آیا با تحصیل خانوم ها در رشته های فنی و فیزیک موافقید؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

farazb29

سپاس: 319

آیا با تحصیل خانوم ها در رشته های فنی و فیزیک موافقید؟

پست توسط farazb29 »

خواهشا این متن را با منطق کافی و بدون هرگونه جانبداری از قشر یا طبقه خاصی بخوانید و نظر بدهید.
به نظر شما آیا بهتر نیست دولت ظرفیت پذیرش خانوم ها در رشته های فنی و فیزیک را در دانشگاه های سراسری به حداقل برساند؟
چون به نظر من اکثر خانوم ها ترجیح می دهند یک مسئله را حفظ کنند تا آن را بفهمند.این موضوع برای من در دانشگاه بارها اثبات شده است. البته در دانشگاه های سراسری. توجه کنید گفتم اکثریت نه همه. حال اگر شما جای دولتمردان باشید روی کدام قشر سرمایه گذاری می کنید؟ بهتر نیست بودجه دولت را به گروهی اختصاص دهیم که از لحاظ آماری بازدهی بسیار بیشتری دارند؟
من نمی گویم خانوم ها مطلقا در رشته های فنی و فیزیک موفق نمی شوند. اما با بررسی آمارها مشخص می شود آقایان بازدهی بسیار بیشتری در این رشته ها دارند. چون بحث صرف بیت المال است به نظر من بهتر است ریسک کمتر را بپذیریم.
اگر آقایی در کنکور سراسری رتبه 101 و خانومی رتبه 100 را کسب کند، به نظر شما انتخاب کدام یک برای رشته ای همانند مهندسی مکانیک برای کشور سودآوری بیشتری دارد؟(البته توجه کنید در حالت کلی از قبل این موضوع مشخص نیست پس باید احتمالات را در نظر بگیریم)
با عرض پوزش از بانوان محترم smile072

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

Re: آیا با تحصیل خانوم ها در رشته های فنی و فیزیک موافقید؟

پست توسط Parmenides »

از کدام آمارها حرف میزنید؟
کلی پسر هست که اونا هم حفظ میکنن، میتونم بگم اکثریت چیزی یاد نمیگیرن، چون یاد گرفتن زحمت میخواد و مشکله، و حفظ کردن یه روند تکراری برای حل مسئله راحت تره، سیستم هم جوریه که کسی رو تشویق به یادگیری نمی کنه. این یه مسئله است که برای همه میشه طرحش کرد، بنابراين نگاه جنسیتی شما در اينجا بی مورد و غیر خردمندانه و البته غیر اخلاقيه. تجربه شخصی شما هم اونقدر ارزش نداره که بتونه مبنايي باشه برای اعمال تبعیض درباره نیمی از افراد جامعه.
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

farazb29

پست توسط farazb29 »

دوست عزیز، مسئله حفظ کردن مسائل توسط خانوم ها یا ادراک مسائل توسط آقایان چیزی نیست که برای اثبات نیازمند تجربیات من یا کس دیگری باشد.آری، در هر دو قشر مرد و زن، افرادی هستند که مسایل را حفظ می کنند اما مطمئنا این آمار در بین زنان بسیار بیشتر از مردان است. طبق تحقیقات روانشناسان خانم ها منطق کمتری را در کارهایشان به کار می گیرند که اگر اینطور نبود کمتر مادری سختی های بزرگ کردن بچه اش را تحمل می کرد!
طبق آمارهای رسمی تقریبا 50 درصد جمعیت جهان را بانوان و 50 درصد را آقایان تشکیل می دهند. البته تعداد آقایان به دلیل سیاست های تک فرزندی کمی بیشتر است. حال شما این نسبت را با نسبت تعداد دانشمندان فیزیک و ریاضی مرد و زن جهان مقایسه کنید. که تقریبا اکثر (اگر نگوییم همه) دانشمندان معروف تاریخ بشریت به جز عده معدودی زن ، مرد بوده اند.
در ایران که با محدودیت منابع مالی برای تحصیل رایگان افراد جامعه مواجه هستیم، به نظر شما کدام کار عاقلانه تر است؟ مطمئنا هر ملت و دولتی ترجیح می دهد هنگام صرف بودجه کشورش برای تحصیل افراد کمترین ریسک را بکند و بیشترین بازده را به دست آورد. smile072

