های بد سرو کار داشتم.
به دید من این گرفتاری مانند برخی از گرفتاری‌های دیگر از بالا درست شدنی نیست، گرچه نابسامانی بالا هم در آن اثر دارد.
گفتم به شیخ شهر كه كارت ریاست، گفت
آنكس كه شیخ هست و ریاكار نیست، كیست

نمایه کاربر
ali shariei

سپاس: 18

پست توسط ali shariei »

من واقعا نمی دونم هدف شما از این تاپیک چیه اگر واقعا هدف اصلاح این قبیل رفتارها به قول خودتون بازاری هست که از بنیان اشتباه مطرح کردین ملاک قضاوت یک فردی که خارج رفته و حاضر نبوده برای آبادی مملکت خودش تلاش کنه قرار دادن کار اشتباهیه اگر اون فرد واقعا دوستدار وطن و آب و خاکش باشه خودش ببینید چه کار مفیدی انجام داده نه اینکه اون سر دنیا نشستن و ایراد گرفتن کار آسانی هست که یک بچه دبستانی هم از پس این کار بر میاد و احتیاجی به تحصیل در دانشگاه به قول خودتون آریامهر نداره
به قول معروف به دریا رفته میداند مصیبتهای طوفان را
فقط تولید کننده ایرانی میدونه چقدر تولید توی ایران سخته نه اون فرد خودباخته که رفته اون سر دنیا نشسته و از سرپیچ بطری و پشت قاب خاتم کاری داره ایراد میگیره واقعا تاسف آوره چطوره اون تولید کننده که با هزار مشکل خودشو در گیر کرده و با خون دل داره تو این نظام اقتصادی بیمار محصولی رو تولید میکنه تا اون محصول برسه بدست این فرد در آنسوی دنیا تا این فرد احساس دلتنگی!!!نکنه رو مجبور کنیم بیاد معذرت خواهی کنه بابت اینکه نرفته دنبال یک زندگی راحت و خودش رو ملزم به تولید کرده؟؟؟؟؟؟
دوست عزیز اگر دنبال این هستین که کیفیت کالای ایرانی رو بالا ببرین هدف خیلی خوبیه و اول باید از خودمون شروع کنیم در هر شغلی هستیم وجدان کاری داشته باشیم.
نه اینکه بیانات یک فرد خودباخته رو نشر بدیم
آنچه مخالفان نظریه تکامل از آن می هراسند علم به معنای واقعی کلمه نیست.

بلکه بسته ارزشهای سکولار است که در اسب تروای نظریه تکامل پنهان شده است.

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

چقدر راحت به مردم انگ می زنین.
اگر طرف خارج کشور زندگی کنه می شه خودباخته؟
یا مثلا از محصولات خراب نمی تونه ایراد بگیره؟
عجب
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
ali shariei

پست توسط ali shariei »

You-See نوشته شده:چقدر راحت به مردم انگ می زنین.
اگر طرف خارج کشور زندگی کنه می شه خودباخته؟
یا مثلا از محصولات خراب نمی تونه ایراد بگیره؟
عجب
دوست خوبم شما اگه اون لینک پیوست رو باز کنید به همین نتیجه میرسین من قصد نداشتم انگ به کسی بزنم اما وقتی اون مطالب وقیحانه رو توی لینک پیوست دیدم نتونستم سکوت کنم

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

امروز توی بازار اصلی شهرستانمون بودم و یک زن اهل دهات اطراف شهر، از یک فروشنده ی بازاری درخواست روغن چرخ خیاطی کرد و فروشنده بلادرنگ گفت:

اول بگو پول خرد داری؟

عملا یعنی اگر پول خرد نداری، برو پی کارت، روغن ندارم!

و اون زن با صرف زمان زیاد پول خرد رو از کیفش جور کرد و اون رو خرید. چند قدم دورتر بهش گفتم: چرا نرفتی همین خیابون کناری، سراغ یک مغازه ی دیگه؟

- نقل به مضمون - گفت: آخه اهل ده ما نسل اندر نسل از همین راسته بازار خرید می کنند و عادت نکردیم جای دیگه بریم!!!

