موشک و ماشین بخار نیوتون چگونه کار می کند؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
پرتابه

سپاس: 5

پست توسط پرتابه »

سلام

پرتابه

Re: موشک و ماشین بخار نیوتون چگونه کار می کند؟

پست توسط پرتابه »

ظاهرا طبق کنش و واکنش کار می کنن که اگه اینطور باشه نیروی واکنش به موشک وارد میشه و اونو حرکت می ده

سوال اینجاست که نیروی کنش بر چه چیزی وارد میشه

ممنون میشم جواب بدید

نمایه کاربر
steve jobs

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 100

پست توسط steve jobs »

داخل سایت هایی که من دیدم(how stuffworks-wikianswer-yahooanswer) نوشته بود طبق قانون عمل و عکس العمل، وقتی خرجی موشک به یک سمت برود، موشک به سمت مخالف آن حرکت می کند
اما من ربط این قانون و این نتیجه گیری را نفهمیدم، اگر ممکن است یکی توضیح دهد. ممنون!
Some people dream of success while others wake up and work hard at it
Winston Churchill

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

پست توسط Parmenides »

هوای تحت فشاری که از مقطع (های) انتهایی موشک خارج میشه به همین مقطع (ها) به خاطر فشاری که داره نیرو وارد می کنه.
عمل و عکس العمل هم اینه: موشک هوای پر فشاری که در اثر انفجار سوخت ایجاد شده رو هُل میده بیرون، این هوا هم موشک رو در جهت مخالف هل میده.
کاهش جرم موشک در اثر خارج شدن مواد حاصل از سوختن سوخت هم باعث میشه بیشتر شتاب بگیره.
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

نمایه کاربر
steve jobs

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 100

پست توسط steve jobs »

اما مگر موشک هوای پر فشار رو به بیرون هل می دهد؟ مگر اینطور نیست که به دلیل افزایش حجم سوخت، پس از سوختن، و به دلیل کمبود جا، خودش به بیرون می رود؟
قبلا من اینطور فکر می کردم که چون حجم سوخت ، پس از سوختن افزایش می یابد ، پس به تمام جهات نیرو وارد می کند، یه چیزی شبیه به موج انفجار! یکی از این جهات، خود موشک است.
اما نمی دانم آیا این تعریفی که در آن سایت ها نوشته با این تصور من یکسان است یا نه؟ اگر نه اشتباه من کجاست؟
Some people dream of success while others wake up and work hard at it
Winston Churchill

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

پست توسط Parmenides »

steve jobs نوشته شده:اما مگر موشک هوای پر فشار رو به بیرون هل می دهد؟ مگر اینطور نیست که به دلیل افزایش حجم سوخت، پس از سوختن، و به دلیل کمبود جا، خودش به بیرون می رود؟
قبلا من اینطور فکر می کردم که چون حجم سوخت ، پس از سوختن افزایش می یابد ، پس به تمام جهات نیرو وارد می کند، یه چیزی شبیه به موج انفجار! یکی از این جهات، خود موشک است.
اما نمی دانم آیا این تعریفی که در آن سایت ها نوشته با این تصور من یکسان است یا نه؟ اگر نه اشتباه من کجاست؟
شما قبلا درست فکر می کردید و چیزی که فکر می کردید هم کاملا توافق داره با توضیحی که داده شد.
ببینید هوای پر فشاری که در اثر انفجار به وجود اومده دوست داره از همه جهت حرکت کنه، ولی بدنه موشک اجازه نمیده از همه طرف حرکت کنه، به تعبیری هلش میده بیرون، توجه کنید که کل هوا میره بیرون نه فقط هوایی که به خروجی موشک نزدیکه.

حالا اون سطح مقطع و اینا رو برا چی مطرح می کنیم؟ چرا نمیگیم همون هوای حاصل از انفجار مستقیما به بدنه موشک فشار میاره؟ برای اینکه ما میخوایم در هر لحظه کل هوایی که هنوز داخل بدنه موشک حضور داره رو هم جزء سیستم موشک به حساب بیاریم که بتونیم شتاب حاصل از کاهش جرم رو هم حساب کنیم. هوایی که در لحظه t در قسمتِ مقطع خروجی حضور داره هم توسط هوای پشتش داره به بیرون هل داده میشه و واکنشش به سیستم موشک شتاب میده.
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

پرتابه

پست توسط پرتابه »

ممنون از پاسختون

ولی من این قسمت رو که موشک به هوا نیرو وارد می کنه رو متوجه نمی شم

یه مثال دم دستی

وقتی که شلنگ آبی روی زمین باشه و آب با فشار زیاید درونش جریان پیدا کنده شلنگ می پره!

خب اینجا یعنی شلنگ به آب نیرو وارد کرده و عکس العملش از آب به شلنگ وارد شده که باعث این پرش شده؟!؟

ارسال پست