نمایه کاربر
Parmenides

پست توسط Parmenides »

1. همچنان منتظر آمارها هستیم.
2. نشان دهید که اکثر روانشناسا معتقدند "بیشتر دخترها حفظ می کنند"، و نیز "نسبت تعداد پسرهایی که حفظ میکنند به تعداد کل پسرها، از نسبت مشابه در میان دخترها بیشتر است".
3. چگونه از اینکه مادرها سختی بزرگ کردن بچه را تحمل میکنند، نتیجه گرفتید که "بیشتر دخترها حفظ می کنند"، و نیز "نسبت تعداد پسرهایی که حفظ میکنند به تعداد کل پسرها، از نسبت مشابه در میان دخترها بیشتر است"؟
4. درست است که بیشتر دانشمندان تاریخ مرد بوده اند، اما از این واقعیت چگونه می توان نتیجه گرفت که "بیشتر دخترها حفظ می کنند"، و نیز "نسبت تعداد پسرهایی که حفظ میکنند به تعداد کل پسرها، از نسبت مشابه در میان دخترها بیشتر است"؟
5. توجه کنید که ادعاهای بزرگ، دلایل بزرگ می طلبند و هیچ تبعیضی تحت هیچ عنوانی مجاز نیست مگر اینکه دلایل بسیار محکمی برای تبعیض داشته باشیم.
آخرین ویرایش توسط Parmenides چهارشنبه ۱۳۹۳/۵/۱۵ - ۱۶:۰۲, ویرایش شده کلا 1 بار
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

vahids

سپاس: 60

پست توسط vahids »

خیلی خیلی خلاصه :
حتی اگر آمارها هم حرف ایشون رو تایید کنه ، بخشی از ناتوانیها بر میگرده به همون نگاه جنسیتی.طوری شده که خیلی از دخترا به این باور رسیدن که پسرا مثلن در حل مساله قویترن. و خیلی هاشونم با اینکه این تصور منفی رو از خودشون ندارند ولی به این آگاهن که اکثریت جامعه چنین تصوری دارند. در هر دو صورت، دخترها قربانی این تصورات قالبی منفی میشن. مخصوصن دخترهای با زنانگی بیشتر.
این نیز بگذرد ...

farazb29

پست توسط farazb29 »

Parmenides نوشته شده:1. همچنان منتظر آمارها هستیم.
2. نشان دهید که اکثر روانشناسا معتقدند "بیشتر دخترها حفظ می کنند"، و نیز "نسبت تعداد پسرهایی که حفظ میکنند به تعداد کل پسرها، از نسبت مشابه در میان دخترها بیشتر است".
3. چگونه از اینکه مادرها سختی بزرگ کردن بچه را تحمل میکنند، نتیجه گرفتید که "بیشتر دخترها حفظ می کنند"، و نیز "نسبت تعداد پسرهایی که حفظ میکنند به تعداد کل پسرها، از نسبت مشابه در میان دخترها بیشتر است"؟
4. درست است که بیشتر دانشمندان تاریخ مرد بوده اند، اما از این واقعیت چگونه می توان نتیجه گرفت که "بیشتر دخترها حفظ می کنند"، و نیز "نسبت تعداد پسرهایی که حفظ میکنند به تعداد کل پسرها، از نسبت مشابه در میان دخترها بیشتر است"؟
5. توجه کنید که ادعاهای بزرگ، دلایل بزرگ می طلبند و هیچ تبعیضی تحت هیچ عنوانی مجاز نیست مگر اینکه دلایل بسیار محکمی برای تبعیض داشته باشیم.
مثل اینکه شما کمر همت بسته اید کلا همه چیز را انکار کنید!
من نگفتم روانشناسان معتقدند بیشتر دخترها حفظ می کنند. من گفتم روانشناسان معتقدند زن ها کمتر از منطق در کارها استفاده
می کنند. خوب هر آدمی که کمترین بهره ای از هوش برده باشد می تواند بفهمد که این شیوه مواجهه بانوان با مسائل به علم و دانش نیز می تواند تعمیم داده شود. ریاضی و فیزیک هم که کلا برخورد منطقی انسان را می طلبد!
به نظر شما بیشتر بودن تعداد دانشمندان مرد در طول تاریخ، می تواند نشان دهنده چه چیز باشد؟ خواهشا این را به طور صریح بیان کنید. خیلی علاقه مند هستم برداشت شما را بدانم.
شما می خواهید موضوعی را که من مطرح کردم از راه های گوناگون مثل ایراد گرفتن به آمارها و استنتاج ها مورد نقد قرار دهید. هدف من در اینجا ارائه اسناد معتبر دولتی با مهر وزارتخانه ها نیست.
حکایت فردی شده که به جای نگاه کردن به ماه، انگشت فردی که ماه را نشان می دهد را نگاه می کند!