در واقع هم قسم شده اند این چند تا حاجی بازاری را میلیونر و گردن کلفت و زبون دراز و از خود راضی کنند، مثل یک ربات از پیش برنامه ریزی شده و بدون اراده.
...

من رو ببخشید جناب ali shariei؛ اما من هم برداشت شما رو نادرست می دونم و فکر می کنم ایشون اگر سکوت کرده و این هشدارها رو به هموطنان داخل کشور خود ندهد، فردی بی مسئولیت و پشت کرده به وطن خواهد بود. در واقع کاملا به همان جمله ی ارزشمند قدیمی باور دارم که می گوید:

«آئینه چو نقش تو بنمود راست - خود شکن، آئینه شکستن خطاست»

نمایه کاربر
ali shariei

پست توسط ali shariei »

البته که اون فروشنده باید پول خرد داشته باشه و اصول حرفه ای رو رعایت کنه اون تولید کننده باید ایراد کالا رو بر طرف کنه اینها جزو مسلم حق مشتری هستش اما شما تا بحال وام ۲۲ درصد گرفتین که موقعی که محاسبه میکنین براتون ۵۰ درصد در میاد؟شما تولید کردین اما وقتی که موقع فروش کالاتون رسیده باشه ترکیه بیاد نمایشگاه بزنه و جنسشو مستقیم عرضه کنه؟
شما تا حالا۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰
مطمئن هستم هیچ وقت این مشکلات رو نداشتین که در مورد تولید کننده ایرانی این حرف رو میزنید
اگر واقعا اون فرد نیتش اینه که کیفیت کالای ایرانی رو افزایش بده این انتقاداتش رو بایددر جمع تولید کنندگان ایرانی مطرح کنه و علاوه بر اون باید راهکار ارایه بده نه در جمع دیگر که هیچ دستی در تولید ندارن و تنها یک مصرف کننده صرف هستند.
من دست تولید کننده ایرانی رو میبوسم و به احترامش تمام قد می ایستم و اگر کارش ایراد داره که قطعا بدون ایراد نیست ایراد کارشو همراه با راهکارش با خودش در میون میذارم نه در یک جمع بیگانه جار بزنم که باعث از بین رفتن عزت ایرانی باشه.

Q2w2hddjjb

پست توسط Q2w2hddjjb »

بی مایه ترین و مضحک ترین بخش نوشته این قسمت است:
Untitled.jpg

مهندس ما در سخنرانی ای درباره ی صنایع , وارد حوزه ی هنر شده و مثل یک بیسواد
از محتوای آثار هنری گله میکند! مرد حسابی خشونت در آثار هنری همه جای دنیا هست !
اگر نمی خواهی فرزندت با خشونت روبرو شود ,این اثر هنری را به دیوار خانه ات نصب نکن
همانطور که آثار اکسپرسیونیستی غربی را نصب نمی کنی! یا در خانه موزیک هوی متال
گوش نمی دهی یا فیلم های خشونت آمیز نمی بینی ! مگر مجبوری هر سوغاتی ای را
استفاده کنی!

اما در کل نقد بدی نبود , از یک مهندس مکانیک نباید انتظار نقد دقیق جامعه شناسانه و
اقتصادی داشت .

آینده نگری در ایرانیان به شکل خیلی نگران کننده ای وجود ندارد جامعه ما به گذشته چشم
دوخته , گذشته در نظر مردم ایران همیشه بهتر از حال و آینده بوده , گذشته های درخشان
و طلایی و اسطوره ای .حتی در سطح خرد , همه بدنبال خاطرات گذشته و نوستالژی های
بچگی شان هستند و کمتر کسی به خیال پردازی درباره ی آینده و اندیشیدن به آن می پردازد
و کمتر کسی بفکر واقعیت بخشیدن به آرزوهای خود یا پیشرفت جامعه و .. است .