نمایه کاربر
Parmenides

پست توسط Parmenides »

مثل اینکه منطق شما هم ته کشید و مجبور به شخصی کردن بحث و پرداختن به انگیزه های من شدید.

-Karl Popper-

farazb29

پست توسط farazb29 »

اصلا دوست عزیز شما کلا فرض کنید همه این آمار ها درست و اثبات شده هستند.(من نمی گویم صد در صد اینطور است فقط خواهشا فرض کنید)
با این فرضیات آیا محدود کردن حضور بانوان در رشته های فنی و فیزیک در شرایط فعلی جامعه به نفع کشور است یا نه؟

نمایه کاربر
Parmenides

پست توسط Parmenides »

farazb29 نوشته شده:اصلا دوست عزیز شما کلا فرض کنید همه این آمار ها درست و اثبات شده هستند.(من نمی گویم صد در صد اینطور است فقط خواهشا فرض کنید)
با این فرضیات آیا محدود کردن حضور بانوان در رشته های فنی و فیزیک در شرایط فعلی جامعه به نفع کشور است یا نه؟
خوب این فرضی که میگی خیلی فرض مهمیه و بسیار مناقشه برانگیزه، اما این فرض باز هم کافی نیست برای نتیجه ای که شما میخوای بگیری و معلوم نیست که به سودِ کشور باشه. بازم باید کارشناسا، روانشناسا و جامعه شناسا و اقتصاددانا به خصوص، شاخص های "نفعِ کشور" رو بررسی کنن ببینن به نفع کشور هست یا نه.
من با این مفهومِ سود کشور هم خیلی بر سر مهر نیستم، افراد خودشون باید آزاد باشن که خودشون سود خودشون رو تشخیص بدن و بر طبقش عمل کنن، به شرطی که آزادی بقیه رو محدود نکنن. و این تبعیض ها آزادی ها رو محدود میکنه.

-Karl Popper-

نمایه کاربر
Amir75

سپاس: 78

پست توسط Amir75 »

Parmenides نوشته شده:1. همچنان منتظر آمارها هستیم.
smile124 smile124
امیدواری به خداوند، ارزشمندترین چیزها و نردبان عزت است. "امام جواد(ع)"

سرگشته بودن در وادی امید، بهتر از بدبینی است. "ویل دورانت"

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

farazb29 نوشته شده:خواهشا این متن را با منطق کافی و بدون هرگونه جانبداری از قشر یا طبقه خاصی بخوانید و نظر بدهید.
به نظر شما آیا بهتر نیست دولت ظرفیت پذیرش خانوم ها در رشته های فنی و فیزیک را در دانشگاه های سراسری به حداقل برساند؟
چون به نظر من اکثر خانوم ها ترجیح می دهند یک مسئله را حفظ کنند تا آن را بفهمند.این موضوع برای من در دانشگاه بارها اثبات شده است. البته در دانشگاه های سراسری. توجه کنید گفتم اکثریت نه همه. حال اگر شما جای دولتمردان باشید روی کدام قشر سرمایه گذاری می کنید؟ بهتر نیست بودجه دولت را به گروهی اختصاص دهیم که از لحاظ آماری بازدهی بسیار بیشتری دارند؟
من نمی گویم خانوم ها مطلقا در رشته های فنی و فیزیک موفق نمی شوند. اما با بررسی آمارها مشخص می شود آقایان بازدهی بسیار بیشتری در این رشته ها دارند. چون بحث صرف بیت المال است به نظر من بهتر است ریسک کمتر را بپذیریم.
اگر آقایی در کنکور سراسری رتبه 101 و خانومی رتبه 100 را کسب کند، به نظر شما انتخاب کدام یک برای رشته ای همانند مهندسی مکانیک برای کشور سودآوری بیشتری دارد؟(البته توجه کنید در حالت کلی از قبل این موضوع مشخص نیست پس باید احتمالات را در نظر بگیریم)
با عرض پوزش از بانوان محترم smile072
به نظر من شما به مشکل درستی اشاره می کنید، اما راه حل پیشنهادی شما درست نیست.
وقتی شما از روی آمار، یک «احتمال» را محاسبه می کنید، نمی توانید بر مبنای آن احتمال حق یک نفر را از او صلب کنید. چون ممکن است آن فرد خاص دقیقا عکس آمار شما رفتار کند.

این هم پیشنهادات من برای حل مشکل:
1- دولت نظام آموزش دانشگاه را طوری اصلاح کند که کسی حفظ نکند.
2- سیستم کنکور طوری اصلاح شود که کسانی که درس ها را حفظ می کنند نتوانند رتبه خوبی بگیرند و وارد دانشگاه نشوند.
3- اصلا نظام آموزش پرورش مدارس طوری باشد که همه دانش آموزان را به فهم مساله ترغیب کند.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
Amir75

سپاس: 78

پست توسط Amir75 »

من بت نظر شما تو بعضی رشته های مهندسی موافقم,مثل معدن,یا برق صنعتی وعمران وامثال اینها که به فعالیت زیاد وطی کردن وقت زیادی بیرون از خونه منجر می شود برا اکثر خانمها مناسب نیست,اونم نه برا ی اینکه خانمها درک ندارن و منطقی نیستن و به قول شما حفظ می کنن,بلکه به خاطر اینکه توانایی جسمی بالایی می خواد که فیزیک بدنی اکثر خانمها جوابگو نیست.
یه سوال ازتون دارم چطور که شما می گید اقایون حفظ نمی کنن و درک بالا برا حل سوال دارن و خانومها حفظ می کنن ولی رتبه ی خانمها تو کنکور بالا تر می شه!!!!؟همه ی ما حداقل یک بار کنکور دادیم و می دونیم کنکور حفظی نیست,باید سوالو بلد باشی درک کنی تاحل بشه,!!!!!!!!!!!
اتفاقا بین ورودی های ما تو دانشگاه بین دخترا و پسرامون این بحث پیش اومد,دست اخر به اقا پسرا ثابت شد ,همون تعداد دختر که سوال حفظ می کنه,پسرایی هم هستن که حفظ کنن.بعد خودشون اومدن عذر خواهی کردن smile015 smile015
در واقع حفظ کردن مشکل اصلیه نه اینکه دختر حفظ کنه یا پسر حفظ کنه.
آخرین ویرایش توسط Amir75 چهارشنبه ۱۳۹۳/۵/۱۵ - ۱۹:۵۳, ویرایش شده کلا 1 بار
امیدواری به خداوند، ارزشمندترین چیزها و نردبان عزت است. "امام جواد(ع)"

سرگشته بودن در وادی امید، بهتر از بدبینی است. "ویل دورانت"

mahdi :D

سپاس: 120

پست توسط mahdi :D »