این موضوع چنانکه فرهمند راد هم اشاره کرده منجر به چشم انداز نداشتن تولید کننده ها
و موفقیت مقطعی و ورشکستگی نهایی آنها میشود .تولید کنندگان موفق ما هم الان بزور رانت
دولتی زنده اند وگرنه علم و توانایی رقابت با محصولات خارجی را ندارند و اگر درب گمرک کمی
شل شود همه کله پا میشوند ,به همین خاطر بازار آزاد و تجارت جهانی نمی تواند در ایران
شکل بگیرد و دولت هم با بستن راه رقابت , تولیدکنندگان را نسبت به تلاش برای پیشرفت
بی رغبت تر می کند. همه ی اینها را میتوان از پیامدهای اقتصاد نفتی دانست و روزی که
نفت ما به پایان برسد و مجبور شویم با تولیدات غیر نقتی کشور را سر پا نگه داریم , مجبور
خواهیم شد صنایع خود را ارتقا داده و کیفیت محصولات را بالا ببریم و با تولیدکنندگان جهانی
رقابت کنیم.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

منم با بهزاد موافقم
اما همگی همش تکرار کردیم که اقتصاد نفتی عامل رکود و شکست ماست، اما فکر نمی کنم فقط همین باشه
مشکل فرهنگی،سیاسی،اقتصادیه
همه ما از سیاسی کاری در واردات و قوانین و.... خبر داریم
اما این قسمت مربوط به دولتی هاست که بلد چطور از این مزایا استفاده کنن و به اقتصاد نفتی بر می گرده
اما قسمتی که به ما مربوطه، یه بخش بسیار عظیمه، نبود فرهنگ کار و فکر و خلاقیت
متن ها و کلیپ ها باید ساخته باشه

نمایه کاربر
sunrise

سپاس: 115

پست توسط sunrise »

ali shariei نوشته شده:من واقعا نمی دونم هدف شما از این تاپیک چیه اگر واقعا هدف اصلاح این قبیل رفتارها به قول خودتون بازاری هست که از بنیان اشتباه مطرح کردین ملاک قضاوت یک فردی که خارج رفته و حاضر نبوده برای آبادی مملکت خودش تلاش کنه قرار دادن کار اشتباهیه اگر اون فرد واقعا دوستدار وطن و آب و خاکش باشه خودش ببینید چه کار مفیدی انجام داده نه اینکه اون سر دنیا نشستن و ایراد گرفتن کار آسانی هست که یک بچه دبستانی هم از پس این کار بر میاد و احتیاجی به تحصیل در دانشگاه به قول خودتون آریامهر نداره
به قول معروف به دریا رفته میداند مصیبتهای طوفان را
فقط تولید کننده ایرانی میدونه چقدر تولید توی ایران سخته نه اون فرد خودباخته که رفته اون سر دنیا نشسته و از سرپیچ بطری و پشت قاب خاتم کاری داره ایراد میگیره واقعا تاسف آوره چطوره اون تولید کننده که با هزار مشکل خودشو در گیر کرده و با خون دل داره تو این نظام اقتصادی بیمار محصولی رو تولید میکنه تا اون محصول برسه بدست این فرد در آنسوی دنیا تا این فرد احساس دلتنگی!!!نکنه رو مجبور کنیم بیاد معذرت خواهی کنه بابت اینکه نرفته دنبال یک زندگی راحت و خودش رو ملزم به تولید کرده؟؟؟؟؟؟
دوست عزیز اگر دنبال این هستین که کیفیت کالای ایرانی رو بالا ببرین هدف خیلی خوبیه و اول باید از خودمون شروع کنیم در هر شغلی هستیم وجدان کاری داشته باشیم.
نه اینکه بیانات یک فرد خودباخته رو نشر بدیم

اتفاقا انتقاد از کالای بد لازم هست جناب شریعی و بلکه باعث بهتر شدن محصول میشه چه خارجی باشد و چه ایرانی
مقدار زیادی از پیشرفت کشورهای دیگه همین هست که بتونیم از چیز بد ایراد بگیریم و توبیخش کنیم نه اینکه هرطور بشه باهاش بسازیم تا اقتصاد نجات پیدا کنه، با این کار بیشتر تو منجلاب فرو میریم.

از صحبتای اون فرد معلومه که قرضش ازین انتقادها اصلاحه نه تخریب.