سلام به همه دوستان
من نظرات همه رو مطالعه نکردم.
به نظرم مساله مهمی رو طرح کردید. متاسفانه در نظام آموزشی کشور ما (هم آموزش عالی و هم مدارس) به تفاوت های جنسیتی و نیازهای آموزشی هر گروه توجهی نشده (به جز درس جمعیت! که جدیدا حذف شده D: )
من با پیشنهادهای جناب mrfane موافقم. اگر نظام آموزشی اصلاح بشه کسی میاد بالا که لیاقت داره، حالا چه دختر باشه و چه پسر. در اینصورت بحث درستی آمار هم مطرح نمیشه چرا که اگر آمار درست باشه خب در نظام جدید دخترهای کمتری موفق میشن و اگر آمار اشتباه باشه هم باز اونی که لایق هست پیشرفت میکنه.
بعید میدونم سیستم آموزش کشور به این راحتی ها بخواد تکان بخوره و خودش رو اصلاح کنه. من خودم بسیار ضربه خوردم از این سیستم چرا که در این نظام آموزشی فعلی دو گروه پیشرفت میکنن:
1- اونایی که واقعا مطلب رو خیلی خوب میفهمن (که در بهترین حالت شاید 5% بشن) 2- حافظان خوب
من جزء این دو نیستم و لذا ....

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

به نظر من؛ مشکل اینه که در سیستم آموزش و پرورش ما و حتی در بیشتر دانشگاههای ما،
علم به صورت تئوری و محض آموزانده می شود و در واقع علم Practical نیست.
چه برای آقایان و چه بانوان. در واقع برای موفقیت در امتحانات و نیز آزمونهای ادامه تحصیل در ایران،
شما به حفظیات و برخی شگردها و تکنیکهای تست زنی، بیشتر نیاز دارید تا به دانش عملی، مهارتی و کارگاهی.
اما در حیطه خود اشتغالی و بازار کار و صنعت، شق دوم به همراه توانائی حل خلاق مسئله نیاز است.
به هر حال در همه جا، فرهنگ حاکم بر جامعه، علاقه، توانائی فردی، سخت کوشی و تیز هوشی، مهمترین عوامل برای
انتخاب یک رشته یا گرایش هستند و جنسیت و روحیات، در رده های بعدی اهمیت قرار می گیرند.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
SAYE

سپاس: 125

پست توسط SAYE »

candle نوشته شده:به نظر من؛ مشکل اینه که در سیستم آموزش و پرورش ما و حتی در بیشتر دانشگاههای ما،
علم به صورت تئوری و محض آموزانده می شود و در واقع علم Practical نیست.
چه برای آقایان و چه بانوان. در واقع برای موفقیت در امتحانات و نیز آزمونهای ادامه تحصیل در ایران،
شما به حفظیات و برخی شگردها و تکنیکهای تست زنی، بیشتر نیاز دارید تا به دانش عملی، مهارتی و کارگاهی.
اما در حیطه خود اشتغالی و بازار کار و صنعت، شق دوم به همراه توانائی حل خلاق مسئله نیاز است.
به هر حال در همه جا، فرهنگ حاکم بر جامعه، علاقه، توانائی فردی، سخت کوشی و تیز هوشی، مهمترین عوامل برای
انتخاب یک رشته یا گرایش هستند و جنسیت و روحیات، در رده های بعدی اهمیت قرار می گیرند.
موافقم
following death and life without hesitation that,s love...

...

...

قوي ترين اهرم ها، اراده است
. اسمايلز

...

مهم نیســــت که از بیـــــــرون چه طــــور به نظــــــــر میام ! کسایــــــی که درونم رو می بینند ؛ برام کــــــافیند .... برای اونهـــــــــایی که از روی ظاهــــــرم قضاوت می کنند ، حرفی ندارم ! همون بیرون بمونند ، براشـــــون کافیــــــــه ... !!!

...

به کسانی که پشت سرتان حرف میزنند بی اعتنا باشید، آنها به همانجا تعلق دارند!
دقیقاً پشت سرتان!
smile038

ارسال پست