نمایه کاربر
ali shariei

پست توسط ali shariei »

با عرض معذرت بنده شارعی هستم
انتقاد زمانی سازنده و مفیده که در جای خودش مطرح بشه من منکر این نیستم که کالای ما دارای عیب نیست قطعا کالاهای تولید داخل نواقص زیادی دارن اما این دلیل نیست که هر کدوم از ما بعنوان نماینده کشور خودمون اونم تو جمع یک عده خارجی علیه کالاهای ایرانی شعار بدیم

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

ali shariei نوشته شده:البته که اون فروشنده باید پول خرد داشته باشه و اصول حرفه ای رو رعایت کنه اون تولید کننده باید ایراد کالا رو بر طرف کنه اینها جزو مسلم حق مشتری هستش اما شما تا بحال وام ۲۲ درصد گرفتین که موقعی که محاسبه میکنین براتون ۵۰ درصد در میاد؟شما تولید کردین اما وقتی که موقع فروش کالاتون رسیده باشه ترکیه بیاد نمایشگاه بزنه و جنسشو مستقیم عرضه کنه؟
مطمئن هستم هیچ وقت این مشکلات رو نداشتین که در مورد تولید کننده ایرانی این حرف رو میزنید
اگر واقعا اون فرد نیتش اینه که کیفیت کالای ایرانی رو افزایش بده این انتقاداتش رو بایددر جمع تولید کنندگان ایرانی مطرح کنه و علاوه بر اون باید راهکار ارایه بده نه در جمع دیگر که هیچ دستی در تولید ندارن و تنها یک مصرف کننده صرف هستند.
من دست تولید کننده ایرانی رو میبوسم و به احترامش تمام قد می ایستم و اگر کارش ایراد داره که قطعا بدون ایراد نیست ایراد کارشو همراه با راهکارش با خودش در میون میذارم نه در یک جمع بیگانه جار بزنم که باعث از بین رفتن عزت ایرانی باشه.

از کجا این قدر مطمئنی؟ من تولید کننده ام و از تمام بدبختی هاش خبر دارم و دارم می کشم.
از وام ها و مالیات و هزار تا کوفت دیگه ..
اگر قرار باشه من هم اشکال رو ببینم، هم راهکار بدم، هم اجراش کنم، دولت چی کارست؟ وقتش برا م-لت مظلوم فل-سطین و م-لت بیچاره لب-نان و ملت ستم کشیده پاتایا آزاد می شه؟
آخرین ویرایش توسط You-See چهارشنبه ۱۳۹۵/۹/۳ - ۱۳:۰۵, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
ali shariei

پست توسط ali shariei »

You-See نوشته شده:
ali shariei نوشته شده:البته که اون فروشنده باید پول خرد داشته باشه و اصول حرفه ای رو رعایت کنه اون تولید کننده باید ایراد کالا رو بر طرف کنه اینها جزو مسلم حق مشتری هستش اما شما تا بحال وام ۲۲ درصد گرفتین که موقعی که محاسبه میکنین براتون ۵۰ درصد در میاد؟شما تولید کردین اما وقتی که موقع فروش کالاتون رسیده باشه ترکیه بیاد نمایشگاه بزنه و جنسشو مستقیم عرضه کنه؟

از کجا این قدر مطمئنی؟ من تولید کننده ام و از تمام بدبختی هاش خبر دارم و دارم می کشم.
از وام ها و مالیات و هزار تا کوفت دیگه ..
اگر قرار باشه من هم اشکال رو ببینم، هم راهکار بدم، هم اجراش کنم، دولت چی کارست؟ وقتش برا م-لت مظ-لوم فلس-طین و مل-ت بیچاره لی-نان و ملت ستم کشیده پاتایا آزاد می شه؟
واقعا خوشحال شدم که حداقل یکی از اعضا هوپا دستی بر آتش تولید دارن این خیلی امیدوار کننده ست دوست گلم بزرگترین حمایت دولت از تولید کننده اینه که کاری بهش نداشته باشه به قول معروف ما را به خیر دولت امید نیست شر مرسان من همیشه از سیاست متنفر بودم و کاری به این مسائل ندارم تجربه بهم ثابت کرده هر وقت دولت در کاری مداخله کرده وضعیت بدتر شده

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

دقیقا دولت ولمون کنه خودمون تو این گرگ بازار یاد می گیریم چکار کنیم.

ارسال پست